Kulisy odchodu Trenta z Liverpoolu: frustrace spojená s kontraktem, co řekl Slotovi a proč právě teď?

Kulisy odchodu Trenta z Liverpoolu: frustrace spojená s kontraktem, co řekl Slotovi a proč právě teď?
Trent Alexander-Arnold (zdroj: x.com/LiverpoolFC)

James Pearce na stránkách The Athletic odhaluje, proč se anglický obránce rozhodl opustit Liverpool a připojit se k Realu Madrid.

Trent Alexander-Arnold se rozhodl ukončit jednu kapitolu svého života – a chtěl to říct Arne Slotovi osobně. K rozhovoru došlo během březnové reprezentační přestávky. Pravý obránce Liverpoolu, který se zotavoval ze zranění kotníku utrpěného v odvetném utkání s Paris Saint-Germain v osmifinále Ligy mistrů, dorazil do tréninkového centra v Kirkby, aby se setkal s trenérem The Reds.

Bez zbytečných okolků mu oznámil, že po vypršení svého kontraktu na konci sezóny klub opustí. Cítil, že nastal čas vystoupit ze své komfortní zóny a přijmout nové výzvy. Slot jeho rozhodnutí přijal se zklamáním, ale s respektem. „Jsi klíčovou součástí týmu, takže pojďme tuto cestu zakončit ve velkém stylu,“ řekl. Alexander-Arnold, kterému trenér dal jasně najevo, že s ním stále počítá v boji o titul, odpověděl bez zaváhání: „Můj přístup se nemění. Dám do toho všechno až do posledního dne.“

Ve stejnou dobu jeho zástupce oficiálně informoval sportovního ředitele Liverpoolu, Richarda Hughese, že hráč nehodlá prodloužit smlouvu. Na Anfieldu to však nebylo žádné překvapení. Jednání o nové dohodě de facto skončilo už na začátku března, a Alexander-Arnold si vzal čas, aby si vše definitivně ujasnil.

Záměrně se rozhodl držet věc v tajnosti, dokud tým nezíská titul – nechtěl, aby jeho odchod odváděl pozornost od nejdůležitějšího cíle sezóny. Teď, osm dní po bouřlivých oslavách na Anfieldu po drtivé výhře 5:1 nad Tottenhamem, je jeho rozloučení s klubem oficiální.

Přesto však ještě veřejně neprozradil, kam povedou jeho další kroky. Ze svého respektu k Liverpoolu a kvůli tomu, že smlouva s Realem Madrid ještě nebyla dotažená do konce, ponechal tuto informaci pod pokličkou. Vše ale napovídá tomu, že od příští sezóny bude jeho domovem Santiago Bernabéu.

Tím končí jeho dvacetileté spojení s Liverpoolem, které začalo, když jako šestiletý chlapec vstoupil do klubové akademie. Svůj sen naplnil, odehrál přes 350 zápasů a získal trofeje, o kterých sní každý fotbalista – Ligu mistrů, dva anglické tituly, FA Cup, dva Ligové poháry, Superpohár UEFA a Klubové mistrovství světa.

Nyní přichází emotivní rozloučení. Novináři The Athletic mluvili s lidmi dobře obeznámenými se situací Alexander-Arnolda, kteří pod podmínkou anonymity poskytli odpovědi na klíčové otázky ohledně jeho rozhodnutí odejít.

Jak se mohlo stát, že Liverpool – klub s tak silnou vizí – nechal jednoho ze svých nejcennějších hráčů odejít zadarmo na vrcholu kariéry? Kdy Real Madrid zahájil svou ofenzivu? A především: proč se Trent Alexander-Arnold rozhodl udělat tento krok?

Léto 2023 přineslo zásadní zlom. Poprvé ve své kariéře vstupoval Alexander-Arnold do posledních dvou let smlouvy. Dříve Liverpool vždy jednal včas – nové kontrakty přicházely v červenci 2017, lednu 2019 a červenci 2021, kdy klub oceňoval jeho růst a rostoucí roli v týmu.

Po odchodu Jamese Milnera a svém jmenování vicekapitánem věřil, že jednání o nové smlouvě odstartuje ještě před sezónou 2023/24. Jenže k tomu nedošlo. Klub se tehdy zmítal v organizační nejistotě – sportovní ředitel Julian Ward odstoupil pouhý rok poté, co nahradil Michaela Edwardse, a Liverpool nedokázal najít dlouhodobou náhradu. Dočasně tak funkci převzal Jorg Schmadtke, kterého na doporučení Kloppova agenta Marca Kosickeho přivedli z fotbalového důchodu.

Schmadtke se prezentoval jako „Kloppův asistent“ – jeho hlavním úkolem bylo vyjednávat přestupy, zatímco klub zahájil rozsáhlou přestavbu záložní řady. Prodlužování smluv šlo stranou.

V listopadu 2023 se situace ještě více zkomplikovala, když Klopp oznámil prezidentovi FSG Mikeovi Gordonovi, že cítí vyčerpání a po skončení sezóny klub opustí. Když o dva měsíce později své rozhodnutí zveřejnil, bylo jasné, že veškerá jednání se pozastaví, dokud nebude jasné, kam Liverpool směřuje. Žádný hráč nechtěl zavázat svou budoucnost klubu, dokud nebylo jasné, kdo tým převezme a jakou roli mu přidělí.

Mike Gordon se chystal postupně ustoupit z každodenního řízení klubu, a nakonec přesvědčil Michaela Edwardse k návratu – tentokrát jako generálního ředitele fotbalových operací FSG, od března 2024. Jeho první krok? Přivést Richarda Hughese z Bournemouthu na pozici sportovního ředitele. Hughesovým hlavním úkolem bylo najít náhradu za Kloppa – volba padla na Arneho Slota z Feyenoordu.

Přesto jeho úplně první telefonát po nástupu do funkce směřoval k lidem blízkým Alexander-Arnoldovi. Už ve druhé polovině dubna předchozího roku začala jednání o nové smlouvě, která nakonec vyústila v předložení první nabídky. Alexander-Arnold chápal, proč klub tak dlouho čekal, ale jak se blížil poslední rok jeho kontraktu, začal si klást otázku, zda sezóna 2024/25 nebude jeho poslední v dresu Liverpoolu.

Zájem Realu Madrid byl v té době veřejným tajemstvím, a Alexander-Arnold stále více přemýšlel nad tím, jak moc Liverpool skutečně stojí o jeho setrvání. Pochybnosti postupně rozptylovaly nabídky, které mu Hughes předložil – klub mu nabídl podmínky, díky nimž by se stal nejlépe placeným krajním obráncem Premier League a jedním z nejlépe vydělávajících na světě.

Jenže myšlenka na přestup do Španělska už v té době získávala stále jasnější obrysy.

V tomhle klubu jsem strávil 20 let. Podepsal jsem čtyři nebo pět prodloužení smlouvy a nikdy se to neřešilo veřejně. Nebude tomu jinak ani teď,“ řekl Alexander-Arnold po zářijovém vítězství 3:0 nad Bournemouthem.

Na přímou otázku, zda chce zůstat, odpověděl krátce: „Chci být hráčem Liverpoolu tuto sezónu (minimálně) – víc k tomu neřeknu.“

Byl to jeho první a zároveň poslední rozhovor v mix zóně. Když hovořil pro televizní stanice s vysílacími právy, jeho budoucnost byla předem zapovězené téma. Mlčel, ačkoli spekulace sílily. Nechtěl přilévat olej do ohně, přestože věděl, že prostor zaplní nepotvrzené informace.

Uvnitř však bojoval s nejtěžším rozhodnutím své kariéry. A tím těžším, že si rychle vybudoval silné pouto se Slotem. Fascinovala ho jeho preciznost, důraz na detaily. Považoval ho za génia, perfekcionistu, který mu pomohl výrazně zlepšit defenzivu.

Buď na mě tvrdý,“ řekl Slotovi při analýze svých výkonů v prvních týdnech sezóny v Kirkby. Alexander-Arnold si byl jistý, že pod jeho vedením bude Liverpool bojovat o největší trofeje. Pomáhalo mu i to, že většinu sezóny se řešila budoucnost Virgila van Dijka a Mohameda Salaha. Nakonec oba v dubnu prodloužili smlouvy o další dva roky.

O to víc ho ale zasáhly chvíle, kdy slyšel nebo četl, že jeho oddanost klubu je zpochybňována – že „myslí jen na Španělsko.“ Spekulace vyvrcholily před zápasem s Manchesterem United na Anfieldu 5. ledna. Po zprávách ze Španělska, že už dal Realu Madrid své slovo, Alexander-Arnold odpověděl gestem naznačujícím „samé řeči“, když slavil gól při drtivé výhře 5:0 nad West Hamem.

30. prosince Liverpool oficiálně odmítl nabídku Realu Madrid, který chtěl získat Alexandra-Arnolda už v zimě. Návrh přišel nečekaně, ještě před 1. lednem – dnem, kdy bylo možné zahájit oficiální jednání s hráčem. Podle zdrojů ze Španělska byl Real ochoten zaplatit přibližně 20 milionů liber, aby ho přivedl okamžitě, místo aby čekal dalších šest měsíců. Ve stručné výměně názorů ale nepadla žádná konkrétní částka.

Edwards a Hughes od začátku jasně deklarovali, že tým neoslabí před koncem sezóny – obzvlášť když Liverpool bojoval na čtyřech frontách a Alexander-Arnold měl pro mužstvo nevyčíslitelnou hodnotu.

Klub zároveň odmítl vážný zájem ze strany Al-Nassr, který měl na mušce Darwina Núñeze. Odpověď přišla 18. ledna – Alexander-Arnold při dramatické výhře nad Brentfordem asistoval Núñezovi, a ve stejný den Arsenal promarnil dvougólové vedení proti Aston Ville. Liverpool vedený Slotem tak upevnil svou pozici v čele tabulky.

Alexander-Arnold těžce nesl obvinění, že to on sám podněcoval Real Madrid k podání nabídky na konci prosince. Dobře věděl, že po říjnovém zranění Daniho Carvajala měl madridský klub vážný problém s obsazením pravé strany obrany a že měl o něj velký zájem. Přesto nikdy neuvažoval o odchodu uprostřed sezóny.

O nabídce, kterou Liverpool obdržel a následně odmítl, se dozvěděl jen pár minut předtím, než zpráva na Silvestra pronikla do britských médií. Stále tehdy jednal o nové smlouvě a definitivní rozhodnutí o budoucnosti ještě nepadlo.

Kritika, která se na něj snesla, ovlivnila jeho výkon proti Manchesteru United. Několikrát chyboval a stal se terčem frustrace fanoušků během remízy 2:2 na Anfieldu. V těchto těžkých chvílích mu byl obrovskou oporou Slot – veřejně i v soukromí.

Silně ho povzbudilo také vřelé přijetí od fanoušků Tottenhamu, když nastoupil v prvním semifinálovém utkání Ligového poháru v Londýně tři dny po zápase s United. Následně, jako kapitán Liverpoolu, skóroval ve vítězném utkání FA Cupu proti Accrington Stanley. Když ho ve druhém poločase vystřídal Conor Bradley, stadion ho odměnil bouřlivým potleskem.

Real Madrid dlouho sledoval situaci Alexandra-Arnolda a od listopadu byl přesvědčen, že ho dokáže získat. V posledních letech si klub vytvořil osvědčený systém – pravidelně přiváděl evropské hvězdy na volný přestup, jako Kyliana Mbappého, Davida Alabu či Antonia Rüdigera.

Hlavní skaut Juni Calafat se staral o budování vztahů s hráči a sondování jejich zájmu o přestup. Teprve poté vstupoval do hry generální ředitel José Ángel Sánchez, který vedl oficiální jednání. Veškerá klíčová rozhodnutí nakonec musela získat souhlas prezidenta klubu Florentina Péreze.

Zásadní zlom nastal po vážném zranění Daniho Carvajala v zápase proti Villarrealu. Vedení Realu se rozhodlo, že Alexander-Arnold bude jeho prioritním cílem na pravou obranu. Carvajal oslavil v lednu 33. narozeniny a klub už delší dobu hledal jeho nástupce, ale po jeho nečekaném výpadku chtěl liverpoolského obránce získat co nejrychleji.

V lednu osoba blízká Carlovi Ancelottimu řekla pro The Athletic: „Jedno je jisté – bez špičkového pravého obránce se Liga mistrů vyhrát nedá.“

Vedení Los Blancos bylo přesvědčeno o tom, že v lednu bude mít dobrou příležitost si Trenta zavázat o půlrok dříve. Liverpool měl v Premier League komfortní náskok a na pravé straně obrany se skvěle osvědčil mladý Conor Bradley. V Madridu věřili, že anglický klub by mohl být ochotný Alexandra-Arnolda prodat za vhodnou cenu, místo aby ho v létě ztratil zdarma.

Jenže se přepočítali – Liverpool nabídku okamžitě odmítl. Když Real neuspěl s přímým přestupem, změnil taktiku. Představil hráči detailní sportovní i finanční projekt a požádal ho, aby smlouvu na Anfieldu neprodlužoval.

V Madridu rostlo přesvědčení, že dohoda je prakticky hotová. Už v březnu byli Ancelotti a klíčoví lidé ve Valdebebas vedením informováni, že přestup je na spadnutí. Slot však na Alexander-Arnolda dál sázel. Jeho přístup se nezměnil a trenér nechtěl přijít o tak kreativního hráče. Dobře věděl, jak moc se anglický obránce obětoval pro tým.

V říjnu, po zranění v reprezentačním utkání Anglie s Finskem, nastupoval i přes bolest, hrál pod injekcemi. V březnu, po zranění kotníku proti PSG, tvrdě pracoval na rehabilitaci a vrátil se na hřiště dřív, než se očekávalo.

Právě proto měl jeho vítězný gól proti Leicesteru City 20. dubna takový náboj. Alexander-Arnold chtěl dokázat výkonem, ne slovy, že je stále plně odhodlaný bojovat za jubilejní 20. titul pro Liverpool.

Ať jsou titulky o jeho nádherném gólu, ne o smlouvě,“ prohlásil po zápase Slot. „Bylo by absurdní zpochybňovat jeho nasazení pro tenhle klub.“

Steve McManaman a Michael Owen kdysi také zamířili z Liverpoolu do Realu Madrid, aby hledali další úspěchy. Alexander-Arnoldova cesta je ale jiná – odchází po dominantní sezóně, kterou Liverpool ovládl pod Slotovým vedením.

Proč tedy odchází? Protože cítí, že v Liverpoolu splnil vše, co si předsevzal. Ve 26 letech nastal správný čas přijmout novou výzvu.

Během sezóny prohlásil, že chce být prvním krajním obráncem, který získá Zlatý míč, a věří, že změna prostředí mu pomůže naplno rozvinout jeho potenciál. Chce poznat život i fotbal v Madridu, začít od nuly a dokázat svou hodnotu. Pomoci mu v tom má i jeho blízké přátelství s Judem Bellinghamem.

Alexander-Arnold odchází jako volný hráč, což znamená vysokou podpisovou prémii, ale peníze pro něj nikdy nebyly tím hlavním. Kdyby tomu tak bylo, už od 1. ledna by přijímal nabídky z celé Evropy a zvažoval i zájem klubů z Premier League. Ve finále nebylo podstatné, jakou finanční nabídku mu Liverpool předložil – ani o 5 milionů liber vyšší plat by jeho rozhodnutí nezměnil.

Na obou stranách nezůstala žádná hořkost ani lítost. Namísto toho převládl vzájemný respekt – zvlášť vůči Richardu Hughesovi, který před rokem převzal složitou situaci a udělal maximum, aby hráče přesvědčil k setrvání.

Z pohledu Liverpoolu byla jednání dlouhá, ale vedena v dobré atmosféře a s vzájemným porozuměním. Postupem času však bylo stále jasnější, že dohoda nebude možná. Klub mu nemohl nabídnout to, po čem nejvíc toužil – nové výzvy.

Rekordman Premier League v počtu asistencí obránce (64) se naplno zapojil do mistrovských oslav po drtivé výhře nad Tottenhamem na Anfieldu. Přišel až k The Kop, které skandovalo „Scouser (hovorové označení pro obyvatele Liverpoolu) v našem týmu“. Roztáhl ruce a dotkl se srdce. Někteří v tom viděli náznak změny jeho rozhodnutí, ale pro něj to bylo dokonalé rozloučení.

Večer se vřele rozloučil s hlavním majitelem klubu, Johnem W. Henrym.

Byl jsi výjimečný hráč tohoto týmu. Nemůžu ti dostatečně poděkovat za vše, co jsi pro tenhle klub udělal,“ řekl Henry. „Je škoda, že odcházíš, ale přeji ti hodně štěstí.“ Alexander-Arnold odpověděl jednoduše: „Děkuji za všechno. Byla to čest.“

O pár ulic dál, na rohu Sybil Road, stojí obrovská zeď s jeho podobiznou a citátem:

Jsem obyčejný kluk z Liverpoolu, kterému se splnil sen.“

Tato slova pronesl po triumfu ve finále Ligy mistrů proti Tottenhamu v Madridu v roce 2019. Teď se jeho příběh bude psát dál – opět v hlavním městě Španělska.

 

Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.


Zdroj: The Athletic

Přidat komentář

Související články

OFICIÁLNĚ: Alexander-Arnold oznámil, že po sezóně opustí Liverpool. Here we go, píše Fabrizio Romano
Přestupy

OFICIÁLNĚ: Alexander-Arnold oznámil, že po sezóně opustí Liverpool. Here we go, píše Fabrizio Romano

Liverpool FC oznámil, že Trent Alexander-Arnold, dlouholetý hráč klubu a cílová posila Realu Madrid, se oficiálně rozhodl opustit britský celek.…
Juventus se zajímá o odchovance Realu Madrid
Přestupy

Juventus se zajímá o odchovance Realu Madrid

Real Madrid čeká letos v létě velká změna, jelikož se očekává odchod trenéra Carla Ancelottiho. Největší otázkou je, kdo ho…
Operace „Alexander-Arnold“ nabírá na obrátkách. Real se chce s Liverpoolem rychle dohodnout
Přestupy

Operace „Alexander-Arnold“ nabírá na obrátkách. Real se chce s Liverpoolem rychle dohodnout

Real Madrid vstupuje do klíčového období, jehož cílem je nejen zajistit příchod krajního obránce Liverpoolu, ale také dokončit přestup ještě…
Leverkusen nebude Xabimu klást žádné překážky, řekl generální ředitel Bayeru
Přestupy

Leverkusen nebude Xabimu klást žádné překážky, řekl generální ředitel Bayeru

Indicie naznačují, že Xabi Alonso se v nadcházející sezóně stane trenérem Realu Madrid. Bayer Leverkusen svému úspěšnému španělskému kouči nehodlá…