Mimo radar: Real byl u startu nové éry fotbalu. Jak funguje semiautomatický ofsajd?

  Mimo radar: Real byl u startu nové éry fotbalu. Jak funguje semiautomatický ofsajd?
  Hráči Realu Madrid slaví triumf v evropském Superpoháru (zdroj: realmadrid.com)

  Real Madrid ve středu večer porazil v evropském Superpoháru Frankfurt 2:0. Zároveň ale odstartoval novou éru fotbalu, kterou si připravila organizace FIFA. Poprvé se totiž v zápase použil semiautomatický ofsajd.

  Když ve druhém poločase Vinícius Junior spěchal za přihrávkou za obranu a následně předložil gól Karimu Benzemovi, při sledování opakovaných záběrů mnoha fanouškům Realu zatrnulo, zda nebyl brazilský rychlík v ofsajdu. Jenže nebyl, a to můžeme potvrdit na 100 %.

  V zápase Realu Madrid s Frankurtem se totiž poprvé testovala nová technologie zvaná SAOT. O co se jedná? Jde o technologii s několika kamery, která sleduje přesný pohyb končetin hráčů a stanoví přesný okamžik přihrávky. Panovaly totiž velké problémy s určováním těsných ofsajdů, jelikož kalibrovaná čára ne vždy působila úplně důvěryhodně.

  SAOT tak velice rychle situaci vyhodnotí a odešle výsledek do přenosového vozu, kde sedí videorozhodčí. Celá akce by neměla zabrat více než třicet vteřin.

  „Existuje 10 až 12 kamer, které detekují 29 bodů na těle hráče 50krát za sekundu a software analyzuje data v reálném čase, perfektně vypočítává okamžik přihrávky i pozici hráčů,“ vysvětluje bývalý rozhodčí a současný ředitel rozhodčích FIFA Pierluigi Collina.

  A nejen to, dělá to tak rychle, že vloží mřížky pro zvýraznění ofsajdu, pak je automaticky odešle na stanici VAR, která má odpověď dát rozhodčímu v případech ofsajdu, kterých je nejvíce. A čas? Určitě to je mnohem rychlejší než dnes,“ dodává.

  Velkou výhodou technologie SAOT také je, že by měly zmizet dohady o tom, zda byl ofsajd správně posouzený. SAOT je totiž schopný vytvořit 3D obrázek, jenž by se měl následně promítat na obrazovkách na stadionech a v televizních přenosech.

  Někteří z vás si možná ještě pamatují, jak v sezoně 2020/2021 při bezbrankové remíze s Getafe VAR dost možná připravil Real o vítězství a tím pádem i o titul. Mariano po samostatném úniku vstřelil gól, jenže VAR ukázal ofsajd.

  Problém byl však v tom, že videorozhodčí zastavili snímek ve chvíli, kdy už míč letěl a útočník Realu se tak dostal do těsného ofsajdu. Takové problémy už by s technologií SAOT nastávat neměly.

  V historicky prvním zápase s touto novou technologií nebylo tolik potřeba funkci semiautomatického ofsajdu využívat. Nicméně FIFA jej bude nadále testovat a pokud vše půjde podle plánu, na mistrovství světa v Kataru už bude technologie SAOT oficiálně používána.

  David je fotbalistou i novinářem. Jako fotbalista hraje za Králův Dvůr ve třetí lize, jako novinář pracuje na serveru Ruik.cz a rovněž píše články pro portál BilyBalet.cz. Je odchovancem Slavie Praha, kde působil od 8 do 20 let. Realu Madrid fandí od roku 2006. Jeho nejoblíbenějším hráčem je německý génius Toni Kroos.


  Přidat komentář

  Související články

  Anketa a názory: Měl by Carlo Ancelotti dostat od Realu nabídku nové smlouvy?
  Exkluzivně

  Anketa a názory: Měl by Carlo Ancelotti dostat od Realu nabídku nové smlouvy?

  Real Madrid prožívá v posledních týdnech i přes mnoho zranění dobré období. Přesto je možné, že současný trenér Carlo Ancelotti…
  Debutant Gonzalo: Arbeloův chráněnec, který nastřílel přes 100 gólů a odmítl Anglii
  Castilla a junioři

  Debutant Gonzalo: Arbeloův chráněnec, který nastřílel přes 100 gólů a odmítl Anglii

  V neděli 26. 11. 2023 prožil moment, na který bude bez nadsázky navždy vzpomínat. Útočník Gonzalo García Torres debutoval v…
  Golazo: Poutavý příběh kouzelníka Isca. Vrcholy, pády i kontroverze
  Exkluzivně

  Golazo: Poutavý příběh kouzelníka Isca. Vrcholy, pády i kontroverze

  V roce 2012 získal cenu Golden Boy pro nejlepšího mladého hráče Evropy. Nedlouho poté přestoupil do Realu Madrid. Dnes je…
  Golazo: Radikální fans Ultras Sur. Proč nesmí na stadion Realu a kdo je nahradil?
  Exkluzivně

  Golazo: Radikální fans Ultras Sur. Proč nesmí na stadion Realu a kdo je nahradil?

  Věrní fanoušci klubu, kterým vedení zakázalo chodit na domácí zápasy na stadion. Zní vám to jako nesmysl? Pak vězte, že…