Není „páka“ jako „páka“. Proč srovnání Realu Madrid s Barcelonou kulhá na obě nohy?

Není „páka“ jako „páka“. Proč srovnání Realu Madrid s Barcelonou kulhá na obě nohy?
Real Madrid - Barcelona

V posledních dnech se na španělských sociálních sítích objevilo mnoho informací ohledně údajných finančních pák Realu Madrid, což mělo jediný účel, ukázat v trochu lepším světle současné dění kolem Barcelony. Aniž bychom soudili činy Joan Laporta, doufáme, že tímto článkem pomůže odstranit pochybnosti madridismo, které mohly na základě těchto informací vzniknout.

V souvislosti s nedávnou „finanční pákou“, která pomohla dostat se Barceloně z pozice klubu v hrozné finanční situaci ke králi letního přestupového období, a přilákat mimo jiné Lewandowského, Raphinhu a Koundého, se ve španělských médiích začala šířit informace naznačující, že v prvním desetiletí 21. století provedl Real Madrid identickou operaci.

Bez ohledu na téma pozemků pod sportovním městečkem, o kterém jsme už psali, se objevilo více zavádějících zpráv. Připomeňme, že Katalánci prodali 25 % svých televizních práv na příštích 25 let za částku, která pomůže alespoň částečně splatit jejich současné závazky a výrazně posílí tým.

Podle toho, co se psalo ve španělských mediích a dokonce i na českých a slovenských serverech, měli v roce 2006 Los Blancos udělat přesně to samé, nebo dokonce, než více co nyní učinila Barca.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Skutečnost je taková, že Real Madrid v té době uzavřel smlouvu se španělskou společností Mediapro, na základě které prodal práva na vysílání zápasů Realu Madrid v La Lize do roku 2013 výměnou za 1,1 miliardy eur.

Jednalo se o 100% práv, takže pro některé španělské novináře bylo velmi snadné upadnout do narativu, že tehdy byla situace Bílého baletu ještě horší než situace v Barceloně dnes, a tato informace byla uvedena v několika novinách nebo sociálních médiích.

Na úvod je třeba zmínit, že tato informace samozřejmě není pravdivá. Real Madrid nikdy neprodal práva na příjmy z televizních práv, jak to nyní udělala Barcelona. Na operaci Katalánců lze samozřejmě nahlížet různě, ale cílem tohoto článku není nijak hodnotit kroky Joana Laportu a Mateu Alemanyho.

Mezi pákami realizovanými Barcelonou a tehdejší operací Realu Madrid je zásadní rozdíl – tehdy byla televizní práva ve Španělsku decentralizovaná, to znamená, že každý klub dostal práva vysílat své zápasy a prodával je provozovatelům vysílání. To mohlo vést k situaci, kdy jedna stanice vysílala zápasy Realu Madrid, další Barcelony, třetí Elche a čtvrtá Valencie. Nyní jsou práva centralizované a prodávají se jako celý balíček.

Na základě tohoto předpokladu je snadné pochopit, že Real Madrid prodal Mediapro v roce 2006 práva na vysílání pouze jejich zápasů La Ligy. Znamená to tedy, že Los Blancos uzavřeli s televizí smlouvu, kterou nyní uzavírá samotná La Liga s provozovateli vysílání, a rozdíl je způsoben strukturou televizních práv. Jinými slovy Real Madrid musel takovou smlouvu uzavřít, aby generoval příjmy z vysílání svých zápasů.  Za zmínku také stojí, že podobný kontrakt s Mediapro uzavřela ve stejném roce i Barcelona. Blaugrana v rámci ní získala za 7 let (2006-2013) přibližně jednu miliardu eur. Což jen dokládá rozdíl mezi současnou situací a rokem 2006.

Třetí ve hře

V případě Barcelony je jiné to, že do hry vstupuje třetí subjekt. Každý klub má svá televizní práva a dostává poměrnou část peněz od subjektů vysílajících jejich fotbalové zápasy. Jsou to prostě příjmy z televizních práv. V případě Barcelony je ale ve hře i třetí strana, investor, tedy známá americká investiční společnost Sixth Street.

Katalánci dnes od společnosti dostali obrovské peníze, na oplátku za to, že příštích 25 let každý rok půjde do společnosti Sixth Street 25 % toho, co by klub získal z televizních práv. Stručně řečeno, Barcelona dnes dostává velké peníze výměnou za to, že další čtvrt století část příjmů klubu vyplatí Američanům.

Obě tyto dohody mají společné pouze to, že se týkají televizních práv. Real Madrid prodal svá televizní práva konkrétnímu provozovateli vysílání, a pokud by tak neučinil, nikdo by nemohl legálně sledovat zápas Realu Madrid, protože taková byla v té době struktura těchto práv.

V současné době kluby nemusí řešit individuální, decentralizovaný prodej televizních práv, protože se změnila struktura a celý produkt prodává La Liga. Barcelona se vzdala příjmů z těchto televizních práv, a proto dnes obdržela velké peníze. Příštích 25 let přitom bude dostávat o 25 % méně, než kdyby se pro takovou transakci nerozhodla. I když je to riskantní, je důležité si uvědomit, že televizní práva netvoří veškeré příjmy klubu.

Sixth Street a Santiago Bernabéu

Jelikož slovo „práva“ bylo v poslední době v kontextu Barcelony skloňováno ve všech pádech, pod drobnohled se dostal i další kontrakt uzavřený Sixth Street, tentokrát však s Realem Madrid. Nové Santiago Bernabéu, z velké části díky svému hydraulickému zatahovacímu systému trávníku, se má v nadcházejících letech stát jedním z madridských kulturních center. Plán Florentina Péreze je takový, že na stadiónu Bílého baletu se budou konat koncerty, veletrhy, konference, basketbal, tenis a zápasy amerického fotbalu.

Los Blancos však na vedení tak obrovského podnik nemají ty správné nástroje a zkušenosti, samotný klub to není schopen denně řešit. Real Madrid proto nedávno uzavřel dohodu se Sixth Street a Legends, tedy společností, ve které má Sixth Street většinový podíl. Dalších 20 let budou obě společnosti organizovat mimo jiné výše zmíněné akce na Santiagu Bernabéu a na oplátku obdrží 30 % ze zisku, za což klubu jednorázově zaplatí 360 milionů eur, které Real může utratit dle svého uvážení, jak se dočteme v oficiálním oznámení.

Tato dohoda už spíše připomíná pákový efekt, který využila Barcelona, ale také ne úplně. Záleží jen Sixth Street kolik vydělá, čím vyšší budou její příjmy, tím více vydělá i Real Madrid. Pokud Američané uspořádají například koncert Coldplay v hodnotě 10 milionů eur na Santiago Bernabéu, Sixth Street vydělá 3 miliony a Real Madrid 7 milionů.

Zároveň díky tomu získává vedení Los Blancos know-how ohledně pořádání takto velkých akcí a předpoklad klubu je takový, že v budoucnu již nebude potřebovat pomoc investičních společností. Rozdíl oproti páce Barcelony je právě v tom, že nikdo by nebyl schopen říci, zda a kolik by byl Real Madrid schopen vydělat bez správných lidí, zatímco televizní práva a jejich růst v čase jsou poměrně jistým aktivem.

Závěrem lze říci, že ani jedna z těchto dvou smluv, které Real Madrid uzavřel, není pákou ve smyslu, v jakém tomu je v případě Barcelony. Dohoda se Sixth Street a Legends přinese Los Blancos v dlouhodobém horizontu nejen jednorázovou injekci 360 milionů v hotovosti, ale také mnohaletou spolupráci s profesionály, kteří se podílejí na organizaci prémiových sportovních a kulturních akcí, navíc dlouhodobě pomůže získat know-how a kontakty potřebné k samostatnému pořádání takových akcí.

V poslední době se objevilo hodně zavádějících informací o „pákách“, které Real Madrid v minulosti nebo současnosti uzavřel, a tak doufáme, že tento článek pomohl vysvětlit, v čem tyto „páky“ vlastně spočívaly.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: realmadryt.pl

15 Komentářů

  • Avatar

    Pekny clanok:thumbsup: Ta zmluva ohladne akcii je super. Len daky fanusik Barcy vravel, ze sice predali 25% prijmu ale ten rozdiel sa im vrati, prijmy sa zvysia tym, ze ludia by mali castejsie pozerat na Lewu ako na Depaya, sledovanost maju mat vyssiu. Ale aj tak su v nevyhode celkom.

    1
    0
    • Avatar

      Ale Lewa tam jistě nebude 25 let. A aby udrželi vysokou návštěvnost, tak by museli vychovat nového Messiho (to se stát může, ale ta pravděpodobnost je hodně malá) nebo neustále nakupovat velké světové hvězdy, což se finančně nemůže vyplatit. Takže si myslím, že ta smlouva pro Barcu nebude v budoucnu hodnocena jako přínosná.

      0
      0
    • Avatar photo

      Měli tam roky Messiho a stejně skončili ve srač…. Navíc La Liga uzavírá smlouvy s TV na práva na několik let za určitý obnos peněz, takže příchod -odchod někoho se jen tak ve financích neodrazí. Max. v návštěvnosti na zápasech, jenže 8arca aktuálně bourá některé tribuna a příští rok nebude na Spotify stadiónu hrát vůbec…. Takže kecy o větším přijmu, jsou jen zástěrka, tady nejde o nic jiného, než o ego a vyrovnání se RM….

      2
      2
      • Avatar

        To mi chces teda povedat, ze ked ich bude sledovat priklad 2x tolik ludi ako pred rokom, ze z TV prav nedosiahnu navyse ani cent?

        0
        0
        • Avatar

          Nedostanou, TV práva jsou prodaná dopředu. Tohle jsou naivní představy děcek z cirkusu, že když je o něco větší zájem, tak hned jim ten, co ty práva koupil, zaplatí něco navíc a podobně. Takhle obchod nefunguje, je to investice s určitým rizikem výdělku / prodělku. Ale až se bude vyjednávat nový prodej TV práv, třeba za 5 let (příklad), tak si kluby řeknou o víc peněz, pokud byla vyšší sledovat, a nejspíš je dostanou. Takže ano, příjem z TV práv časem (za pár let?) zřejmě přinese Farse víc peněz, ale NE HNED. Na druhou stranu jim pořád poběží ta smlouva na 25 let, takže 25 procent z toho pořád půjde té americké firmě.

          2
          2
        • Avatar photo

          Přesně jak to napsal Nasir, navíc to má ještě další klíče. La Liga prodává celý balík (zápasy všech týmů) a ten obnos se pak dělí na základě váhy sociálního vlivu stanoveny podle těchto kritérií: „jedna třetina na základě jejich průměrného příjmu z permanentek a příjmů ze vstupů za posledních pět sezón, a zbývající dvě třetiny na základě jejich příspěvku k vytváření vysílacích zdrojů vypočteného porovnáním s průměrným publikem zaznamenaným zúčastněnými kluby v každé sezóně.“
          Takže reálně mohou ty příjmy zvednout o pár milionů eur, kdy 25% připadne stejně Sixth Street.
          Jen tak na okraj:
          8arca ohlásila prodej 25% BLM za 100mE (třetí páka), jde vidět, že jim s registrací hráčů teče do bot. Už tak přišli o cca 60mE ročně na příjmech + 70mE na platy pro nové hráče (nepočítám nově podepsaného Dembeleho a Roberta s nimi 85mE), současně moc hráčů neodešlo (Lenglet, Migueza, Luuk, Alves, Traóre), vrátil se Pjanic, Peňa. +- jsou o proti munulé sezóně -115-130mE, jestli má někdo pocit, že už v tak zoufalé situaci je to krok správným směrem, pak je čistý blázen.

          3
          3
      • Avatar

        Tak ve sračkách skončili, protože právě kvůli Messimu mohli rozhazovat jak smyslů zbavení. Kdyby tam bylo kompetentní vedení, co by myslelo i na budoucnost bez Messiho, tak by na něm vydělali neskutečnej balík. Bohužel tam měli vedení podobné naší minulé vládě (nechci rozvinout politickou diskuzi, tak pls berte to s nadhledem) -> Zvyšují se zisky a místo rozumných investic a odkládání peněz na horší časy utrácím naprosto všechen příjem. Najednou přijde pokles výdělků a jsem v piči, čas se zadlužovat…

        Já obecně v tom, co teď Barcelona dělá, nevidim nic extra špatného, oni prostě musí být konkurenceschopní. I přes to, jak silná značka Barca je, tak by po pár letech pachtění se uprostřed tabulky a hraní Evropský nebo hůř Konferenční ligy měli neskutečnej pokles jak na jméně, tak na přijmech ve všech odvětvích a poškodilo by je to dle mého názoru daleko víc, než akutní prodej části příjmů. Navíc ta televizní práva mohou kdykoliv odkoupit zpět a co jsem četl, tak předpokládaný výdělek z 25% za 25 let není zas o tolik vyšší jak co dostali.

        1
        1
        • Avatar photo

          Minulé vedení za situaci 8arcy samozřejmě může, ale Messi byl součástí problému. Na jedné straně byl zdrojem peněz na druhé straně bral obří plat a nesmyslné podpisové bonusy. Upřímně se Laportovi nedivím, že ho nechal odejít. Hodilo se to na zlého Tebase a zároveň se zbavil šílené finanční zátěže. Jestli 8arca zveřejní účetní závěrky za sezónu 20/21 a 21/22, tak se lehce pozná, kde je pravda.
          Pokud jde o současné kroky, nebylo by to špatné, kdyby nebyla 8arca v totální srčk… Že by tak silnou značku položilo pár let bez titulu nevěřím, stačí se podívat na MU, ti nevyhráli dekádu nic a stále jsou silnější značku než MC, který vyhrává vše.
          U klubu, který generuje tři sezóny po sobě ztrátu a je předlužený, je výpadek přijmu katastrofa. Ono se 5% z celkových příjmů za TV práva nezdá moc, ale s prodejem BLM, to je celkově 10% příjmů. Pokud ty peníze rozhážeš, místo zaplacení dluhů, je zle. Zpětný odkup ve chvíli, když dlužíš 1,4 miliardy je fata morgána, tohle se nikdy nerealizuje. Předpokládaný výdělek za současných podmínek je přes 1 miliardu (25%TV práv= 41,5mE*25let). Takže ztráta 500mE, a to nepočítám růst hodnoty TV práv v čase, někde jsem četl odhad ztráty až 2 miliardy.

          2
          2
          • Avatar

            Tak oficiální čísla jsem nikde samozřejmě nenašel, ale dle spousty rozborů co jsem teď prolítnul, tak Messi je prostě tak silná značka, že i přes obří plat a obří podpisové bonusy do kasy vždy přinesl profit, takže jako proč nebrat tolik, když ti to dají a ještě jim vyděláš víc peněz? Nevidim problém. Během covidu to samozřejmě mohlo být horší, to je pak otázka, ale zase, to je problém šíleného rozhazování a nešetření od minulého vedení, to bych neházel na hráče, který se milionkrát zaplatil.

            A ty současné kroky Barca dělá právě proto, že je v totálních sračkách. Získat 625 milionů eur hned za to, žě někdo může vydělat miliardu za 25 let mi nepřijde vůbec špatný. Za 25 let se může stát spousta věcí a imagínární ztráta 475 mE v daleké budoucnosti je aktuálně nemusí trápit a hlavně to z hlediska fotbalu ani není zas tak moc takhle rozložený do čtvrt století dle mě? Navíc kdyby Barca nebyla ve sračkách, tak to přece nemusí dělat vůbec, dělat to v dobách profitu nemá smysl přece… a MU je sice dobrý příklad, ale zase pořád je to anglický klub a pořád to je Premier League. La Liga takovou sílu nemá a kdyby najednou z bojů o titul na dekádu úplně zmizela Barca, tak by to postihlo jak je, tak celou La Ligu. A s MC bych to nesrovnával, to je prostě problém těhle uměle vyboostěných klubů.

            Jsem někde i četl článek, že sice se teď všichni smějou Barceloně za jejich finanční hru, ale když se koukneš na finance ropných klubů, tak jsou na tom daleko hůř, akorát prostě Barcelona za sebou nemá ropnýho magnáta, který si svou hračku přifoukne kdykoliv potřebují. A strašně doufám, že to vydrží a zůstane jako Real finančně nezávislá na těhle debílcích z blízkýho východu.

            0
            0
        • Avatar photo

          S tím Messim se to ukáže, jen jestli 8arca zveřejní oficiální čísla jinak to bude vždy spekulace. Osobně bych mu takovou finanční váhu nedával, resp. ne k jeho platu.
          Částku 625mE bych bral s rezervou, protože posledně už se psalo o 519mE, a Tebas hovořil o 500mE. Hele ono se to nezdá moc, ale ve chvíli kdy jsi na hraně příjmy/výdaje, tak 10% (společně s BLM) už je krizová částka. K tomu si přidej platy nových hráčů a průser je na světě. Bohužel Laporta udělal, alespoň dle mě úplný opak než měl. Snížil příjmy a zvýšil výdaje. Možná počítá s tím, že bude končit Pique, Busquets, kteří mají mega plat, že se zbaví Depaye, Umtitiho, de Jonga… Ale to je vše sázka na neznámou a jak vidíš, moc mu to zatím nevychází.
          Jen čas ukáže, jak to dopadne, další rok – dva bude vše ok, protože si vytvořili finanční polštář (pokud ho nerozhážou) a pak se uvidí. Můj osobní názor je, že to neskončí dobře, dluh je šílený a k němu ještě přibude úvěr na stadión. Pak už nebude možnost tahat za nějaké páky…
          Ropné kluby jsou na tom hůře, jenže s těmi to srovnávat bohužel nelze. Kdyby správně fungovala UEFA a FFP, tak jsou dávno v bankrotu.

          2
          1
          • Avatar

            No uzavřel bych to tím, že uvidíme. Já se za ekonoma nepovažuji a Laporta, i když se mi nelíbí jeho chování, je chytrej chlap a už jednou dokázal Barcelonu zvednout ze dna, tak se mu to třeba povede i podruhé. Třeba taky ne, uvidíme, ale přál bych si, aby ano. Podle mě prostě musí mít dlouhodobej plán a musí jim to sedět, ale třeba jsem naivní.

            0
            0
        • Avatar photo

          Nechci být za každou cenu v opozici, ale pokud se nepletu, tak první funkční období Laporty skončilo velkou finanční ztrátou… Bylo mu poměrně vlastní roztáčet peníze klubu. Já bych na nějaký velký plán nespoléhal..
          https://www.forcabarca.sk/clanok/10932/za-laportovy-chyby-barca-plati-dodnes
          https://www.forcabarca.sk/clanok/574/laporta-dokazal-vytvorit-skvely-tim-ale-nedokazal-setrit
          Nechci o sobě prohlašovat, že jsem ekonom, ale živím se tím. 4 roky zpět jsem tuhle situaci 8arcelóně předpovídal a vyplnilo se to, čas ukáže, jestli mám pravdu i teď.

          1
          1
          • Avatar

            No vidíš, tak to mi třeba úplně uniklo. Tak to mu začínám věřit méně 😀

            Jinak co se týče toho, že Barcelona spěla do záhuby, tak o tom ví dávno i Cules – už od nesmyslně drahých nákupů Coutinha a Griezmanna přes nesmyslně vysoké platy, což rozhodně není chování hodné řádného hospodáře. Jen jsem myslel, že Laporta je na tom ekonomicky lépe no, moje chyba. Uvidíme ale, jak na tom bude po stránce herní, má solidně našlápnuto s tímto přestupovým obdobím, kdy se prakticky jen Barcelona starala o nějakou zábavu 😀

            0
            0
        • Avatar photo

          Herně se uvidí, na papíře to vypadá opravdu dobře. Jak to bude klapat se uvidí. Já příliš nevěřím Xavimu, resp. neustálému prosazování DNA 8arcy a tlačení herního stylu, který v dnešním fotbalu nemá moc šanci uspět.

          0
          1
  • Avatar

    výborný článok. palec hore :ok_hand:

    2
    1

Přidat komentář

Související články

Kdo se směje naposled… Florentino Pérez dokázal, že tradiční klub je více než petrodolary
Komentáře

Kdo se směje naposled… Florentino Pérez dokázal, že tradiční klub je více než petrodolary

Carlos Carpio, zástupce šéfredaktora deníku MARCA, se ve svém nejnovějším textu dělí o své názory na úterní představení Kyliana Mbappého…
KOMENTÁŘ: Florentino Pérez rozbil monopol FIFA a UEFA. Obě asociace musí s Realem tvrdě jednat
Komentáře

KOMENTÁŘ: Florentino Pérez rozbil monopol FIFA a UEFA. Obě asociace musí s Realem tvrdě jednat

Joaquín Maroto je novinář deníku AS, který se může pochlubit přímou linkou k Florentinu Pérezovi. Maroto je bývalý ředitel komunikace…
Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!
Komentáře

Tomás Roncero volá po udržení legend: Prodlužte jim smlouvy, prosím!

Velký madridista a zároveň šéfredaktor deníku AS Tomás Roncero si přeje, aby Real Madrid udržel pohromadě stávající kádr pohromadě s co…
KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde
Komentáře

KOMENTÁŘ: La Liga goal-line technologii potřebuje. Bez Xaviho pláče se obejde

Real Madrid vítězstvím v El Clásiku zřejmě definitivně rozhodl o mistrovském titulu. Zatímco na hřišti sledovali fanoušci zajímavý a férový…