Přestavba stadionu Santiago Bernabéu stále pokračuje. Je potřeba dokončit mnoho detailů

Přestavba stadionu Santiago Bernabéu stále pokračuje. Je potřeba dokončit mnoho detailů
Santiago Bernabéu (zdroj: realmadrid.com)

Moderátor kanálu Real Madrid Fanáticos přinesl ve svém vysílání novinky z přestavby Estadio Santiago Bernabéu.

Rekonstrukce stadionu není dokončena a datum oficiálního otevření zatím není známo. Z větší části je funkční, ale podle mnoha odborníků by na něm mohly drobné práce a vylepšení pokračovat ještě několik let. Budou však stále více kosmetického charakteru a klub již plánuje nastoupit cestu k plnému výdělečnému využití stadionu od příští sezonu 2024/25.

Před týdnem ve středu byl na Bernabéu otevřen nový obchod pod východní tribunou. Ten dosavadní pod jižní tribunou má být přestavěn na nové místo s restaurační nabídkou. Zatím není jasné, jaké místo můžeme očekávat. Před přestavbou se zde nacházela známá kavárna Café Bernabéu.

Tour Bernabéu

Ve stejný den byla také rozšířena prohlídková trasa Bernabéu, která však stále není dokončena a plně zpřístupněna fanouškům stadionu. Návštěvníci se stále nedostanou na úroveň hřiště, k lavičkám náhradníků, do tunelu k šatnám, do samotných šaten, do čestné lóže, tiskového střediska ani do smíšené zóny.

Termín otevření těchto prostor pro fanoušky není stanoven a některé z nich stále potřebují vylepšení – například tunel, kde má být vybudován skleněný Tunnel Club, kde budou moci fanoušci z těchto sektorů sledovat dění v tunelu přes sklo.

Kromě toho mají dělníci přestavět celou čestnou lóži, protože Florentinu Pérezovi se nelíbil její vzhled. Stále také není známo oficiální datum otevření tolik očekávané 360stupňové promenády Skywalk.

Sedačky a druhý LED prstenec

Uvnitř stadiónu v současné době probíhají viditelné práce na výměně sedaček ve druhém prstenci. Dříve byly sedačky nahrazeny pevnými v barvě ostatních sedadel, ale teprve nyní měli dělníci čas provést příslušné úpravy konstrukce jižní, západní a severní tribuny, aby zde mohly být instalovány skládací sedačky jako na zbytku hřiště.

Pokud jde o druhý LED prstenec, jeho instalace by měla začít letos v létě. Klub se nakonec shodl, že vizuálně bude zařízení vypadat lépe a nakonec se Santiago Bernabéu bude pyšnit dvěma LED kruhy na tribunách a 360stupňovou obrazovkou.

Zatím není známo, jakou konečnou podobu bude mít prstenec na východní tribuně (ta s lavičkami a VIP lóží), která má v horní části trochu jinou konstrukci než zbytek haly. Druhý LED prstenec bude instalován v místě modrobílého nápisu „Real Madrid“ na okrajích tribuny.

Okolí stadiónu

V létě také konečně začne instalace venkovního osvětlení a zobrazovacího zařízení na fasádě stadionu. Zatím probíhaly pouze testy této technologie, ale jakmile bude dokončena většina nadzemních prací v okolí stadionu, bude konečně možné instalovat osvětlení a zařízení pro promítání obrazu nebo videa.

Co se týče podzemních prací, soud první instance v květnu zrušil projekt výstavby dvou podzemních parkovišť vedle stadionu, protože shledal, že městské orgány neprokázaly, že by to bylo pro obyvatele výhodné, a navíc porušily lhůty výběrového řízení a porušily ekologické normy. Radnice, jak již bylo oznámeno, se proti tomuto rozhodnutí odvolala a nyní nezbývá než čekat na vývoj tohoto soudního sporu.

Stále nejsou známy ani termíny otevření Sky Baru pod střechou stadionu a Bernabéu Marketu pod východní tribunou. Na prvním místo se již nabízely ceny míst k sezení a lóží na poslední ligový zápas s Betisem, ale nakonec bylo vše zrušeno a dodnes zde probíhají dokončovací práce.

Další příjmy ze stadiónu

Pro připomenutí k ostře diskutované otázce příjmů z velkého koncertu. Deník MARCA uvedl, že příjmy z posledních dvou koncertů Taylor Swift činily 13 milionů eur, přičemž královská rodina prodala 30% podíl na nových akcích za 360 milionů v roce 2022 americké společnosti Legends, která jí také pomáhá se správou areálu.

Příjmy (nikoliv zisk) klubu z těchto dvou koncertů by tedy činily 9,1 milionu eur. Jedná se však pouze o informace z novin. Oficiálně zatím víme, že pro sezonu 2022/23 činily příjmy ze stadionu a příspěvků socios 152 milionů eur a pro sezonu 2023/24 klub předpokládá, že z toho získá až 317 milionů eur, i když stadion je ve větší míře v provozu teprve od ledna.

Z pololetního finančního přehledu vyplývá, že stadion, který byl z velké části dokončen a jehož plná kapacita byla naplněna až v prosinci, vydělal v první části sezony 94,5 milionu eur (předloni 60,5 milionu eur).

Další velký koncert je naplánován na 29. června, kdy zde vystoupí Manuel Carrasco. Mezitím se na hřišti mohou konat další menší akce (ve stylu květnové pracovní večeře pro 400 osob, jejíž fotografie kolovaly po sociálních sítích), ale klub je na svých webových stránkách neoznamuje.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: realmadryt.pl

Přidat komentář

Související články

Florentino Pérez uvažuje o kandidatuře na prezidenta v roce 2025
Klub

Florentino Pérez uvažuje o kandidatuře na prezidenta v roce 2025

Sedmasedmdesátiletý Pérez v rozhovoru se svými blízkými přiznal, že nevyloučil, že bude v roce 2025 kandidovat na prezidenta Realu Madrid.…
Dcera Florentina Péreze: Otec nevypadá, že by byl blízko důchodu
Klub

Dcera Florentina Péreze: Otec nevypadá, že by byl blízko důchodu

María Ángeles Pérez Sandoval je dcerou Florentina Péreze, která vede restauraci El Babero v Madridu. Přinášíme nejdůležitější momenty rozhovoru s…
Čeferin o Florentinu Pérezovi: Je to idiot a rasista!
Klub

Čeferin o Florentinu Pérezovi: Je to idiot a rasista!

Server The Objective pokračuje v odtajňování uniklých konverzací spojených s bývalým předsedou Španělské fotbalové federace Luisem Rubialesem. V nejnovějším díle…
Florentino Pérez se zúčastnil oslav 120. výročí od založení FIFA
Klub

Florentino Pérez se zúčastnil oslav 120. výročí od založení FIFA

Prezident Realu Madrid Florentino Pérez se zúčastnil oslav 120. výročí založení FIFA. Akce, která se konala v Elysejském paláci v…