Možná jste o tom již četli, možná nikoliv. Ve Španělsku nově rezonuje kauza, dle níž FC Barcelona pomocí falešných účtů na Twitteru a dalších sociálních sítích ovlivňovala veřejné mínění. Vedení klubu mělo zajít dokonce tak daleko, že dehonestovalo vlastní hráče! Okamžitě se objevily informace o tom, že veřejné mínění mělo ovlivňovat i vedení Realu Madrid. Jenomže…?
Již v pondělí informovaly španělské deníky jako Marca či AS o tom, že si současné vedení klubu FC Barcelona najala společnost 13 Ventures, která měla vylepšovat mediální obraz prezidenta klubu Josepa Marií Bartomeua a lidí kolem něj. Zacházela dokonce tak daleko, že byli dehonestování hráči klubu jako Leo Messi, Gerard Piqué, či bývalé legendy klubu jako Pep Guardiola s Xavim. Dokonce házela špínu i na katalánské politiky Carlese Puigdemonta a Oriola Junquerase (oba jsou nyní ve Španělsku obviňováni z uskutečnění katalánského referenda o nezávislosti).
Podle deníku Marca firma 13 Ventures útočila na Piquého. Jako záminka stačily jeho aktivity kolem Davis Cupu. Messi se zase stal terčem kvůli tomu, že v roce 2017 se neměl k tomu, aby s klubem podepsal nový kontrakt.
Osobou, která měla stát v pozadí toho všeho, byl současný prezident FC Barcelony Josep María Bartomeu. A teď k Realu a Pérezovi!
Cadena SER či deník Marca přišly s tvrzením, že i Real Madrid nechával ovlivňovat veřejné mínění ve prospěch klubu. Jenže je zde zásadní rozdíl! Z popudu klubu vznikl web Diario Bernabéu, který reagoval na každou negativní zprávu, jež mířila na hráče A-týmu.
Když se například terčem kritiky deníku Marca stal Gareth Bale, rozhodl Florentino Pérez, že skrze Diario Bernabéu musí být hráč vykreslen v mnohem lepším světle. Jindy zase na webu byl ostře kritizován sudí Alberto Undiano Mallenco, který dle názoru klubu nezvládl na jaře 2014 El Clásico, které Barcelona vyhrála na Bernabéu 4:3.
Vidíte ten rozdíl?
Možná, že si někteří z nás uvědomí, že Florentino Pérez byl tím pravým na svém místě až poté, co budeme v post-Pérezovské době. Již nyní je jedním ze dvou nejúspěšnějších prezidentů, které Real Madrid ve své historii měl. Don Santiago promine, ale já osobně stavím Florentina o kousíček výš, protože jsem toho názoru, že dělat fotbal v současné době na takové úrovni, kdy je konkurence obrovská, je přeci jen těžší, než ve 40., 50., 60., 70. a 80. letech.
Když však vidím, že prezident Barcelony používá sociální sítě proti vlastnímu klubu a hráčům, dokonce legendám, zatímco Florentino pouze odrážel kritiku, která se na jeho klubu valila, uvědomuji si, že Pérez pro Real Madrid dýchá.
Florentino Pérez ovládá v Realu všechno. Je absolutistickým vladařem v klubu. Je ale dobrý ekonom, který ví, co je pro klub nejlepší. Navíc se obklopuje rozumnými lidmi. A hlavně je posedlý tím, aby obraz Realu Madrid ve Španělsku i za jeho hranicemi byl tak zářivý, jako jeho bílé dresy.
Na Florentina Péreze se valí kritika v pravidelných intervalech. Jen si vzpomeňme, jak Bernabéu mocně skandovalo: „Florentino dimissión!“ (Florentino odstup) v El Clásiku na podzim 2015, když Barcelona zvítězila 4:0. Jak jsme jej kritizovali v loňské sezóně. Ale Pérez vše ustál, a to je dobře! Takovou osobnost v čele Real Madrid při struktuře, která v klubu je, potřebuje.
Zkrátka Florentino Pérez má své dítě, které se jmenuje Real Madrid. Dýchal by pro něj, což se o prezidentovi Barcelony říci nedá. Zatímco Pérez momentálně pracuje na tom, aby pro nás a Real Madrid vybudoval tým budoucnosti (Asensio, Vinícius, Rodrygo, Reinier, Valverde, Achraf, Mendy….), Bartomeu pracuje na tom, aby z Barcelony udělal druhořadý tým.
Závěrem? Buďme rádi za Florentina Péreze v čele Realu Madrid. A v rámci zdravé rivality – buďme rádi za Josepa M. Bartomeua v čele FC Barcelony!
Nahrávám...