Unikátní analýza Ajaxu od fotbalového analytika: Tohle čeká Real v Lize mistrů!

Unikátní analýza Ajaxu od fotbalového analytika: Tohle čeká Real v Lize mistrů!

Jak jsme slíbili, tak jsme učinili. Tedy přesněji řečeno tak učinil fotbalový analytik s přezdívkou Bielsista, který pro náš portál zpracoval unikátní analýzu Ajaxu Amsterdam, soupeře Realu v osmifinále Ligy mistrů. Podívejte se na obsáhlou druhou část velkého rozboru.

V pondělí jsme vám přinesly první část analýzy z pera Bielsisty – v té se nadšený fotbalový analytik zaměřil na jednotlivé hráče Ajaxu. Pokud jste ji ještě nečetli, s chutí do toho. První část analýzy najdete ZDE.

Teď už se pojďme podívat na detailní analýzu herního stylu nizozemského klubu.

Rozehrávka

Při rozehrávce se drží de Jong u levé lajny, míč se přenáší z jedné strany na druhou a tím se nutí útočníci soupeře, aby se posouvali s míčem. Úkolem hráčů Ajaxu je dostat míč z jedné strany na druhou dříve než se stihnou přesunout napadající hráči, viz níže.

Míč se opět dostal k de Jongovi, před kterým se otevřel volný prostor, do kterého zamíří a posune se s míčem na soupeřovu polovinu, kde se bude moci uplatňovat jeden z výše uvedených postupů.

Další příklad rozehrávky – AEK má za míčem všechny hráče a brání střed hřiště. De Jong ukazuje stoperu Maxi Wöberovi, aby šel výš.

Tím s sebou odtáhne hráče, de Jong zaujme jeho pozici. Míč podrží a vybízí AEK k napadání.

Přidal se další hráč Athén, de Jong přenáší na de Ligta, který může míč vyvést. Jak vidíte, AEK je nyní ve formaci 4-4-2 a jeho střed je tak slabší. Rozehrávka splnila účel a Ajax se nyní může dostat přes záložní řadu snáze.

Brankář André Onana

André Onana pomáhá Ajaxu v rozehrávce, protože když se míč dostane ze soupeřovy poloviny, snaží se být brzo u míče a ihned rozehrát, dokud se ještě Ajax drží na útočných pozicích.


Svým včasným vybíháním zabraňuje Onana protiútokům, když se podaří hostům dostat míč za obranu. Zpracování na prsa daleko za velkým vápnem? Žádný problém.

Ajax na soupeřově polovině

Můžeme vidět všechny hráče v poli na soupeřově polovině, de Jong se drží u levé strany, odkud řídí hru. To umožní levému beku Tagliaficovi, aby šel na hrot, van de Beek se drtivou většinu času drží kousek pod, nebo vedle útočníka a svým pohybem způsobuje potíže obráncům soupeře. Na druhé straně se pravý bek Mazraoui drží ve středu hřiště a váže na sebe hráče. Pravé křídlo Ziyech je u lajny, drží šířku a čeká na přihrávku, po které by s míčem zamířil k bráně a Mazraoui by se přesunul na křídlo.

Další možností, jak překonat obranu, je seběhnutí obou křídel do středu, kde na sebe váží krajní hráče. Dolberg a van de Beek na sebe přitahují pozornost středových hráčů. Díky tomu vznikne na křídlech prostor pro krajní beky, na které se pomoci stoperů dá přenést míč.

Když se přenáší míč křížem vzduchem, letí dlouho a obránci mají čas na to, aby se k hráči dostali a míč odebrali. Pokud se ale zvolí cesta pomocí kratších přihrávek po zemi, je to často rychlejší a bezpečnější, neboť hráč na křídle se může míči přiblížit a nenechat obránce, aby se k němu dostal. Taktéž je snazší míč dostat pod kontrolu. Přenést hru pomocí křižných pasů se vyplatí nejvíce z hloubi pole, pokud je přijímající hráč nebráněn a má dostatek prostoru a času ke zpracování míče.

Zde názorná ukázka přenesení hry. Blind si zde povšiml osamoceného Ziyecha, který má dostatek času na zpracování míče. Díky jednomu nákopu se tak posune hra o desítky metrů vpřed a rychleji, než kdyby se přenášela pomocí kratších přihrávek.

Případ záměrného přetížení jedné strany, v kruhu můžete vidět 8 hráčů, kteří se nachází na levé polovině hřiště, na pravé je osamocený Mazraoui. Ajax tak od něj odvádí pozornost a láká hráče soupeře k přesunutí na levou stranu a uvolnění místa na pravé straně. Poté přichází přenesení hry a pravý obránce má šanci zakončit.

Ajax ve vápně

Mazraoui centruje,  ve vápně jsou tři hráči. Van de Beek si nabíhá na přední tyč, Dolberg na střed na penaltu a Tadić vše zavírá na zadní tyči.

Další příklad, Ziyech je s míčem vlevo, ve vápně jsou tentokráte hráči čtyři. Blind a Tadić blízko hráče s míčem=možnost narážečky. Dolberg si nabíhá opět na penaltu, ale může odsud jít i na přední tyč. Van de Beek tentokráte míří na zadní tyč. Na vápně čeká z druhé vlny Tagliafico na odražený míč, nebo přihrávku.

Odtažení protihráče

Příklad odtažení hráče. Ziyech si sběhl pro míč, naráží ho Schönemu, který přihrává do uvolněného prostoru na Mazraouiho, který do něj nabíhá.

Další situace s odtažením soupeře, zde dokonce dva naráz. Dolberg se nabízí, dva obránci jej následují, což se ale hodí Tadićovi, který si za ně zabíhá a poté může jít do vápna, kde tito hráči chybí. Pochvalu zde zaslouží i Blind, který překonal celý blok jedinou přihrávkou.

Ukázka toho, že někdy odtažení hráče dělá velkou část vstřelené branky. Nebýt Hummels odtažen van de Beekem, nemohl by Tadić nahrát míč mezi Boatenga Mazraouimu a ten poté vstřelit branku.

Opět v akci van de Beek, který odtahuje obránce.

Poté, co van de Beek odvedl obránce, vznikla mezi stopery obrovská mezera, do které adresuje Blind míč na de Jonga, který si tam nabíhá již v době, co letí míč teprve na Blinda. Této situaci se říká third man run.

Důkaz dobrého pohybu a myšlení de Jonga. Svým pohybem se nabízí, aby mohl dostat přihrávku od Blinda a jelikož ho útočný hráč soupeře vidí, jeho pohyb pokryje, ale tím otevře prostor pro přihrávku do křídla na Tagliafica.

Seběhnutí mezi řady

De Graafschap bránil v rozestavení 5-5-0, Dolberg si odběhl od obránců do obrovské kapsy vytvořené mezi liniemi, má okolo sebe hodně prostoru, takže si může míč zpracovat a dále distribuovat.

Na této ukázce můžete vidět několik prvků – Neres si sběhl mezi řady soupeře, odvedl obránce. Tadić si nabíhá, přihrávka na něj primárně nemíří. Ajax využije typ přihrávek UP – BACK – THROUGH, Tadić si naběhne a míč se k němu po přihrávce od de Jonga dostane, tři přihrávky a tři dotyky. Jak jednoduché.

Podpora útoku od obránců

Jak jsem psal výše, Blind zahraje i levého obránce. To je případ zápasu proti AEK, kde hrál právě LB a měl za úkol podporovat útok. Často dochází k tomu, že míč přebere levé křídlo a levý bek přečísluje obranu a zabíhá si za ni vnitřní stranou. Další možností je náběh do tandemu, tedy stranou vnější, kdy vzniká přečíslení.

Důkaz podpory útoku od de Ligta. Nabíhá si na přihrávku od Ziyecha a poté střílí do tyče. Čtyři hráči soupeře brání tři hráče Ajaxu a de Ligt využívá uvolněného prostoru pro náběh.

Ajax také využívá narážeček.  Zde konkrétní příklad, kdy si levý bek narazí s levým křídlem, naběhne si a poté může centrovat, v případě Ajaxu hlavně na přední tyč, či pod sebe na penaltu.

Překonání soupeře pomocí 2 vertikálních přihrávek

Nejrychlejší cesta, jak se dostat k bráně, je středem. Proto si hráči sbíhají mezi řady bránících hráčů a spoluhráči se je snaží vertikálními přihrávkami najít. Pokud je to možné, snaží se Ajax překonat co nejrychleji i řadu obrannou, jak můžete vidět dále.

Tadić si převzal míč a ihned adresoval přihrávku na nabíhajícího Davida Nerese. Často stačí dvě přihrávky a dostanete se přes bránící tým, od středového kruhu do vápna soupeře.

Další ukázka snahy dostat se do šance pomocí dvou přihrávek.

Druhou možností by byla přihrávka na Tagliafica, který by mohl poté přihrát Tadićovi vnější stranou a byla by menší šance, že se přihrávku podaří zachytit.

Na závěr toho bloku jedna lahůdka – Blind vymýšlí geniální přihrávku, překonává všechny hráče Feyenoordu a nabízí Tadićovi skvělou příležitost.

Napadání

Napadání Ajaxu. Dolberg svým postavením zabraňuje přihrávce na dva hráče, Tadić napadá hráče s míčem, van de Beek je u dvou hráčů. Ziyech dobíhá k levému obránci soupeře a v případě, že by se hráč s míčem rozhodl hrát tímto směrem, hrozí, že míč Ziyech vypíchne a půjde do protiútoku.

Ajax nejčastěji napadá v obrazci, který připomíná čtverec/obdélník/kosočtverec, ale to není důležité. Díky tomu pokrývá hostující hráče a opět nutí soupeře buď k chybě, nebo k dlouhému nákopu. V levém dolním rohu můžete vidět hráče Ajaxu čekaje na případný odkop.

Opět vysoké napadání ve stejné formaci, de Jong získává míč.

Ajax vyvíjí tlak na hráče Bayernu, ti míč nakopávají, ale útočící hráči jsou dobře bráněni. Tagliafico Müllera předskočí a míč získá. Díky velkému počtu hráčů při napadání má teď Ajax skvělou šanci na protiútok.

Raritní úkaz – Ajax za míčem,  ve formaci 4-2-3-1. Mezi liniemi jsou malé mezery a Bayern má tak složitější situaci, jak mezi nimi projít. Nejjednoduší řešení je nákop za obranu.  

Vysoké napadání; přinucení soupeře hrát tam, kam Ajax chce, aby hrál (pressing trap), v kombinaci s pokrytím soupeře a agresivním přístupem = zisk míče.

Pokud se ovšem napadání nevydaří a soupeř se z něj dostane, hrozí protiútok, protože většina hráčů napadala. Nahoře příklad 5 proti 3. Útoční hráči napadali, kdežto obrana zůstala hluboko a vznikla velká mezera.

Ajax hráče, na které míří míč, těsně brání. V tomto případě po přihrávce jde i Schöne.

Další příklad těsného dostupování, Blind dostupuje hráče, na kterého jde míč a nedává mu šanci na klidné zpracování.

Opět výborné napadání. De Jong hlídá hráče uprostřed, van de Beek hlídá dalšího hráče osobně, Ziyech napadá hráče s míčem a zároveň je za ním v zákrytu hráč. Dolberg brání přihrávce na druhou stranu a je připraven napadat brankáře. Tadić může vystihnout přihrávku mířící na střed hřiště.

Vysoké napadání, hráči soupeře pokryti osobně, jediná možnost je dlouhý nákop. Na to ovšem čekají de Jong a Blind, kteří můžou míč snadno získat.

Opět případ, kdy hráč zpracovává míč zády k soupeřům, kteří ho ihned napadají, dokonce ve dvou, a nedávají mu šanci se ani otočit.

Závěr: pohledný fotbal Ajaxu

Jak můžete vidět, Ajax hraje velmi pohledný a účinný fotbal. Nutno pochválit nejenom trenéra, ale také celé vedení za výběr posil. Dá se čekat, že v létě odejdou de Ligt, de Jong a Ziyech, za které by mohl Ajax získat velmi hezké peníze. Už v lednu koupil Lisandra Magallána, který by měl de Ligta nahradit.

Na svoji šanci také čeká Per Schuurs. Na de Jongovo místo si Ajax piplá Carla Eitinga i nového megatalenta v podobě Ryana Gravenberche, Tento 16letý Nizozemec má za sebou již debut, je nejmladším debutantem v historii Ajaxu.

Pravidelně již hrává druhou nizozemskou ligu. V budoucnu o něm ještě hodně uslyšíme. Nemohu se nezmínit o Abdelhaku Nourim, který by v této době již patřil do základní sestavy a byl by také na odchodu do světových velkoklubů. Psal jsem o něm článek, který si můžete přečíst ZDE.

Dalším hráčem z akademie, o kterém se zmíním, je Naci Ünüvar. Ofenzivní záložník, ročník narození 2003, nejmladší střelec v historii UEFA Youth League. Velmi dobře technicky vybavený s velkým potenciálem.

Poslední hráč, kterého zmíním, je Brian Brobbey, který se narodil v roce 2002. Je odchovancem Ajaxu, velmi dobře fyzicky vybavený útočník, pro kterého není problém střílet branky. Zajímají se o něj světové velkokluby. A pro zajímavost, jeho bratrem je Kevin Luckassen, který působil ve Slovanu Liberec.


Zdroj: FOTO: Eredivisie

9 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Ancelotti musí získat zpět nejlepší verzi Bellinghama za 5 dní. Jaký je plán?
Liga mistrů

Ancelotti musí získat zpět nejlepší verzi Bellinghama za 5 dní. Jaký je plán?

Angličan si v úterý užil svůj první velký evropský večer v roli hráče Realu Madrid, ale nedokázal se prosadit. Nepotýká…
3 pozitiva a negativa po City: Taktika s Rodrygem, skála Rüdiger i vyklizení hřiště
Liga mistrů

3 pozitiva a negativa po City: Taktika s Rodrygem, skála Rüdiger i vyklizení hřiště

Zápas, který se musel nestranným divákům notně líbit, zatímco fanoušci obou prožívali infarktové stavy. Real Madrid nakonec remizoval v úvodním…
Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče
Mužstvo

Bellinghamův nejhorší zápas za Real Madrid, komentují média výkon anglického hráče

Jude Bellingham se za velice krátkou dobu stal jedním z lídrů Realu Madrid. Svými výkony ve druhé polovině roku 2023 překvapil…
Toni Rüdiger vymazal z hřiště Haalanda. Nor byl pouze stínem svého já
Liga mistrů

Toni Rüdiger vymazal z hřiště Haalanda. Nor byl pouze stínem svého já

Carlo Ancelotti svěřil po roce Antoniu Rudigerovi péči o Erlinga Haalanda. Němec úkol splnil velmi dobře. Haalandův problém nebyl jen…