Rafa Marín: Připraven na návrat. Mladý Španěl byl leaderem obrany Alavésu

Rafa Marín: Připraven na návrat. Mladý Španěl byl leaderem obrany Alavésu
Rodrygo a Rafa Marín (zdroj: realmadrid.com)

Přinášíme Vám deváté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Přišel čas pro Rafu Marína, který v létě po prodloužení smlouvy s Bílým baletem do roku 2026 odešel na hostování do Deportiva Alavés, kde se poměrně rychle stal lídrem defenzivy a nemalou měrou přispěl k tomu, že se tým z Baskicka udržel v La Lize a skončil na 10. místě tabulky.

Sezona 2023/24 skončila, a tak je čas na rekapitulaci. Polský portál realmadryt.pl se rozhodl vyhodnotit, jak se dařilo hráčům spojených s Realem Madrid, ať už zapůjčených, nebo prodaných s částí práv. Právě na tyto hráče bychom se chtěli zaměřit a každému z nich dát popisné hodnocení za celou sezónu. Do souhrnu tak bylo zařazeno čtrnáct fotbalistů:

– Óscar Aranda

– Sergio Arribas

– Antonio Blanco

– Víctor Chust

– Carlos Dotor

– Mario Gila

– Peter González

– Miguel Gutiérrez

– Takefusa Kubo

– Juanmi Latasa

– Rafa Marín

– Marvin

– Reinier

– Jesús Vallejo

V následujících dnech zveřejníme texty o jednotlivých hráčích v pořadí od nejnižšího po nejvyšší podle uděleného hodnocení polského serveru. Zároveň vás vyzýváme, abyste si vytvořili vlastní žebříček a podělili se o něj v komentářích.

Záměrně byl ze seznamu vynechán např: Endrick (vzhledem k tomu, že brazilská sezona začala teprve nedávno), stejně jako Marco Asensio, Karim Benzema, Mariano Díaz a Álvaro Odriozolo, kteří mají cestu k návratu do klubu v blízké budoucnosti uzavřenou.

Naplněný potenciál

Rafa Marín byl za své výkony v Castille neustále chválen. V létě 2023 však neměl reálnou šanci na definitivní zařazení do prvního týmu Realu Madrid, a to především kvůli setrvání Nacha v klubu.

Za těchto okolností se klub i samotný hráč společně rozhodli, že je ten správný čas, aby si otestoval své schopnosti na úrovni Primera División. O Rafu se zajímala řada týmů nejen ze Španělska, ale z celé Evropy, a tak s ním Los Blancos nejprve strategicky prodloužili smlouvu do června 2026 a poté ho zapůjčili do Deportiva Alavés.

Jsem člověk, který se chce rozvíjet, dávat ze sebe energii a vášeň. Přicházím sem s cílem dalšího rozvoje a věřím, že vše dobře dopadne,“ řekl obránce při představení ve svém novém týmu. Nelhal, protože do Alavésu přišel s nálepkou velkého talentu a v průběhu sezony dokázal, že skok na úroveň La Ligy pro něj nebyl nijak hrozný a že zvěsti o jeho značném potenciálu nebyly vůbec přehnané.

Z počátku nebyl v základní sestavě. Ve druhém a třetím kole nasbíral celkem pouhé čtyři minuty. Problémy s hraním měl v září a říjnu (žádné povolání do zápasové sestavy pro zápasy s Atlétikem, Betisem a Atléticem). Svou pozici v jedenáctce stabilizoval od listopadového střetnutí s Barcelonou. Až do dalšího střetnutí s Katalánci znamenal Marín 11 vystoupení v řadě, v nichž byl na hřišti od první do poslední minuty. Tehdy se stal defenzivním pilířem týmu Luise Garcíi Plazy.

Jistý v soubojích

Stoper se v realitě La Ligy našel skvěle. A v sestupujícím týmu, který v prvních čtyřech kolech dvakrát zvítězil a na další tři body musel čekat až do 12. kola, to nebylo nejjednodušší.

Dvaadvacetiletý hráč však zaujal svou jistotou, vysokou efektivitou ve vzdušných soubojích a malým počtem chyb. Velmi dobře se předvedl například v prosincovém souboji s Los Blancos, v němž se madridským fotbalistům podařilo vyhrát po autovém vhazováním po gólu Lucase Vázqueze hlavou v nastaveném čase.

Tehdy zaznamenal jeden odběr míče, tři zákroky a zblokoval dvě střely. A na konci sezony (ve 32. kole) se při výhře 2:0 nad Atléticem skutečně předvedl, když zaznamenal ne méně než 15 odběrů míče a devět zákroků.

Pevná obrana

Jedním z mála nedostatků, které byly v Rafově hře patrné, bylo jeho postavení. Občas s ním měl problémy, stejně jako celá obranná řada Deportiva Alavés. Nakonec si však není příliš na co stěžovat, protože Baskové za celou sezonu inkasovali 46 branek, což je přesně stejný počet jako senzační Girona (která skončila v tabulce třetí) a jen o dvě více než druhá Barcelona.

Jejich ofenziva byla rozhodně nedostatečnější (pouze 36 vstřelených branek). Každopádně při syntéze všech faktorů Alavés svůj úkol splnil a suverénně se udržel mezi elitou, když v tabulce skončil na překvapivě vysokém 10. místě.

A to vše s výrazným přispěním Rafy Marína, který během sezóny zaznamenal 3,5 přihrávky a 3,9 efektivního zásahu na zápas. Na hřišti také předváděl svou koncentraci, o čemž nejlépe svědčí fakt, že nasbíral celkem šest žlutých karet a ani jednou nebyl potrestán červenou kartou. Španělský reprezentant patřil v soutěžním ročníku 2023/24 bezpochyby k nejlepším debutantům v Primera División, a tak nepřekvapily zprávy z médií, že jeho vývoj bedlivě sledují kluby jako Bayern Mnichov, Milán nebo Neapol. Stačí jen dodat, že deník AS již v únoru informoval o tom, že Real již rozhodl o letním návratu andaluského reprezentanta a zajištění jeho místa v prvním týmu pod vedením Carla Ancelottiho.

Možná návrat na Bernabéu

Marín udělal vše, co bylo v jeho silách, aby si návrat na Santiago Bernabéu zasloužil. Možná to však nebude stačit. Mnohé nasvědčuje tomu, že jeho budoucnost bude opět záviset na rozhodnutí Nacha, který stále váhá.

Po 35 vystoupeních na dvou frontách (33 v La Lize a dvě v Královském poháru) a užívání si statusu hráče základní sestavy španělský reprezentant do 21 let jistě stále doufá, že bude pravidelně hrát.

Pokud Nacho zůstane, může se Rafa přiklonit k nabídkám z jiných klubů. Královský celek, který v sezoně, jež skončila před týdnem, zažil těžká zranění středních obránců, by rád měl k dispozici skupinu stoperů ve složení Éder Militão, David Alaba, Antonio Rüdiger, Nacho a právě Marín.

Zde je však otázkou, zda se při takové konkurenci dvaadvacetiletý hráč rozhodne zvednout hozenou rukavici a zabojovat o svůj sen hrát v bílém dresu Realu Madrid.

Zápasy (první tým): 33 (27)

Počet minut: 2438

Góly: 0

Asistence: 0

Průměrné hodnocení podle WhoScored (La Liga, stupnice 1-10): 6,53

Průměrné hodnocení podle SofaScore (La Liga, stupnice 1-10): 6,85

Pořadí zapůjčených/prodaných hráčů podle portálu RealMadryt.pl:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7. Juanmi Latasa: Skvělý ve vzdušných soubojích

8. Antonio Blanco: Dobrý, ale mohl by být lepší

9. Marvin Park: Mnoho minut a průměrných výkonů

10. Peter Federico: Lepší vstup do La Ligy, než se čekalo

11. Reinier Jesús: Bloudění pokračuje

12. Víctor Chust: Na krok vpřed to nestačí

13. Carlos Dotor: Z útočného záložníka slabý střelec

14. Óscar Aranda: Působivý, ale neefektivní

15. Jesús Vallejo: Další ztracená sezona

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: realmadryt.pl

Přidat komentář

Související články

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid
Analýzy a rozbory

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid

Je čas na finále seriálu o hráčích spojených s Realem Madrid. První místo podle názoru redakce RealMadryt.pl patří Miguelu Gutiérrezovi,…
Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál
Analýzy a rozbory

Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál

Přinášíme Vám třinácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Druhé místo podle názoru redakce RealMadryt.pl…
Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad
Analýzy a rozbory

Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad

Přinášíme Vám dvanácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Blížíme se do finále a třetí…
Sergio Arribas: Skvělá čísla v katastrofálním týmu. Klenot Castilly v La Lize zaujal
Analýzy a rozbory

Sergio Arribas: Skvělá čísla v katastrofálním týmu. Klenot Castilly v La Lize zaujal

Přinášíme Vám jedenácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Přišel čas pro Sergia Arribase, který…