BLOG: Není Valverde jako Valverde. Superpohár, který může změnit sezonu Realu i Barcelony

BLOG: Není Valverde jako Valverde. Superpohár, který může změnit sezonu Realu i Barcelony

Ve Španělsku jde o docela obvyklé příjmení. Ovšem merengues a culés, tábory dvou největších rivalů světové klubové kopané, jej budou každý přijímat s jinými pocity. Zatímco Ernesto Valverde je mezi barcelonskými fans stylizován do role hrobaře, Federico Valverde je zářící hvězdičkou Realu Madrid v post-ronaldovské éře.

V La Lize jsou si sice Real s Barcou rovni, byť Blaugranas mají lepší skóre, nálada na každé straně barikády je ale momentálně zcela rozdílná.

Nejprve pár slov k rivalovi. Barcelona sice ovládla poslední dva ročníky La Ligy, vždy s velkým náskokem na Real Madrid, zisk ligového titulu je však pro její fanoušky i vedení málo. Zvlášť po té nadílce, kterou servírovali Los Blancos v Lize mistrů. Touha vyrovnat se arcirivalovi je v Katalánsku velká.

Ale Ernesto Valverde v Lize mistrů nikdy neuspěl. Naopak pod jeho vedením Barcelona vypadla vždy v utkáních, která měla mít po prvních zápasech pod kontrolou. AS Řím v roce 2018 a Liverpool o rok později smazaly náskok Katalánců a ti končili v soutěži s potupou.

Fanoušci Barcelony měli jasno. Obětním beránkem byl Ernesto Valverde. Vytýkána mu byla zejména skutečnost, že zcela upustil od tradičního stylu Blaugranas, hrál s týmem nepěkný fotbal, a až příliš mnoho se spoléhal na Lea Messiho.

Ze Saúdské Arábie se tým vrátil do Španělska s trenérem, který je v tuto chvíli na vyhazov, a v době, kdy jsem dával dohromady tento blog to vypadalo, že bude vyhozen každou hodinou. Vedení klubu se zoufale snaží najít náhradu, která uhasí hrozící požár. Bez  Luise Suáreze, který musel na operaci s kolenem, čímž pro něj skončila sezóna.

Ano, Barcelona je sice ve hře v La Lize. Proti Neapoli je v Lize mistrů velkým favoritem. Ale atmosféra v klubu je snad nejhorší za posledních 10-15 let. V klubu je chaos, schází plán co dál.

Nyní k Realu. Supercopa byla maturitou pro Zinedina Zidana po jeho návratu na lavičku Los Blancos. Poprvé měl příležitost dokázat, že je schopen Los Blancos stále vést k úspěchům. Rok a půl po konci Cristiana Ronalda našel Real Madrid opět svoji vítěznou mentalitu.

Symbolem tohoto „nového“ Realu je Federico Valverde, který je jednoznačnou kometou této sezóny. Na tomto místě bych se mu chtěl omluvit, neboť v loňské sezóně jsem se ťukal na čelo pokaždé, když Fede šel na plac. Ještě více jsem se pak divil, že si jej Zidane nechal v týmu i pro tento ročník. Ale Zizou věděl, proč tak dělá.

Základní sestavu si bez mladého Uruguayce již umí představit jen málokdo. Záloze Los Blancos dodal neskutečnou rovnováhu, umí skvěle podpořit útok, platný je však i v obraně. A jak El Pajarito symbolizuje „nový“ Real Madrid? Velkou bojovností a touhou vyhrávat.

Pro vítězství je Federico ochotný udělat vše. Ostrým zákrokem ve finálovém utkání zmařil Moratovu 100% gólovou šanci. Věděl, že za faul dostane červenou kartu. Ale během pár okamžiků si správně usoudil, že pro spoluhráče bude výhodnější, když nyní zabrání gólu, než kdyby se s nimi pokoušel v poslední pětiminutovce, třeba i marně, vyrovnat proti tuhé obraně Atlétika.

Samozřejmě, že Real Madrid není jen Valverde. V týmu se Zidanovi podařilo skloubit zkušenosti ostřílených veteránů, s hladem a bojovností nových, většinou mladších hráčů, kteří budou tvářemi Los Blancos v následující dekádě.

Do této dekády Real Madrid vstoupil vítězně, ziskem cenné trofeje v prestižním turnaji za účasti Atlétika, Barcelona a Valencie, což týmu pomůže v dalším průběhu sezóny. Barcelona se ze Saúdské Arábie vrátila s více problémy, v chaosu, rozkladu… A rozhodující fáze sezóny právě začíná!

 


8 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!
Komentáře

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!

Velký madridista a zároveň šéfredaktor deníku AS Tomás Roncero si přeje, aby Real Madrid udržel pohromadě stávající kádr pohromadě s co…
KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde
Komentáře

KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde

Real Madrid vítězstvím v El Clásiku zřejmě definitivně rozhodl o mistrovském titulu. Zatímco na hřišti sledovali fanoušci zajímavý a férový…
KOMENTÁŘ: Až do vyčerpání! Legendy i mladé hvězdy ukázaly, co pro ně znamená Real
Liga mistrů

KOMENTÁŘ: Až do vyčerpání! Legendy i mladé hvězdy ukázaly, co pro ně znamená Real

Real Madrid postoupil do semifinále Ligy mistrů. Po dvanácté za posledních čtrnáct ročníků. Od návratu Carla Ancelotti jde o třetí…
MARCA: Liga je téměř rozhodnutá. Proti Manchesteru žádné experimenty
Komentáře

MARCA: Liga je téměř rozhodnutá. Proti Manchesteru žádné experimenty

Carlos Carpio z deníku MARCA se ve svém nejnovějším článku podělil s čtenáři o své názory na sobotní zápas Realu proti Mallorce.…