Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid
Miguel Gutiérrez (zdroj: realmadrid.com)

Je čas na finále seriálu o hráčích spojených s Realem Madrid. První místo podle názoru redakce RealMadryt.pl patří Miguelu Gutiérrezovi, který byl jedním z nejdůležitějších architektů historické sezóny Girony a stal se jedním z nejzajímavějších levých obránců evropského fotbalu.

Sezona 2023/24 skončila, a tak je čas na rekapitulaci. Polský portál realmadryt.pl se rozhodl vyhodnotit, jak se dařilo hráčům spojených s Realem Madrid, ať už zapůjčených, nebo prodaných s částí práv. Právě na tyto hráče bychom se chtěli zaměřit a každému z nich dát popisné hodnocení za celou sezónu. Do souhrnu tak bylo zařazeno čtrnáct fotbalistů:

– Óscar Aranda

– Sergio Arribas

– Antonio Blanco

– Víctor Chust

– Carlos Dotor

– Mario Gila

– Peter González

– Miguel Gutiérrez

– Takefusa Kubo

– Juanmi Latasa

– Rafa Marín

– Marvin

– Reinier

– Jesús Vallejo

V následujících dnech zveřejníme texty o jednotlivých hráčích v pořadí od nejnižšího po nejvyšší podle uděleného hodnocení polského serveru. Zároveň vás vyzýváme, abyste si vytvořili vlastní žebříček a podělili se o něj v komentářích.

Záměrně byl ze seznamu vynechán např: Marco Asensio, Karim Benzema, Mariano Díaz a Álvaro Odriozolo, kteří mají cestu k návratu do klubu v blízké budoucnosti uzavřenou. Nakonec se dodatečně v klasifikaci objeví Endrick. V jeho případě bude analyzovaným obdobím srpen 2023 – květen 2024.

Skvělé rozhodnutí

Miguel vždy patřil k největším talentům v akademii Realu Madrid, ale zvolil si cestu, která zároveň vydláždila cestu ostatním. V prvním týmu pro něj nebylo místo a Carlo Ancelotti mu po nevydařeném podzimu v roce 2021 také přestal věřit, a tak odešel do Girony.

Tam byla jeho první sezona solidní. Prosazoval se v Primera Division, sbíral zkušenosti, a přestože byly patrné jeho nedostatky, byl vidět i velký potenciál. Letošní rok byl pro odchovance Bílého baletu přelomový.

Výborná pozice

Sestava, v níž Girona odehrála drtivou většinu sezony, Miguelovi jednoznačně přála. Španěl má stále určité nedostatky v obraně (i když se v tomto ohledu stejně hodně zlepšil) a pozice smečaře, který hraje směrem do středu hřiště, mu svědčila.

Snížila jeho zapojení do obranné hry a výrazně zvýšila jeho účast v útočných akcích. Miguel si mohl prakticky libovolně vybírat koridor, kterým bude útočit. Mohl se vydat dopředu blíže k lajně, hledat středopolaře a připsat si tak několik asistencí. Mohl se také objevit pod pokutovým územím soupeře téměř jako desítka a hledat přímé ohrožení, což přineslo alespoň gól proti Barceloně.

Miguel si vytvořil převahu ve středu pole. V mnoha zápasech operoval prakticky jako střední záložník a na nominálního krajního obránce zaznamenal skutečně výjimečný počet kontaktů s míčem (mnohokrát přesáhl i 80, pro srovnání Toni Kroos jich zaznamenal v rozmezí 100-120).

Přesto říci, že Miguel je z ofenzivního hlediska hotovým produktem, by bylo přílišným závěrem, ale potenciál je obrovský. Nikoli potenciál showmana typu Marcela, ale potenciál být v ofenzivě nesmírně nebezpečnou zbraní.

Co dál?

To z mladého Španěla rozhodně dělá jednoho z nejzajímavějších levých obránců v Evropě. Navíc je k dispozici za nevelké peníze. Je snadné si představit, že v Arsenalu by pro něj Mikel Arteta mohl najít ideální místo.

Přesto se nabízí otázka, co bylo jedním z hlavních důvodů, proč se nezaujal v Realu Madrid, a to i přes jednoho konkurenta, kterým byl v té době chronicky zraněný Ferland Mendy. Samozřejmě ponecháváme stranou aspekt zkušeností, protože je přirozené, že Gutiérrez je po dvou celých sezonách v Primera Division lépe zformovaným fotbalistou. Otázkou je však defenzivní hra.

Špatná defenziva

Jak již bylo zmíněno výše, rozestavení Girony mu často přálo. Díky němu si nemusel tolik hlídat záda, protože mu pomáhal pololevý střední obránce. Podle statistik si vede poměrně žalostně, pokud jde o odběry míče za 90 minut (pouhých 0,86).

V případě přerušení akce je to 0,65, v případě bloků 0,80. V případě odklizení míče je toto číslo 1,96 a v případě vítězných hlavičkových duelů 0,65. V žádné z těchto statistik Miguel nepřekračuje ani 35 %, což znamená, že v každé z nich je minimálně 65 % hráčů na této pozici lepších než on.

Ano, Miguelovy úkoly byly spíše útočné než obranné, ale v číslech Španěl v obraně zaostává. Ani z jiného pohledu nedopadl nejlépe, protože ačkoli se zlepšil v přijímání a umisťování míče, stále se stávalo, že nedokázal držet krok s útočícím pravým obráncem soupeře.

Za Miguelem však z hlediska celkové výkonnosti stojí opravdu vynikající sezona. Španěl se určitě ucházel o povolání na EURO, ale měl smůlu, že si těsně před březnovou reprezentační přestávkou přivodil drobné zranění, ačkoli novináři už v té době hlásili, že by mohl dostat šanci debutovat v národních barvách.

Návrat do RM?

Zbývá tedy položit otázku, která je smyslem našeho seriálu – mohl a měl by se Miguel Gutiérrez vrátit do Realu Madrid? Předpoklady pro to rozhodně má. I když se jistě obáváme jeho případného defenzivního postavení, protože Real Madrid pravděpodobně nebude hrát formaci kyvadly (ledaže by se v tomto ohledu v příštích letech něco změnilo, a tady nesměle pomrkáváme na Xabiho Alonsa), ukázal mimořádně vysokou úroveň. Určitě by se vrátil jako mnohem lépe zformovaný hráč.

Zdá se však, že v tuto chvíli je jeho návrat obtížný. Budoucnost Mendyho, kterého by klub pravděpodobně raději prodal a Carlo Ancelotti by si ho nejraději nechal, je neznámá. Stále se objevuje jméno Alphonsa Daviese a tento Kanaďan je hráčem mnohem podobnějším Miguelovi v tom, že je rozhodně ofenzivněji laděný.

To je oba rozhodně odlišuje od Mendyho. Ačkoli by se Gutiérrez pravděpodobně rád vrátil do Madridu a možná by i rok či dva počkal, než se dostane do prvního týmu, lze předpokládat, že Daviesův případný přestup by mu tuto cestu uzavřel.

Na druhou stranu je však cena 8 milionů eur za fotbalistu této třídy, a navíc odchovance, pro Real Madrid příležitostí. Byl by hřích ji nevyužít. Takže odpověď zní: Miguel má určitě předpoklady k tomu, aby hrál v Realu Madrid, ale až čas ukáže, zda mu to souhra okolností umožní.

Zároveň by sám Španěl mohl prohlásit, že ačkoli pravděpodobně stráví ještě rok v Gironě, nebude na královský celek čekat donekonečna a případný zájem minimálně zmíněného Arsenalu by mohl jeho budoucí plány změnit.

Zápasy (první tým): 40 (38)

Minuty: 3378

Góly: 2

Asistence: 9

Pořadí zapůjčených/prodaných hráčů podle portálu RealMadryt.pl:

1. Miguel Gutiérrez

2. Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy

3. Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová hvězda

4. Sergio Arribas: Skvělá čísla v katastrofálním týmu

5. Mario Gila: Z náhradníka hráčem základu

6. Rafa Marín: Připraven na návrat

7. Juanmi Latasa: Skvělý ve vzdušných soubojích

8. Antonio Blanco: Dobrý, ale mohl by být lepší

9. Marvin Park: Mnoho minut a průměrných výkonů

10. Peter Federico: Lepší vstup do La Ligy, než se čekalo

11. Reinier Jesús: Bloudění pokračuje

12. Víctor Chust: Na krok vpřed to nestačí

13. Carlos Dotor: Z útočného záložníka slabý střelec

14. Óscar Aranda: Působivý, ale neefektivní

15. Jesús Vallejo: Další ztracená sezona

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: realmadryt.pl

Přidat komentář

Související články

Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál
Analýzy a rozbory

Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál

Přinášíme Vám třinácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Druhé místo podle názoru redakce RealMadryt.pl…
Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad
Analýzy a rozbory

Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad

Přinášíme Vám dvanácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Blížíme se do finále a třetí…
Sergio Arribas: Skvělá čísla v katastrofálním týmu. Klenot Castilly v La Lize zaujal
Analýzy a rozbory

Sergio Arribas: Skvělá čísla v katastrofálním týmu. Klenot Castilly v La Lize zaujal

Přinášíme Vám jedenácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Přišel čas pro Sergia Arribase, který…
Mario Gila: Z náhradníka hráčem základu. Mario zaznamenal v Laziu strmý vzestup kariéry
Analýzy a rozbory

Mario Gila: Z náhradníka hráčem základu. Mario zaznamenal v Laziu strmý vzestup kariéry

Přinášíme Vám desáté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Páté místo podle názoru redakce RealMadryt.pl…