Santiago Bernabéu

Základní informace

Název stadionu: Estadio Santiago Bernabéu
Adresa: 
Avenida de Concha Espina 1, E28036 – Madrid
Kapacita: 81 044 diváků
Otevření: 14. prosince 1947
Dřívější název: Estadio Chamartín (1947-1955)
Architekti: Manuel Muñoz Monasterio, Luis Alemany Soler a Antonio Lamela

Příběh stadionu

Estadio Santiago Bernabéu je domovem Realu Madrid již od roku 1947. Jméno stadion dostal po bývalém hráči a prezidentovi klubu, Santiagu Bernabéovi. Je umístěn v madridské čtvrti Chamartín. Díky kapacitě 81 044 je druhým největším stadionem ve Španělsku a třetím v Evropě.

Stadion pro finále

Majestátný stadion patří k těm nejvěhlasnějším na světě. Čtyřikrát hostil finále Evropského poháru / Ligy mistrů a to v letech 1957,1969, 1980 a 2010. V roce 2018 Bernabéu také hostilo finále Copa Libertadores, díky čemuž je jediným stánkem, na kterém se odehrála finále dvou nejdůležitějších kontinentálních soutěží (Liga mistrů a Copa Libertadores). V roce 1964 se na Santiago Bernabéu odehrálo finále Mistrovství Evropy a v roce 1982 i finále Mistrovství světa. 

První zápas se na Estadio Santiago Bernabéu odehrál 14. prosince 1947. V tu chvíli se ještě jmenoval Nuevo Estadio Chamartín a Real Madrid zde hostil portugalský celek Belenenses. Zápas skončil výhrou 3:1 pro Los Blancos. 

V roce 1950 narostla kapacita stadionu až na 125 000 diváků. Při několika dalších renovacích se kapacita postupně snížila na 81 400, z důvodu bezpečnosti. Svoje aktuální jméno Santiago Bernabéu dostal stánek 5. ledna 1955. 

Stadion původně neměl osvětlení. Všechny zápasy Realu Madrid se měly odehrávat přes den, proto nebylo potřeba. První noční zápas se tak na Santiago Bernabéu odehrál až 18. května 1955.

Velké obraty na Bernabéu

Santiago Bernabéu si navíc z minulosti nese gloriolu stadionu, který zažil neuvěřitelné obraty. Strůjcem této pověsti je legenda Realu Madrid Juanito. V evropských pohárech se totiž nejednou stalo, že Merengues první zápas na půdě soupeře prohráli. Právě srdcař a bojovník Juanito ale svůj celek dokázal vyburcoval natolik, že v odvetě v Madridu Bílý balet manko smazal a postoupil.

Kouzlu Bernabéa podlehly kluby jako Celtic, Anderlecht či Borussia Mönchengladbach. Němci si přivezli dokonce z domova výhru 5:1, ale ani to nestačilo. V sezoně 1985/86 v semifinále poháru UEFA zvítězil Inter na domácí půdě 2:0. Juanito ale vyřkl legendární větu: „90 minut na Bernabéu je velmi dlouhá doba.“

A měl pravdu. Real odvetu vyhrál 3:0 a postoupil do finále nejprestižnější evropské soutěže. V roce 2016 jakoby se duch Juanita převtělil do Cristiana Ronalda. Los Blancos v roce 2016 prohráli čtvrtfinále Ligy mistrů na půdě Wolfsburgu 0:2. V odvetě na Santiago Bernabéu ale povstal portugalský hrdina, německý celek rozstřílel hattrickem a poslal Real Madrid do semifinále milionářské soutěže.

Rekordy a zajímavosti

Největší gólový příděl na svém stadionu nadělil Real Madrid v sezoně 1959/60 Elche. Utkání zvítězil 11:2. V roce 2012 vidělo Santiago Bernabéu gól Bílého baletu s pořadovým číslem 4 000. Při výhře 4:2 proti Levante ho vstřelil Cristiano Ronaldo. 

V roce 2007 při příležitosti blížícího se 60. výročí zařadila UEFA tento stánek do kategorie „Elitních“.  Estadio Santiago Bernabéu patří k chloubám Madridu, ve Španělsku je přezdíváno „Chrámem fotbalu“.  Hojně navštěvované je i klubové muzeum, jenž je součástí Tour Bernabéu. Například za rok 2018 turnikety prošlo 1 300 000 osob, což dělá průměr 3 500 návštěvníků za den. Merengues tyto návštěvy vydělávají zhruba 17 milionů eur za rok.

Nuevo Santiago Bernabéu

Ačkoliv stadion už tak patří k těm nejlepším na světě, prezident Florentino Pérez ho chce posunout ještě dál. A proto v roce 2014 přišel s návrhem na přestavbu stadionu, která má ze Santiaga Bernabéa udělat ten nejlepší stadion na světě. 

Nový stánek bude extrémně moderní, bude se pyšnit zatahovací střechou a nebude sloužit pouze k fotbalovým účelům. Uvnitř totiž budete moct najít několik restaurací, hotel, obchodní centrum či casino. Real Madrid chce využít potenciál stadionu na maximum a chce tak umožnit lidem přístup i mimo fotbalové utkání.

Lístky na Real Madrid

Chceš si užít atmosféru ikonického Santiaga Bernabéu naživo? Dostat se na domácí zápas Realu Madrid už dávno není nic těžkého. Budeš ale potřebovat lístek. V našem průvodci se podívej, jak sehnat lístek na Real Madrid.