Vize Dona Bernabéa i Pérezovo umění: Jak Real vydělal stovky milionů eur a splatil dluhy

Vize Dona Bernabéa i Pérezovo umění: Jak Real vydělal stovky milionů eur a splatil dluhy
Florentino Pérez a Santiago Bernabéu

Historie Realu Madrid je velmi pestrá a protkána úžasnými příběhy. Výraznou součástí této historie jsou dva muži, kteří zachránili královský velkoklub vždy, když mu bylo nejhůře.

Milovaný Don Santiago Bernabéu a Florentino Pérez, jehož odkaz správně ocení až příští generace Madridismo.

Pojďte se s námi podívat na fascinující příběh prodeje pozemků pod sportovním městečkem Realu Madrid z počátku 21. století. Jak transakce probíhala a jaké nemovitosti byly vlastněné Bílým baletem v centru Madridu?

Nutná povolení

Mnoho španělských klubů prošlo během své historie změnou ve využití pozemků patřících danému týmu. Můžeme zmínit Athletic Bilbao, Espanyol, Real Murcía nebo Osasunu.Dva kluby, jmenovitě Atlético Madrid a FC Barcelona, prošly dokonce mnoha takovými procedurami.

Nic v historii španělského fotbalu však nebylo tak široce komentováno a kritizováno lidmi zvenčí jako to, z čehož v roce 2001 těžil Real Madrid Florentina Péreze.

Co znamená změna využití? Jde jednoduše o správní řízení, kdy pozemky, které dosud sloužily jednomu účelu, budou od nynějška využívány jiným způsobem. V Česku známe třeba případ, kdy se zemědělská půda přeměňuje na stavební pozemky. Podobných příkladů bychom našli mnohem více.

Pokud naopak mluvíme o změně účelu (španělsky „recalificación“) v kontextu fotbalu, půjde nejčastěji o situaci, kdy svůj účel pozemky dříve vlastněné klubem a využívané pro sport a stanou se například stavebními pozemky.

To zase umožňuje klubům tyto plochy prodávat, často za nemalé peníze, ale zároveň celá operace vyžaduje celou řadu povolení, včetně povolení radnice nebo i majitelů sousedních pozemků.

Vize Dona Bernabéu

Abychom pochopili tento postup z roku 2001 v případě Realu Madrid, musíme se vrátit do roku 1957, kdy tehdejší prezident Bílého baletu Santiago Bernabéu koupil předmětné pozemky, v tom čase ležící na okraji města.

V následujícím článku deníku ABC kormidelník Realu Madrid vypráví detaily operace a my v těchto prohlášeních můžeme ocenit prozíravost a vize legendárního Santiaga Bernabéa.

„Máme 50 000 socios. To je spousta mužů, žen nebo mladých kluků, kteří chtějí sportovat. Pro všechny se Real Madrid rozhodl vytvořit speciální sportovní zónu,“ uvedl tehdy prezident.

„Tato oblast se nachází 900 metrů od náměstí Plaza de Castilla a v budoucnu bude samotným centrem Madridu. Postavíme tam tenisové kurty, běžecké dráhy, fotbalové, hokejové a baseballové hřiště. Když tam mladí lidé přijdou, dostanou na den míč,“ doplnil Bernabéu svou odvážnou vizi.

Článek ABC - Don Bernabéu

Na fotografii níže vidíme Paseo de la Castellana, tedy ulici, kde se nachází stadion Realu Madrid. Červený rámeček ukazuje oblasti, které Santiago Bernabéu získal za 11 milionů peset (v roce 2002 bylo ve Španělsku zavedeno euro v kurzu 100 peset = 0,6 € nebo 1 € = 166,386 peset).

Je krásně vidět, že pozemky se tehdy skutečně nacházely na periferii, ba dokonce na okraji města.

Níže je pohled na Plaza de Castilla z ptačí perspektivy. Tyto oblasti se nacházejí trochu níže od náměstí, ale vzdálenost od centra Madridu vidíte velmi dobře. To zase vysvětluje, proč byla cena relativně nízká. Tehdy nešlo o atraktivní lokalitu. Jen o 40 let později se z ní nicméně stalo místo dost dobré k prodeji pozemků s obrovským ziskem.

Paseo de la Castellana
Plaza de Castilla

K nákupu pozemku použil Santiago Bernabéu stejnou metodu, jakou využil při výstavbě nového stadiónu Chamartín, současného Estadio Santiago Bernabéu. Konkrétně šlo o emisi dluhopisů.

Více podrobností najdete v následujícím článku deníku ABC, kde se psalo, že „příští úterý začne Real Madrid vydávat dluhopisy ve výši 30 milionů peset, které se budou skládat z 30 000 dokumentů v nominální hodnotě 1 000 peset každý. Dluhopisy budou nakoupeny se slevou, protože zájemci budou muset zaplatit 970 peset za každý dokument.“

Článek ABC - Dluhopisy

Zmiňovaná emise měla obrovský úspěch. Po čtyřech hodinách byly všechny dluhopisy úplně vyprodány. „Emise dluhopisů Realu Madrid byla uzavřena a skončila s plným pokrytím nominální hodnoty,“ psalo se tenkrát v deníku ABC.

Článek ABC - prodané dluhopisy

Fotografie níže ukazují sportovní městečko Realu Madrid na počátku 60. let. Opět stojí za pozornost okolí areálů, respektive téměř úplná absence jakýchkoliv staveb v blízkosti.

Městečko Realu Madrid v 60. letech

Tento článek deníku ABC zase ukazoval první návrh toho, jak bude vypadat plánované sportovní městečko Real Madrid.

Článek ABC - Návrh sportovního městečka

Rozvoj sportovního městečka

Samotné sportovní městečko bylo slavnostně otevřeno 18. května 1963. V provozu bylo od roku 1960, ale z počátku byly k dispozici pouze tenisové kurty. O tři roky později již přibylo několik fotbalových hřišť a atletická dráha.

V roce 1966 byly otevřeny bazény, kluziště a poměrně ikonická basketbalová hala. Dá se tedy říci, že městečko rostlo od samého počátku 60. let sedmimílovými kroky.

Rozvoj městečka Realu Madrid

Je snadné pochopit, jak obrovský nárůst hodnoty zaznamenaly pozemky, které v roce 1957 koupil Santiago Bernabéu a v roce 2001 prodal Florentino Pérez. Zdá se přirozené, že v souladu s urbanizačními procesy se tyto oblasti „posouvaly“ směrem do centra a zvyšující se hodnota pozemků situaci zlepšovala, samozřejmě z pohledu Realu Madrid.

Stačí se podívat na fotky Paseo de la Castellana níže. První je z roku 1957, druhá se datuje do roku 2018. Z místa na periférii až do samého centra hlavního města Španělska.

Paseo de la Castellana 1957 a 2018

Neúspěšné změny využití

V roce 1972 došlo již k několikanásobnému navýšení hodnoty předmětného území, a to i z toho důvodu, že se výrazně zvýšily ceny okolních nemovitostí výstavbou metra. Skupina investorů nabídla Realu Madrid 4 miliardy peset a chtěla na pozemcích postavit 70patrové mrakodrapy (když klub před několika lety koupil pozemky za 11 milionů peset!).

Tehdejší starosta Madridu Carlos Arias Navarro, který s Francem velmi úzce spolupracoval, byl od počátku proti operaci. Navzdory nesouhlasu představil Santiago Bernabéu tento projekt na Valném shromáždění socios v roce 1973.

Protože stále nepřišel souhlas úřadů, byly podniknuty zoufalé kroky a projekt byl předložen samotnému Francovi. Tehdejší generál projekt nepodpořil, takže smlouva nebyla nikdy uzavřena (naštěstí). Real Madrid nesměl za diktatury dělat to, co Atlético Madrid nebo Barcelona.

Nejedno vedení klubu se od 70. let do roku 2000 pokoušelo prodat pozemky, které legendární prezident koupil. Bez efektu. Nepodařilo se ani změnit urbanistická omezení pro sportovní městečko, aby bylo možné pozemky prodat na investice.

Franco odmítl Bernabéa v roce 1973, Juan Barranco zase Ramóna Mendozu o 14 let později a Álvarez de Manzano pro změnu Lorenza Sanze koncem 90. let. Do klubu však přišel podnikatel, který měl dosáhnout toho, co jeho předchůdci nedokázali.

Čas Florentina Péreze

Inženýr a prezident stavební společnosti ACS, odborník na transakce s nemovitostmi – Florentino Pérez. Současný prezident královského velkoklubu reaktivoval operaci změny užívání pozemku, jakmile přišel do klubu.

Sportovní městečko bylo součástí dědictví Realu Madrid. Zařízení o rozloze 148 700 metrů² v samém centru Madridu, kde byly enormní ceny, ale také obrovská poptávka.

K prodeji prostor pro kancelářské budovy, které měly vyrůst na místě bývalého sportovního areálu na Paseo de la Castellana, byla vybrána poradenská firma CB Richard Ellis. Komercializace byla provedena prostřednictvím mezinárodního výběrového řízení.

CB Richard Ellis odhadl hodnotu pozemků sportovního města na zhruba 600 milionů eur. Šest společností se ucházelo o prodej budov, které dnes patří do obchodní oblasti Cuatro Torres. Projekt měl téměř jednomyslnou podporu. Městská rada, město Madrid, sousedé, odbory a partneři klubu hlasovali pro rekvalifikaci oblasti.

Za zmínku také stojí, že pro hlasovali nejen členové Partido Popular, politické síly, se kterou je Florentino Pérez nejčastěji ztotožňován, ale shoda byla viditelná prakticky ve všech frakcích. Rekvalifikace každého hřiště pro každý klub vyžadovala souhlas místních úřadů, ale projekt Realu Madrid měl zdaleka nejlepší dopad na rozvoj Madridu jako města.

Pohled na Madrid po prodeji pozemku

Komunita Madridu a radnice podepsaly smlouvu s Realem Madrid, podle níž bylo na město převedeno přibližně 12 hektarů zelených ploch. Menší část svého pozemku nakonec získal Real Madrid k zástavbě, i když v 60. letech patřila k prvním vlastníkům tohoto pozemku.

Tato transakce měla plnou podporu téměř všech politických stran a ve Španělsku nikdy neproběhla operace tak transparentní, jakou byl zmiňovaný prodej pozemku Realu Madrid. Podle různých zdrojů nakonec Los Blancos na této transakci vydělali asi 500 milionů eur.

Madridské obchodní centrum se stalo jedním z nejznámějších center na světě, hned vedle Docklands v Londýně a Potsdamer Platz v Berlíně. Každá ze čtyř věží byla oceněna za své architektonické návrhy a stavební či ekologická řešení.

Jeden z mrakodrapů původně vlastnilo město Madrid a 37 % druhého patřilo Madridské komunitě, takže ze všeho jednoznačně profitoval nejen Bílý balet.

I když byla transakce široce kritizována v tisku a označena za nezákonnou či neetickou, poukazující na obrovský zisk pro klub, je třeba poznamenat, že v roce 2004 ji dokonce Evropská komise označila za zcela legální. Na případ osobně dohlížel a bez negativních rozhodnutí jej uzavřel Mario Monti, komisař pro hospodářskou soutěž.

Operace měla hodnotu více než 1,5 miliardy eur, z toho 1,4 miliardy eur na nákup pozemků a výstavbu výškových budov a více než 100 milionů eur na dokončení přístupové infrastruktury do areálu.

Nakonec byly čtyři věže, na které měl nárok Real Madrid, město Madrid a Komunita Madridu, prodány společnostem Caja Madrid, Sacyr Vallehermoso, Inmobiliaria Espacio a Mutua Madrileña.

Někdo dodnes tvrdí, že Madrid a španělská vláda, vedená v té době premiérem José Maríou Aznarem, který byl Madridistou, pomohla Realu Madrid prodat pozemky, což klubu pomohlo vypořádat se s jeho tehdejším dluhem dosahujícím 300 milionů eur. Real navíc mohl provádět galaktické přestupy, které poznamenaly budoucnost klubu.

Vedení Realu Madrid se vždy brání, že většinu získaných prostředků vyčlenilo na stavbu nového centra ve Valdebebas a tehdejší stavební reformy stadionu Santiaga Bernabéa.

Aktuální tréninkové centrum Realu Valdebebas

Jasné nicméně je, že vize prezidenta Santiaga Bernabéa a schopnosti budoucího nástupce Florentina Péreze v tomto případě významně pomohly finanční situaci Realu Madrid. Bez nich by Real nebyl klubem, jaký ho dnes známe.

Další články z historie

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


6 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Hráči, kteří zakončili kariéru v Realu Madrid. Kroos ve společnosti Camacha, Sanchíse, Zidana a Hazarda
Kronika Bilého baletu

Hráči, kteří zakončili kariéru v Realu Madrid. Kroos ve společnosti Camacha, Sanchíse, Zidana a Hazarda

Jen málo hráčů v historii fotbalu mělo možnost ukončit svou kariéru v Realu Madrid. Nyní se Toni Kroos připojí ke…
Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?
Podcasty BilyBalet.cz

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?

Díky hráčské kariéře se stal světovou fotbalovou modlou, ke které vzhlížely a vzhlíží miliony mladých hráčů. Ronaldo Nazario ale po…
SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?
Exkluzivně

SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?

Třicet kol La Ligy je za námi, osm před námi. Finiš nejvyšší španělské soutěže bude tradičně napínavý a jistě emocemi…
Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?
Exkluzivně

Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?

Má za sebou úspěchy jako hráč i trenér. Jeho svěřenci, kolegové, ale i například novináři na něj nedají dopustit. Carlo…