Don Santiago Bernabéu: Real si připomíná 44 let bez své velké legendy

Don Santiago Bernabéu: Real si připomíná 44 let bez své velké legendy
Don Santiago Bernabéu (zdroj: Realmadrid.com)

Bez něj by Real Madrid nebyl, čím je dnes. Hráč, trenér, prezident.. Jednoduše legenda! To byl Santiago Bernabéu, který zemřel 2. června 1978.

Don Santiago Bernabéu přispěl hlavním dílem k vytvoření nejúspěšnějšího klubu fotbalové historie. Santiago Bernabéu se narodil 8. června 1895 a už  ve čtrnácti letech se dostal do mládežnického týmu Realu Madrid. Tedy vlastně do Madridu FC, jak se klub tehdy jmenoval.

Když Bernabéu poprvé přišel do klubu, chtěli, aby byl brankářem. Jenže jeho bratr Marcelo to odmítl se slovy: „Buď bude hrát jako střední útočník, nebo nebude hrát vůbec.“ A jak Marcelo Bernabéu řekl, tak se také stalo a mladý Santiago začal hrát na postu středního útočníka.

Už v šestnácti letech odehrál první zápas za Real Madrid. Bernabéu neměl ten den vlastně vůbec hrát, ale áčku Los Blancos chyběl útočník. Santiago tak zaskočil za kolegu a hned se trefil. Sice to nebyl žádný technik, ale góly střílet rozhodně uměl. Například při památné remíze proti Barceloně 6:6 v roce 1916 nastřílel čtyři branky. Bernabéu hrál za A tým Realu Madrid až do roku 1928 a v 79 zápasech nastřílel 69 gólů.Bernabéu

V roce 1912 se otevíral stadion O’Donnell, na kterém Real Madrid v té době hrál, a Santiago Bernabéu pomáhal s přípravami. Natíral plot, vybíral z hrací plochy kameny a zkrátka dělal vše, co bylo potřeba.

Santiago Bernabéu byl Realu oddaný i po kariéře fotbalisty. Zůstal vlastně Realu věrný až do své smrti v roce 1978. Mezi lety 1936-41 byl Bernabéu trenérem prvního týmu a v roce 1943 se stal prezidentem.

Jedna z prvních vážných investicí nového prezidenta, tak by se dalo nazvat vybudování nového stadionu – Estadio Chamartin byl již nevyhovující. Z toho důvodu byl 14. září 1947 otevřen nový stadion Realu Madrid a o pár let později, přesněji v roce 1955, ho pojmenovali po prezidentovi, tedy Santiago Bernabéu. Don ale nebyl žádný chvástal, proto mu nikdy neřekl Bernabéu. Pro něj to byl stále jen Chamartín.

Don Santiago Bernabéu měl oko na hledání talentů, do klubu přivedl hráče jako Luis Regueiro a Alfredo di Stéfano, kteří se stali legendami klubu. Jenomže tento muž měl také „čuch“ na to, jestli je daný hráč dobrým člověkem. Z toho důvodu odmítl mnoho hráčů, které sice už měl vyjednané, ale nepřál si, aby mu rozhádali mužstvo.

Během funkčního období Santiaga Bernabéua Real Madrid vyhrál velké množství trofejí a Bernabéu se stal nejúspěšnějším prezidentem na světě.  Šestkrát Poháru mistrů evropských zemí (předchůdce Ligy mistrů), Interkontinentální pohár, dva Latinské poháry, 16 trofejí La Ligy a 6 pohárů Copa del Rey.

Fotbalový Bílý balet (nezapomeňme, že prezident má pod sebou i basketbal) získal pod Donem Santiagem celkem 31 trofejí. K tomuto číslu se přibližuje pouze Florentino Pérez, pod jehož vedením získal Real zatím 29 trofejí.

Nepříjemnou kaňkou v životě Santiaga Bernabéa je politika. Během španělské občanské války (1936-39) bojoval na straně generála Franka, který ho později vyznamenal za statečnost. Nicméně hodnotit jeho přístup pouze na základě této skutečnosti není vlastně fér. V těžké době války si zkrátka vybral jednu ze stran. Bernabéu spolupráci s Frankovým režimem nesčetněkrát vyvracel. A nezůstal jen u slov. Například když se vysoce postavený generál Frankova zločineckého režimu na stadionu Realu Madrid choval nevhodně, Bernabéu mu na něj do konce života zakázal vstup. Svůj názor nezměnil ani po tom, co mu opakovaně vyhrožovali smrtí.

Santiago Bernabéu zemřel 2. června 1978 během mistrovství světa v Argentině. FIFA poté vyhlásila třídenní smutek a při zbývajících zápasech se držela minuta ticha.

Martin je spoluzakladatelem portálu BilyBalet.cz. Real Madrid je nedílnou součástí jeho života a Santiago Bernabéu patří k jeho nejoblíbenějším místům na světě. Sám ho párkrát navštívil. Má za sebou doslova tisíce fotbalových článků nejen o Realu, ale posledních několik let se živí marketingem.


Zdroj: realmadrid.com

1 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Hráči, kteří zakončili kariéru v Realu Madrid. Kroos ve společnosti Camacha, Sanchíse, Zidana a Hazarda
Kronika Bilého baletu

Hráči, kteří zakončili kariéru v Realu Madrid. Kroos ve společnosti Camacha, Sanchíse, Zidana a Hazarda

Jen málo hráčů v historii fotbalu mělo možnost ukončit svou kariéru v Realu Madrid. Nyní se Toni Kroos připojí ke…
Všechno nejlepší, legendo! Real Madrid dnes slaví 122 let od založení
Kronika Bilého baletu

Všechno nejlepší, legendo! Real Madrid dnes slaví 122 let od založení

Přesně před 122 lety byl oficiálně založen klub, který se zapsal do fotbalové i basketbalové historie zlatým písmem. Real Madrid…
Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991
Kronika Bilého baletu

Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991

Před sezonou právem vyděsila fanoušky Realu Madrid zpráva o dlouhodobém zranění brankáře Thibauta Courtoise. Když se k němu po prvním…
Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano
Kronika Bilého baletu

Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano

Neuvěřitelný vstup do angažmá v Realu Madrid pokračuje. Jude Bellingham skóroval i na půdě Cádizu a překonal tím v historických…