Real Madrid slaví 121 let: Cesta od katalánských prezidentů až k nejúspěšnějšímu klubu světa

  Real Madrid slaví 121 let: Cesta od katalánských prezidentů až k nejúspěšnějšímu klubu světa
  Prezident Realu Florentino Pérez s trofejemi Ligy mistrů (© Realmadrid.com)

  Pýcha, hrdost, džentlmenství, touha vítězit a nikdy se nevzdávat. Přesně před 121 roky vznikl legendární fotbalový klub Real Madrid. Ve svých řadách měl za svou bohatou historii ty největší fotbalové osobnosti a stal se nejlepším klubem světa.

  Kořeny v 19. století a první prezidenti z Barcelony

  Historie Realu se neoficiálně píše už od konce 19. století. Konkrétně od roku 1897, kdy skupina absolventů anglických univerzit Cambridge a Oxford založila klub Sky Football známý jako La Sociedad. To byl tehdy jediný fotbalový klub v Madridu. Po třech letech se z něj odtrhla skupina okolo Juliána Palaciose, který se stal prvním prezidentem klubu.  Ale pozor, ještě ne dnešního Realu Madrid.

  Ten oficiálně vznikl 6. března 1912 po volbě prvního oficiálního prezidenta Juana Padróse, rodáka z Barcelony. Tento katalánský nadšenec fotbalu zůstal ve vedení klubu do roku 1904, kdy se na další 4 roky stal prezidentem jeho bratr Carlos Padrós. Od té doby už žádný Katalánec nebyl ve vedení Realu Madrid.

  Název klubu byl původně Madrid Football Club. Právo využívat titul královský (Real) získal Madrid v roce 1920 od španělského krále Alfonse XIII. Od té doby tu je s námi Real Madrid se znakem královské korunky, která je dodnes nedílnou součástí klubové identity stejně jako bílá barva na dresech.

  Úžasná historie

  Real Madrid hraje důležitou roli v historii fotbalu. V roce 1904 byl u založení organice FIFA a stál i za zrodem Poháru mistrů evropských zemí, ze kterého později vznikla dnešní Liga mistrů. V této soutěži je nejúspěšnějším klubem historie se 14 trofejemi. Tu poslední získal loni v květnu ve Francii po výhře nad Liverpoolem.

  Real vévodí také tabulce získaných titulů v LaLize, těch mají Los Blancos 35. Nejčerstvější je loňský titul. Real Madrid nikdy nevypadl z nejvyšší španělské ligy a co víc, nikdy neskončil hůře než desátý.

  Samozřejmě tu jsou i další mnohé trofeje. 19 výher v Copa del Rey, 3 Interkontinentální poháry, 5 titulů na klubovém mistrovství světa, 2 Poháry UEFA, 5 Evropských superpohárů či 12 Španělských superpohárů. Připočíst také musíme i jiné méně významné trofeje či zaniklé soutěže.

  Všem těmto trofejím vévodí ocenění od FIFY, která zvolila Real Madrid nejlepším klubem 20. století.  Všechny tyto úspěchy mají na kontě velké legendy světového fotbalu. Začněme u Santiaga Bernabéua, který se ale více prosadil jako prezident klubu, pokračujme přes Di Stéfana, Puskáse, Genta, Amancia, Juanita, Butragueña, Sanchíse, Raúla, Ronalda, Zidana, Casillase, Cristiana Ronalda, Modriće a Benzemu. Jmen bylo mnoho, ale všechna spojovala jedna věc – bílý dres, který představuje hrdost, pýchu… Madridismo.

  Santiago Bernabéu

  Během své 121leté pouti hrál Real Madrid na několika stadionech, ale nejvíce je spjat s Estadiem Santiaga Bernabéua. Tento chrám je pojmenován po legendárním hráči, funkcionáři a prezidentovi klubu. Od otevření v prosinci 1947 si  stadion prošel mnoha úpravami a rekonstrukcemi. Ta největší probíhá právě teď a dokončena bude ještě během letošního roku.

  Los Merengues našli první domov na Campo de O’Donnell, kde hráli do roku 1923. Poté se stěhovali na Campo de Ciudad Lineal a o rok později na známější Estadio Chamartín. Ten nahradil současný stadion, tehdy známý jen pod názvem Nuevo Chamartín.

  V rámci prohlídky stadionu Santiaga Bernabéua doporučujeme návštěvu klubového muzea, kde jsou k vidění mimo jiné všechny vyhrané trofeje a ocenění.

  Martin je spoluzakladatelem portálu BilyBalet.cz. Real Madrid je nedílnou součástí jeho života a Santiago Bernabéu patří k jeho nejoblíbenějším místům na světě. Sám ho párkrát navštívil. Má za sebou doslova tisíce fotbalových článků nejen o Realu, ale posledních několik let se živí marketingem.


  Přidat komentář

  Související články

  Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991
  Mužstvo

  Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991

  Před sezonou právem vyděsila fanoušky Realu Madrid zpráva o dlouhodobém zranění brankáře Thibauta Courtoise. Když se k němu po prvním…
  Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano
  Mužstvo

  Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano

  Neuvěřitelný vstup do angažmá v Realu Madrid pokračuje. Jude Bellingham skóroval i na půdě Cádizu a překonal tím v historických…
  Bellinghamův snový start v Realu. Více gólů měl pouze legendární Di Stéfano
  Mužstvo

  Bellinghamův snový start v Realu. Více gólů měl pouze legendární Di Stéfano

  Za dva měsíce zcela pobláznil fanoušky Realu Madrid. Jude Bellingham prožívá naprosto fantastický vstup do nového angažmá. Naposledy to potvrdil…
  Píšťalky, policista v kabině i debakl 11:1. Jak vznikla nenávist mezi Realem a Barcelonou?
  Exkluzivně

  Píšťalky, policista v kabině i debakl 11:1. Jak vznikla nenávist mezi Realem a Barcelonou?

  V neděli se oči fotbalových fanoušků po celém světě upřou do Španělska. Na Santiago Bernabéu se totiž odehraje první El…