ANALÝZA: Největší výzva pro Real ve finále: Jak si poradit s presinkem Liverpoolu?

ANALÝZA: Největší výzva pro Real ve finále: Jak si poradit s presinkem Liverpoolu?
Casemiro a Mohamed Salah (zdroj: realmadrid.com)

V sobotu večer na sebe narazí dva velmi silné a zároveň odlišné týmy. Real Madrid a Liverpool zdobí jiná hra. Zatímco Bílý balet má vše založené více na individuální kvalitě a zkušenostech, The Reds spoléhají primárně na týmové pojetí a ničivý presink. Jak by se s ním měl Real vypořádat?

V obou týmech najdeme pochopitelně vynikající hráče největší světové kvality. Fotbalisté jako Mohamed Salah, Sadio Mané nebo Virgil van Dijk dokážou v nejdůležitějších chvílích převážit momentum zápasu na svou stranu. Proti nim ale stojí Karim Benzema, Luka Modrić či Vinícius Junior.

Jak už bylo naznačeno v úvodu, značný rozdíl mezi Los Blancos a The Reds spočívá ve stylu, s jakým k utkání přistupují. Oba kluby mají  většinou v zápasech míč častěji na svých kopačkách.

Zatímco Carlo Ancelotti nicméně nemá problém s mnohdy zdlouhavou rozehrávkou a zataženým blokem, Jürgen Klopp dod svých svěřenců požaduje neustálé napadání a rychlost. Oba přístupy mají své výhody a nevýhody, ale to by bylo zase na jiný článek. V této analýze se zaměříme na silnou zbraň Liverpoolu – presink.

Dokonalá souhra

Účinný presink je obecně jednou z nejnáročnějších věcí, kterou můžete po svém týmu jako trenér chtít. Správně se ho naučit trvá dlouhou dobu, navíc potřebujete neustále dosazovat pouze vhodné typy hráčů. Představte si, kdyby například do aktuálního Liverpoolu přišel Lionel Messi. Kloppův styl by byl najednou k ničemu.

Německý trenér nicméně trpělivost a možnost doplňovat si kádr podle svého měl. Proto se mu po letech podařilo dovést presink svého týmu prakticky k dokonalosti. Každý hráč přesně ví, jaký prostor má obsadit. V DNA týmu je snaha ztracený míč okamžitě získat zpět. „Přepínání“ funguje na jedničku.

Cílem Liverpoolu je získat míč co nejblíže brance soupeře. Hluboký blok od něj nečekejte. Pouze pokud soupeř dokáže z presinku The Reds kombinačně vyjet, mají hráči za úkol se okamžitě dostat pod míč. Poté mohou vyrážet do rychlých brejků. Jedná se ovšem až o plán B.

Plánem A je vyrvat míč z držení soupeře na jeho polovině a okamžitě udeřit. Případně si sebrat odražený či dlouhý míč a začít obléhání. Do presinku jsou zapojeni všichni hráči, nikdo nemá výjimku. Ani hvězdy jako Mohamed Salah nebo Sadio Mané.

Vše začíná od útoku

Abychom presinku Liverpoolu ještě více porozuměli, zeptal jsem se povolaných. „Nejdůležitější je součinnost všech 10 hráčů. V první vlně jde o tři útočníky, kteří se snaží dostat obranu soupeře do úzkých. Mezitím se středová řada nasune na zálohu soupeře a snaží se míč čistě získat, aby mohla hned zaútočit,“ popisuje Petr Nerad, bývalý ligový fotbalista a fanoušek Liverpoolu.

„Pokud se soupeř pod tlakem rozhodne pro dlouhý míč do útočníka, tak stopeři v čele s Van Dijkem si s tím většinou dokáží poradit. Navíc se je snaží podpořit záložník Fabinho. Ve chvíli, kdy Liverpool získá míč vzadu, následuje postupný útok,“ potvrzuje Nerad.

Dá se očekávat, že do finále proti Realu Madrid nastoupí Liverpool s trojicí útočníků ve složení Mohamed Salah, Sadio Mané a Luis Díaz. Záložní trojice by při zdravotních problémech Thiaga měla znít Fabinho, Jordan Henderson a Naby Keita.

Základními dvěma složkami presinku Liverpoolu jsou tři útočníci, starající se o start napadání, a zbytek mužstva, připraven zakrýt vzniklé mezery. Liverpool napadá ve formaci 4-3-3, kompaktní útočná trojice využívá při presinku svých „stínů“, aby si poradila s přečíslením soupeře,“ doplňuje Šimon Večeřák, jenž se často pouští do taktických rozborů.

Velký milovník Pepa Guardioly připomíná ještě jednu důležitou součást presinku The Reds, bez které by nebyl kompletní. Jedineční jsou agresivní krajní beci, kteří rychle vystupují a často pokrývají krajní beky soupeře. Liverpool má následně skvěle secvičené zakrytí mezer,“ dodává Večeřák.

Ukázka účinného presinku Liverpoolu

Sportovní reportér Radiožurnálu a příznivec Liverpoolu Martin Minha s výše napsaným zcela souhlasí. „Pokud jste na Anfield Road poblíž střídačky, neustále slyšíte pokyny jako běž, makej, vem si ten míč zpátky, nezastavuj! Jürgen Klopp tohle do svých hráčů pumpuje,“ popisuje svou zkušenost.

„Kontrapresink je jednou z největších zbraní Liverpoolu a naučit se ho musí i největší hvězdy. Někdy to trvá. Krásným příkladem je Thiago Alcantara, jenž si na tento styl musel po příchodu do Anglie dlouho zvykat, ale dnes patří mezi nejlepší hráče týmu,“ tvrdí Minha.

Využít prostory na křídlech

Přestože presink Liverpoolu je téměř dokonalý, nikdo není bezchybný a platí to i o svěřencích Jürgena Kloppa. „Pokud bych měl Realu Madrid něco poradit, pak hodně hrát přes křídla. Možná i dlouhými míči. Pokud se například Vinícius dostane do souboje 1 na 1 proti Trentovi, může to být nebezpečné,“ zmiňuje Martin Minha.

Šimon Večeřák jeho myšlenku ještě doplňuje o nedávnou zkušenost ze zápasu Liverpoolu s Manchesterem City. „Pep Guardiola našel v presinku Liverpoolu mezeru. Použil na něj jeho vlastní zbraň, tedy ofenzivní krajní beky,“ vysvětluje.

„Náběhy křídel směrem k ose uvolňovaly prostor pro diagonální pasy na kraje hřiště, kde nechává kompaktní Liverpool prostor. Pokud by tedy například Fede Valverde seskočil v pohybu do středu pole, mohly by být silnou zbraní právě diagonály na Daniho Carvajala,“ předpokládá Večeřák.

Jak by mohl Real překonat presink Liverpoolu

S tím souhlasí také Petr Nerad. „Liverpool se snaží o co nejmenší hřiště. Je velmi těžké se přes něj prokombinovat, ale když už se to povede, může vzniknout velká šance. Pokud se Realu podaří udržet míč a otočit hru na druhou stranu, může podniknout velmi nebezpečný útok,“ tvrdí bývalý mládežnický reprezentant.

Je jasné, že finále mezi Realem Madrid a Liverpoolem bude velkou taktickou bitvou. Na hřišti bude ale zároveň mnoho geniálních fotbalistů, kteří dokážou vzít zodpovědnost do svých rukou. Poradit si s presinkem Liverpoolu bude každopádně pro tým Carla Ancelottiho pro úspěch zcela klíčové.

Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.


2 Komentářů

Přidat komentář

Související články

ANALÝZA: Real Madrid nemá obranu ani obránce
Analýzy a rozbory

ANALÝZA: Real Madrid nemá obranu ani obránce

Real Madrid má dostatečně kvalitní kádr na to, aby se vyhnul blamážím, jaká nastala v neděli. To ale nic nemění na…
David Kobylík: S minulou sezónou můžeme být spokojeni. Věřím, že Ancelotti to zvládne a úspěšní budeme i v roce 2025
Exkluzivně

David Kobylík: S minulou sezónou můžeme být spokojeni. Věřím, že Ancelotti to zvládne a úspěšní budeme i v roce 2025

Závěr roku je vždy ideální příležitostí pro bilancování. Za nás zhodnotil rok 2025 televizní expert, bývalý fotbalista a velký fanoušek…
ANALÝZA: Vyhlídky do nového roku? Tři důvody, proč bude Real v roce 2025 opět útočit na nejvyšší příčky
Analýzy a rozbory

ANALÝZA: Vyhlídky do nového roku? Tři důvody, proč bude Real v roce 2025 opět útočit na nejvyšší příčky

Jsou to téměř dva měsíce, co byly hlavy Los Blancos otočeny dolů k zemi. 26. října dostali ráznou facku 0:4 od…
Nuri Şahin: Madrid nebo Barcelona? Vždy vyberu Real
Liga mistrů

Nuri Şahin: Madrid nebo Barcelona? Vždy vyberu Real

Nuri Şahin vedl Borussii Dortmund proti Realu i Barçe. Die Schwarzgelben podlehli oběma gigantům. Realu 2:5, Barceloně 2:3. Bývalý hráč…