Real Madrid slaví 121 let: Cesta od katalánských prezidentů až k nejúspěšnějšímu klubu světa

Real Madrid slaví 121 let: Cesta od katalánských prezidentů až k nejúspěšnějšímu klubu světa
Prezident Realu Florentino Pérez s trofejemi Ligy mistrů (© Realmadrid.com)

Pýcha, hrdost, džentlmenství, touha vítězit a nikdy se nevzdávat. Přesně před 121 roky vznikl legendární fotbalový klub Real Madrid. Ve svých řadách měl za svou bohatou historii ty největší fotbalové osobnosti a stal se nejlepším klubem světa.

Kořeny v 19. století a první prezidenti z Barcelony

Historie Realu se neoficiálně píše už od konce 19. století. Konkrétně od roku 1897, kdy skupina absolventů anglických univerzit Cambridge a Oxford založila klub Sky Football známý jako La Sociedad. To byl tehdy jediný fotbalový klub v Madridu. Po třech letech se z něj odtrhla skupina okolo Juliána Palaciose, který se stal prvním prezidentem klubu.  Ale pozor, ještě ne dnešního Realu Madrid.

Ten oficiálně vznikl 6. března 1912 po volbě prvního oficiálního prezidenta Juana Padróse, rodáka z Barcelony. Tento katalánský nadšenec fotbalu zůstal ve vedení klubu do roku 1904, kdy se na další 4 roky stal prezidentem jeho bratr Carlos Padrós. Od té doby už žádný Katalánec nebyl ve vedení Realu Madrid.

Název klubu byl původně Madrid Football Club. Právo využívat titul královský (Real) získal Madrid v roce 1920 od španělského krále Alfonse XIII. Od té doby tu je s námi Real Madrid se znakem královské korunky, která je dodnes nedílnou součástí klubové identity stejně jako bílá barva na dresech.

Úžasná historie

Real Madrid hraje důležitou roli v historii fotbalu. V roce 1904 byl u založení organice FIFA a stál i za zrodem Poháru mistrů evropských zemí, ze kterého později vznikla dnešní Liga mistrů. V této soutěži je nejúspěšnějším klubem historie se 14 trofejemi. Tu poslední získal loni v květnu ve Francii po výhře nad Liverpoolem.

Real vévodí také tabulce získaných titulů v LaLize, těch mají Los Blancos 35. Nejčerstvější je loňský titul. Real Madrid nikdy nevypadl z nejvyšší španělské ligy a co víc, nikdy neskončil hůře než desátý.

Samozřejmě tu jsou i další mnohé trofeje. 19 výher v Copa del Rey, 3 Interkontinentální poháry, 5 titulů na klubovém mistrovství světa, 2 Poháry UEFA, 5 Evropských superpohárů či 12 Španělských superpohárů. Připočíst také musíme i jiné méně významné trofeje či zaniklé soutěže.

Všem těmto trofejím vévodí ocenění od FIFY, která zvolila Real Madrid nejlepším klubem 20. století.  Všechny tyto úspěchy mají na kontě velké legendy světového fotbalu. Začněme u Santiaga Bernabéua, který se ale více prosadil jako prezident klubu, pokračujme přes Di Stéfana, Puskáse, Genta, Amancia, Juanita, Butragueña, Sanchíse, Raúla, Ronalda, Zidana, Casillase, Cristiana Ronalda, Modriće a Benzemu. Jmen bylo mnoho, ale všechna spojovala jedna věc – bílý dres, který představuje hrdost, pýchu… Madridismo.

Santiago Bernabéu

Během své 121leté pouti hrál Real Madrid na několika stadionech, ale nejvíce je spjat s Estadiem Santiaga Bernabéua. Tento chrám je pojmenován po legendárním hráči, funkcionáři a prezidentovi klubu. Od otevření v prosinci 1947 si  stadion prošel mnoha úpravami a rekonstrukcemi. Ta největší probíhá právě teď a dokončena bude ještě během letošního roku.

Los Merengues našli první domov na Campo de O’Donnell, kde hráli do roku 1923. Poté se stěhovali na Campo de Ciudad Lineal a o rok později na známější Estadio Chamartín. Ten nahradil současný stadion, tehdy známý jen pod názvem Nuevo Chamartín.

V rámci prohlídky stadionu Santiaga Bernabéua doporučujeme návštěvu klubového muzea, kde jsou k vidění mimo jiné všechny vyhrané trofeje a ocenění.

Martin je spoluzakladatelem portálu BilyBalet.cz. Real Madrid je nedílnou součástí jeho života a Santiago Bernabéu patří k jeho nejoblíbenějším místům na světě. Sám ho párkrát navštívil. Má za sebou doslova tisíce fotbalových článků nejen o Realu, ale posledních několik let se živí marketingem.


Přidat komentář

Související články

Kdo je José Ángel Sánchez? Tichý génius, který je pravou rukou Florentina Péreze
Kronika Bilého baletu

Kdo je José Ángel Sánchez? Tichý génius, který je pravou rukou Florentina Péreze

Portál Relevo se rozhodl představit postavu José Ángela Sáncheze, generálního ředitel Realu Madrid. A to pomocí příběhů kolegů z Guadarramy,…
Všechny přestupy z Realu do Barcelony: Zrádce Enrique i hráč, jenž zklamal oba rivaly
Kronika Bilého baletu

Všechny přestupy z Realu do Barcelony: Zrádce Enrique i hráč, jenž zklamal oba rivaly

Real Madrid a Barcelona. Dva nesmiřitelní soupeři, jejichž rivalita sahá daleko za hranice zeleného trávníku. Přesto se našli v historii…
Zemřel Amancio, čestný prezident Realu Madrid a jeden z nejlepších hráčů historie klubu
Kronika Bilého baletu

Zemřel Amancio, čestný prezident Realu Madrid a jeden z nejlepších hráčů historie klubu

V úterý 21. února 2023 zemřel ve věku 83 let Amancio, legendární fotbalista a čestný prezident Realu Madrid. Amancio odehrál…
LaLiga: Benzema překonal Raúla. Je druhým NEJ střelcem historie Realu a pátým celkově
La Liga

LaLiga: Benzema překonal Raúla. Je druhým NEJ střelcem historie Realu a pátým celkově

Benzemův dvoubrankový příspěvek ve středečním utkání proti Elche byl historický. Francouz překonal gólový zápis legendárního Raúla a stal se druhým…