Real před 20 lety ukradl Barce Figa. Prasečí hlava, Jidáš, zrádce… a miláček fanoušků Bílého baletu

  Real před 20 lety ukradl Barce Figa. Prasečí hlava, Jidáš, zrádce… a miláček fanoušků Bílého baletu

  Dnes je tomu přesně 20 let, kdy Florentino Pérez splnil svůj první velký slib jako prezident Realu Madrid a z Barcelony přivedl za tehdy rekordních 62 milionů eur Portugalce Luíse Figa.

  Největśím tahákem 53letého byznysmena Florentino Pérez v prezidentských volbách v roce 2000 byl slib: „Pokud mě zvolíte, přivedu do Madridu Figa. Pokud ne, zaplatím všem členům klubu pernamentky na celou sezónu.“

  Pérez moc dobře věděl, co dělá. Figo nebyl v Barce spokojený a Pérez se s ním ústně dohodl na královském kontraktu. Barcelona na dění nereagovala. Její prezident Josep Lluís Nuñéz odmítal Portugalce řešit a když Figo přestoupil, byla to poslední kapka do série odchodů hráčů jako byli Schuster, Maradona nebo Brazilec Ronaldo právě laxním přístupem Nuñéze. Legendární prezident Barcelony, který byl v čele klubu dlouhých 22 let, tak pod tlakem na svůj post rezignoval.

  „Odmítal jsem všechny nabídky, i když jsem mohl mít třeba trojnásobný plat. Jenže nikdo si toho nevážil a prezident mi místo vylepšení smlouvy předložil směśnou nabídku. Řekl mi, že pokud nejsem spokojený, ať si jdu. Florentino Pérez toho využil a vykoupil mě ze smlouvy, Kdybych nešel do Realu, zamířil bych do Itálie. V Barceloně bych nezůstal,“ vysvětlil později Figo.

  Známý bouřlivák Johan Cryuff v den Figova odchodu rozbíjel ve své kanceláři na Camp Nou vše, co mu přišlo pod ruku. Hněv Holanďana byl jen začátek nálady proti Figovi, která se ten den spustila v Barceloně.

  Figova zrada byla z pohledu fanoušků Barcelony, kteří neznali složité prostředí uvnitř klubu, největší možnou. Portugalský míčový kouzelník byl v Barceloně náhradou za Dána Michaela Laudrupa, který se rok před tím rozloučil s Blaugranas a zamířil také k Los Blancos.

  Děti, pro které byl portugalský reprezentační kapitán tehdy vzorem, trhaly jeho plakáty a sprejovaly na stěny hanlivé nápisy. Barcelona dokonce slíbila z dresu bezplatné rozpárání Figovy jmenovky.  Pár tisíc lidí této možnosti skutečně využilo, ale ti radikálnější fanoušci své dresy pálili.

  Culés Figa proklínali a přáli mu to nejhorší. Jenže modlitby Merengues byly silnější a Figo se stal první hvězdou Pérezova galaktického nebe.

  Šikovný Portugalec svým uměním pomohl Realu už v první sezóně ovládnout španělskou ligu. Stal se miláčkem fanoušků Realu Madrid. Ještě během sezóny ale Figa zastihla krutá pomsta fanoušků Barcelony, kteří napjatě čekali na ostře sledované El Clásico na Camp Nou.

  Prasečí hlava

  Už při příjezdu Figa na parkoviště na hráče létaly skleněné lahve, a ze všech koutů se hrnuly nadávky. Jen s velkým úsilím se hráč dostal do útrob stadionu, ale to nejhorší na něj ještě čekalo. Už první dotyk Figa s míčem znamenal celostadionový pokřik Figo Portugues, hijo de puta es! (Portugalec Figo je zkurvysyn!) a všude, kam se hráč podíval, viděl zdvižené prostředníky a nenávistné transparenty typu „Máme 10 miliard důvodů tě nenávidět“ nebo „Jidáši“. Každý další dotyk znamenal sprchu dalších a dalších nadávek a pískotu, a když zamířil blízko postranní čáry, z publika létaly různé předměty jako mobily a láhve.

  Nejkurióznější se však stala prasečí hlava, která doletěla k rohovému praporku při Figově standardce. Ta se stala legendárním symbolem Figova přestupu. „Žádný umělec ani sportovec nezažil to, co tehdy já. Sto tisíc lidí proti jednomu. To je na zápas do guinessovky,“ vtipkoval tehdy Figo.

  V listopadu toho roku získal Figo Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy (a defacto i světa), což fanoušci Barcelony vznímali také jako zradu. Míč si totiž vysloužil především výkony v dresu Blaugranas, za Real hrál tehdy až příliš krátce.

  Luís Figo odehrál za Real Madrid celkem 239 zápasů a slavil sedm trofejí, včetně dvou ligových titulů a jednoho v Lize mistrů. V roce 2005 přestoupil jako volný hráč do Interu Milán, kde o čtyři roky ukončil svou bohatou kariéru.


  Zdroj: marca.com, as.com

  6 Komentářů

  Přidat komentář

  Související články

  Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991
  Mužstvo

  Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991

  Před sezonou právem vyděsila fanoušky Realu Madrid zpráva o dlouhodobém zranění brankáře Thibauta Courtoise. Když se k němu po prvním…
  Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano
  Mužstvo

  Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano

  Neuvěřitelný vstup do angažmá v Realu Madrid pokračuje. Jude Bellingham skóroval i na půdě Cádizu a překonal tím v historických…
  Bellinghamův snový start v Realu. Více gólů měl pouze legendární Di Stéfano
  La Liga

  Bellinghamův snový start v Realu. Více gólů měl pouze legendární Di Stéfano

  Za dva měsíce zcela pobláznil fanoušky Realu Madrid. Jude Bellingham prožívá naprosto fantastický vstup do nového angažmá. Naposledy to potvrdil…
  Píšťalky, policista v kabině i debakl 11:1. Jak vznikla nenávist mezi Realem a Barcelonou?
  Kronika Bilého baletu

  Píšťalky, policista v kabině i debakl 11:1. Jak vznikla nenávist mezi Realem a Barcelonou?

  V neděli se oči fotbalových fanoušků po celém světě upřou do Španělska. Na Santiago Bernabéu se totiž odehraje první El…