Tréninkové centrum

Základní informace

Španělský název: Ciudad Real Madrid
Anglický název: Real Madrid City
Známé také pod názvem: Valdebebas
Adresa: 
Av. Fuerzas Armadas 402, 28055, Madrid – Španělsko
Slavnostní otevření: 2005
Počet hřišť pro A tým: 5 (1x umělá tráva)
Počet hřišť pro akademii: 7 (3x umělá tráva)

Vše o Ciudad Real Madrid

Ciudad Real Madrid (anglicky Real Madrid City) je název tréninkového komplexu Realu Madrid, který se nachází mimo Madrid ve Valdebebasu poblíž letiště Barajas. Součástí komplexu je akademie Realu Madrid, která je známá spíše pod přezdívkou La Fábrica.

Tento poměrně nový komplex nahradil staré Ciudad Deportiva (anglicky Sports City), které se používalo až do roku 2003. Poté bylo prodáno v první éře Florentina Péreze za přibližně 480 milionů eur.

Hřiště a tréninkové prostory

Areál je široké veřejnosti, hráčům, trenérům a zaměstnancům klubu také znám jako Valdebebas a je pojmenován podle čtvrti města, kde se komplex nachází. Nové trénovací prostory, které byly slavnostně otevřeny v roce 2005, se skládají z kanceláří akademie, místností s tréninkovým vybavením, audiovizuálních místností, silového a rehabilitačního centra a lékařských zařízení.

Součástí zdravotnického centra jsou vyšetřovací a ošetřovací místnosti i další rehabilitační zařízení včetně vodoléčebného centra, které zahrnuje horké a chladné bazény, dlouhý bazén s odporovými vlnami, či takzvaný „ice bath“ spolu se saunou.

Hráči mají samozřejmě i své soukromé parkoviště. Fotbalisti mají rovněž k dispozici VIP sekci, která je na patře spolu s místnostmi pro média.

Ve Valdebebas najdete celkem 12 tréninkových hřišť. Sedm z nich je určeno pouze pro akademii. Mladé naděje si mohou zatrénovat na třech hřištích s umělým syntetickým trávníkem a na čtyřech hřištích s přírodním pažitem z Nizozemska. Mimochodem, stejný trávník najdete i na Santiago Bernabéu. Dalších pět hřišť je pak k dispozici prvnímu týmu, který má jedno hřiště se syntetickým trávníkem a čtyři hřiště opět s přírodním pažitem z Nizozemska.

Budovy v centru

Obytná budova pro první tým má rozlohu 8 300 metrů čtverečních. Ve dvou patrech se nachází padesát sedm pokojů, každý pokoj má obytnou část a terasu. K dispozici je také kino, jídelna pro 54 osob, společenská místnost, klimatizovaný bazén, recepce a pokoje pro hosty.

Rezidence mládeže je přizpůsobena hráčům, jejichž rodiny nežijí v Madridu. Nachází se v ní čtyřicet dvoulůžkových pokojů s balkónem a vlastní sprchou. Společná jídelna, společenské místnosti či učebny pro akademické vzdělávání příslušné věkové skupiny nesmí chybět.

Estadio Alfredo di Stéfano

Stadion byl otevřen večer 9. května 2006 přátelským zápasem mezi Real Madrid a Stade Reims. Je pojmenován po jednom z největších fotbalistů všech dob Alfredu Di Stéfanovi, který má před stadionem i svou vlastní sochu, jenž vytvořil Pedro Montes. Představena byla slavnostně 17. února 2007 a váží více než 400 kilogramů. Vyobrazuje oslavu gólu v evropském poháru proti Vasas.

Samotný stadion je navržen tak, aby se mohl dále rozrůstat. Momentálně má kapacitu 6 000 diváků. Jakmile však bude dokončena fáze 4, bude schopný pojmout až 25 000 fanoušků. Využívaný je stadion především pro zápasy Castilly a Juvenilu A, který zde hraje své utkání juniorské Ligy mistrů. Estadio Alfredo di Stéfano má stejně jako jeho velký brácha, Santiago Bernabéu, vyhřívaný trávník.

Stadion je ekologický, stejně jako celé Valdebebas. Teplou vodu získává ze solárních panelů, které jsou umístěny na střeše, vodu na zavlažování si sám čistí a chlad se vytváří pomocí ledových nádrží.

Diváci mají vlastní parkovací garáž, která má kapacitu víc než deset autobusů. Celý prostor je bezbariérový a příznivci soupeře mají vlastní toalety i občerstvení.

Basketbal

V průběhu sezóny 2015/2016 byly přistavěny prostory pro basketbalový tým Realu Madrid. Celé „Město Realu Madrid“ tak od té doby zabírá plochu 1,2 milionu čtverečních metrů.

Předchozí sportovní centrum

Real Madrid otevřel své vůbec první sportovní zařízení v roce 1963, už v té době bylo největším sportovním centrem v Evropě. Tehdy mělo však pouhých 110 000 metrů čtverečních, což je pouze 9,1 % rozlohy současného Ciudad Real Madrid.

La Fábrica

Akademie La Fábrica je nedílnou součástí historie, přítomnosti i budoucnosti Realu Madrid. Odchovanci Bílého baletu nechají za svůj klub na hřišti všechno.

Úspěchy v historii

Jak jsme již zmínili, ve Valdebebas sídlí i akademie Realu Madrid známá jako La Fábrica. První zmínku můžeme najít v roce 1942, kdy se třetiligový lokální madridský klub AD Plus Ultra rozhodl za finanční podporu stát podřízeným týmem Realu Madrid. V roce 1972 se stal oficiálním rezervním týmem Los Blancos, který je dnes znám jako Real Madrid Castilla.

Castilla je vůbec nejúspěšnější rezervním týmem v historii španělského fotbalu. Ve druhé španělské lize si totiž připsala více bodů než kterákoliv jiná rezerva. Navíc se v roce 1980 dostala do finále Copa del Rey, kde se utkala právě s prvním týmem Realu Madrid, jemuž podlehla. Pozoruhodný příběh tohoto finále si můžete přečíst v 1. čísle magazínu Real v srdci.

V padesátých letech minulého století se také zrodil amatérský tým Realu Madrid, který se později přejmenoval na Real Madrid C a stal se tak po Castille druhým rezervním týmem. V roce 2015 byl však zrušen. Proč o něm vůbec mluvíme? Jeden z bývalých amatérských fotbalistů, Miguel Malbo, se totiž nesmazatelné zapsal do historie celé La Fábricy. Jako ředitel akademie sloužil více než padesát let. Bývalý hráč Realu Madrid Isidoro San José řekl na jeho adresu: „Když byl ředitelem, stal se jedním z nejdůležitějších lidí v historii nejen akademie, ale celého Realu Madrid. Opravdu velmi toho Realu Madrid věnoval a obětoval.“

Mládežnické týmy Realu

Od nejmladších po nejstarší:

Mladší děti
Benjamin B
Benjamin A
Alevín B
Alevín A
Infantil B
Infantil A
Cadet B
Cadet A
Juvenil C
Juvenil B
Juvenil A
Real Madrid Castilla

Slavní odchovanci akademie

La Fábrica již vyprodukovala mnoho velkých hráčů, spousta z nich se stala legendy Realu Madrid.

Mezi takové můžeme zařadit například Emilia Butragueña, Vicente Del Bosqueho, Raúla Gonzáleze, Ikera Casillase či Gutiho.

Také z novější generace vzniklo mnoho vynikajících hráčů, ač někteří z nich našli své místo mimo Real Madrid. Zmínit můžeme Nacha Fernándeze, Daniho Carvajala, Lucase Vázqueze, Álvara Moratu, Marcuse Llorenteho, Roberta Soldada, Álvara Negreda, Diega Lópeze, Sergio Reguilóna či Achrafa Hakimiho. Castillou pak prošli třeba Casemiro nebo Fede Valverde.