BLOG: Santiago Solari může být s Realem úspěšný. Zaslouží si naši důvěru

Čas 11. 02. 2019, 17:55 | Autor Laša
Santiago Solari
Santiago Solari

Španělské deníky viděly v minulém týdnu velkou příležitost pro Real Madrid. Ten se ve druhé polovině ledna odrazil ode dna propasti a začal stoupat zpět k výsluní. Zkoušku z dospělosti, zda je opravdu připravený na to, aby konkuroval těm nejlepším, skládal v předchozích dnech. V roli zkoušejících byli Barcelona a Atlético Madrid na Camp Nou, respektive na Wanda Metropolitano. A nyní můžeme říct – Real svoji maturitu složil úspěšně!

Na Solariho dopadaly od počátku jeho angažmá samé drtivé rány v podobě mizerných výsledků. Jen si vzpomeňte – Eibar, CSKA Moskva, Sociedad, Leganés, katastrofální výkony s Betisem či Huescou. Ne, Solarimu se skutečně nevěřilo. Rozzuření fanoušci by nejraději se Solarim provedli defenestraci. Jenže byla kritika, která se na něj snášela (i od nás ZDE) oprávněná?

Čemu Solari musel čelit?

1. Převzal rozložený tým

Real se od počátku sezóny těžce sbíral po nečekané ztrátě Cristiana Ronalda a Zinedina Zidana. Mašina, která po tři sezóny šlapala, a která si dojela ke třem triumfům v Lize mistrů, jejich odchody ztratily dva nejdůležitější články a zadrhla se.

Julen Lopetegui se neukázal jako správná volba. Po podzimní mizérii, kdy mezi 26. zářím a 28. říjnem dokázal Real porazit pouze Viktorii Plzeň, a zároveň schytal debakly od Sevilly, Barcelony a potupné porážky od Levante, Alavésu, a jen remizoval s Atlétikem, se španělský trenér poroučel.

Do této atmosféry se Solari dostal. Napravit takto nemocný organismus, to chce přirozeně čas a také trpělivost. Jenže ani jednoho se trenérům u Realu příliš nedostává. Santimu navíc nepomohly ani již zmíněné výbuchy, hlavně Eibar a CSKA. Jeho pozice tedy od začátku byla nezáviděníhodná.

Lope

Lopeteguiho mise dopadla neslavně (© realmadrid.com)

2. Nemohl se spolehnout na opory

Věčně zraněný Gareth Bale, střelecky mlčící Benzema, chybující Casemiro, z formy hrající Modrić a Kroos, a bez zájmu se na hřišti ploužící Marcelo. Tento materiál měl Solari k dispozici na začátku své mise.

Pokud přijdete k týmu, jakým je Real Madrid, a chcete jej začít tahat z bahna, logicky nejprve zkusíte pracovat s tím papírově nejlepším, co máte k dispozici.

Jenže bohužel pro Solariho se mu sešel tým, v němž se téměř všichni klíčoví hráči potýkali s mizernou formou. Nebyl tam jedinec, který by týmu dodal potřebný impulz. Dokonce i bouřlivák Ramos se v utkáních častěji hádal se sudími, než aby burcoval své spoluhráče.

Luka

Také Luka Modrić se potýkal se špatnou formou (© realmadrid.com)

3. Čelil mnoha zraněním

Když už se v prosinci přece jen zdálo, že jde forma hráčů nahoru, a když už i výsledky začaly být o něco pozitivnější (zapomeňme nyní na prohru s CSKA Moskva), tak na konci roku 2018 a na počátku roku nového musel Solari čelit další sérii úderů.

Real Madrid se totiž potýkal s nebývale rozrostlou marodkou, s jakou by směle mohl konkurovat londýnskému Arsenalu. Tahle krize vrcholila po utkání proti Betisu Sevilla, kdy na injury listu bylo až 8 hráčů – Asensio, Vallejo, Llorente, Bale, Benzema, Kroos, Courtois, Mariano.

Se zraněním se krátce před tím potýkali i Nacho, Carvajal a Casemiro. Situace byla tak kritická, že musel Solari povolávat hráče z Castilly, aby měl vůbec s kým trénovat, či aby Real odcestoval k utkání s 19 hráči.

Někteří hráči pak museli nastupovat se sebezapřením, např. Karim Benzema, který si proti Betisu zlomil malíček, lékaři doporučovali až dva týdny klidu, ale Benz přesto o týden později naskočil proti Seville. Podobně na tom byl po Gironě i Sergio Ramos.

Čili si to shrňme – Real byl psychicky na dně kvůli sérii porážek, všechny opory byly z formy a do toho se mu kádr proměnil v lazaret. A s tímto musel Solari od listopadu do poloviny ledna pracovat! To jsou zkrátka ideální podmínky pro práci (cítíte ten sarkasmus?) Navíc pod velkým tlakem médií a nespokojených fanoušků.

Bale

Zraněných bylo v lednu mnoho. I Gareth Bale... (© realmadrid.com)

Co Solari změnil?

1. Je kolem něj jiná aura

Proč může být Santi Solari s Realem úspěšný, zatímco Julen Lopetegui byl odsouzen předem k neúspěchu? Pravda, slovo neúspěch a předčasně je možná trochu silné, ale Solari má něco, co Julen neměl. Má u hráčů respekt!

Solari může v lecčems napodobit Zinedina Zidana. Proč? Protože jejich dráhy jsou podobné. Možná více, než si na první pohled myslíte. Oba dosáhli úspěchů s Realem jako hráči, triumfovali v La Lize i Lize mistrů. Po ukončení aktivní hráčské kariéry se do klubu vrátili, a působili v jeho mládežnických týmech.

Solari, podobně jako Zidane, ví, co je to „madridismo“. Zná Real Madrid, ví, jak to v klubu funguje, a je to pro něj čest, že může hájit jeho barvy a znak.

V čem je jiný, než jeho předchůdci? Mourinho a Ancelotti, nepochybně kvalitní trenéři, nikdy jako hráči klubem neprošli. Lopetegui a Benítez sice ano, ale nikterak závratné jejich kariéry nebyly, úspěchů nedosáhli, a scházel jim respekt.

Netvrdím nyní, že Solari je nový Zidane. Ale mohl by jím být, nebo by se mu mohl alespoň přiblížit. Kritikům, kteří namítnou, že za Zidana zlepšení nastalo okamžitě, bych namítnul, že to není zcela pravda.

Na jaře 2016 měl i božský Zizou s Realem několik záseků, kvůli nimž narostla ztráta na Barcelonu v La Lize na 11 bodů. Když ale Katalánci začali ztrácet, Real se rozjel, a do konce sezóny z toho bylo drama. A to se může stát i letos.

Solari

Solari zná Real Madrid již ze své hráčské kariéry (© realmadrid.com)

2. Vzestup mladíků

Je otázka, do jaké míry se v tomto bodě projevila Solariho genialita, či k tomuto kroku byl spíše dotlačen jinými okolnostmi.

Každopádně v době, kdy kádr kosilo jedno zranění za druhým, začal Solari „objevovat“ potenciál v řadě mladých hráčů. Potenciál, kterého si nevšimli Zidane ani Lopetegui.

Takovým příkladem je Marcos Llorente. Dalo by se o něm uvést, že byl prakticky na odpis. Jeho situace byla beznadějná, a v lednu měl odejít. Zidane mu dal příležitostí minimum, Lopetegui pro jistotu vůbec žádné, a Solari zpočátku také nikoliv.

Jenže pak se zranil Casemiro a Real vybouchl v Eibaru. Již mnohokrát připomínaná kombinace. Která ale Solariho přinutila, aby Llorentemu dal šanci. Ten ji využil skvěle, a dokázal, že má na to, aby se stal platným hráčem i do budoucna. Marcosova hvězda vzlétla dokonce tak vysoko, že mu Santi dal přednost v El Clásiku před Casem.

Llorente je asi příklad, který nejlépe hovoří za všechny ostatní. Jenže nezůstalo jen u něj. Další v pořadí jsou Sergio Reguilón, Álvaro Odriozola, Vinícius. Více prostoru pod ním má i Ceballos. Do týmu nakoukli Cristo a Javi Sánchez z Castilly. A Real, i díky těmto mladým kometám, začal opětovný vzestup.

Llorente

Llorente je jeden ze Solariho velkých objevů (© realmadrid.com)

3. Nikdo nemá nic jisté

Bod, který částečně souvisí s předchozím. V Realu celá léta platilo, tedy snad až na éru působení Josého Mourinha, že hráčům zajistí místo v sestavě jejich jméno.

Kolikrát jsme viděli v minulosti nastoupit hráče z formy, přičemž na lavičce měli trenéři Los Blancos na výběr z mnoha variant.

Solari se toho ale nebojí! Marcos zazářil a Casemiro od té doby nemá základ jistý (viz Clásico). Sergio Reguilón v posledních utkáních ze sestavy zcela vytlačil Marcela, který je živoucí legendou klubu. Skrze Viníciuse se nemůže do základní sestavy protlačit Gareth Bale.

Tímto krokem Solari okysličil sestavu. Zároveň ujistil zkušené a ostřílené opory, že pod jeho panováním nemá nikdo nic zadarmo, a že i ony musejí začít makat. Výsledek? Casemiro, ohrožený Llorentem, maká. Teď je na Baleovi a Marcelovi, aby se i oni poučili, a začali se rvát o své místo.

h

Marcelo je důkaz toho, že v Realu nemá nikdo nic jisté (© realmadrid.com)

4. Isco

Ačkoliv by se hodil pod předchozí část, Isco si zaslouží místo sám o sobě. Iscův příběh je totiž zcela jiný než Baleův, Casemirův či Marcelův. Isco totiž udělal skluz ve stylu „From Hero to Zero“ prakticky ze dne na den.

Zatímco pod Lopeteguim klíčový hráč, pod Solarim je až tím posledním náhradníkem, což nejlépe dokresluje minutáž.

Isco a Solari si prostě nesedli, nevíme, co se na počátku Santiho angažmá událo v kabině. Z určitých náznaků a výroků se zdá, že Isco nepřijal autoritu nového trenéra a ten jej bez slitování umístil na lavičku.

Navíc španělský záložník nemá podporu ani u spoluhráčů, což dokládají výroky Ramose, Marcela či Ceballose, kteří stojí za trenérem.

Isco patří mezi mé nejoblíbenější hráče. Na druhou stranu je třeba uznat, že pokud Solari konečně objevil tu správnou cestu i bez něj, musíme ji brát.

Vídal jsem komentáře typu: „Solari nic nevyhraje, bude po sezóně vyhozen a Isco se opět dostane do základu.“ Ano, sám jsem v tohle tak trochu doufal. Jenže Solariho mise nemusí být odsouzena k záhubě.

V tuhle chvíli si jako fanoušci musíme přát, aby Real Madrid v sezóně uspěl. Na všech frontách je to hratelné. I za cenu toho, že Solari zůstane po sezóně a Isco Bernabéu opustí.

h

Iscovi pod Solarim pšenka nekvete (© realmadrid.com)

Závěrem

Jako mnoho fanoušků Realu Madrid, i já jsem neměl k Solarimu důvěru. A není tomu tak dávno, kdy jsem patřil k těm, kteří si přáli jeho odvolání. Poslední dny a týdny mi ukázaly, že takové myšlenky byly možná trochu unáhlené.

Solari je trenér, co dokázal zvednout psychiku týmu. Trenér, který má koule na to, aby nechal sedět na lavičce kohokoliv. Trenér, který pro Real "objevil" několik hráčů pro další léta. Trenér, který čelil ohromnému tlaku, přesto ale věřil své práci.

A konečně trenér, který může Real Madrid i letos dovést k titulu. Jestli se mu to povede, to budeme chytřejší za pár měsíců.

Pozn. Blog vyjadřuje názory autora, nikoliv celé redakce Bilybalet.cz

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (20 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!