BLOG: Solari odešel v tichosti zadními dveřmi. Nezaslouženě!

Čas 13. 03. 2019, 14:45 | Autor Laša
Santiago Solari
Santiago Solari

Merengues slaví návrat veleúspěšného Zinedina Zidana na lavičku Realu Madrid. Mám pocit, že ve všem tom nadšení se úplně zapomnělo na Santiaga Solariho. Ten se najednou vypařil. Takové odkopnutí si ale, dnes již bývalý, trenér Realu nezasloužil.

Santiago Solari se stal smutným hrdinou tragikomické hry, kterou režíroval Florentino Pérez. Tak jako Julen Lopetegui. To je třeba uvést hned na úvod.

Na počátku všeho totiž byla neochota prezidenta Realu Madrid, který se nechtěl ohledně přestupové politiky radit se Zinedinem Zidanem. Francouzský trenér tušil, že je na odchodu Cristiano Ronaldo. Patrně žádal příchod adekvátní náhrady, což ale nezapadalo do plánů Péreze.

Zidane dobře věděl, že Pérez tímto krokem zadělal Realu na pořádný průšvih, který vyvrcholil v uplynulých dnech. Ani on nedokáže dělat zázraky. A tak než aby pošpinil své jméno, vyhodnotil si, že je pro něj lepší, dá-li klubu na čas sbohem. Odešel na vrcholu a nikdo mu to nemůže mít za zlé.

Zde Pérez poprvé narazil. Úspěšného kouče bylo třeba nahradit. Jenže jak? Přivést k týmu na lavičku ostříleného stratéga ověnčeného trofejemi bylo asi nejlogičtější řešení. Jenže Florentino věděl, že to je takřka nemožné.

V tu dobu nebyl nikdo takový k mání. Allegri, Pochettino, Klopp… tento trojlístek se v souvislosti s uvolněnou židlí po Zidanovi skloňoval nejvíce. Jenže každý z nich měl v červnu rozjetý projekt na klubové úrovni.

Dalším problémem bylo, že jeden ze tří zmíněných trenérů byl osobností natolik silnou, že by mohl na Péreze velmi tlačit, aby přivedl vytipované posily. To už by ale přece bylo jednodušší, kdyby u týmu zůstal Zinedine Zidane a Pérez mu kývl na jeho požadavky ohledně přestupů.

A tak volba padla na Julena Lopeteguiho. Zde nastává druhé dějství naší tragikomedie. Lopetegui se v tu dobu měl plně soustředit na přípravu španělské reprezentace před blížícím se mistrovstvím světa.

Panikařící Pérez, který nutně potřeboval k Realu někoho sehnat, jednal velice nezodpovědně. S trenérem se domlouval za zády španělské fotbalové federace.

Pérez

Florentino Pérez si do řízení klubu moc mluvit nenechá (© realmadrid.com)

Když tajné rozhovory mezi Realem a Lopeteguim pronikly na povrch, rozhodl se naštvaný Luis Rubiales, šéf španělského fotbalu, že Julena u týmu neponechá a 48 hodin před začátkem mundialu jej odvolal.

Lopetegui byl v očích celého Španělska, snad vyjma tábora Madridistas, viděn za zločince a hlavní příčinu krachu La Roji v Rusku. Podobně to schytával i Florentino Pérez, který upřednostnil zájmy svého klubu před zájmy celé země.

Julen Lopetegui rozhodně nebyl na první pohled vysněným koučem v očích fanoušků Realu Madrid. Ano, určité úspěchy měl. Ale pokud někde existuje galerie kvalitních a úspěšných trenérů, Lopeteguiho na předních příčkách nečekejte.

Pro Péreze ale představoval ideální náplast. Byl to přece trenér španělské reprezentace, kde určitý kredit získal. Hlavní ale bylo, že se smířil se svojí rolí a prezidentovi Los Blancos do přestupů příliš nemluvil.

Chcete jeden rozdíl? Zinedine Zidane po dvě přestupová období odmítal příchod brankářské hvězdy. A že Real vysílal signály zajímavými směry! Alisson, de Gea, Kepa, který mohl přijít celkem lacino…

Ne, Zidane svého brankáře měl. Byl jím Keylor Navas! Ve chvíli, kdy se ale kormidla ujal Lopetegui, byl krátce na to přiveden Thibaut Courtois. Respektuji ho. Je hráčem Realu Madrid a je to kvalitní gólman. Jenže šlo o zbytečný přestup. Real Madrid potřeboval posílit na jiných postech.

Julen Lopetegui však dělal, co mohl a jeho mise začala velmi nadějně. Vstup do La Ligy měl výborný, vyšel mu i první zápas v Lize mistrů proti AS Řím. Vypadalo to, že by i tahle sezóna mohla být na Bernabéu úspěšná.

Jenže pak přišla mizérie na konci září a po většinu října. Real Madrid zvítězil v jediném ze šesti utkání, když porazil pouze Plzeň, zatímco schytal debakl od Sevilly, prohrál s Levante i Alavésem a o El Clásiku na Camp Nou raději pomlčme. Tuto bouři Lopetegui ustát nemohl.

Po výprasku 1:5 na Camp Nou, čímž tehdy podzimní krize Realu vyvrcholila, potřeboval Pérez najít obětního beránka, kterého by mohl místo sebe poslat pod gilotinu. Není nic jednoduššího, než vše svalit na trenéra a nepřipustit si chyby, které se udělaly hned na počátku všeho.

Lopetegui

Solari dopadl podobně jako Lopetegui (© realmadrid.com)

Real Madrid hrál tři dny po El Clásiku pohárový zápas v Melille a nutně tak potřeboval nového kormidelníka. Jenže Pérez musel čelit všem problémům, které byly zmíněny o pár řádků výše. Najít trenéra v rozjeté sezóně je navíc mnohem těžší, tedy pokud někdo nedoufal, že by se spasitelem Bílého baletu mohl stát z Chelsea vyhozený Antonio Conte.

Zrak Péreze se upnul na Santiaga Solariho, který v tu dobu vedl Castillu. Jen si to nyní představte. Přijde za vámi váš šéf, který vám nabídne, že místo Škodovky (Castilla nechť promine) můžete řídit Porsche. Asi tak se Solari musel cítit.

Pérezovi navíc přece neřeknete: „Promiňte, prezidente, ale já na to, abych vedl áčko, nemám.“ Ve sportovním prostředí se takové myšlení nepřipouští. A konečně – Santiago Solari je Madridista, hráčská legenda. Jak uvedl Lucas Vázquez, má DNA Realu Madrid v krvi. Přijal tuto misi s přesvědčením, že udělá pro Real jen to nejlepší.

Naskočil ale do nebezpečně rozjetého vlaku, kterému nefungovaly brzdy. Solari Real Madrid stabilizoval, výsledky se o něco zlepšily, tým vytáhl na pohárové pozice a i povinného vítězství na klubovém mistrovství s Los Blancos dosáhl.

Nevyvaroval se velkým a trapným porážkám. Eibar, CSKA Moskva, Leganés, Sociedad… Real Madrid občas vypadal jako fackovací panák, do kterého si může uhodit kdekdo. Důležité ale bylo, že Solari často analyzoval příčiny porážek, a posouval tým dál.

Tak například. Zranil se mu Casemiro. V Eibaru se rozhodl hrát bez defenzivního záložníka, jenže právě to zřejmě bylo jednou z hlavních příčin, proč Real v Baskicku padl 0:3. Média i fanoušci to dali Solarimu tehdy pořádně sežrat.

V dalším utkání se v sestavě objevil zapomenutý Marcos Llorente. V Římě i proti Valencii si počínal tak zkušeně, že jej fanoušci v hlasování na deníku Marca pravidelně volili hráčem utkání. Jeho hvězda strmě stoupala a koncem prosince, i když už se vrátil uzdravený Casemiro, si základní sestavu bez Marcose uměl jen těžko někdo představit.

Llorente

Něco se Solarimu povedlo - třeba objev Llorenteho (© realmadrid.com)

Podobně to bylo s Viníciusem, který o základ připravil Garetha Balea, nebo se Sergio Reguilónem, jenž hraje místo Marcela.

Na Solarim musíme ocenit to, že když už tito mladí hráči zazářili, tak neutlumil jejich svit hned poté, co se jejich zkušenější kolegové uzdravili.

Důvěra trenéra byla dokonce taková, že Llorente dostal v prvním pohárovém Clásiku přednost před Casemirem, v tom druhém pak Reguilón před Marcelem, a Bale se přes Viníciuse už nikdy do základu napevno nedostal.

Ve druhé polovině ledna, od zápasu se Sevillou, až do půlky února, po zápas s Atlétikem Madrid, se Realu Madrid dařilo. Zdálo se, že Solari již přizpůsobil tým k obrazu svému. Hra byla v tomto období velmi dobrá, Los Blancos dokázali i otáčet zápasy. Vše začalo před klíčovou fází sezóny zase vypadat růžově.

Bohužel pro Solariho i celý Real, pak přišel strmý pád. Hned po výborně sehraném utkání proti Colchoneros přišla Liga mistrů. Celý svět udiveně přihlížel tomu, jak si mladé pušky Ajaxu vodily zkušené borce Realu. Rozhodly ale právě zkušenosti a Los Blancos si z Amsterdamu ještě přivezli výhru.

Dalším zdviženým prstem byla překvapivá domácí prohra s Gironou. V nejdůležitější části sezóny se většina týmu začala potýkat se špatnou formou.

Pak už to šlo ráz na ráz. Pohárové Clásico mělo Real dostat do vytouženého finále, ligové jej mělo přiblížit na dostřel k Barceloně a odveta s Ajaxem měla být jen formálním stvrzením postupu. Bílý balet měl vše dobře rozjeté, navíc hrál všechny zápasy na Bernabéu.

Jenže tento týden se stal noční můrou a Real prohrál a ztratil vše, co mohl.

Příčiny tohoto? Herně to špatné nebylo, a kdyby třeba Los Blancos proměnili alespoň třetinu z toho, co si v těchto utkáních připravili, mohlo v Madridu vypadat vše jinak. Jenže to je kdyby. Nestalo se tak a Real Madrid s největší pravděpodobností zůstane bez větší trofeje.

h

Předem určený k neúspěchu? (© realmadrid.com)

Selhal Solari v něčem? Někdo určitě může namítnout, že měl reagovat na špatné výkony některých hráčů.

Jenže po bitvě je každý generál. Solari už tak měl koule na to, aby nechal hrávat nezkušeného Reguilóna s Viníciusem místo Marcela a Balea.

Na další zásahy do sestavy si netroufl. Bylo tohle rozhodující? Měl Real oživit? Stáhnout například tápajícího Kroose? Těžko nyní soudit, protože to neudělal.

Solari zřejmě doufal, že důležitost a prestiž zápasů donutí zkušené hráče, aby podali nejlepší možný výkon. Jenže se tak nestalo. Nemuselo se tak stát, ani kdyby nějaké zásahy v sestavě provedl.

Je třeba také uznat, že Solari nedostal opravdovou příležitost ukázat, zda je trenérem vhodným pro Real Madrid.

Tu by totiž dostal jen v případě, že by jej Pérez nechal dokončit i tuto sezónu, a v létě by mu dal volnou ruku pro to, aby si tým poskládal dle svých představ. Jenže Solari se stal jen další figurkou Florentina Péreze.

Ale nebudu tvrdit, že za Solariho bylo vše růžové. Já jeho největší selhání vidím v přístupu k Iscovi. Že je mezi nimi nějaký konflikt, bylo jasné už počátku jeho angažmá.

Postupem času Iscova frustrace rostla, Solari jej pro změnu vůbec nepovolával k některým utkáním. A to i v době, kdy Real trápila rozsáhlá marodka na začátku letošního roku.

V tomto případě se Santi měl zachovat více diplomaticky. Měl si s hráčem vyříkat věci, které mezi nimi možná zůstaly nevyřčené. Nebo měl Pérezovi v lednu jasně říci: „Toto je hráč, kterého nechci. Prodejte ho.“

Ale když už tedy Isco v týmu zůstal a Solari s ním měl pracovat. Když se Realu nedařilo, trápila jej velká porce zranění, a měl připraveného Isca, byla velká chyba, že hráče s těmito kvalitami nechával na lavičce.

h

S Iscem měl Solari nejproblematičtější vztah (© realmadrid.com)

Závěrem. Santiago Solari nebude hodnocen jako úspěšný trenér Realu Madrid. Ale z výše uvedeného vyplývá, že jím vlastně ani být nemohl.

A Florentino Pérez? Ten, zdá se, poučen vývojem posledních měsíců, přišel s prosíkem za Zidanem, který je vlastně jediným vítězem tohoto příběhu. Dosáhl svého. Od prezidenta dostal příslib tučného měšce na přestupy i volnou ruku.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (55 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!