Óscar Aranda: Působivý, ale neefektivní. První krok ve velkém fotbale se nepovedl

Óscar Aranda: Působivý, ale neefektivní. První krok ve velkém fotbale se nepovedl
Óscar Aranda (zdroj:instagram.com)

Přinášíme Vám první pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Nyní přichází na řadu Óscar Aranda, který loni v srpnu vyměnil Castillu za Famalicão. Opačným směrem putovalo zhruba 300 000 eur. Los Blancos si však ponechali procenta z hráčových práv.

Sezona 2023/24 skončila, a tak je čas na rekapitulaci. Polský portál realmadryt.pl se rozhodl vyhodnotit, jak se dařilo hráčům spojených s Realem Madrid, ať už zapůjčených, nebo prodaných s částí práv. Právě na tyto hráče bychom se chtěli zaměřit a každému z nich dát popisné hodnocení za celou sezónu. Do souhrnu tak bylo zařazeno čtrnáct fotbalistů:

– Óscar Aranda

– Sergio Arribas

– Antonio Blanco

– Víctor Chust

– Carlos Dotor

– Mario Gila

– Peter González

– Miguel Gutiérrez

– Takefusa Kubo

– Juanmi Latasa

– Rafa Marín

– Marvin

– Reinier

– Jesús Vallejo

V následujících dnech zveřejníme texty o jednotlivých hráčích v pořadí od nejnižšího po nejvyšší podle uděleného hodnocení polského serveru. Zároveň vás vyzýváme, abyste si vytvořili vlastní žebříček a podělili se o něj v komentářích.

Záměrně byl ze seznamu vynechán např: Endrick (vzhledem k tomu, že brazilská sezona začala teprve nedávno), stejně jako Marco Asensio, Karim Benzema, Mariano Díaz a Álvaro Odriozolo, kteří mají cestu k návratu do klubu v blízké budoucnosti uzavřenou.

Krok do velkého fotbalu

Odchod Óscara Arandy z Castilly nemohl být překvapením. V sezoně 2022/23 odehrál přibližně o 1000 minut méně než o rok dříve a navíc stárnul. Nastal čas na posun. Nakonec se přesunul do Famalicãa, klubu, který se před pár lety jako debutant pokoušel zamíchat špičkou portugalské ligy. Od té doby se klub z Vila Nova de Famalicão stabilizoval ve středu tabulky a po postupu do první ligy skončil šestý, devátý a dvakrát osmý.

Aranda měl před sebou tedy zcela nový začátek. Z druhého týmu Realu Madrid a třetí španělské ligy se dostal do nejvyšší soutěže, kde mohl naplno začít svou kariéru dospělého hráče. Zpočátku se mohlo zdát, že Aranda vstoupí do nového prostředí otevřenými dveřmi.

V prvním zápase sezony 2023/24 se Famalicão utkalo s třetiligovým celkem z předchozí sezony, a to venku. Aranda začal zápas proti Braze na lavičce náhradníků, ale ve druhém poločase nastoupil a v nastaveném čase vstřelil gól ve svém stylu na 2:1. Bylo to docela překvapení a Aranda si tímto výkonem neprávem vybojoval místo v prvním týmu.

Mizerná čísla

A lepší už to nebylo. Za celou sezonu Aranda nevstřelil jediný gól a nepřipsal si ani jednu asistenci (kromě zápasu proti amatérskému týmu v Portugalském poháru). Po skvělém začátku odehrál v prvním týmu šest zápasů, ale od začátku října 2023 do konce sezony nastoupil od začátku jen dvakrát. Celkem ho trenér postavil do jedenáctky jen osmkrát, ale ani jednou Aranda neodehrál plných 90 minut. Čísla ho neobhájila.

Někdy ho mohl obhájit jeho styl hry. Když se týmu nedařilo, byl Aranda tím pravým, kdo se osměloval v soubojích, hledal driblink nebo střely z dálky. To však bylo příliš, příliš málo. Neodehrál toho sice mnoho – 711 minut v portugalské lize – ale 1 gól a 0 asistencí v lize je na tak ofenzivního hráče katastrofální výsledek.

V jedné statistice však v lize vyniká. Žádný hráč, který odehrál alespoň 500 minut, se nemůže pochlubit tak častým driblinkem a tolika efektivními pokusy (průměr 8,5 za 90 minut, z toho 4 vítězné). V tomto ohledu předčil hráče jako Francisco Conceição (3,2 úspěšných driblinků za 90 minut), Bruma (3,3) nebo Ángel Di María (2,2). Aranda obvykle hledal individuální řešení, o čemž svědčí i počet útoků – v průměru jich zaznamenal až 3,75 za 90 minut, což je nejvíce v týmu. Z jeho 30 střel za celou ligovou sezónu však padl pouze jeden gól – z té první.

Záhadné zranění

V polovině sezony utrpěl Aranda poměrně záhadné zranění, které ho vyřadilo z týmu na více než dva měsíce. Po návratu se dvakrát objevil na lavičce náhradníků, ale k trávníku si ani nečichl. Možná došlo k nějakému konfliktu s trenérem. Nikdy v něj neměl plnou důvěru, ale je těžké mít trenérovi něco za zlé.

Aranda letos neučinil progres ve své kariéře a jeho první zápas byl zároveň jeho nejlepším. Úvod mu možná stoupl do hlavy, ale stále je to hráč, který se může pochlubit tím, že si poměrně snadno nachází střelecké pozice a velmi dobře dribluje. Cílem pro příští sezonu by mělo být ještě zapadnout mezi své spoluhráče a do reality ligy, pokud v ní vůbec zůstane.

Jeho tým – bez většího přispění Arandy – skončil v lize potřetí za sebou na osmém místě. Real Madrid má na Arandu procentuální podíl práv, ale v tuto chvíli by se dvaadvacetiletý hráč mohl v nejlepším případě vrátit do Castilly. Jeho první sezona v poměrně seriózní evropské lize pro něj nebyla úspěšná.

Zápasy (v prvním týmu): 23 (9)

Počet minut: 796

Góly: 1

Asistence: 0

Průměrné hodnocení podle WhoScored (portugalská liga, stupnice 1-10): 6,53

Průměrné hodnocení podle SofaScored (portugalská liga, stupnice 1-10): 6,87

Pořadí zapůjčených/prodaných hráčů podle portálu RealMadryt.pl:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15. Jesús Vallejo

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: realmadryt.pl

Přidat komentář

Související články

Real Madrid představil svůj matematický algoritmus, který sleduje každého hráče ve Valdebebas
Analýzy a rozbory

Real Madrid představil svůj matematický algoritmus, který sleduje každého hráče ve Valdebebas

Julien Piwowar je jedním z těch neznámých jmen, ale zásadních pro vysvětlení a pochopení posledních úspěchů Realu Madrid. Co se…
Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid
Analýzy a rozbory

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid

Je čas na finále seriálu o hráčích spojených s Realem Madrid. První místo podle názoru redakce RealMadryt.pl patří Miguelu Gutiérrezovi,…
Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál
Analýzy a rozbory

Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál

Přinášíme Vám třinácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Druhé místo podle názoru redakce RealMadryt.pl…
Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad
Analýzy a rozbory

Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad

Přinášíme Vám dvanácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Blížíme se do finále a třetí…