KRONIKA BÍLÉHO BALETU (2): La Segunda – Obhajoba přímo na Santiago Bernabéu

KRONIKA BÍLÉHO BALETU (2): La Segunda – Obhajoba přímo na Santiago Bernabéu

Sportovci často tvrdí, že obhajoba mistrovského titulu je mnohem těžší, než předchozí vítězství. Před Realem Madrid byla výzva v podobě obhajoby hned ve druhém ročníku Poháru mistrů. Do soutěže nastoupilo v sezóně 1956/57 více týmů, mimo jiné i z Československa. Bílý balet si i ve druhém ročníku ověřil, že i v jiných koutech kontinentu se hraje špičkový fotbal. Do madridského finále postoupil po těžkých bojích.

 

Druhý ročník PMEZ si mohl Real Madrid zahrát jen proto, že byl obhájcem trofeje. V sezóně 1955/56 totiž v La Lize obsadil až 3. místo za mistrovským Bilbaem a Barcelonou, tedy dvěma kluby, kterým frankistický režim neustále ztěžoval život.

Ačkoliv Santiago Bernabéu navenek působil dojmem, že jej toto vůbec netrápí, a dával na obdiv trofej pro vítěze PMEZ, skutečnost byla jiná. Proto si prezident klubu dal záležet, aby kádr Merengues byl v následující sezóně ještě silnější.

Z francouzského Reims, tedy soupeře Los Blancos z prvního finále Poháru mistrů, přišel do Španělska Raymond Kopa, který se postavil vedle zkušených borců jako Di Stéfano nebo Gento.

Účastnilo se též Bilbao jakožto mistr La Ligy, a Španělsko se tak stalo první zemí, která v soutěži měla dva zástupce.

Nově získalo pozvání od UEFA šest nových zemí včetně Československa, které bylo zastoupeno Slovanem Bratislava. Poprvé se účastnil i anglický klub. FA sice trvala na zákazu staru, mistrovský Manchester United si ale z jejího doporučení nic nedělal, a do Poháru mistrů nastoupil.

Vzhůru za obhajobou

Složitost, či spíše nedokonalost tehdejšího hracího systému znamenala, že 21 účastníků Poháru mistrů bylo rozděleno na tři skupiny dle regionů. První 4 vylosované týmy z každé zóny se musely utkat v kvalifikaci, zatímco na tři „šťastlivce“, na které se při losu nedostalo, čekal automatický postup.

Real Madrid, jakožto obhájce, do onoho podivného losu nemusel, a do soutěže naskočil až v 1. kole, kde mu losem byl určen za soupeře rakouský Rapid Vídeň, taktéž jedno z nejlepších poválečných mužstev v Evropě, které tehdy táhl hlavně vynikající záložník Ernst Happel.

Alfredo[popisobr] Di Stéfano střílí branku (© Realmadrid.com)[/popisobr]

Úvodní zápas na stadionu Santiaga Bernabéua opanoval Real, který před 100 000 diváky zvítězil 4:2. Výsledek budil spíše rozpaky, protože se Rakušané v Madridu ukázali jako velice houževnatý soupeř. A odveta ukázala, že obavy byly oprávněné.

Než se Los Blancos v Prátru nadáli, odcházeli do šaten za poločasového nepříznivého stavu 0:3. Hráče se o přestávce pokusil v šatnách nabudit samotný Don Santiago, který jim připomněl tisíce Španělů v hledišti, za něž mají Los Blancos bojovat. Mluvil též o hrdosti a odpovědnosti, kterou by měl každý z nich pociťovat, když nosí dres se znakem RMCF.

Jeho slova částečně padla na úrodnou půdu, protože Di Stéfano v 60. minutě snížil na 1:3. Protože v té době ještě neexistovalo pravidlo o vstřeleném gólu, což v tu dobu bylo jedině dobře, jinak by totiž Real vypadl, a prodloužení se hrálo výhradně ve finále, musely se oba týmy dohodnout na třetím utkání.

UEFA nechávala v těchto případech týmům volnost. Nabízela se možnost neutrálního prostředí, ale asociace nic nenamítala ani proti tomu, když se kluby dohodly hrát na hřišti jednoho z nich. A jako stín se opět vynořil vynikající marketingový stratég Saporta.

Ten Saporta, který před rokem Franca přemluvil ke vstřícnosti k reprezentantům komunistické země, nyní dokázal přemluvit Rakušany, aby souhlasili s odvetou v Madridu. Jako argument uvedl, že Bernabéu, s kapacitou 100 000 diváků, je mnohem větší Praterstadion (60 000 míst).

Jako návnadu podali Bernabéu a Saporta nabídku, že se Real Madrid s Rapidem podělí rovným dílem o výtěžek ze vstupného, na což Vídeňáci přistoupili. Investice se vyplatila, domácí prostředí zabralo a tak brankami Joseita a Kopy Bílý balet v odvetě zvítězil 2:0 a postoupil dál.

Proti Rudým ďáblům

Čtvrtfinále proti francouzskému Nice měli Madridistas pod kontrolou. Po domácí výhře 3:0 dokázali uspět i ve Francii v poměru 3:2, a vyhlíželi soupeře pro semifinále. Nebyl jím tentokrát nikdo jiný, než reprezentant kolébky fotbalu – anglický Manchester United.

Ve Španělsku nevěděli, jak se na tohoto soupeře dívat. Rudí ďáblové na cestě do semifinále vyřadili již mistrovské Bilbao, a neměli jediný důvod, obávat se „až třetího týmu La Ligy…“. Z dnešního pohledu Angličané rozjeli i perfektní psychologickou hru.

Trenér Manchesteru, Matt Busby, totiž před utkání vykládal, že jeho tým je „o něco lepší, než tým Bernabéua“, a rovněž „nepochybuje o tom, že trofej letos vybojují jeho hříbata.“ „Ano, Real nás možná v Madridu udolá, ale jen díky pomoci jeho fanoušků. Aby nás vyřadil, musel by vyhrát o více než tři branky.“, zněla slova sebevědomého Busbyho.

Hodinu držely obrany obou týmů bezbrankový stav, než v krátkém sledu udeřil Rial a Di Stéfano. V 82. minutě sice snížil Thomas Taylor, ale hned po rozehrávce vrátil dvoubrankové vedení na stranu Los Blancos Mateos.

Trenér Villalonga usoudil, že nejlepší obranou jeho týmu bude útok. A když po zhruba půlhodině odvetného zápasu vedl Real brankami Riala a Kopy 2:0, všem bylo jasné, že sen Manchesteru o sesazení krále uplynulého ročníku, se rozplývá. Rudí ďáblové dokázali ve druhé půli pouze vyrovnat, a tak si Real mohl zahrát druhé finále v řadě.

Finále

Soupeřem v zápase o Pohár mistrů byla italská Fiorentina, mistr defenzivního pojetí hry. Real Madrid měl ale v zádech jeden trumf, a tím bylo domácí prostředí. UEFA totiž jako místo druhého finále vybrala Estadio Santiago Bernabéu.

Podle klubových údajů sledovalo finále 125 000 diváků, a Real dosáhl dalšího primátu v soutěži. Stal se prvním týmem, který měl možnost o Pohár mistrů bojovat na svém domácím stadionu. Duel dvou týmů s naprosto odlišným stylem dlouho vyzníval ve prospěch Italů, kteří dlouho drželi bezbrankový stav.

PMEZ[popisobr] Hráči slaví druhý Pohár mistrů (© Realmadrid.com)[/popisobr]

Až v 70. minutě otevřel skóre Alfredo Di Stéfano. Když Fiorentina následně otevřela hru, udeřil o šest minut později Gento. Stav 2:0 určil i celkový výsledek finále, a další rekordy pro Real byly na světě: Jako první dokázal prvenstvní v PMEZ obhájit, a jako první též uspěl před vlastními diváky, což se kromě Bílého baletu podařilo jen v roce 1965 Interu Milán.

Sezóna 1956/57 byla pro Real Madrid úspěšná. Kromě Poháru mistrů triumfoval i v La Lize, a získal tak první double tohoto druhu (jeden z celkových tří – pozn. redakce). Se 7 brankami byl Di Stéfano nejlepším střelcem soutěže, a po zásluze získal v roce 1957 Zlatý míč. Dominanci Bílého baletu podtrhlo třetí místo Raymonda Kopy. 

PMEZ, finále

30. 5. 1957 (17:30)

Logo

2

:

0

Logo

Real Madrid

Fiorentina

Stadion:
Santiago Bernabéu, Madrid

Rozhodčí:
Leo Horn (Nizozemsko)

Statistiky

Di Stéfano (p) 70. Góly
Gento 78.

Sestavy

Logo
Real Madrid

Alonso
Marquitos – Torres – Lesmes
Múñoz – Zarraga
Kopa – Mateos – Rial – Gento
Di Stéfano 

Trenér: José Villalonga


Logo

Fiorentina

Sarti
Magnini – Orzan – Cervato
Scaramucci – Segato
Julinho – Gratton – Montuori – Bizzarri
Virgili

Trenér: Fulvio Bernardini

 

Další informace o španělském fotbale

Španělskýfotbal.cz Novinky nejen o španělském fotbale, sleduj na ŠpanělskýFotbal.cz.

13 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Všechno nejlepší, legendo! Real Madrid dnes slaví 122 let od založení
Kronika Bilého baletu

Všechno nejlepší, legendo! Real Madrid dnes slaví 122 let od založení

Přesně před 122 lety byl oficiálně založen klub, který se zapsal do fotbalové i basketbalové historie zlatým písmem. Real Madrid…
Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991
Kronika Bilého baletu

Nečekaně pevná obrana Realu v lize. Lepší čísla měla naposledy v roce 1991

Před sezonou právem vyděsila fanoušky Realu Madrid zpráva o dlouhodobém zranění brankáře Thibauta Courtoise. Když se k němu po prvním…
Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano
Mužstvo

Jude Bellingham tvoří historii. Za 15 zápasů dal více gólů než CR7 i Di Stéfano

Neuvěřitelný vstup do angažmá v Realu Madrid pokračuje. Jude Bellingham skóroval i na půdě Cádizu a překonal tím v historických…
Bellinghamův snový start v Realu. Více gólů měl pouze legendární Di Stéfano
La Liga

Bellinghamův snový start v Realu. Více gólů měl pouze legendární Di Stéfano

Za dva měsíce zcela pobláznil fanoušky Realu Madrid. Jude Bellingham prožívá naprosto fantastický vstup do nového angažmá. Naposledy to potvrdil…