ANALÝZA zápasu: Pragmatický výkon Realu předčil fotbalovou romantiku v podání Ajaxu

ANALÝZA zápasu: Pragmatický výkon Realu předčil fotbalovou romantiku v podání Ajaxu

Před zápasem Ajaxu s Realem jsme vám přinesli obsáhlou analýzu hry nizozemského klubu od fotbalového nadšence s přezdívkou Bielsista. Naprostá většina se potvrdila, domácí předvedli vynikající běhavý výkon. I proto jsme se pustili do dalšího rozboru – tentokrát samotného utkání.

Ajax ničím nepřekvapil. Od první minuty na Real vyrukoval s vysokým napadáním jeho rozehrávky, s čímž  měl madridský tým obrovské problémy.

Hráči s míčem nezbylo nic jiného, než míč nakopnout. Ajax hrál ale vysoko a jeho hráči míče sbírali.

Pokud chtěl hrát hráč konstruktivně a neodkopnout míč, končilo to často taktéž ztrátou míče.

V tomto případě ztratil míč dvakrát Dani Carvajal. Jeho spoluhráči byli obsazení, on napadán a vše skončilo ztrátou míče v nebezpečném území.

Ajax skvěle dostupoval hráče i na polovině hřiště a nedopřával jim ani sekundu ke zpracování. V tomto případě získává míč de Jong, který společně s Tagliaficem napadá Balea a vystihuje přihrávku na něj mířící.

V čem ale Ajax vyniká, je rychlé přepnutí z obranného postavení do útočného. Okamžitě po zisku míče jeho hráči startují a pro bránící tým je velmi těžké jejich náběhy zachytit.

Míč míří na Reguilona, na kterého ale dorážejí Mazraoui a Ziyech. První jmenovaný míč získává a jeho spoluhráči jsou ihned v pohybu dopředu a mohou jít do zničujícího protiútoku.

Další ukázka. Míč míří na Viníciuse, u toho je opět Mazraoui, míč získává. Sám si pak nabíhá dopředu a Tadićovi, který je u míče, nabíhá na druhé straně i Neres. Z druhé vlny je doplňují Ziyech a van de Beek.

Real hrozil Ajaxu z protiútoků, když využíval toho, že měl Ajax hráče vysunuté kvůli napadání.

K protiútokům docházelo kvůli tomu, že Ajax pokazil přihrávku, nebo, jako v tomto případě, se hráč Realu díky individuální kvalitě dostal přes napadající hráče, a pak míč posunul dále. V tomto případě ukazuje Toni Kroos svoji obrovskou kvalitu.

V prvním poločase dělal obraně Realu obrovské problémy Dušan Tadić, který nastoupil na hrotu a plnil roli falešné devítky. Obránci Realu těžko zachytávali jeho náběhy.

Real se taky pokoušel napadat rozehrávku Ajaxu, který s tím ale neměl na začátku utkání problémy.

V této situaci můžete vidět, že de Ligt přihrává na Schöneho, který ihned dává do křídla na Mazraouiho. Jednoduše se tak Real dostává z tlaku a může přejít dopředu.

Nejzajímavějším momentem zápasu pro mě byl mini souboj de Jonga s Modrićem. Dnes je Valentýn, ale oni spolu strávili hezký večer již o den dříve. Neustále byli u sebe. Když rozehrával Ajax, Modrić de Jonga napadal, aby zamezil přihrávce na budoucího hráče Barcelony.

Když rozehrával Real, de Jong dělal to samé jako Modrić.

V prvním poločase měl mírně navrch de Jong, který Modrićovi téměř nic nedovolil. Naopak pro mě byl i v tomto mini souboji vítězem, když dokázal Modriće v osobních soubojích porážet.

Ve druhém poločase ale ukázal své světové kvality Modrić a opanoval střed hřiště, což si i ukážeme u první branky Realu.

V souboji porazil de Jonga.

Přihrál Reguilonovi, který svým pasem našel na křídle Viníciuse.

Ten skvěle pronikl do vápna a naservíroval míč Benzemovi, který bez problémů zakončil a poslal Real do vedení.

Ajax ale dokázal vyrovnat, když Vázquez prohrál souboj s Tagliaficem.

Tadić poté vyzval přihrávkou Nerese, který si skvěle naběhl.

Přihrávkou pod sebe našel Ziyecha, který zůstal ve vápně neobsazen a vyrovnal.

Real ale přesto zápas vyhrál. Casemiro ve středu hřiště získal míč, využil toho, že byl Tagliafico uprostřed hřiště a na pravé straně tak vznikl volný prostor pro Carvajala, a přenesl na něj míč. Carvajal se s míčem dostal k vápnu, odkud vyslal výborný centr na zadní tyč, kde si ho našel Asensio, kterého neuhlídal van de Beek.

Na závěr si ještě ukážeme, jak se personálně měnilo rozestavení 4-1-4-1 v podání Realu v průběhu zápasu.

Dokud byl na hřišti Bale, hrál na pravém křídle on.

Poté, co byl Bale nahrazen Vázquezem a Benzema Asensiem, vysunul se Vinícius na hrot, Asensio zaujmul pozici Viníciuse na levém křídle a Vázquez hrál pravé křídlo, které mělo defenzivní úkoly.

Na samém konci zápasu pak Víníciuse nahradil na hrotu Mariano a můžete zde vidět, že Vázquez byl často až na pozici pravého obránce a Carvajal hrál v podstatě třetího stopera. Díky této variantě Real zahustil střed hřiště a pokryl křídla Ajaxu

V prvním poločase jasně dominoval Ajax, kterému ale ve druhé půli docházely síly a Real se zlepšil v napadání, takže nedovoloval Ajaxu rozehrávku odzadu a i ten začal dělat chyby. Také díky zlepšenému výkonu Modriće předčila záloha Realu ve druhém poločasu zálohu Ajaxu. Zápas rozhodla efektivita v podání Realu a nezkušenost hráčů Ajaxu. V obraně Realu také předvedl skvělý výkon Sergio Ramos.


Zdroj: FOTO: Champions League

44 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Špatný výkon Militãa proti Villarrealu ukončil diskuze. Nacho nastoupí ve finále Ligy mistrů
Liga mistrů

Špatný výkon Militãa proti Villarrealu ukončil diskuze. Nacho nastoupí ve finále Ligy mistrů

Po čtyřech zápasech bez inkasované branky v La Lize inkasoval Real Madrid na stadionu Villarrealu čtyři góly. Všechny od stejného…
Real Madrid vždy našel způsob, jak nás porazit, bilancuje Klopp
Liga mistrů

Real Madrid vždy našel způsob, jak nás porazit, bilancuje Klopp

Jürgen Klopp se připravuje na svůj poslední zápas na lavičce Liverpoolu.  V neděli budou The Reds hrát proti Wolverhamptonu. Na své…
Kroos o ofsajdu Bayernu: Chápu, že jsou naštvaní. Akce se měla dohrát
Liga mistrů

Kroos o ofsajdu Bayernu: Chápu, že jsou naštvaní. Akce se měla dohrát

Zatímco Real Madrid se již připravuje na finále Ligy mistrů, neúspěšný semifinalista Bayern Mnichov se nemůže zbavit pocitu křivdy. Bývalý…
Základna Los Blancos v Londýně. Real se ubytuje v luxusním hotelu 30 minut od Wembley
Liga mistrů

Základna Los Blancos v Londýně. Real se ubytuje v luxusním hotelu 30 minut od Wembley

Los Blancos se chtějí vyhnout londýnskému hluku a připravovat se na finále v klidu a pohodě, stejně jako před dvěma…