Antonio Blanco: Dobrý, ale mohl by být lepší. Španělský záložník si vybudoval místo v základu

Antonio Blanco: Dobrý, ale mohl by být lepší. Španělský záložník si vybudoval místo v základu
Antonio Blanco (zdroj: deportivoalaves.com)

Přinášíme Vám sedmé pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Je čas na Antonia Blanca, který v létě odešel na definitivní přestup do Deportiva Alavés, s nímž se dokázal udržet v La Lize a dokonce skončit na solidním 10. místě, přičemž byl důležitým článkem týmu.

Sezona 2023/24 skončila, a tak je čas na rekapitulaci. Polský portál realmadryt.pl se rozhodl vyhodnotit, jak se dařilo hráčům spojených s Realem Madrid, ať už zapůjčených, nebo prodaných s částí práv. Právě na tyto hráče bychom se chtěli zaměřit a každému z nich dát popisné hodnocení za celou sezónu. Do souhrnu tak bylo zařazeno čtrnáct fotbalistů:

– Óscar Aranda

– Sergio Arribas

– Antonio Blanco

– Víctor Chust

– Carlos Dotor

– Mario Gila

– Peter González

– Miguel Gutiérrez

– Takefusa Kubo

– Juanmi Latasa

– Rafa Marín

– Marvin

– Reinier

– Jesús Vallejo

V následujících dnech zveřejníme texty o jednotlivých hráčích v pořadí od nejnižšího po nejvyšší podle uděleného hodnocení polského serveru. Zároveň vás vyzýváme, abyste si vytvořili vlastní žebříček a podělili se o něj v komentářích.

Záměrně byl ze seznamu vynechán např: Endrick (vzhledem k tomu, že brazilská sezona začala teprve nedávno), stejně jako Marco Asensio, Karim Benzema, Mariano Díaz a Álvaro Odriozolo, kteří mají cestu k návratu do klubu v blízké budoucnosti uzavřenou.

Jeden krok vzad, dva kroky vpřed

V létě 2022 se Antonio Blanco rozhodl zkusit své síly mimo Real Madrid. Rozhodl se odejít na hostování do Cádizu. V barvách Los Piratas však odehrál pouhé čtyři zápasy a jeho pobyt v Cádizu v lednu 2023 předčasně skončil.

Tehdy se na scéně objevilo Deportivo Alavés, tehdy hrající Segundu División, s nabídkou hostování do konce sezony. Během šesti měsíců v modrobílém dresu Blanco nastoupil k 18 zápasům, a přestože byl na hřišti na plný úvazek jen zřídka, bezpochyby si získal důvěru Luise Garcíi Plazy. V play-off si připsal pouze jeden start (ze čtyř možných), ale i tak nepochybně přispěl k postupu Alavésu do La Ligy.

Vedení vitorijského klubu bylo s přínosem Španěla natolik spokojeno, že se rozhodli pro definitivní odkup. Obě zúčastněné strany přestupovou částku neuvedly, ale španělská média informovala o částce pohybující se mezi 2 a 4 miliony eur. Deník AS navíc uvedl, že Los Blancos si ponechali 50 % na fotbalistu. Portál Transfermarkt naopak uvádí, že Baskové za záložníka zaplatili 4 miliony eur.

Dobrá sezona v La Lize

Blanco tak do sezony 2023/24 vstoupil jako plnohodnotný hráč Deportiva Alavés. Po postupu mezi elitu bylo samozřejmě hlavním a nejdůležitějším cílem Los Babazorros zajistit si co nejdříve živobytí. S ohledem na to lze říci, že svěřenci Luise Garcíi překvapili všechny pozorovatele španělského ligového dvora, a dokonce i sami sebe. Se 46 body na kontě totiž skončili v tabulce na 10. místě, mimo jiné před Sevillou, Celtou, Getafe a Osasunou.

Bývalý hráč Castilly se může označit za jednoho z architektů tohoto výsledku. V Primera División nastoupil do 33 střetnutí, z toho ve 29 z nich byl v základní jedenáctce. Nevstřelil ani jeden gól a zaznamenal pouze jednu, byť šíleně důležitou, asistenci.

Ve 28. kole proti Rayo Vallecano asistoval u jediného a vítězného gólu Andoniho Gorosabela, když poslal fantastickou, několik desítek metrů dlouhou přihrávku na pravého obránce, který se dostal do skvělé střelecké pozice. Zakončení pod břevno bylo stejně působivé jako asistence.

Antonio přidal tři zápasy v Královském poháru. V lize vynechal hned pět zápasů: jednou ho přibrzdilo zranění stehna, dvakrát pauzíroval kvůli kartám (jednou za červenou a jednou za přebytek žlutých) a dvakrát se neobjevil na hřišti, přestože byl v zápasové sestavě.

Kvalitní čtení hry i solidní rozehrávka

Charakteristickým rysem profilu třiadvacetiletého hráče na hřišti byla vždy rozehrávka a kontrola prostoru z pohledu nejhlouběji postaveného hráče ve druhé lajně. Kromě toho velmi dobře čte hru a má působivý přehled o dění na hřišti. Někdo by mohl být v pokušení říci, že je jako stvořený pro tým, který si zakládá na držení míče.

Dobře. Ať si říkáte, co chcete, Alavés takovým týmem není. Jejich průměrné držení míče za celou soutěž bylo 41,3 %. Blanco tedy neměl mnoho příležitostí předvést to nejlepší ze svého repertoáru a není nepodstatné, že měl hodně defenzivních povinností a nevyhnul se práci v destruktivní fázi. Kvůli tomu jste často museli sáhnout hodně hluboko, abyste z jeho hry vyvodili konkrétní pozitiva, a většinou se prezentoval jen jako průměrný hráč.

Blanco ve svých vyjádřeních opakovaně zdůrazňoval, že jeho fotbalovým vzorem je Toni Kroos, který se blíží ke konci své slavné kariéry. S dalekosáhlou opatrností lze v jeho pohybu a chování spatřovat jistou podobnost s Němcem.

Jedním z prvků, ve kterém španělský záložník bezpochyby vyniká a pravidelně dělá pokroky, je dlouhá rozehrávka. Přesně ten druh hry, kterým je proslulý již zmíněný Kroos. K dokonalosti má sice ještě daleko (53% efektivita tohoto typu přihrávek v průběhu celé sezony), ale jeho křižné přihrávky nejsou špatné a účinné, protože zrychlují a zlepšují cirkulaci míče.

Antonio má za sebou solidní sezónu, ale zaznamenal příliš mnoho průměrných zápasů a není pochyb o tom, že si může dovolit více. Jak z hlediska suchých čísel, tak z hlediska přínosu pro hru.

Velmi důležité však je, že se dokázal prosadit a upevnit si místo v týmu hrajícím nejvyšší španělskou soutěž. Jeho smlouva s Alavésem platí do 30. června 2027. Nevypadá to, že by v létě měnil své působiště. Také návrat na Santiago Bernabéu jako hráč Los Blancos se v tuto chvíli zdá být jen nesplnitelným snem.

Zápasy (první tým): 33 (29)

Počet minut: 2434

Góly: 0

Asistence: 1

Průměrné hodnocení podle WhoScored (La Liga, stupnice 1-10): 6,55

Průměrné hodnocení podle SofaScore (La Liga, stupnice 1-10): 6,79

Pořadí zapůjčených/prodaných hráčů podle portálu RealMadryt.pl:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9. Marvin Park: Mnoho minut a průměrných výkonů

10. Peter Federico: Lepší vstup do La Ligy, než se čekalo

11. Reinier Jesús: Bloudění pokračuje

12. Víctor Chust: Na krok vpřed to nestačí

13. Carlos Dotor: Z útočného záložníka slabý střelec

14. Óscar Aranda: Působivý, ale neefektivní

15. Jesús Vallejo: Další ztracená sezona

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: realmadryt.pl

1 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Real Madrid představil svůj matematický algoritmus, který sleduje každého hráče ve Valdebebas
Analýzy a rozbory

Real Madrid představil svůj matematický algoritmus, který sleduje každého hráče ve Valdebebas

Julien Piwowar je jedním z těch neznámých jmen, ale zásadních pro vysvětlení a pochopení posledních úspěchů Realu Madrid. Co se…
Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid
Analýzy a rozbory

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid

Je čas na finále seriálu o hráčích spojených s Realem Madrid. První místo podle názoru redakce RealMadryt.pl patří Miguelu Gutiérrezovi,…
Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál
Analýzy a rozbory

Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál

Přinášíme Vám třinácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Druhé místo podle názoru redakce RealMadryt.pl…
Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad
Analýzy a rozbory

Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad

Přinášíme Vám dvanácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Blížíme se do finále a třetí…