Luís Figo: Přestup století. Vychází dokument o kontroverzním přestupu z Barcelony do Realu

Luís Figo: Přestup století. Vychází dokument o kontroverzním přestupu z Barcelony do Realu
Luís Figo v dokumentu od Netflixu (zdroj: netflix.com)

Jeden z nejpikantnějších přestupů ve fotbalové historii „slaví“ už 22 let. Luís Figo tehdy jako kapitán Barcelony přestoupil do nenáviděného Realu Madrid, vše zařídil prezident Florentino Pérez. Transfer byl tak zamotaný, že se Netflix rozhodl o něm natočit dokument.

„El caso Figo: El fichaje del siglo“, neboli v českém překladu ‚Luis Figo: Přestup století‘ přichází 25. srpna na Netflix. A pro fanoušky Realu Madrid a Barcelony půjde o nesmírně zajímavou podívanou.

Dokument trvá hodinu a třičtvrtě, scénáristi dohromady nasbírali 30 hodin rozhovorů. Poprvé po 22 letech o přestupu, který vyvolal obrovské vášně, promluví sám Figo, prezident Realu Madrid Florentino Pérez, Figův agent José Veiga i představitelé Barcelony.

Pérezův triumf ve volbách

Co se vlastně tehdy stalo? Když Florentino Pérez v roce 2000 kandidoval na prezidenta klubu, slíbil, že v případě výhry ve volbách přivede na Bernabéu zástupce kapitána Barcelony Figa. Nikdo Pérezovi nevěřil, že by mu se mu tento kousek mohl povést, zkušený obchodník už měl ale smlouvu v kapse.

S Figem totiž podepsal kontrakt na 2,4 milionu dolarů v Realu Madrid, pokud vyhraje prezidentské volby. Kdyby Portugalec chtěl dohodu porušit, musel by Pérezovi vyplatit 30 milionů dolarů. Dokud patřil Figo Barceloně, vše zapíral a tvrdil, že zůstane hráčem Blaugranas. I přesto se však 24. června ikona portugalského fotbalu fotila s bílým dresem v Madridu.

Jediným způsobem, jak mohla Barcelona Figově přestupu zabránit, bylo vypláznout pokutu 30 milionů dolarů. To by tehdy znamenalo zaplatit pátou největší přestupovou částku v historii fotbalu… za podepsání vlastního hráče.

Nepřítel číslo jedna

Prezident Barcelony Joan Gaspart později uvedl: „Figův tah nás zničil.“ Portugalský míčový kouzelník se rázem stal nepřítelem fanoušků Barcelony číslo jedna. Při návratu na Camp Nou byl počastován bannery s názvy „Jidáš“, „Žoldák“ či „Podvodník“. V Katalánsku se dokonce pro slovo zrádce ujala nová přezdívka – Figo.

Luís Figo v dresu Realu Madrid (zdroj: realmadrid.com)

Fanoušci na Figa házeli flašky, cigarety, pomeranče, dokonce i pár mobilů, prostě vše, co jim přišlo do ruky. Ve své třetí sezóně v roce 2002 v utkání na Camp Nou vygradovala nenávist na nejvyšší možnou míru. Figo byl na hrací ploše zahrnut mincemi, nožem, flaškou od whisky a dokonce i prasečí hlavou.

Nejčastěji předměty létaly ze sektoru, kde sídlí Boixos Nois, před kterým musel Figo zahrávat rohový kop.

Ohledně toho, jak tehdy přestup proběhl, samozřejmě panuje mnoho verzí. „Kdo si myslíte, že říká pravdu?“ ptají se Florentina Péreze. „Bez žádných pochyb já, vždyť jsem hlavní postava příběhu. Všechno, co budu vyprávět, se skutečně stalo,“ přitahuje diváky k obrazovkám prezident Realu Madrid.

Dokument Luís Figo: Přestup století najdete od dnešního dne i na české verzi Netflixu.

David je fotbalistou i novinářem. Jako fotbalista hraje za Králův Dvůr ve třetí lize, jako novinář pracuje na serveru Ruik.cz a rovněž píše články pro portál BilyBalet.cz. Je odchovancem Slavie Praha, kde působil od 8 do 20 let. Realu Madrid fandí od roku 2006. Jeho nejoblíbenějším hráčem je německý génius Toni Kroos.


5 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Hráči, kteří zakončili kariéru v Realu Madrid. Kroos ve společnosti Camacha, Sanchíse, Zidana a Hazarda
Kronika Bilého baletu

Hráči, kteří zakončili kariéru v Realu Madrid. Kroos ve společnosti Camacha, Sanchíse, Zidana a Hazarda

Jen málo hráčů v historii fotbalu mělo možnost ukončit svou kariéru v Realu Madrid. Nyní se Toni Kroos připojí ke…
Všechno nejlepší, legendo! Real Madrid dnes slaví 122 let od založení
Kronika Bilého baletu

Všechno nejlepší, legendo! Real Madrid dnes slaví 122 let od založení

Přesně před 122 lety byl oficiálně založen klub, který se zapsal do fotbalové i basketbalové historie zlatým písmem. Real Madrid…
Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991
Mužstvo

Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991

Před sezonou právem vyděsila fanoušky Realu Madrid zpráva o dlouhodobém zranění brankáře Thibauta Courtoise. Když se k němu po prvním…
Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano
Mužstvo

Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano

Neuvěřitelný vstup do angažmá v Realu Madrid pokračuje. Jude Bellingham skóroval i na půdě Cádizu a překonal tím v historických…