Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál

Endrick: Připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Brazilec má velký potenciál
Endrick (zdroj: realmadrid.com)

Přinášíme Vám třinácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Druhé místo podle názoru redakce RealMadryt.pl patří Endrickovi, který prošel první velkou krizí své kariéry, v sedmnácti letech dotáhl Palmeiras k ligovému titulu a debutoval za brazilskou reprezentaci.

Sezona 2023/24 skončila, a tak je čas na rekapitulaci. Polský portál realmadryt.pl se rozhodl vyhodnotit, jak se dařilo hráčům spojených s Realem Madrid, ať už zapůjčených, nebo prodaných s částí práv. Právě na tyto hráče bychom se chtěli zaměřit a každému z nich dát popisné hodnocení za celou sezónu. Do souhrnu tak bylo zařazeno čtrnáct fotbalistů:

– Óscar Aranda

– Sergio Arribas

– Antonio Blanco

– Víctor Chust

– Carlos Dotor

– Mario Gila

– Peter González

– Miguel Gutiérrez

– Takefusa Kubo

– Juanmi Latasa

– Rafa Marín

– Marvin

– Reinier

– Jesús Vallejo

V následujících dnech zveřejníme texty o jednotlivých hráčích v pořadí od nejnižšího po nejvyšší podle uděleného hodnocení polského serveru. Zároveň vás vyzýváme, abyste si vytvořili vlastní žebříček a podělili se o něj v komentářích.

Záměrně byl ze seznamu vynechán např: Marco Asensio, Karim Benzema, Mariano Díaz a Álvaro Odriozolo, kteří mají cestu k návratu do klubu v blízké budoucnosti uzavřenou. Nakonec se dodatečně v klasifikaci objeví Endrick. V jeho případě bude analyzovaným obdobím srpen 2023 – květen 2024.

První krize

Už ve svých 16 letech byl Endrick hráčem, který vzbuzoval velké nadšení a především vzrušení. Byl obrovským talentem a už jako šestnáctiletý měl požadavky, aby pravidelně nastupoval v prvním týmu Palmeiras.

Začátek období, které analyzujeme, bylo však pro něj nesmírně obtížný. V červenci a srpnu předchozího roku kolem něj panovaly kontroverze. Objevovala se kritika. Endrick nestřílel góly, nezaznamenával čísla a často se během zápasů ztrácel.

Došlo to tak daleko, že byl schopen po příchodu ze hřiště plakat na lavičce náhradníků. Trenér Palmeiras Abel Ferreira se o mladého hráče postaral a stáhl ho z centra pozornosti. V období osmi zápasů mezi ligou a Copa Libertadores odehrál Endrick ve dvou zápasech pouhých 92 minut. Frustrovaný si dokonce vysloužil červenou kartu za chování u postranní čáry. Nakonec mu však toto období rozhodně prospělo.

Na vlně vítězství

V září začal hrát stále častěji, i když o důvody k frustraci nebyla nouze, protože se to shodovalo se sérií čtyř ligových porážek Palmeiras v řadě. Nicméně se vrátili na vítěznou vlnu a jejich hlavní soupeři v boji o titul, Botafogo, začali ztrácet body, čímž se roztříštil jejich několikabodový náskok v tabulce.

Zápasem, který změnil osud Palmeiras a s největší pravděpodobností i Endrickovu kariéru, bylo přímé střetnutí s Botafogem. Sedmnáctiletý mladík podpořil převahu Palmeiras a sám vstřelil dva krásné góly, čímž svému týmu zajistil vítězství 4:3.

Ve zbývajících sedmi zápasech do konce ligové sezony nastoupil vždy v první sestavě a vstřelil čtyři góly, čímž několikrát podpořil ofenzivu Palmeiras. Jeho tým nakonec vyhrál brazilský šampionát a sám Endrick přidal ve svých 17 letech třetí titul v kariéře. Jediným negativem bylo vypadnutí po penaltovém rozstřelu v semifinále Copa Libertadores proti Boca Juniors.

Reprezentace

Vynikající výkony na konci sezony mu vynesly povolání do brazilské seniorské reprezentace. Byl nejmladším hráčem Canarinhosu od dob Ronalda Názaria. V zápasech proti Kolumbii a Argentině odehrál celkem 26 minut. Endrick tak zakončil rok 2023 neuvěřitelně šťastně. Měl také čas vypořádat se se zraněním, které ho už nějakou dobu trápilo, a vrátit se do plné síly.

Nový rok zahájil účastí na předolympijském turnaji, na kterém bohužel pro něj Brazílie vypadla a nevybojovala si postup na olympijské hry v Paříži, což byla pro mladého Brazilce i jeho kolegy jistě velká rána.

Přesto se do klubu vrátil a odehrál devět zápasů ve státní lize Campeonato Paulista, v nichž vstřelil dva góly a zaznamenal jednu asistenci. Palmeiras tyto zápasy vyhrálo, což byl další důvod k oslavám.

Krátce poté začala sezona 2024 v brazilské lize a Copa Libertadores. Dosavadní sezona nebyla pro mladou hvězdu a Palmeiras příliš úspěšná. V sedmi kolech si připsali pouhé tři výhry. Endrick odehrál šest zápasů, v nichž nezaznamenal ani jeden gól ani asistenci, zato nasbíral tři žluté karty.

Palmeiras vyhrálo svou skupinu v kontinentální soutěži a Endrick v pěti zápasech zaznamenal dvě trefy a asistenci. Začátek sezony pro něj tedy nebyl nejlepší, protože nasbíral čtyři žluté karty a do kanadského bodování si připsal pouze tři body.

Na světovou scénu však pronikl díky svému působení v brazilské reprezentaci, které vyústilo i v povolání na nadcházející Copa América. V přátelských zápasech nejprve vstřelil vítězný gól ve Wembley proti Anglii, poté skóroval proti Španělsku, když se představil na Santiago Bernabéu. V nedávném utkání proti Mexiku vstřelil rovněž vítězný gól, a to po přihrávce Viního. Dá se tedy říci, že je připraven nastoupit v národních barvách.

Endrickův závěr minulé sezony byl vynikající a jasně ukázal, že Brazilec je připraven udělat krok vpřed a přestoupit do Evropy. Stává se stále důležitější součástí brazilské reprezentace, i když mu výběr zatím nevěří natolik, aby se stal jeho primárním útočníkem. Začátek letošní ligové sezony byl o poznání slabší, ale není pochyb o tom, že s jeho potenciálem je další krok vpřed jen otázkou času.

Zápasy (první tým): 48 (36)

Minuty:  2884

Góly: 13

Asistence: 2

Pořadí zapůjčených/prodaných hráčů podle portálu RealMadryt.pl:

1.

2. Endrick

3. Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová hvězda

4. Sergio Arribas: Skvělá čísla v katastrofálním týmu

5. Mario Gila: Z náhradníka hráčem základu

6. Rafa Marín: Připraven na návrat

7. Juanmi Latasa: Skvělý ve vzdušných soubojích

8. Antonio Blanco: Dobrý, ale mohl by být lepší

9. Marvin Park: Mnoho minut a průměrných výkonů

10. Peter Federico: Lepší vstup do La Ligy, než se čekalo

11. Reinier Jesús: Bloudění pokračuje

12. Víctor Chust: Na krok vpřed to nestačí

13. Carlos Dotor: Z útočného záložníka slabý střelec

14. Óscar Aranda: Působivý, ale neefektivní

15. Jesús Vallejo: Další ztracená sezona

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: realmadryt.pl

Přidat komentář

Související články

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid
Analýzy a rozbory

Miguel Gutiérrez: Jeden ze strůjců historické sezony. Levý bek má předpoklady na Real Madrid

Je čas na finále seriálu o hráčích spojených s Realem Madrid. První místo podle názoru redakce RealMadryt.pl patří Miguelu Gutiérrezovi,…
Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad
Analýzy a rozbory

Takefusa Kubo: Splněná očekávání a nová smlouva. Japonec je hvězdou Sociedad

Přinášíme Vám dvanácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Blížíme se do finále a třetí…
Sergio Arribas: Skvělá čísla v katastrofálním týmu. Klenot Castilly v La Lize zaujal
Analýzy a rozbory

Sergio Arribas: Skvělá čísla v katastrofálním týmu. Klenot Castilly v La Lize zaujal

Přinášíme Vám jedenácté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Přišel čas pro Sergia Arribase, který…
Mario Gila: Z náhradníka hráčem základu. Mario zaznamenal v Laziu strmý vzestup kariéry
Analýzy a rozbory

Mario Gila: Z náhradníka hráčem základu. Mario zaznamenal v Laziu strmý vzestup kariéry

Přinášíme Vám desáté pokračování v sérii článku shrnujícím výkony fotbalistů spojovaných s Realem Madrid. Páté místo podle názoru redakce RealMadryt.pl…