Kdo je Endrick Felipe? Brazilský talent s extrémní silou a talentem větším než Vinícius Júnior

Kdo je Endrick Felipe? Brazilský talent s extrémní silou a talentem větším než Vinícius Júnior
Endrick Felipe (zdroj: instagram.com)

Kdo vlastně je Endrick Felipe, o kterého se má Real Madrid ucházet? Představujeme text o Brazilci, který napsal analytik Albert Blaya.

Říká se, že první dojem se počítá. V případě 16letého Endricka Felipe Moreiry platí, že kdo ho vidí poprvé, zarazí se především nad jeho fyzickou kondici. Je šílené psát v této souvislosti ve fotbale o někom, komu před třemi měsíci bylo ještě 15 let, ale Brazilec prochází fázemi vývoje tak děsivou rychlostí, že už přitáhl pozornost těch největších z Evropy: Realu Madrid, Barcelony a PSG a za nimi mnoha dalších. V éře virálů Endrick vyskočil, jako by byl zázračným dítětem se superschopnostmi.

Lepší než Vinícius

Pro Higora Santose, skauta Coritiby, proti němuž útočník před necelým měsícem debutoval v profesionálním fotbale, má Endrick „větší potenciál než Vinícius. Je to génius. Je to hráč, který v 16 dělá proti 30letým věci, které nejsou normální.“

Neymar, Viní a Endrick jsou tři velké talenty, které brazilský fotbal vydal v posledním desetiletí, a je to hráč Palmeiras, kdo má vše, aby byl z nich nejdůležitější.

Před několika týdny Endrick debutoval v prvním týmu Palmeiras po roce, kdy se stal: šampionem a nejlepším hráčem Poháru Copinha U-20; mistr a nejlepší fotbalista turnaje U-16 v Montaigu (velmi prestižní turnaj, na kterém kdysi hráli Cristiano, Tévez, Pirlo a Benzema); mistr a nejlepší střelec brazilského poháru U-17; a mistr Brasileirao U-20, kde ve finále vstřelil gól.

V roce 2022 mu zbývala jen premiéra v seniorském týmu a nakonec se tak stalo v říjnu. Pak přišel i první seniorský gól. Endrick překonává další fotbalové výzvy s mimořádnou samozřejmostí, jako by neměl jinou možnost než triumf. Nadpřirozené úspěchy se pro něj dokonce stávají povinností.

Extrémní síla

Endrick především věnuje pozornost svému fyzickému stavu. Není vysoký (1,73 metru), ale neuvěřitelně silný. Zdůrazněme, že je mu pouhých 16 let. Jeho spodní část těla vůbec neodpovídá jeho věku, přesto se stále vyvíjí.

Už dnes to vypadá, jako by nohy Roberta Carlose byly připojeny k horní části těla Adriana a přidal se obličej dítěte. Takto silné nohy mu umožňují zrychlit ve zmenšeném prostoru, jeho tělu vyhrávat souboje po střetech s mnohem vyššími a korpulentními soupeři a obě věci dohromady vydrží úsilí na velké vzdálenosti. Může to všechno využít. Je těžké mít tak vyspělé schopnosti, když jste odehrál jen pár minuty mezi seniory.

Higor Santos dodává: „Erupce Endricka je v Brazílii největší od dob Neymara. Zatím v juniorech dosáhl všeho, takže je příliš brzy říkat, že je určitě to něco.“ Santos však znovu opakuje, že 16letý mladík je génius a dělá věci, které v jeho věku dělal málokdo. „Bude dalším dominátorem, je to speciální hráč,“ říká další brazilský skaut.

Mobilní devítka

Endrick je „9“ s velkou pohyblivostí. Samozřejmě se stále musí definovat jako fotbalista a může se hodně změnit, jakmile bude plně rozvinutý, ale dnes vypadá nejlépe s dvojicí útočníků, která má povoleno být velmi mobilní. Tento smysl a schopnost číst akci ho vyzdvihují nad soupeře v jeho věku a v kombinaci s jeho fyzickými schopnostmi vytvářejí zabijácký koktejl.

Na konci dne se projekty, které dělají senzaci na sociálních sítích, odlišují od hráčů, kteří se s odhodláním stávají skutečnými hvězdami. Nestačí něco udělat. Hráč musí ještě mnohokrát ukázat, že to umí. A dokázat, že tomu věří. Endrick hraje bez ostychu, jako by na věku nezáleželo. I když se mu soupeř snaží ukázat, že mu stále chybí zkušenosti, prostě selže. Brazilský prvňáček takové bitvy vyhrává.

Odhodlání je vidět na detailech. Například v podobě pressingu poté, co soupeř zahájil hru z branky, kdy se připravuje na start jako sprinter na sto metrů. Když brankář přihraje míč, on vystřelí do hry. Takhle skórovalo Palmeiras minulou středu, kdy Endrick srazil soupeře od postranní čáry a vygeneroval gól pro svůj tým. Má ten vnitřní oheň, který ho nutí hrát bez komplexů i s obsesí a všechny jeho vlastnosti jen zlepšuje.

Raketa v noze

Nakonec by ale Endrick nebyl častým hrdinou na YouTube a Twitteru bez jeho demoliční střely. Jeho levá noha odpaluje střely typické pro mnohem starší hráče. Je odvážný a připravený střelit volejí míč na velkou vzdálenost, a to i pravou nohou.

Endrick je schopen dominovat mnoha aspektům, které jsou v posledním období klíčové. Jako druhý útočník může chodit na obě strany, může se zapojit do rozehrávky, a tak se urvat obránci.

Fyzická převaha je tedy založena na velmi silné technice, ale především na psychické síle, která mu umožňuje konkurovat dospělým. Na hřišti Endrick přestává být teenagerem a stává se stálou hrozbou pro soupeře.

Čas určí jeho hranice a ve fotbale je stále tolik proměnných, že nelze nic zaručit. Endrick však již začíná naplňovat bestiální očekávání a neustále zvyšuje svůj potenciál. Pokud se nic nezkazí, budoucnost může být jeho.

Bílý dres prioritou

Endrick již také navštívil Santiago Bernabéu, a to při speciální příležitosti. Remontadě proti PSG v Lize Mistrů. Neuvěřitelné zvraty a atmosféra stadionu měla plné právo probudit jeho fantazii. Během této cesty do Madridu doprovázel mladého útočníka jeho otec.

Jeho postoj k věci je jasný: chce, aby jeho syn v budoucnu nosil bílý dres. Juni Calafat a Wagner Ribeiro, spolupracovníci Florentina, byli nápomocni při utváření přesvědčení hráče a jeho okolí. Oba tvrdě pracovali, aby si získali důvěru Endricka a jeho rodiny.

Nyní zbývá jen předložit oficiální nabídku Palmeiras a další jednání. Rozhovory však nebudou tak jednoduché, protože PSG a City mají také své argumenty a moc rády by hráče viděly doma.

První překážkou může být výkupní klauzule. Palmeiras se náležitě zajistil a prodloužil smlouvu s Endrickem do roku 2025 s klauzulí 60 milionů eur. Real nehodlá platit více než 35-40 milionů plus nějaké bonusy. Výchozím bodem proto bude dohoda s Palmeiras.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: relevo.com, eldebate.com

Přidat komentář

Související články

Specialista na Manchester. Bude Rodrygo klíčem k úspěchu?
Nezařazené

Specialista na Manchester. Bude Rodrygo klíčem k úspěchu?

Manchester City je jednou z oblíbených Rodrygových obětí v Lize mistrů. Brazilec se v této soutěži cítí skvěle a na evropské scéně se…
Dani Ceballos se chystá na letní odchod. Zamíří do Atlétika Madrid?
Přestupy

Dani Ceballos se chystá na letní odchod. Zamíří do Atlétika Madrid?

Na jaře podepsal novou dlouhodobou smlouvu v Realu Madrid, po roce ale dost možná řady královského klubu opustí. Záložník Dani…
Obránce Girony Couto: Pokud by měl o mě Real zájem, určitě je to možnost
Přestupy

Obránce Girony Couto: Pokud by měl o mě Real zájem, určitě je to možnost

Patří Manchesteru City, aktuálně září na hostování v dresu Girony. Pravý obránce Yan Couto si ovšem nezavírá dveře ani do…
Věhlasné hvězdy a Joselu. Real plánuje útok i se zkušeným Španělem
Přestupy

Věhlasné hvězdy a Joselu. Real plánuje útok i se zkušeným Španělem

Vedení Realu Madrid hodlá v příští sezoně postavit hvězdný útok v čele s Kylianem Mbappém a Viníciusem Júniorem. Podle informací…