Mario Gila: Z náhradníka hráčem základu. Mario zaznamenal v Laziu strmý vzestup kariéry

Mario Gila: Z náhradníka hráčem základu. Mario zaznamenal v Laziu strmý vzestup kariéry
Mario Gila (zdroj: Twitter)

Přinášíme Vám desáté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Páté místo podle názoru redakce RealMadryt.pl obsadil Mario Gila, který opustil roli záložníka a stal se základním hráčem jednoho z nejsilnějších italských klubů.

Sezona 2023/24 skončila, a tak je čas na rekapitulaci. Polský portál realmadryt.pl se rozhodl vyhodnotit, jak se dařilo hráčům spojených s Realem Madrid, ať už zapůjčených, nebo prodaných s částí práv. Právě na tyto hráče bychom se chtěli zaměřit a každému z nich dát popisné hodnocení za celou sezónu. Do souhrnu tak bylo zařazeno čtrnáct fotbalistů:

– Óscar Aranda

– Sergio Arribas

– Antonio Blanco

– Víctor Chust

– Carlos Dotor

– Mario Gila

– Peter González

– Miguel Gutiérrez

– Takefusa Kubo

– Juanmi Latasa

– Rafa Marín

– Marvin

– Reinier

– Jesús Vallejo

V následujících dnech zveřejníme texty o jednotlivých hráčích v pořadí od nejnižšího po nejvyšší podle uděleného hodnocení polského serveru. Zároveň vás vyzýváme, abyste si vytvořili vlastní žebříček a podělili se o něj v komentářích.

Záměrně byl ze seznamu vynechán např: Endrick (vzhledem k tomu, že brazilská sezona začala teprve nedávno), stejně jako Marco Asensio, Karim Benzema, Mariano Díaz a Álvaro Odriozolo, kteří mají cestu k návratu do klubu v blízké budoucnosti uzavřenou.

Těžká první sezona

Mario Gila přišel do Lazia v roce 2022. Italové za něj zaplatili šest milionů eur, přičemž 50 procent práv na hráče si ponechal Real Madrid. Jeho první sezona v Římě nezanechala mnoho stop. V Serii A téměř nehrál, dostal jen čtyři šance, pokaždé přišel z lavičky náhradníků.

Vyhrazeny pro něj byly Evropské poháry. Díky tomu mohl debutovat nejprve v Evropské lize a poté v Konferenční lize. Tam sbíral poměrně dobrá hodnocení, ale nedokázal se natrvalo prosadit do základní jedenáctky. V Serii A se od ledna téměř vždy objevoval na soupisce, ale nakonec strávil celý zápas na lavičce náhradníků.

Taková první sezona znamenala, že se v létě 2023 objevily zprávy, že by Mario Gila mohl změnit klub. Nebylo by se čemu divit, vždyť na hřišti strávil jen 764 minut a jeho stálou pozicí byla lavička náhradníků.

100% využitá příležitost

Španěl se však rozhodl o své místo zabojovat a zůstal v Laziu. Začala nová sezona a Mario dál seděl jako náhradník, a to nejen v Serii A, ale i v Lize mistrů. Do 25. listopadu se na hřišti neobjevil ani jednou.

Jeho osud změnilo zranění Alessia Romagnoliho. Do sestavy za něj naskočil Mario Gila a okamžitě přesvědčil Maurizia Sarriho. Nebyl to postupný vzestup do jedenáctky. Španěl okamžitě poskočil z pozice věčného náhradníka do pozice nezpochybnitelného hráče základní sestavy. Především Mario se prezentoval velmi vyrovnanou a solidní úrovní.

Skvělá čísla

Nebyla to jen jeho dobrá defenzivní činnost, ale také jeho podíl na budování útoků. Mnohokrát patřil mezi hráče s největším počtem kontaktů s míčem. Jeho spoluhráči se mu nebáli přihrávat, neboť Mario patřil mezi nejlepší hráče Serie A, co se týče efektivity přihrávek (90 %). Jeho průměr přesných přihrávek (54,29) je čtrnáctý nejlepší v italské lize.

Mario si také vyzkoušel hru v Lize mistrů. Debutoval ve skupinovém střetnutí proti Celticu a později měl možnost nastoupit proti mnohem silnějším soupeřům. Na konci skupiny se představil ve střetnutí proti Atléticu Madrid (0:2).

Poté byl také první volbou do sestavy v 1/8 finále, kde Lazio narazilo na Bayern Mnichov a v prvním střetnutí se postaralo o překvapení, když vyhrálo 1:0 (druhý zápas prohrálo 0:3).

Téměř dokonalá sezona

Sezoně Maria Gily chyběl pouze titul, aby mohla být označena za zcela úspěšnou. Lazio skončilo v Serii A na 7. místě, vypadlo v 1/8 finále Ligy mistrů a v semifinále Superpoháru a Italského poháru.

Španěl se však stal jistým bodem v sestavě silného italského klubu a pravidelně se objevuje v evropských pohárech. I to jsou pro něj cenné zkušenosti. Po nevydařené první sezoně a začátku druhé se nevzdal.

Vypracoval se natolik, že by o něj Lazio nyní nechtělo přijít. Před několika měsíci se ve španělském tisku objevily zprávy, že Real Madrid uvažuje o tom, že by Gila získal zpět. Pokud by se podobné informace objevily nyní, nemuselo by to být překvapivé, protože mluvíme o hráči, který dokázal překonat nepřízeň osudu a měl možnost sbírat zkušenosti v evropských pohárech.

Zápasy (první tým): 29 (29)

Minuty: 1: 2469

Góly: 0

Asistence: 0

Průměrné hodnocení podle WhoScored (Serie A, stupnice 1-10): 6,75

Průměrné hodnocení podle SofaScore (Serie A, stupnice 1-10): 7,06

Pořadí zapůjčených/prodaných hráčů podle portálu RealMadryt.pl:

1.

2.

3.

4.

5.

6. Rafa Marín: Připraven na návrat

7. Juanmi Latasa: Skvělý ve vzdušných soubojích

8. Antonio Blanco: Dobrý, ale mohl by být lepší

9. Marvin Park: Mnoho minut a průměrných výkonů

10. Peter Federico: Lepší vstup do La Ligy, než se čekalo

11. Reinier Jesús: Bloudění pokračuje

12. Víctor Chust: Na krok vpřed to nestačí

13. Carlos Dotor: Z útočného záložníka slabý střelec

14. Óscar Aranda: Působivý, ale neefektivní

15. Jesús Vallejo: Další ztracená sezona

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: realmadryt.pl

Přidat komentář

Související články

Real Madrid představil svůj matematický algoritmus, který sleduje každého hráče ve Valdebebas
Analýzy a rozbory

Real Madrid představil svůj matematický algoritmus, který sleduje každého hráče ve Valdebebas

Julien Piwowar je jedním z těch neznámých jmen, ale zásadních pro vysvětlení a pochopení posledních úspěchů Realu Madrid. Co se…
Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid
Analýzy a rozbory

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid

Je čas na finále seriálu o hráčích spojených s Realem Madrid. První místo podle názoru redakce RealMadryt.pl patří Miguelu Gutiérrezovi,…
Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál
Analýzy a rozbory

Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál

Přinášíme Vám třinácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Druhé místo podle názoru redakce RealMadryt.pl…
Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad
Analýzy a rozbory

Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad

Přinášíme Vám dvanácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Blížíme se do finále a třetí…