BLOG: Santiago Solari může být s Realem úspěšný. Zaslouží si naši důvěru

BLOG: Santiago Solari může být s Realem úspěšný. Zaslouží si naši důvěru

Španělské deníky viděly v minulém týdnu velkou příležitost pro Real Madrid. Ten se ve druhé polovině ledna odrazil ode dna propasti a začal stoupat zpět k výsluní. Zkoušku z dospělosti, zda je opravdu připravený na to, aby konkuroval těm nejlepším, skládal v předchozích dnech. V roli zkoušejících byli Barcelona a Atlético Madrid na Camp Nou, respektive na Wanda Metropolitano. A nyní můžeme říct – Real svoji maturitu složil úspěšně!

Na Solariho dopadaly od počátku jeho angažmá samé drtivé rány v podobě mizerných výsledků. Jen si vzpomeňte – Eibar, CSKA Moskva, Sociedad, Leganés, katastrofální výkony s Betisem či Huescou. Ne, Solarimu se skutečně nevěřilo. Rozzuření fanoušci by nejraději se Solarim provedli defenestraci. Jenže byla kritika, která se na něj snášela (i od nás ZDE) oprávněná?

Čemu Solari musel čelit?

1. Převzal rozložený tým

Real se od počátku sezóny těžce sbíral po nečekané ztrátě Cristiana Ronalda a Zinedina Zidana. Mašina, která po tři sezóny šlapala, a která si dojela ke třem triumfům v Lize mistrů, jejich odchody ztratily dva nejdůležitější články a zadrhla se.

Julen Lopetegui se neukázal jako správná volba. Po podzimní mizérii, kdy mezi 26. zářím a 28. říjnem dokázal Real porazit pouze Viktorii Plzeň, a zároveň schytal debakly od Sevilly, Barcelony a potupné porážky od Levante, Alavésu, a jen remizoval s Atlétikem, se španělský trenér poroučel.

Do této atmosféry se Solari dostal. Napravit takto nemocný organismus, to chce přirozeně čas a také trpělivost. Jenže ani jednoho se trenérům u Realu příliš nedostává. Santimu navíc nepomohly ani již zmíněné výbuchy, hlavně Eibar a CSKA. Jeho pozice tedy od začátku byla nezáviděníhodná.

Lope

[popisobr]Lopeteguiho mise dopadla neslavně (© realmadrid.com)[/popisobr]

2. Nemohl se spolehnout na opory

Věčně zraněný Gareth Bale, střelecky mlčící Benzema, chybující Casemiro, z formy hrající Modrić a Kroos, a bez zájmu se na hřišti ploužící Marcelo. Tento materiál měl Solari k dispozici na začátku své mise.

Pokud přijdete k týmu, jakým je Real Madrid, a chcete jej začít tahat z bahna, logicky nejprve zkusíte pracovat s tím papírově nejlepším, co máte k dispozici.

Jenže bohužel pro Solariho se mu sešel tým, v němž se téměř všichni klíčoví hráči potýkali s mizernou formou. Nebyl tam jedinec, který by týmu dodal potřebný impulz. Dokonce i bouřlivák Ramos se v utkáních častěji hádal se sudími, než aby burcoval své spoluhráče.

Luka

[popisobr]Také Luka Modrić se potýkal se špatnou formou (© realmadrid.com)[/popisobr]

3. Čelil mnoha zraněním

Když už se v prosinci přece jen zdálo, že jde forma hráčů nahoru, a když už i výsledky začaly být o něco pozitivnější (zapomeňme nyní na prohru s CSKA Moskva), tak na konci roku 2018 a na počátku roku nového musel Solari čelit další sérii úderů.

Real Madrid se totiž potýkal s nebývale rozrostlou marodkou, s jakou by směle mohl konkurovat londýnskému Arsenalu. Tahle krize vrcholila po utkání proti Betisu Sevilla, kdy na injury listu bylo až 8 hráčů – Asensio, Vallejo, Llorente, Bale, Benzema, Kroos, Courtois, Mariano.

Se zraněním se krátce před tím potýkali i Nacho, Carvajal a Casemiro. Situace byla tak kritická, že musel Solari povolávat hráče z Castilly, aby měl vůbec s kým trénovat, či aby Real odcestoval k utkání s 19 hráči.

Někteří hráči pak museli nastupovat se sebezapřením, např. Karim Benzema, který si proti Betisu zlomil malíček, lékaři doporučovali až dva týdny klidu, ale Benz přesto o týden později naskočil proti Seville. Podobně na tom byl po Gironě i Sergio Ramos.

Čili si to shrňme – Real byl psychicky na dně kvůli sérii porážek, všechny opory byly z formy a do toho se mu kádr proměnil v lazaret. A s tímto musel Solari od listopadu do poloviny ledna pracovat! To jsou zkrátka ideální podmínky pro práci (cítíte ten sarkasmus?) Navíc pod velkým tlakem médií a nespokojených fanoušků.

Bale

[popisobr]Zraněných bylo v lednu mnoho. I Gareth Bale… (© realmadrid.com)[/popisobr]

Co Solari změnil?

1. Je kolem něj jiná aura

Proč může být Santi Solari s Realem úspěšný, zatímco Julen Lopetegui byl odsouzen předem k neúspěchu? Pravda, slovo neúspěch a předčasně je možná trochu silné, ale Solari má něco, co Julen neměl. Má u hráčů respekt!

Solari může v lecčems napodobit Zinedina Zidana. Proč? Protože jejich dráhy jsou podobné. Možná více, než si na první pohled myslíte. Oba dosáhli úspěchů s Realem jako hráči, triumfovali v La Lize i Lize mistrů. Po ukončení aktivní hráčské kariéry se do klubu vrátili, a působili v jeho mládežnických týmech.

Solari, podobně jako Zidane, ví, co je to „madridismo“. Zná Real Madrid, ví, jak to v klubu funguje, a je to pro něj čest, že může hájit jeho barvy a znak.

V čem je jiný, než jeho předchůdci? Mourinho a Ancelotti, nepochybně kvalitní trenéři, nikdy jako hráči klubem neprošli. Lopetegui a Benítez sice ano, ale nikterak závratné jejich kariéry nebyly, úspěchů nedosáhli, a scházel jim respekt.

Netvrdím nyní, že Solari je nový Zidane. Ale mohl by jím být, nebo by se mu mohl alespoň přiblížit. Kritikům, kteří namítnou, že za Zidana zlepšení nastalo okamžitě, bych namítnul, že to není zcela pravda.

Na jaře 2016 měl i božský Zizou s Realem několik záseků, kvůli nimž narostla ztráta na Barcelonu v La Lize na 11 bodů. Když ale Katalánci začali ztrácet, Real se rozjel, a do konce sezóny z toho bylo drama. A to se může stát i letos.

Solari

[popisobr]Solari zná Real Madrid již ze své hráčské kariéry (© realmadrid.com)[/popisobr]

2. Vzestup mladíků

Je otázka, do jaké míry se v tomto bodě projevila Solariho genialita, či k tomuto kroku byl spíše dotlačen jinými okolnostmi.

Každopádně v době, kdy kádr kosilo jedno zranění za druhým, začal Solari „objevovat“ potenciál v řadě mladých hráčů. Potenciál, kterého si nevšimli Zidane ani Lopetegui.

Takovým příkladem je Marcos Llorente. Dalo by se o něm uvést, že byl prakticky na odpis. Jeho situace byla beznadějná, a v lednu měl odejít. Zidane mu dal příležitostí minimum, Lopetegui pro jistotu vůbec žádné, a Solari zpočátku také nikoliv.

Jenže pak se zranil Casemiro a Real vybouchl v Eibaru. Již mnohokrát připomínaná kombinace. Která ale Solariho přinutila, aby Llorentemu dal šanci. Ten ji využil skvěle, a dokázal, že má na to, aby se stal platným hráčem i do budoucna. Marcosova hvězda vzlétla dokonce tak vysoko, že mu Santi dal přednost v El Clásiku před Casem.

Llorente je asi příklad, který nejlépe hovoří za všechny ostatní. Jenže nezůstalo jen u něj. Další v pořadí jsou Sergio Reguilón, Álvaro Odriozola, Vinícius. Více prostoru pod ním má i Ceballos. Do týmu nakoukli Cristo a Javi Sánchez z Castilly. A Real, i díky těmto mladým kometám, začal opětovný vzestup.

Llorente

[popisobr]Llorente je jeden ze Solariho velkých objevů (© realmadrid.com)[/popisobr]

3. Nikdo nemá nic jisté

Bod, který částečně souvisí s předchozím. V Realu celá léta platilo, tedy snad až na éru působení Josého Mourinha, že hráčům zajistí místo v sestavě jejich jméno.

Kolikrát jsme viděli v minulosti nastoupit hráče z formy, přičemž na lavičce měli trenéři Los Blancos na výběr z mnoha variant.

Solari se toho ale nebojí! Marcos zazářil a Casemiro od té doby nemá základ jistý (viz Clásico). Sergio Reguilón v posledních utkáních ze sestavy zcela vytlačil Marcela, který je živoucí legendou klubu. Skrze Viníciuse se nemůže do základní sestavy protlačit Gareth Bale.

Tímto krokem Solari okysličil sestavu. Zároveň ujistil zkušené a ostřílené opory, že pod jeho panováním nemá nikdo nic zadarmo, a že i ony musejí začít makat. Výsledek? Casemiro, ohrožený Llorentem, maká. Teď je na Baleovi a Marcelovi, aby se i oni poučili, a začali se rvát o své místo.

h

[popisobr]Marcelo je důkaz toho, že v Realu nemá nikdo nic jisté (© realmadrid.com)[/popisobr]

4. Isco

Ačkoliv by se hodil pod předchozí část, Isco si zaslouží místo sám o sobě. Iscův příběh je totiž zcela jiný než Baleův, Casemirův či Marcelův. Isco totiž udělal skluz ve stylu „From Hero to Zero“ prakticky ze dne na den.

Zatímco pod Lopeteguim klíčový hráč, pod Solarim je až tím posledním náhradníkem, což nejlépe dokresluje minutáž.

Isco a Solari si prostě nesedli, nevíme, co se na počátku Santiho angažmá událo v kabině. Z určitých náznaků a výroků se zdá, že Isco nepřijal autoritu nového trenéra a ten jej bez slitování umístil na lavičku.

Navíc španělský záložník nemá podporu ani u spoluhráčů, což dokládají výroky Ramose, Marcela či Ceballose, kteří stojí za trenérem.

Isco patří mezi mé nejoblíbenější hráče. Na druhou stranu je třeba uznat, že pokud Solari konečně objevil tu správnou cestu i bez něj, musíme ji brát.

Vídal jsem komentáře typu: „Solari nic nevyhraje, bude po sezóně vyhozen a Isco se opět dostane do základu.“ Ano, sám jsem v tohle tak trochu doufal. Jenže Solariho mise nemusí být odsouzena k záhubě.

V tuhle chvíli si jako fanoušci musíme přát, aby Real Madrid v sezóně uspěl. Na všech frontách je to hratelné. I za cenu toho, že Solari zůstane po sezóně a Isco Bernabéu opustí.

h

[popisobr]Iscovi pod Solarim pšenka nekvete (© realmadrid.com)[/popisobr]

Závěrem

Jako mnoho fanoušků Realu Madrid, i já jsem neměl k Solarimu důvěru. A není tomu tak dávno, kdy jsem patřil k těm, kteří si přáli jeho odvolání. Poslední dny a týdny mi ukázaly, že takové myšlenky byly možná trochu unáhlené.

Solari je trenér, co dokázal zvednout psychiku týmu. Trenér, který má koule na to, aby nechal sedět na lavičce kohokoliv. Trenér, který pro Real „objevil“ několik hráčů pro další léta. Trenér, který čelil ohromnému tlaku, přesto ale věřil své práci.

A konečně trenér, který může Real Madrid i letos dovést k titulu. Jestli se mu to povede, to budeme chytřejší za pár měsíců.

Pozn. Blog vyjadřuje názory autora, nikoliv celé redakce Bilybalet.cz


20 Komentářů

 • Avatar photo

  pisal som to uz dlhsie, odviedol tu velky kus prace, ako sa mu podarilo dat dokopy tym co bol na uplnom dne po Clasicu.. uz podla jeho vystupovania bolo vidno ze sa na tu rolu hodi viac ako Lopetegui, ide z neho klud a pozitivna energia narozdiel od utrapeneho Lopeho, navyse je to byvaly dlhorocny hrac a dobre vie ako je to v kabine plnej hviezd, najuspesnejsi treneri co kedy trenovali Real boli vsetci byvaly hraci klubu, Munoz, Zidane, Molowny ci Del Bosque.. verim, ze Solari bude mat velke uspechy, aj za to mu patri uznanie ze vlastne pracuje s tymom ktory Perez za posledne 3 roky len oslaboval

  0
  0
 • Avatar

  musim uznat, ze v tych poslednych 4-5 tyzdnoch ma solari presvedcil ze si min. ten zvysok sezony zasluzil. nevyzeralo to tak, ale zda sa ze dokazal ten tim dat dokopy a ak si odmyslim Isca (bolo by fajn prestat hrat formu a povedat narovinu co sa tam deje) tak vsetci vyzeraju ze tahaju za 1 povraz. dokonca ani bale a marcelo nesedia oduto na lavicke a tie zapasy prezivaju.

  pred 2 mesiacmi som si myslel, ze aj ten ajax nam da po cuni a budeme tuho bojovat o top4, ale tie posledne 2 zapasy boli zvladnute vyborne. strata 6 bodov na barcelonu zrazu vyzera uplne inak. ak zvladneme domaci zapas tak ich mame na dostrel.

  len tak dalej! snad tato forma vydrzi. *thumb*

  0
  0
 • Avatar

  Odviedol kus dobrej roboty. Mužstvo prebral vo veľmi ťažkom období, čo bolo z jeho strany mimoriadne odvážne. Už len za to mu patrí obrovský rešpekt. Mužstvo vytiahol z dna opäť medzi elitu. Stále sme v hre vo všetkých súťažiach čo sa v posledných rokoch nestávalo. Uvidíme ako hráčov namotivuje v ťažkých zápasoch LM. To bude v jeho ďalšej kariére najdôležitejšie.
  Rád by som u nás videl trénera s víziou, trénera ktorý vie čo chce hrať, akých hráčov kupovať a kam s týmom koncepčne smerovať. Snáď bude Solari tým pravým, čo to dokáže.

  0
  0
 • Avatar photo

  Mozna pujdu proti davu, ale s autorem nesouhlasim. Solari podle me neni trener pro Real. Naopak si myslim,ze respekt nema!! U mladych hracu mozna, ale zkusenejsi hraci ho podle me prilis neberou.Samozrejme to nemel na zacatku lehke, ale Real potrebuje prebudovat muzstvo. Solari je v podstate Perezovou loutkou. Nema zadny vliv na prichody hracu a fungovani tymu. Samozrejme zde se muzeme bavit spise o tom, ze je problem v prezidentovi. Perez rad ovlada vse, proto je pro nej Solari idealni volba. Kazdopadne posledni vysledky jsou jiz lepsi, tudiz bych Solariho nechal do konce sezony. Pak bych ale rad v klubu privital lepsiho a zkusenejsiho trenera. Muj nazor*thumb*

  0
  0
  • Avatar photo

   takze Perez podla teba vybera zostavu aj taktiku ?.. musim sa smiat, toto mi pride ako uplne smiesne niekoho len tak oznacit za Perezovu loutku.. na co ma Perez bezpochyb vplyv je nakup a predaj hracov a s tym to trenerovi len stazuje, napriek tomu ale vysledky mame velmi dobre odkedy sa vymenil trener

   0
   0
 • Avatar

  Za článok *thumb**thumb*. Trénera, ktorý dokázal dať tak veľkú šancu mladým(aj keď v tomto prípade zo začiatku asi z donútenía), som v Reale asi ešte nevidel. Boli tam síce nejaké snahy za Mourinha a možno Ancelottiho, ale nikto dôležitých zápasoch ich ani jeden nestaval. V tomto mu treba zablahoželať *drink*. Á na konci ešte treba nejakú tú trofej(e)*wink**wink*

  0
  0
 • Avatar

  Super clanek*thumb*uvidime jak to pujde dal.Isca moc nemusim je to samozdrejme vyborny hrac ale prejit pres dva hrace dobehnout k vapnu pak se zastavit a pockat az se zase vrati to je o nicem.

  0
  0
 • Avatar

  Uvidíme po sezoně ale teďko jsem se velmi zlepšili HALA MADRID*drink*

  0
  0
 • Avatar

  Laša, za toto máš u mňa veľké pivo a drink podľa vlastného výberu (až prestanem byť asocial, prídem na zraz). Nevravím že Solari má ostať ďalšiu sezónu, to ukáže záver tejto. Ale ak ho má niekto vymeniť, musí to byť top meno (z posledných 3 sezón, neblaznite s Josem). To čo dokázal Solari už teraz, bez ohľadu na tituly, klobúk dolu pred ním. To že posadí hocikoho, je niečo, vďaka čomu sme mohli mať podstatne viac titulov za posledných 10 rokov. Uvidíme ako sa k tomu postaví strýko Flo.

  0
  0
 • Avatar

  Odviedol kus prace poklona pred nim ale este je skoro hodnotit. Mna hlavne prekvapuju vykony Benzemu, zlepsil sa v mnohych strankach najma v zakonceni. Pokial takto vydrzi do konca sezony, ziska si doveru mnohych.
  U Solariho badat, ze je takticky schopny a to ako vytiahol a zapracoval mladych*thumb*

  0
  0
 • Avatar

  lašo preboha čo ešte sa musí stať aby sme pochopili…???? aké ,,nesadli si s iscom,, ???? solari proste len vidí to čo je jasné už dlho i ked nie vačšine, ale naozaj dlho dlho….isco nehra lebo je brzdou a vždy brzdou bol, len tu bol vychvalovany aj ked sme prehrali už vtedy som to kritizoval, teraz nas je už chvalabohu viac ale hlavne to vidí solari……

  0
  0
 • Avatar photo

  presne tak, pisal som to uz dlhsie, ze Solari tu odviedol velky kus prace, ako ten tym dal dokopy po tom co ho prebral na uplnom dne.. uz hned od zaciatku z jeho vystupovania bolo jasne vidiet ze sa na tu rolu hodi viac ako Lopetegui, isiel z neho klud a pozitivna energia narozdiel od utrapeneho Lopeho.. navyse je to byvaly dlhorocny hrac klubu a dobre pozna ako to je v kabine plnej hviezd.. najuspesnejsi co kedy trenovali Real boli vsetci byvaly hraci klubu, Munoz, Zidane, Molowny ci Del Bosque.. verim, ze aj Solari tu bude uspesny.. ma moje uznanie aj za to, ze pracuje s tymom ktory Perez posledne 3 roky len oslaboval

  0
  0
 • Avatar photo

  som teda rad, ze som mal nakoniec dobre tusenie, odo mna tu ani raz nezaznelo, ze Solari by mal odist ani nic podobne, veril som mu da sa povedat hned lebo vysledky sa aj hned dostavali, a teraz uz prisla aj zlepsena hra co chcelo cas.. a taku prehru s CSKA som ani tak neprezival lebo uz nic neriesila, celkovo ked sa pozrieme na vysledky tak 19 vyhier, 2 remizy, 4 prehry z ktorych 2 nic neriesili.. to je zatial 76% vyhier a teda najviac zo vsetkych trenerov Realu

  0
  0
 • Avatar

  ako docasnu nahradu som ho akceptoval. posledne zapasy ale ukazuju, ze by snad mohol byt – v pripade uspechu na konci rocnika – aj trenerom nie len na jednu sezonu.
  podporu ma – budem sa len tesit, ak sa nam bude darit *cool*

  0
  0
 • Avatar

  Santiago sa vyprofiloval celkom slušne no, to čo prebral bolo úplne dno a dokázal zapnúť motory. Najväčšiu zásluhu má ale u mňa za to, že fakt vie posadiť hviezdy ako Garetha keď nemajú formu a necháva hrať mladých, ako Vini *thumb*

  0
  0
 • Avatar

  Výborně napsaný! *thumb*

  0
  0

Přidat komentář

Související články

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!
Komentáře

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!

Velký madridista a zároveň šéfredaktor deníku AS Tomás Roncero si přeje, aby Real Madrid udržel pohromadě stávající kádr pohromadě s co…
KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde
Komentáře

KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde

Real Madrid vítězstvím v El Clásiku zřejmě definitivně rozhodl o mistrovském titulu. Zatímco na hřišti sledovali fanoušci zajímavý a férový…
KOMENTÁŘ: Až do vyčerpání! Legendy i mladé hvězdy ukázaly, co pro ně znamená Real
Liga mistrů

KOMENTÁŘ: Až do vyčerpání! Legendy i mladé hvězdy ukázaly, co pro ně znamená Real

Real Madrid postoupil do semifinále Ligy mistrů. Po dvanácté za posledních čtrnáct ročníků. Od návratu Carla Ancelotti jde o třetí…
MARCA: Liga je téměř rozhodnutá. Proti Manchesteru žádné experimenty
Komentáře

MARCA: Liga je téměř rozhodnutá. Proti Manchesteru žádné experimenty

Carlos Carpio z deníku MARCA se ve svém nejnovějším článku podělil s čtenáři o své názory na sobotní zápas Realu proti Mallorce.…