ANALÝZA: Změna přišla. Skvělý blok Realu Madrid nedovolil Sociedadu střelu na bránu!

ANALÝZA: Změna přišla. Skvělý blok Realu Madrid nedovolil Sociedadu střelu na bránu!

Po analýze ze zápasu s Bilbaem jsem si pro vás připravil další z utkání proti Sociedadu, kde se hra bez míče Realu Madrid razantně změnila. Z čehož nakonec vyplynulo 0 střel na bránu v podání basků.

Carlo Ancelotti pravděpodobně viděl stejné chyby, jaké jsem ukazoval v minulé analýze, kterou můžete najít ZDE a proto se rozhodl zvolit jiný taktický systém ve hře bez míče. Ten dnes rozeberu a pochválím hráče, kteří si to například zaslouží, ale mnoho lidí to nevidí. 

Hned v úvodních minutách jsme mohli vidět mnohem hlubší postavení Luky Modriče, který nepresoval na polovině soupeře, ale stahoval se do hlubšího bloku. 

Zde už můžeme vidět totální rozdíl oproti minulému zápasu. Real Madrid nenapadá vysoko a stahuje se do středního bloku. Stopeři tak sice mají prostor na rozehru, ale jak přejdou půlící čáru nastává pro ně problém. Tímto Real minimalizoval propad první presující lajny, což byl největší problém minulého duelu. Luka Modrič tak nemusel tolik běhat a mohl mít síly na celý zápas. Jeden konkrétní příklad si také ještě ukážeme.

Krásný a hlavně fungující a dobře se pohybující blok Realu Madrid při přechodu soupeře přes polovinu hřiště. Sociedad pomocí stoperů přenese míč na druhou stranu, aby blok rozhýbal, ten však jak už jsem psal funguje velmi dobře. 

Levý stoper Sociedadu se dostal přes polovinu, protože ho nikdo nepresoval. No a teď přichází to o čem jsem výše psal. Nastává pro něj problém, protože má dvě varianty komu nahrát. Nahoru na středního záložníka, kterého ale skvěle dostupuje Kroos, nebo dolů na levého beka, toho ale v bloku zase dostoupí Rodrygo. Luka Modrič v tento moment může napadat stopera, protože svým tělem kryje přihrávku do meziprostoru. (Ukazuje také Carlo pokud si všimnete jeho ruky:).. 

Luka tedy mírně vystoupil a stoper se rozhodl nahrávat na středního záložníka, toho však skvěle dostupuje Kroos. 

Sociedad neví, jak projít blok přes levou stranu a tak otáčí hru na pravého obránce. Toho v tento moment skvěle zapresuje Vinícius. Pravý bek se tak musí rychle rozmýšlet a posílá dlouhý nepřesný pas, který obrana Los Blancos zpacifikovala a díky skvělé rychlé kombinaci Casemira a Kroose se dostávají do rychlého protiútoku. 

Akce nakonec velkou šancí nekončí, ale pointou nyní je to, že Real díky skvěle fungujícímu bloku nedovolil Sociedadu dostat se do příležitosti a navíc se do jedné mohl ihned sám dostat. 

A blok pokračuje i nadále, znovu můžeme vidět, že stopeři mají spoustu času na míči, blok Realu Madrid je opět kompaktní a donucuje hráče Sociedadu k riskantním a nepřesným přihrávkám.

Pravý bek se rozhodne poslat riskantní přihrávku za obranu, kam si chtěl nabíhat Isak. Přihrávka však byla jak se očekávalo nepřesná a Real Madrid tak opět získává míč a může tvořit postupný útok. 

Další důkaz odlišných instrukcí pro Luku Modriče oproti duelu s Bilbaem. Střední záložník Guevara se stahuje mezi stopery aby pomohl s rozehrávkou na vlastní polovině, Luka se s ním ale nestahuje a drží si svoji zónu. Pravý stoper se nakonec rozhodl pro dlouhý nákop za obranu, který však doplachtil až ke Courtoisovi. 

Hned o pár minut později to můžeme vidět znovu. Luka Modrič nenapadá středního záložníka Sociedadu, který si opět dropl do hloubky, aby vypomohl s build-upem. Střední blok Madridu však opět zůstává kompaktní a každý ví, co má dělat. Sociedad tak zase nemá mnoho možností, jak se dostat do nebezpečné šance, nebo jak se vůbec dostat k vápnu.

Fotbalisté Sociedadu si nekolik sekund přihrávali na své vlastní polovině, pak se postupnou kombinací dostali blíže k vápnu. Míč obdržel Isak, kterého okamžitě dostoupili 3 hráči Madridu získali ho a vysílali Viníciuse na levé straně do protiútoku. = Další skvělá práce bloku 🙂 

Vini jde do brejku 1v1 a získává faul v nebezpečném prostoru před bránou a žlutou kartu pro stopera, který tak musel hasit obrovské nebezpečí.

Zde je další build-up Sociedadu a opět perfektní střední block Los Blancos, ale proč toto nyní ukazuji. Je to začátek akce, kde chci upozornit na skvěle takticky připraveného Carvajala. 

O pár sekund později totiž Jovič jako jediný presuje stopery, v tento moment nikdo ze Sociedadu netvoří šířku hřiště na levé straně (z pohledu Madridu na pravé). Oba krajní záložníci La Realu se stáhli více do středu. tady ale vidíme tu skvělou taktickou práci Carvajala, který skvěle pokrývá v podstatě ve středu pole levého záložníka basků, jelikož ví, že mu z kraje nic nehrozí – nikdo tam nedrží šířku a jelikož také ví, že se stopeři pokusí právě v tomto prostoru ve středu hřiště najít dlouhým pasem levého záložníka. Opět se dostáváme do situace, kdy fotbalisté Sociedadu nemají moc možností, co udělat, jejich cmka (střední záložník) jsou pokrytá Modričem a Kroosem. Rodrygo hlídá levého beka (za což ho také musím pochválit, že hraje pozičně velmi dobře a hrál celý zápas) a Vini kryje výborně zónu kterou má. Především ale tedy pochvala pro Carvajala, ten znemožňuje stoperovi nahrávat do nebezpečného prostoru na levého záložníka.

Po chvíli navíc získává míč po špatné přihrávce jednoho z hráčů Sociedadu a může tak zakládat build-up Realu Madrid. Výborná práce Dani!

Rád bych na to ještě navázal akcí o pár minut později a pochválil také Rodryga, který plnil skvěle defenzivní a taktické pokyny. 

Opět stejná situace jako výše, akorát s tím, že levý bek Sociedadu už tvoří šířku. Carvajal je v podstatě v roli třetího stopera aby kryl levého záložníka v meziprostoru. Rodrygo se fantasticky stahuje s levým bekem Sociedadu. Guevara, který je momentálně u míče tak má opět jen pár možností. Buď bude kombinovat se stopery, nebo dá nahrávku na hráče do meziprostoru, toho ale kryje Carvajal a než si hráč stihne zpracovat míč, tak u něj bude pravděpodobně i Modrič, který nehraje příli vysoko, případně i Casemiro. No a tak nezbývá nic jiného než dlouhým pasem najít levého beka. Toho však skvěle odbrání právě Rodrygo. 

🙂

Rodrygo získává míč a ještě konstruktivně rozehrává (místo aby to zběsile odkopl) na Carvajala, který pak hledá úplně volného Casemira. – Fantastická defenzivní a taktická práce Rodryga. 

Blok samozřejmě pokračoval i v druhém poločase

Opět můžeme vidět 4-1-4-1 – Rodrygo v podstatě v roli pravého wingbeka kryje znovu levého obránce. Dani zase hráče v meziprostoru. Cmka Kroos a Modrič se postupně posouvají s míčem a drží střední zónu.

Míč se tedy v obraně Sociedadu posouvá ze strany na stranu. Pokud se dostane na levé cmko, které si opět droplo, Modrič může lehce vystoupit, aby ho donutil hrát zpátky. Cesta do meziprostoru je zavřená, tam je Casemiro (který se skvěle pohybuje po ose míče) a Carvajal. V šířce pak Rodrygo a tak hráč s míčem napadaný Lukou musí zařadit zpátečku. Real tak opět donutil fotbalisty Sociedadu k chybné přihrávce, která přišla chvíli potom a Vini znovu mohl do protiútoku.

Nevím, jestli si na to ještě vzpomínáš, ale na začátku celé analýzy jsem psal, že tento styl bránění mnohem víc vyhovuje Modričovi, který toho tolik nenaběhá a dlouhými návraty tak neztrácí sílu, čímž může odehrát celé utkání. Psal jsem, že uvedu i jeden příklad a zde je. 

Ferland Mendy nečekaně ztrácí míč (ikdyž sporně – mohl se pískat faul). Isak je ve skvělé pozici na to, aby hledal momentálně úplně volného hráče na velkém vápně. Tady to ale přichází. Luka Modrič, který má stále spoustu sil se FAMÓZNĚ vráti a zabrání obrovské šanci. Přesně tohle proti Bilbau neudělal, pravděpodobně proto, že toho měl z toho neúspěšného presinku už plné zuby. 

Nádhera 🙂 

Real Madrid ve stejných principech pokračoval až do konce utkání. Skvělý výkon odvedl také Militao, který si připsal několik důležitých obranných zákroků a podle mě byl společně s Jovičem hráčem zápasu. Pochválit ale musíme především Carla Ancelottiho, který s touto taktikou přišel a vyhrál tak Los Blancos zápas. 

Hawk, vlastním jménem Ota, fandí Realu od roku 2009. Důvodem byl především Iker Casillas, jeho obrovský vzor. Rád řeší fotbal více do hloubky. Má rád fotbalové statistiky, vyzná se v taktice a zároveň spravuje instagramový účet webu. Momentálně pracuje v Livesportu, kde má na starost mimo jiné i reporty zápasů. Kromě Realu tak podrobně sleduje všechny nejlepší ligy.


27 Komentářů

 • Avatar photo

  Já hlavně chválím tebe a samozřejmě i Carla za to, že chodí na BB a pravidelně to čte. *thumb**cool*

  0
  0
 • Avatar

  Hawk, toto sú presne články pre mňa 🙂 neviem sa nabažiť taktických analýz 🙂 skvelá práca…

  Chcel by som ale poukázať na to, že rozdiel v napádaní môže byť v tom, že doma napádame vyššie ako vonku. Navyše to bude asi závisieť aj od "sily" súpera. Sociedad momentálne vyššie ako Bilbao. Tým nechcem dehonestovať Bilbao, viem že to je vždy ťažký súper. Ale vidím rozdiel v momentálnej sile Bilbaa a RSSS, navyše Bilbao bolo von a RSSS doma… Som zvedavý, ako sa bude meniť náš presing v ďalších zápasoch.

  0
  0
  • Avatar photo

   Samozřejmě že se taktika mění pro každý zápas a on vysoký presink není vůbec špatný, ba naopak. Ale musí to zvládat celý tým. Tam jakmile vypadne jeden hráč, tak je to hned nepříjemné přečíslení na oslabenou obranu. Věřím tomu, že ten presink ještě hodněkrát uvidíme, ale bude záležet na našem soupeři a také na tom, kdo zrovna bude hrát:) Jinak díky za pochvalu a jsem rád, že tě analýzy baví. *thumb**drink*

   0
   0
   • Avatar

    ja mam skor pocit, ze ten vysoky gegenpressing (akoby Lacike Borbely povedal) je uz tak okukana strategia, ze ju realne v tej povodnej forme nikto uspesny nehra. Tam presne ako pisete staci male zavahanie a 2 presne prihravky dopredu a je z toho precislenie. Je vidiet, ze najma v spanielskej lige sa to snazia poslednu dobu proti silnejsim (aj nam) hrat slabsie timy a vyjde im to len vtedy, kedy tam pri rozohravke niekto dovrza lahku prihravku 🙂 Videli sme to aj dnes proti Interu, ako sa to oni snazili hrat proti nam a jedina sanca pre nich bola ked Casemiro dovrzal uplne jednoduchu rozohravku (lebo sa nepozral a hral naslepo), inak sme si ten Inter vychutnavali a nechali blok fungovat, nech sa ubehaju k smrti. Na zaciatku Carlovej 2. sichty u nas bola priorita zlepsit utocnu fazu a konecne doslo na obranu a znova to len dokazuje aka sprostost bola tohto futbaloveho majstra v 2015 vyhodit.

    0
    0
    • Avatar

     pardon, hra ju dost casto Chelsea a minuly rok nas nou v tom 2. zapase rozlozili, ale tak to uz bol Real tymi zraneniami v takom rozklade, ze keby sa ten zapas hral teraz, tak by ten vysledok vyzeral dost inak.

     0
     0
    • Avatar

     Možno sa mýlim, no najdokonajlesim predsgavitelom gegenpresingu je za mna Liverpool a ešte nad nimi City, oni majú loptu naspäť do pár sekund, vedia to perfektne, asi nie nadarmo sú to momentálne top tímy, takze to že to niekto nevie hrať mi príde veľmi scestné, práve v tom je ten rozdiel, že ten kto to vie úplne precízne je veľmi ťažko porazitelny.

     0
     0
     • Avatar

      Tak Liverpoolu ide teraz par kol karta (boh vie dokedy) a ano, minuly rok sa to snazili hrat proti zdecimovanemu Realu a vieme ako to dopadlo. Ono ta kvalita Priemer League je strasne nadnasana, ja si osobne myslim, ze stred tabulky je silnejsi v La Lige, co sa konzistentnosti tyka. A nezabudnime, ze Europa ma momentalne 2 pravidla pre financnu fair play pre kluby. Kluby vlastnene fanusikmi ako Real, Barca (a vacsina spanielskych klubov) su v znacnej nevyhode voci majitelom od kozomrdov. Ked mozes beztrestne na kader rozdrbat za 3 sezony 1 miliardu Eur a nemas platovy strop (akoze ho Real a Barca maju) tak to sa ti hra na intenzivitu ked mas na behacich poziciach na kazdu poziciu back up na lavicke, ktory by v inych kluboch hraval zaklad. Ale budme realni, pri zodpovednej a systematickej hre, aku sme ukazali proti Interu a RSSS s tym, ze Vinicius este pri protiutokoch zacne pouzivat hlavu sme hratelni. Ved vonkoncom, minuly rok, zdecimovani zraneniami sme si fakt hanbu v CL nespravili.

      0
      0
 • Avatar

  Opat skvela analyza a treba pochvalit aj Carla (zda sa ze dodial zabudol spomenut ze zbiera data aj z tohto webu) Z Militaa sa stalo monstrum a momentalne sa pre nas stal nenahraditelnym proti lepsim muzstvam. Rodrygo sa musi zlepsit smerom dopredu a limituje ho hlavne to ze je slaby v subojoch 1v1.

  0
  0
 • Avatar

  Tak hlavně ze změna trenéra nám pomohla , ze pane iker ?

  0
  0
 • Avatar

  Hawku, fantazie, klobouk dolu *thumb* (redakce – proc tu porad neni smajl pro tohle, nebo jen nevidim?).

  Tenhle styl braneni nam sedi mnohem vic. Ucinny vysoky pressing stejne neumime, co si budem nalhavat, vetsina souperu nam z toho v klidu vyjizdi.

  0
  0
  • Avatar

   A jeste jedna vec tu nepadla – tentokrat to takticky uplne netrefil Alguacil, ta pozice Oyarzabala u lajny byl za me fail, bal jsem se, ze bude hrat jako klasicka devitka, protoze jeho pressing je neprijemny, ale jako by byl "odtazen" svou pozici mimo hru, coz nam vyhovovalo.

   0
   0
   • Avatar

    Asi věřil, že dva 190cm+ útočníci naší obrannou dvojici přeskáčou. Ale Alaba hraje dobře pozičně a Éder byl snad na trampolíně, jak tam lítal ve vzduchu *cool*
    Taky jsem čekal, že dá Isaka na hrot a pod ním Portu – Oyarzabal – Januzaj, popřípadě na jedno křídlo hodí svýho jmenovce Andera (ty baskický jména jsou zlo *lol*)

    0
    0
   • Avatar photo

    Ano, zaměřoval jsem se především na Real, ale v taktice Sociedadu byla spousta chyb. Zároveň takový Januzaj předvedl jeden z nejhorších výkonů, co jsem od něj viděl.. První gól byl uplně jistě jeho. Pokud se na to podíváte ještě jednou, tak ztratil míč a ze středu hřiště se nestihl vracet k pravé straně, kde byl Vini. Toho prostě v náběhu musíte u rohu vápna zdvojovat, ať si nemůže navést míč do středu. Sám bek na něj nestačí, protože neví, jestli pujde Vini s míčem po lajně do vápna, nebo si to sekne na střed, navíc v obrovské rychlosti. No Januzaj nezdvojil, Vini tak měl prostor natáhnout míč do středu, krásně procpal na Joviče, ten na sebe natáhl tři hráče. Januzaj nenavázal pohyb Viniho, který pak byl úplně sám a 1:0 naschle *drink* Ofc. skvělá práce Joviče při gólu, neskutečně to zpracoval a poslal Vinimu, vůbec nebyla jednoduchá situace.

    0
    0
    • Avatar

     To máš úplnou! Víc byl vidět v diskuzi s Manzanem než na hřišti. A to mohl dostat žlutou za simulování, kdy tam plachtil půl metru od Casemira a druhou za kecy (za což ji i dostal). Ale on Portu zahraje jeden zápas, že by mohl hrát základ i v LM a pak 2 zápasy, kdy by byl i Morata platnější… alespoň z těch zápasů, co jsem viděl (a že předminulou sezónu jsem ho viděl až až *lol*)
     Fakt skvělá práce a dvě analýzy (i když se z části překrývají) po tobě nemůžeme chtít! S útokem problém nemáme (a vypadá to, že i těch pár zápasů bez Benze mít nebudeme) a ta defenzivní část je o moc zajímavější! *thumb*

     0
     0
  • Avatar photo

   ahoj RS, ale ten smajl tu přece je *smooth*

   0
   0
 • Avatar

  Skvělá analýza *thumb* , a co se týče Realu připadá mi že zápas od zápasu jsme lépe a lépe připraveni směrem dozadu , taky to šlo vidět na prvních zápasech že to byla naše velká slabina , ale teď se mi naše hra velmi líbila a dávalo to všechno smysl , Rodrygo si velmi dobře plní def . povinost , připadá mi to že jak ZIZU využíval takhle Lucase který více pracoval dozadu , tak teď něco podobného najde Carlo v Rodrygovi a ty těžké taktické zápasy bude pravděpodobně hrát on . *thumb* , jinak celá tahle obrana Carvajal , MILITAO , Alaba , Mendy , za mě je asi nejlepší 4řtka co máme , a bože ten Militao je tak dobrý, doufám že dostane též 6tiletou smlouvu jak Valverde s nezaplatitelnou klauzulí a bude neprodejný pro všechny co o něj budou mít zájem . hlavně ať se mu vyhýbají zranění , protože Militao odehrál skoro každý zápas pokud se nemýlím , jestli vynechal 1-2 zápasy ? , fakt jde vidět progres , už to není jen o tom jdem střelit 5 golů ale zároveň 4 dostaneme , už to pomalu dává smysl ta naše hra s Ancelotim přišlo ohodně více golů , hezčí fotbal na pozerání a obrana začíná též být kompaktní jak pod Zidanem , ted ještě vyhrátt nějakou trofej , určitě jestli Real vyhraje Laligu tak pro mě cíl splněn a Carlo tu odvedl dobrou práci a budu se těšit na následující sezonu s Mbappém pod Carlem a jeho dalšími nákupy *hala**vlajka*

  0
  0
 • Avatar

  AS a Marca se shodují, že jedinou změnou v základu bude Jović.
  100 letý Modrić na scénu! *facepalm*

  0
  0
  • Avatar

   Skoda papiru to s nim pak prodluzovat vzdy jen o rok. Dejme mu to rovnou co ja vim treba do 2042 a hotovo *lol*

   0
   0
  • Avatar

   To se mi moc nezdá, páč Carlo sice nerotuje, když se mu zdá, že to není třeba, ale občas někomu volno dá ve slabším zápase. Inter sice není slabší zápas, ale nemusíme vyhrát, a myslím, že pro něj je hlavní mít CKM připravené na Atlety. Tak kdy jindy tam dát Fedeho než na Inter? Fede není nováček v kádru jako Camavinga.

   0
   0
 • Avatar

  Chalaní , poprosím nejaký dobrý link:) Ďakujem

  0
  0

Přidat komentář

Související články

Španělsko na EURO 2024: Madridistas, překvapení v nominaci i šance týmu na triumf
Podcasty BilyBalet.cz

Španělsko na EURO 2024: Madridistas, překvapení v nominaci i šance týmu na triumf

Je to tady, EURO 2024 startuje! Ve 32. dílu podcastu Golazo jsme se proto zaměřili na španělskou reprezentaci. Jaká překvapení…
SPECIÁL k finále Ligy mistrů: Analýza Realu i BVB, zajímavosti a klíčové duely
Exkluzivně

SPECIÁL k finále Ligy mistrů: Analýza Realu i BVB, zajímavosti a klíčové duely

Vyvrcholení klubové sezony 2023/2024 se blíží. V sobotu se proti sobě ve Wembley postaví Real Madrid a Borussia Dortmund ve…
Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?
Podcasty BilyBalet.cz

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?

Díky hráčské kariéře se stal světovou fotbalovou modlou, ke které vzhlížely a vzhlíží miliony mladých hráčů. Ronaldo Nazario ale po…
SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?
Exkluzivně

SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?

Třicet kol La Ligy je za námi, osm před námi. Finiš nejvyšší španělské soutěže bude tradičně napínavý a jistě emocemi…