SERIÁL: Původ Los Galácticos aneb Historie superprojektu se Zidanem a Ronaldem

SERIÁL: Původ Los Galácticos aneb Historie superprojektu se Zidanem a Ronaldem

Real Madrid má několik přezdívek a Los Galácticos je nejpompéznější z nich. Odkazuje se na nejambicióznější projekt v historii fotbalu. Alespoň do doby jeho vzniku. Toto je třetí díl našeho seriálu o přezdívkách Realu Madrid.

Psal se rok 2000 a o prezidentské křeslo Realu Madrid se hlásil dravý Florentino Pérez, movitý stavař, který sliboval totálně změnit přestupovou politiku klubu. Triumfem jeho prezidentské kampaně byl kapitán Barcelony Luis Figo. „Pokud mě zvolíte, přivedu do Madridu Figa. Pokud ne, zaplatím všem členům pernamentky na celý rok,“ sliboval Pérez. 

Florentino Pérez uspěl v prezidentské volbě a co slíbil, to splnil. 20. července 2000 uspořádal Luis Figo tiskovou konferenci, která šokovala celý svět. Čerstvý Madridista zdůvodnil svůj přestup. 

Pérez se stal prezidentem a koupil za rekordních 62 milionů eur Luise Figa. „Měl jsem pocit, že se ke mně v Barceloné nechovají správně. Ze začátku jsem odmítal všechny nabídky na odchod, i když mi nabízeli trojnásobný plat. Jenže nikdo si mě nevšímal. Prezident mi místo lepší smlouvy dal mizernou nabídku. Pokud se mi to nelíbí, mám prý odejít. Florentino Pérez toho využil a vykoupil mě ze smlouvy. Pokud bych nešel do Realu, odešel bych do Itálie. V Barceloně bych nezůstal,“ řekl geniální středopolař.

Figo byl jen první cílem Pérezovy mise. Prezident klubu sliboval, že přivede ikonické hráče, kteří budou legendy jako kdysi Di Stéfano, Puskás, Kopa nebo Hugo Sánchez. Každý rok měl přijít alespoň jeden světový hráč. A to se přesně stalo. Real Madrid posílily superhvězdy Zinedine Zidane (2001), Brazilec Ronaldo (2002) a David Beckham (2004). 

Tým Realu poprvé pojmenoval Los Galácticos dnes již zesnulý prezident Valencie Jaime Ortí. Odvolával se na historii okolo hvězdného týmu: Říká se o nich, že jsou los gálacticos nebo tak něco. Ortí si zřejmě vzpomněl na titulní stránku deníku Marca, která říkala, že Real Madrid hraje fotbal z jiné galaxie.

Marca nebyla daleko od pravdy. Tým s Raúlem, Zidanem, Ronaldem, Figem, Robertem Carlosem, Makélélém a mnohými dalšími bavil lidi. Pérez přinesl do klubu své obchodní know-how. Prodejnost dresů prudce stoupla a klubové kase se pomalu začaly vracet investice. 

Vrcholem obobí Los Galácticos, které skončilo v roce 2006 odchodem Zidana do fotbalového důchodu, byla sezóna 2001/02. Real Madrid získal po dvou letech trofej Ligy mistrů zásluhou památné trefy Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu. Zizou se galakticky trefil z voleje po centru Roberta Carlose z levého křídla. Real Madrid vedený skvělým koučem Del Bosquem navíc v této sezóně ovládl i španělskou ligu.

Po titulu v roce 2003 ale začal herní pokles, který byl podle expertů způsobený odchodem excelentního defenzivního záložníka Makélélého. „Proč dávat na Bentley další vrstvu zlatého laku, když přitom přichází o celý motor?“ komentoval odchod svého krajana tehdy Zinedine Zidane. Zizou měl pravdu. Real Madrid ztratil herní balanc a na další trofej čekal dlouhé 4 roky.

Hrdá přezdívka Los Galácticos Realu Madrid zůstala i po skončení projektu. Občas se tak řekne týmu, když se přivede nějaký hvězdný hráć. Jako třeba v roce 2009, když přišli Alonso, Kaká, Benzema a Cristiano Ronaldo. Přezdívka ale navždy bude připomínat éru hvězdných hráčů z přelomu tisíciletí.

Seriál o přezdívkách Realu Madrid

Bilybalet.cz vám postupně odhaluje původ všech notoricky známých přezdívek Realu Madrid. Čtvrtý díl seriálu vyjde ve středu 24.1. a bude věnován Los Blancos.

1. díl: Proč se hráčům Realu Madrid říká Vikingové?
2. díl: Proč vlastně Los Merengues neboli Pusinky?


Zdroj: marca.com, managingmadrid.com

7 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Všechno nejlepší, legendo! Real Madrid dnes slaví 122 let od založení
Kronika Bilého baletu

Všechno nejlepší, legendo! Real Madrid dnes slaví 122 let od založení

Přesně před 122 lety byl oficiálně založen klub, který se zapsal do fotbalové i basketbalové historie zlatým písmem. Real Madrid…
Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991
Kronika Bilého baletu

Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991

Před sezonou právem vyděsila fanoušky Realu Madrid zpráva o dlouhodobém zranění brankáře Thibauta Courtoise. Když se k němu po prvním…
Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano
Kronika Bilého baletu

Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano

Neuvěřitelný vstup do angažmá v Realu Madrid pokračuje. Jude Bellingham skóroval i na půdě Cádizu a překonal tím v historických…
Bellinghamův snový start v Realu. Více gólů měl pouze legendární Di Stéfano
Mužstvo

Bellinghamův snový start v Realu. Více gólů měl pouze legendární Di Stéfano

Za dva měsíce zcela pobláznil fanoušky Realu Madrid. Jude Bellingham prožívá naprosto fantastický vstup do nového angažmá. Naposledy to potvrdil…