ANALÝZA: Kritizovaný Toni Kroos? Čísla ukazují, proč je nadále budoucností Realu

Čas 12. 04. 2019, 15:00 | Autor podvinho | Zdrojsquawka.com
Toni Kroos
Toni Kroos

Toni Kroos je v očích fanoušků jedním z největších zklamání aktuální sezony. Pro mnohé z nich je dokonce „za zenitem“ a měl by v létě Real opustit. Vzduchem létají náhrady. Pojďme se ovšem na Kroose podívat o něco objektivněji - řečí důležitých čísel.

Ofenziva - Kroos vytváří šance

Toni Kroos je pro mnohé hráčem, který dává přihrávky jen dozadu a vlastně si ho s míčem příliš nevšimnou. Tento první pohled ale klame. Německý středopolař je naopak mistrem v hledání správných prostorů. Mnohy spoluhráče vysvobodí z nepříjemné situace ideálním náběhem.

Rovněž přihrávek dopředu se určitě nebojí. Na porovnání si pojďme vzít dva hráče z top klubů v jiných ligách - Christiana Eriksena z Tottenhamu a Marca Verrattiho z PSG. Oba týmy hrají stejně jako Real na velké držení míče, oba hráči jsou klíčoví při tvorbě kombinace a plní podobně důležitou roli při stavbě útoku.

Pokud se podíváme na statistiky v ligových soutěžích, ukáže se, že Kroos za výše zmiňovanými nezaostává, právě naopak. V průměru na 90 minut vyšle Kroos přibližně 20 přihrávek směrem dopředu a vytvoří 3 šance. Eriksen (19 a 2,8) je v obou ukazatelích o kousek horší, Verratti zase v tom druhém (20 a 2).

Naopak při pohledu na asistence se ukáže, že Kroos doplácí v této sezoně i na své spoluhráče. Zatímco u Eriksena skončí gólem každá 5. vytvořená šance, u Kroose je to až každá 15.

Tuto statistiku samozřejmě zkresluje mnoho dalších faktorů. Objektivně se dá říct, že Eriksen má pro svůj tým v této sezoně větší přínos než Kroos pro Real nebo Verratti pro PSG. A to také díky střelám a vstřeleným gólům, ve kterých Dán trojici jednoznačně vládne.

Zároveň nám ale tato statistika vyvrací to, že by byl Kroos „k ničemu“. Svou roli v týmu jednoznačně má. To ostatně dokazují i čísla z Ligy mistrů, kde Němec za podobnou porci minut vytvořil o 21 šancí více než zmíněný Verratti. Díky tomu si připsal 2 asistence.

Porovnání v ligových soutěžích a Lize mistrů (zdroj: squawka.com)

Defenziva - Kroos nezaostává

Na začátek si pojďme říct jednu jasnou věc - Toni Kroos nikdy nebyl, není a nebude výborným obranným hráčem. Proto z něj nikdo nedělá Kanteho. Jeho hlavní přednosti jsou jinde a tomu musí odpovídat úloha na hřišti.

Na druhou stranu, jak nám ukazují čísla, v této činnosti nijak zásadně nezaostává za hráči, se kterými ho porovnáváme. Ve dvou ukazatelích je dokonce jasně nejlepší a hlavně ten první možná překvapí - vyhrané vzdušné souboje.

Kroos vyhraje v La Lize v průměru na 90 minut skoro 3 hlavičkové souboje. Jasně, Eriksen i Verratti jsou „prckové“, ale Němec si v tomto ohledu vede dobře i v porovnání s dalšími hráči Realu, jakými jsou Dani Ceballos, Marcos Llorente i Casemiro.

Výborný je pak Kroos ve schopnosti „nechat se faulovat“. Jak víme, mnohdy si tak pomůže ze svízelné situace. To dokazuje hned 40 vybojovaných faulů (v tabulce fouls suffered) v aktuální sezoně La Ligy. Naopak jich spáchal jen 18 (fouls committed).

A konečně Kroos vyjde dobře v porovnání s Eriksenem a Verrattim také v dalších důležitých defenzivních činnostech (tackles won, interception a clearances).

Budoucnost: S Kroosem, nebo bez Kroose?

Já odpovídám jednoznačně: s Kroosem! Nejen čísla, ale také zkušenost, odolnost ve velkých zápasech a věk 29 let zatím hrají pro Kroosovo pokračování v Realu Madrid.

Na druhou stranu je potřeba říct, že německý reprezentant opravdu zažívá jednu z horších sezon, ačkoliv je to ovlivněno celým týmem. Tak jako tak předvedl Kroos v některých zápasech až příliš mnoho chyb. Možná trochu doplácí na svou „dokonalost“, u Kroose prostě fanoušci chyby nečekají.

Tento závěr každopádně platí pro každého hráče současného kádru Realu Madrid: Toni Kroos musí přidat. Ani on nesmí být nedotknutelným a i jemu prospěje konkurence.

Na druhou stranu věřím, že Kroos bude nadále součástí úspěšného Realu.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (61 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!