Kdo je José Ángel Sánchez? Tichý génius, který je pravou rukou Florentina Péreze

Kdo je José Ángel Sánchez? Tichý génius, který je pravou rukou Florentina Péreze
José Ángel Sánchez (zdroj: realmadrid.com)

Portál Relevo se rozhodl představit postavu José Ángela Sáncheze, generálního ředitel Realu Madrid. A to pomocí příběhů kolegů z Guadarramy, vedení, agentů a dokonce i nepřátel.

„Něco ti o něm řeknu, protože je to velmi zajímavý člověk, ale je lepší neuvádět mé jméno. Je to velmi, velmi skromný člověk a absolutně nesnáší, když se o něm mluví.“ Tento výrok asi nejlépe vystihuje Josého Ángela Sáncheze Periáñeze (narozeného v roce 1967 ve Villacastínu v provincii Segowia), jednoho z nejdůležitějších lidí v historii Realu Madrid.

Zároveň také jednoho z nejtajemnějších. Je jedním z pilířů klubu Florentina Péreze, který mu dává plnou důvěru. Byl to prezident klubu, kdo jej získal od společnosti Sega v roce 2000, hned poté, co vyhrál své první volby.

Stálice v klubu

JAS, jak je známý ve fotbalovém světě, je vzděláním filozof a vášní historik. Dnes spoluvládne Realu Madrid, jeho kariéra a role se hodí k univerzitní analýze.

Málokdo dokáže zůstat v elitním fotbalovém klubu jako pravá ruka různých prezidentů: od roku 2000 do roku 2006, od roku 2009 dodnes Florentina Péreze a od roku 2006 do roku 2009 Ramóna Calderóna.

Kromě sedmi titulů z Ligy mistrů a osmi španělských triumfů je José Ángel držitelem čestného titulu jediného bodu shody mezi posledními dvěma prezidenty Realu Madrid.

„I když mezi nimi byly značné rozdíly, důvěřovali jeho práci a stejně tak obdivovali jeho profesionalitu. Něco takového může dosáhnout jen člověk s mimořádnou myslí. Je normální, že takový člověk vydělá 3 miliony eur ročně, jak se povídá…,“ říká zaměstnanec klubových kanceláří ve Valdebebas.

Nezazní křivé slovo

Jak málokdo chce vůbec mluvit o JAS s novináři, protože jde o záhadné a neznámé téma, stejně jako o něm nikdo ani mimo záznam a pod vlivem drinku neřekne křivého slova, nebo s ním mediálně nesrovnává své účty. Ani jedno negativní slovo.

Vypovídá to o něm opravdu hodně, protože se to děje v klubu jako Real Madrid, kde i dobří a normální lidé jako Carlo Ancelotti mají své odpůrce. I když v průběhu sběru materiálu někdo neúmyslně jeho směrem vznesl drobné obvinění, i tak to lze zároveň považovat za pochvalu. Potvrzují to tři případy, které by teoreticky měly být lídry jeho opozice, tedy propuštěný bývalý zaměstnanec, bývalý aktivista Barcelony a expertka La Ligy.

José Ángel Sánchez (zdroj: realmadrid.com)

„Je tak inteligentní, nikdy nebyl předmětem žádného skandálu, a podívejte se, co se stalo v Realu Madrid od začátku tohoto století: volební podvody, různé přestupy, neúspěšné faxové operace, pozdní registrace, neoprávněné jedenáctky… Vždy zůstává ve stínu,“ zdůrazňuje bývalý zaměstnanec Realu Madrid, který klub v posledních letech opustil.

„Je to skvělý člověk, který pracuje velmi efektivně. Ani on nic nepustí ven,“ dodává bývalý Bartomeův spolupracovník, který měl s ředitelem Realu mnoho pracovních schůzek v Madridu. Jako by to nestačilo, práci JAS oceňuje i nepřítel z La Ligy, s nímž se Los Blancos setkávají u soudů prakticky každý den.

„Jedna věc je nesouhlasit s jednáním Realu Madrid nebo vizí klubu a druhá je oceňování toho, co nelze podcenit: je velmi inteligentní, suverénně komunikuje, je didaktický, přesvědčivý a empatický. To je klíč k ovládnutí různých fotbalových bestií.“

Dobrý střední útočník

José Luis Moreno, známý spíše jako Palomo, se s ním setkal v Guadarramě v juniorech Atlétika Los Leones de Castilla: 

„Já jsem byl delegát a on byl dobrý hrotový útočník. Nejsem objektivní, ale chytřejšího člověka, než je on, jsem nepotkal. Vždy je napřed. Předběhl svou dobu. Tady opakujeme, že je to zas*aně dobrý šéf. A nejlepší na tom je, že ačkoliv je dnes tím, kým je, zůstává prostým, blízkým, skromným a vtipným mužem. Bylo to na něm vidět už v dětství,“ říká.

Syn inženýra Ángela a učitelky Mari Carmen přišel do Guadarramy z Villacastín jako dítě. Jeho otec, původem z Galicie, pracoval pro společnost Iberpistas, která stavěla tunel na silnici A-6 do Madridu.

Rozený šéf

Od té doby, co nastoupil do veřejné školy v San Carlos, nedělal nic jiného, než že vyčníval. Jedno léto před dospělostí začal pracovat v obchodním centru Corte Inglés a po dvou měsících se stal vedoucím celého patra a po čase řídil veškerý prodej.

„Opustil školu a rychle začal pracovat pro videoherní společnost Sega jako obchodník. V pouhých 27 letech se stal generálním ředitelem společnosti pro Španělsko. Poté se přestěhoval do Portugalska, kde byl šéfem společnosti pro Evropu,“ popisuje jeden ze Sánchezových býáývalých sousedů.

„Když byl Florentino v roce 2000 zvolen prezidentem Realu Madrid, ukořistil ho na pozici marketingového ředitele klubu. Calderón z něj pak udělal generálního manažera,“ doplňuje známý.

Od té doby jeho postavení a význam v klubu jen rostly. Zároveň odmítl nabídky jít pracovat do Manchesteru United, Liverpoolu i k superagentovi Jorgemu Mendesovi.

Velký dříč

JAS pracoval od úsvitu do soumraku v kancelářích Bernabéu a nyní utváří klubový život v budovách Valdebebas. Pracovníci klubu říkají, že přichází do kanceláří ráno jako první a míří rovnou do čtvrtého patra, lidově T-4, kde sídlí operační středisko klubu.

Kanceláře ve čtvrtém patře mají jen vyvolení. Kromě něj Begoña Sanz, kterého získal ze Segy a povýšil, když byl blízko odchodu, Carlos Ocaña, legendární Manolo Redondo a sám prezident, i když ten většinou úřaduje ze své stavební firmu ACS.

Jediná osoba ve Valdebebas ví vše, co se děje v každodenním životě generálního ředitele Ángela Sáncheze. Je jí Julia, jeho sekretářka a velmi blízká osoba. Mimochodem, idolem funkcionáře Realu je Peter Kenyon, bývalý výkonný ředitel Manchesteru United a Chelsea.

„Setkání s José Ángelem je potěšením, protože se učíte. Je to nesmírně příjemný člověk na rozhovor. Dokáže vás svými otázkami zabít, protože mluví velmi rychle a plynule se pohybuje vpřed. Umí naslouchat a nemá problém vzít váš nápad elegantním způsobem, pokud je dobrý,“ říká jedna ze zaměstnankyň akademie.

Skvělý vyjednávač

To vše potvrzuje i Pedro Bravo, prezident španělské asociace fotbalových agentů. „Jednal jsem s ním přímo i nepřímo. Je to jednička. Je inteligentní, ale také šikovný. Při jednání vytváří vazbu. Je těžké být tak blízko člověku s rozdíly, které máte. Je uctivý, nesmírně dobře vychovaný, žoviální a všechno usnadňuje, i když vás nakonec odmítne,“ tvrdí.

Pedro Bravo uvádí příklady ze skutečného života, aby šlo lépe porozumět tomu, jak JAS funguje.

„Poznal jsem ho lépe při vyjednávání nové smlouvy Sergia Ramose a poté, když byl podepsán Higuaín. A při problému s Pedrem Leónem. Tenkrát mi ukázal svou lidskost. Byl jsem na schůzce s ním, José Mourinhem a právníky. Uklidňuje každou situaci. Bez ohledu na její závažnost. Mou tenkrát veřejně vystřelil: ‚Kdyby všichni moji současní hráči zemřeli, postavil bych juniora rychleji než Pedro Leóna.‚ JAS to obrátil vzhůru nohama. Jeho chování je perfektní.“

José Ángel Sánchez (zdroj: realmadrid.com)

„Při dohodě s Ramosem vytáhl kouzelnou hůlku,“ vzpomíná agent. „Člověk, který mě doprovázel, ohrožoval Real Madrid a prožívali jsme velmi napjaté minuty. José Ángel se rozhodl, že žádné vydírání nedovolí a najednou hrál jako génius,“ doplňuje.

„El Mundo toho dne oznámilo, že na tomto setkání bude vše vyřešeno. JAS vytáhl výstřižek z novin a položil ho na stůl. Samozřejmě osobu za tento únik pokáral a řekl. ‚Musíte pochopit, že pokud jste přítelem mnoha novinářů, tak my také známe hlavní redaktory v této zemi a někdy velmi dobře víme, odkud informace pocházejí.‚ Pak byl velmi klidný. Za posledních 30 let jsem jednal s mnoha lidmi, ale JAS ví, co dělá, a dělá to, v čem se vyzná,“ uzavírá.

Fanoušek investigativní žurnalistiky

Co se žurnalistiky týče, José Ángel Sánchez má obor vyšetřování velmi rád. Možná i proto měl tak dobrý vztah s Melchorem Mirallesem, legendou, jehož novinové titulky o skupinách GAL a ETA jsou pověstné a který za Calderónova působení vedl basketbalovou sekci.

„Potkal jsem ho po finále La Noveny v Glasgow na večeři při oslavě titulu. Všichni se k nám kromě Karanky chovali skvěle. Znal jsem JAS, i když jsem se s ním nestýkal. Když jsem dorazil do Realu, debatovalo se o tom, co s ním. Někteří, ne mnoho, ale přesto dali přednost jeho odchodu, protože pracoval pro Florentina,“ vzpomíná Miralles.

„Přesvědčoval jsem Ramóna (Calderóna), že musí zůstat s námi. Real není vtip. Je to jako řídit zemi. Musí to udělat ti nejlepší. On je nejlepší. Nový prezident mu nezůstal nic dlužen, to je pravda, ale jedno bylo jasné: pokud jste dobří, pojďme spolupracovat,“ pokračuje.

„Je to profesionál, který je loajální ke klubu. Co mě to zajímá, že je to Florentinův přítel? Pokud máme ve své profesi jedničku, tak ho nemůžeme odmítnout. Je to velká osobnost. Tato debata proběhla rychle. Tenhle bastard ví všechno. Pokud by záleželo na něm, ujišťuji vás, že Superliga by se neprezentovala v El Chiringuitu. Je to expert na komunikaci. Mohu jen říct, že když zítra založím noviny, banku nebo bar, bez přemýšlení ho najmu. Kdyby to pravidla umožňovala, klidně by mohl být prezidentem Realu Madrid,dodává Miralles.

Kultivovaný, chytrý… a Madridista!

Miralles také hovoří o Sánchezově modu operandi a jeho každodenním životě coby Florentinovy ​​pravé ruky: „Vyzná se v obchodu. Kur**sky se vyzná v marketingu. A je to skvělý Madridista. Překvapil mě v přímém kontaktu, protože je diskrétní, vtipný, neskutečně milý a má opravdu skvělý smysl pro humor.“

„Hodně jsme se spolu nasmáli. Je kultivovaný, sečtělý, vzdělaný a dá se s ním mluvit o čemkoli. Není vůbec arogantní. Hájí svůj postoj, ale k diskusi přistupuje s otevřeností a ochotou přesvědčit druhou stranu. To dělají lidé s talentem a znalostmi. Takových lidí moc není. Má úžasnou emoční inteligenci. Není snadné najít muže, který nikdy neřekl nic hloupého,“ klaní se.

Další z příběhů také ukazuje Sáncheze jako věrného spolupracovníka. „Jednoho dne jsem vyhodil basketbalového trenéra Božidara Maljkoviče a Aito García Reneses byl téměř domluven, ale nakonec jsem jako svého dalšího trenéra přivedl Joana Plaza.“

„JAS řekl, že ‚máš teda obrovské koule‚. Dodal, že bych si měl nejprve promluvit s prezidentem, protože za tento krok sklidím kritiku. Ale věřil mi. Nikdy se nerozčiluje. Zůstává klidný, reaguje rozumně a je téměř vždy přesný, i když s ním nesouhlasíte. Je tak klidný, protože zná byznys. V klubech máte lidi, kteří umí utrácet peníze, nebo lidi, kteří je umí vydělat. On umí to i to.“

„Je nejlepší v řízení. A není vidět v popředí. V dobrých i zlých časech. Má úžasný talent a nejlepší na tom je, že nesnaží slíznout smetanu. Hodně pracuje, ale umí si i užívat života a rodiny. Má kulturní zájmy. Proto je to polyglot, který rád hraje hry, čte komiksy a je vášnivý pro flamenco. Natolik, že hraje na kytaru a další nástroje pro svou ženu a své syny Jaimeho a Nica.“

Perfektní profil

Miguel Ángel Portugal, který vychoval juniory v akademii Realu Madrid, řídil Castillu a byl dokonce technickým ředitelem klubu, poukazuje na to, že klíčem k úspěchu Sáncheze je jeho diskrétnost.

„Florentino takové profily hledá. Podívejte se na lidi kolem něj: Manolo Redondo, Ramón Martínez… José Ángel přišel zvenčí fotbalu, a proto byl čistý, pokud jde o vztahy v tomto světě. S nikým neměl žádný vztah, ale také neměl vůči nikomu žádné sportovní dluhy. Jeho pečetí je diskrétnost a inteligence. Je vtipný a rozlišuje ve krátkých vztazích a těch dlouhých. Je mnohem bližším člověkem, než se může zdát,“ popisuje.

„Jeho posedlostí bylo, je a vždy bude ziskovost v každém oboru. Byl to on, kdo navrhl projekt, který dodnes funguje pod známým sloganem Hledá se dokonalost. Real Madrid vidí jako zdroj revalvace. Když přišel, některá oddělení přicházela o peníze a on s tím skoncoval. Dnes se i akademie financuje sama,“ pokračuje Portugal.

„Toho všeho dosahuje také delegováním odpovědnosti. Scházeli jsme se s ním každé pondělí. Dává své názory, ale také zůstává stranou. Velmi pohodlně se s ním pracuje. Nakonec má samozřejmě poslední slovo on,“ dodává kouč, který nyní dostal nabídku řídit Bolívii.

Pohled zevnitř

Novinář Enrique Ortego je jedním z mála, kdo se dostal do Sánchezova okolí. „Neposkytuje rozhovory a je posedlý anonymitou. Je prvním člověkem ve světě fotbalu, který přede mnou použil slovo značka a mluvil o jejím posílení. Řekl, že je třeba identifikovat klienta, v tomto případě socio, který má pocit, že je vlastníkem,“ prozrazuje redaktor.

„Chtěl, aby lidé viděli Real Madrid jako něco svého. Je překvapivé, jak se přizpůsobil světu fotbalu i jako sportovní ředitel. Má velkou empatii, nikomu nic nedává najevo, což je v tomto světě nápadné, a snadno navazuje vztahy s člověkem, se kterým jedná,“ pokračuje Ortego.

„Jeho dobrá angličtina mu otevřela mnoho dveří, protože předtím v klubu mluvil anglicky pouze José Luis Serrano. Calderónovo vedení Ángelovi závidělo, protože ho považovalo za špióna Florentina, ale Calderón mu důvěřoval a zajistil mu vyšší plat a povýšení,“ prozrazuje dále španělský novinář.

„Calderón říkal, že José Ángel je číslo jedna a má na mysli pouze klub. A také, že ho za žádných okolností nepustí,“ překvapí Ortego.

Rodinný typ

José Ángel Sánchez je velmi orientovaný na rodinu, přestěhoval se do Parquelagos, kam vzal i své rodiče. Nyní kombinuje práci, studium práv a provozování restaurace se svými bratry. K tomu myslí samozřejmě i na svou rodinu.

Oblíbené destinace ředitele Realu jsou Cercedilla, Marbella a Galicie. „Každý rok navštěvuje peña Realu Madrid v Guadarramě a vždy s sebou někoho přivede. Dokonce tu byl i Amancio Amaro. Náš fanklub byl založen v roce 1988 a on je možná mezi jeho členy číslo 1, protože se přihlásil ve velmi mladém věku,“ říkají kolegové z Guadarramy.

Palomo, zmíněný na začátku, shrnuje tento text. „Hele, je to tak dobrý chlap, že dovolil, aby založil fanklub jeho dobrý kamarád Nacho, který…podporoval Atlético! Bohužel se v 18 letech zabil… José Ángel zůstává nablízku svým dvěma bratrům Mariovi a Juanu Carlosovi. Juanův syn hraje za Cadete B v Realu Madrid. Jeho dědeček nedávno zemřel a JAS se zúčastnil pohřbu. Dnes se bohužel vídáme nejčastěji na pohřbech…“.

Perspektiva popsaná výše nejlépe vystihuje vztah generálního ředitele Realu Madrid ke světu: je blízký a bratrský, projevuje respekt a náklonnost, zůstává solidární a tichý. Velmi tichý. Podporuje vás bez zbytečného hluku.

To je José Ángel Sánchez, klíčový muž ve strukturách Realu Madrid.

Merch BilyBalet.cz

Prohlédni si náš merch. V případě nákupu podpoříš portál BilyBalet.cz, který funguje již od roku 2007.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: relevo.com

6 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Hráči, kteří zakončili kariéru v Realu Madrid. Kroos ve společnosti Camacha, Sanchíse, Zidana a Hazarda
Kronika Bilého baletu

Hráči, kteří zakončili kariéru v Realu Madrid. Kroos ve společnosti Camacha, Sanchíse, Zidana a Hazarda

Jen málo hráčů v historii fotbalu mělo možnost ukončit svou kariéru v Realu Madrid. Nyní se Toni Kroos připojí ke…
Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?
Exkluzivně

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?

Díky hráčské kariéře se stal světovou fotbalovou modlou, ke které vzhlížely a vzhlíží miliony mladých hráčů. Ronaldo Nazario ale po…
SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?
Podcasty BilyBalet.cz

SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?

Třicet kol La Ligy je za námi, osm před námi. Finiš nejvyšší španělské soutěže bude tradičně napínavý a jistě emocemi…
Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?
Podcasty BilyBalet.cz

Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?

Má za sebou úspěchy jako hráč i trenér. Jeho svěřenci, kolegové, ale i například novináři na něj nedají dopustit. Carlo…