Pro Real Madrid se z tohoto zápasu dají vytáhnout dvě pozitivní zprávy: příští rok se díky rozhodnutí UEFA nevrátí na Anfield, a pokud se s Liverpoolem v této sezóně ještě potká, bude to maximálně jednou. Navíc má v brance nejlepšího gólmana světa, který dokázal zmírnit porážku, jež mohla být naprosto drtivá.
Madrid odehrál první poločas průměrně až podprůměrně, druhý pak přímo katastrofálně. Hvězdy ho opustily, chyběl mu charakter, ztrácel se na soupeřově polovině. Byl to ten Madrid, který známe z nejhorších dní Ancelottiho éry. Tentokrát ho nezachránil ani nezapojený střelec Mbappé, ani nevýrazný Bellingham, ani chladný Vinícius, ani přetížený Güler.
Arne Slot postavil tým složený ze staré gardy doplněné o Ekitikého a Wirtze. Právě německý mladík čelí od příchodu do Liverpoolu obrovskému tlaku: přemrštěná cenovka, problémy s adaptací, neustálé střídání pozic v útoku a zhoršující se výkony spoluhráčů. Těžké podmínky pro nováčka, který měl být tváří týmu postaveného na síle libry, ale ukázal se být zranitelnější, než se čekalo.
Tentokrát hrál z levé strany proti Valverdemu. Právě tudy se Liverpool pokusil proniknout hned od začátku, s agresivitou připomínající tvrdé rockové časy pod Kloppem. Nová generace „bílého baletu“ se musí naučit, že v Lize mistrů je přežití základní vědou.
Ve fotbale neexistuje statický snímek, ale existují plány s ambicí trvat. Ten Xabiho je pro velké večery jasně daný: čtyři záložníci, aktuálně s Camavingou, později s Valverdem, až nebude muset zaskakovat za zraněné na pravém kraji obrany. Kombinace síly a jemnosti — Bellingham a Güler jako tvůrci hry pro Mbappého a Viniciuse, který je po svém velkém trucu opět neotřesitelnou jedničkou. Zapomenout se snáz daří, když je ten, kdo urazil, naprosto nepostradatelný.
Belgická zeď
Zápas začal v mírném víru: hodně pohybu ve dvou třetinách hřiště, ale málo nebezpečí v té poslední. Úvodní nápor Liverpoolu byl jako prudký liják. Rychle se ale vyjasnilo. Madrid znovu rozsvítil dálková světla a snažil se o nekonečné držení míče s odstrašujícím efektem — bez ambice jít dál.
Tak přežil prvních třicet minut, během nichž se toho moc nestalo: vysoká rána Mac Allistera po chybě sebevědomého Huijsena, a ještě vyšší pokus Mbappého, který naprosto zpackal přihrávku od Bellinghama.
Real Madrid sice příliš netrpěl, ale hrozil ještě méně. A občas se nebezpečně rozpadal. Tak moc, že se Courtois znovu zapsal do knihy slávy — tentokrát po střele z bezprostřední blízkosti od Szoboszlaie, kterou zázračně vykopl pravou nohou. Čistě na intuici a odvahu. Maďarský ofenzivní záložník to zkusil ještě dvakrát — a dvakrát narazil na belgickou zeď. Druhý zákrok byl mimořádný: křížná rána plná ohně, kterou Courtois vyrazil jako démon. Liverpool má noční můru, která měří skoro dva metry.
V těch chvílích nejistoty zachránil Madrid rumunský rozhodčí Kovács. Nejprve odpískal ruku Tchouaméniho na hraně vápna. VAR ho ale upozornil, že se to odehrálo uvnitř. Nakonec však správně rozhodl, že Francouz měl paži v přirozené poloze. Penalta se rozplynula — místo ní rozehrával Real.
Rodrygo na záchranu
Xabi Alonso nebyl spokojen s tím, co viděl, a změnil plán: stáhl Camavingu do středu pole, aby zpevnil defenzivu, a uvolnil Ardu Gülera. Tušil, že přijde bombardování — a opravdu přišlo. Tři rohové kopy v řadě, zakončené dvěma galaktickými zákroky Courtoise po hlavičkách Van Dijka a Ekitikého. Třetí pokus se pak jen mihnul kolem tyče.
Madrid se ocitl v klasické spirále, po níž sjížděl v derby na Metropolitanu: zmatený, stažený, bez chuti bojovat o každý míč. Vypadalo to, že přežije jen tolik, kolik toho přežije Courtois. Ale ani belgická zeď nezvládla všechno. Čtvrtá hlavička byla smrtící. Szoboszlai, muž zápasu, připravil míč a Mac Allister ho poslal do sítě s impozantní razancí. V této fázi hry každý míč ve vápně Los Blancos znamenal nebezpečí.
Když už bylo jasné, že zápas je ztracený, Xabi Alonso se rozhodl pro změnu: poslal na hřiště dalšího útočníka. Rodrygo nastoupil na pravé straně — v prostoru, který mu příliš nesedí. Madrid se zlepšil, protože už neměl výsledek, za který by se mohl schovat.
Mbappé se poprvé výrazně ukázal až ve chvíli, kdy už bylo pozdě. Přesto si vypracoval dvě dobré šance, které však vyšuměly. Stejně jako celý Madrid po většinu zápasu. Byl to už druhý propadák v testu odolnosti. A tak nezbývá než se znovu vrátit na terapeutický gauč — hledat, co nefunguje, a proč.
15 Komentářů
Ja myslím, že by nám už mal zazvoniť budíček!
ten pride v podobe strelenia golu 🙂
Strašná škoda, že v té situaci po dlouhém balonu za obranu nebyl místo Ardy Kylian. Ten by si zpracovával do běhu a uklízel. Jinak teda nehrajeme dobře a dneska oproti El Clasicu Cama ztracený na tom kraji.
je to troska kostrbate, ale chvala bohu Thibo ide bomby, dufam ze mu to vydrzi,
lebo Live bude kusat aj druhy polcas, ale chlapcov verim :muscle:
chlapcom
Dúfam, že nám Courtois dnes vybojuje aspoň bod. Súper hrá dobre. My (a rozhodca) to máme dnes ťažké. Chcelo by to dať nejaký gól z protiútoku, aby sme súpera znervóznili.
Dneska teda výkon k zblití. Druhý poločas ještě horší než ten první!
Já bejt Courtois, tak bych je v šatně kromě Alvara všechny propleskal, hlavně teda Huijsena. Další věc je, že prohráváme a my za druhej poločas ani nevystřelíme na bránu. Hodně velkej návrat do reality. Xabi má na čem pracovat.
Budeme sa opakovať, že okrem nasadenia (dnes) nám dlhodobo chýba skutočný tvorca hry?
Je to tak. Nechápu proč jsme nezkusili koupit Stillera, když na něj bylo doporučení od Toniho. Horší by to stejně nebylo, tohle vedení těžce prosralo.
ja nechapem na co cakame nico paz je predca stale nas hrac uz davnejsie povedal toni kroos ze je jeho nastupcom
Dneska to byl fakt odporný výkon. Tam nebylo prostě nic. Nebyli jsme si schopní přihrát ani na metr, nedostupovali jsme soupeře a přechod z obrany do útoku nám trval roky, takže se pool stíhal pohodlně vracet a každý z našich útočníků, když už se k němu náhodou dostal balon, musel útočit do 2-3 obránců. No prostě příšerný ve všech ohledech a nemít v bráně nejlepšího golmana na světě, tak jsme si odvezli příděl. Fakt nerozumím tomu, jak je možný, že hrajeme spoustu zápasů tak dobře včetně el Clasica a potom s poolem, který by ještě nedávno prohrál i s Přední Horoměří, předvedeme takovouhle blitku, která nemá vůbec nic z toho, co jsme doteď předváděli. Za další to jak bráníme nebo spíš nebráníme centry do vápna, když to ten soupeř aspoň trochu umí, je naprostá tragedie a od zápasu s Atleticem se to nezlepšilo. Huijsen s Camou měli jít po poločase dolů, zápas jim vůbec nevyšel. A fakt mě tahle prohra štve, prostě pool od začátku sezony úplně mimo formu, ale na nás se zase namotivujou jak hovado a vyhrajou. Tvl vždyť ti nýmandi prohráli doma s Manchesterem United, tak jaktože nás přehráli?!
Dneska sme prehrali zaslúžene, a to sme mali šťastie lebo úprimne som nepochopil prečo po Tchouameniho ruke nekopal Liverpool penaltu, do toho vynikajuci Tibor ktory nas drzal nad vodou. Každopádnee Dean opäť slaby výkon a povedal by som že podpriemerny, Cama to isté bol mimo a veľa krát prihraval na nohu protihráčom podľa mna isiel dole neskoro. Rodrygo prisiel na ihrisko to oživiť ale bohužiaľ ten chalan je psychicky neskutocne na dne. Jude sa isiel dneska potrhat a bol skoro všade. Arda dneska vobec nemal kusok priestoru tvorit hru. Vini konečne bral hru na seba bohužiaľ často keď mohol skôr prihrať išiel do protihráča. Kylian dneska nevýrazný. Opäť budem tvrdiť že bez klasickeho hrotaka ja takže hrat futbal kolko krat sme mali loptu v okoli 16ky a dnu v nej nebol nikto a Kylian stal pred 16kou. Možno zo mňa prameni trosku aj frustrácia no toto podľa mňa videla väčšina z nás.
ja to vidim tak ist na Liverpool z formáciou 4-4-2 obrovska chyba nehovoriac o tom z ku kylianovy da do utoku beliho dalsia chyba je ze xabi je prilis tvrdy a nevie si vybudovat vztah z citom jak to robil zidan za dalsie jedna z chyb je nico paz nepriviest ho je obrovska chyba toni kroos jasne na nho poukazal zeje jeho nastupcom a nemylil sa v comu je bezchybny lepsi nez arda a na poslednom mieste zobrat vinimu status je azda najvecsia chyba a ono sa to na nom podpisuje pretoze nevidim taku radost z hry jak po minule roky …..nakoniec tato tvrdost nerozvaha ho mozu stat miesto pretoze aj benitez zaviedol tvrde pravidla a nakoniec skoncil pretoze nevedel jak z hracmi narabat toto iste teraz robi xabi alonso
Ono to začína byť otázka pracovnej kultúry… Kedy napoaledy sme odohrali svetový výkon proti top tímu? Nemyslím Barcu bez Raphinhu a v aktuálnej forme. A uspokojovať sa nie je čím, debakle od PSG, Atletica či prehra dnes, o El clasicach minulú sezónu pomlčíme.
Odkedy nie je hrot, útok je zlepenec kridelníkov, ale odkedy nie je Kroos, nemáme hru, štruktúru hry, prihrávky tvoriace územnú prevahu, budujúce sebadôveru v hre inej ako je tá na jeden nádych od vlastnej brány k zakončeniu (v lepšom prípade) alebo k strate lopty pri pokuse o kolmý útok.