Hodný strejda i diktátor. Jak Antonio Pintus „mučí“ hráče Realu a pomáhá jim k úspěchům

Hodný strejda i diktátor. Jak Antonio Pintus „mučí“ hráče Realu a pomáhá jim k úspěchům

V dnešním fotbale nejsou důležití jen hráči, trenéři a majitelé. Bez dokonalé fyzické přípravy dnes už jen těžko dosáhne tým velkých úspěchů. Proto si přibližme práci Antonia Pintuse, kondičního trenéra Realu Madrid a mistra ve svém oboru.

Muž ověnčený trofejemi

Práce Antonia Pintuse je naprosto nezpochybnitelná. V klubech, ve kterých byl kondičním trenérem, získal 21 trofejí. Třikrát za sebou vyhrál Ligu mistrů s Realem Madrid a po devíti letech utnul nadvládu Juventusu v Serii A, když pomohl Interu k vytouženému Scudettu. V čem je ale vlastně jeho kouzlo?

Pintuse hráči popisují jako „diktátora“. Je velice disciplinovaným trenérem, naprosto oddaným své profesi. To stejné požaduje i po svých svěřencích, na které má vysoké nároky. Je velmi přísný a očekává, že hráči pochopí, jak moc důležitá je fyzická připravenost v dnešním moderním fotbale.

Antonia Pintuse nejlépe zhodnotil bývalý útočník Realu Madrid Fernando Morientes pro deník Marca „Je jako strejda. Je hodný, milý, ale je to trochu bastard. Vážil jsem 83 kilo a Pintus mě přinutil shodit na 79 za tři týdny, když jsem byl v Monaku. Nikdy jsem nebyl tak hladový, jako pod jeho vedením,” smál se.

Nabitý životopis

Pintus se nejvíce proslavil v Juventusu, kde strávil sedm sezon od roku 1991 do roku 1998. Stará dáma v tom období vyhrála 3 ligové tituly a mimo jiné i Ligu mistrů. Dále pracoval v Chelsea, Udinese, Monaku, opět v Juventusu, West Hamu, Marseille, Palermu a Sunderlandu. Slušný životopis.

A poté přišel klub největší z největších – Real Madrid.

Když Antonio Pintus přišel do Realu Madrid v roce 2016, nikdo nečekal, jak velký bude mít vliv na následující úspěchy. Byl mužem v pozadí, většina zásluh se logicky připisovala Zidanovi, Ronaldovi, Ramosovi a dalším hvězdám. Ale Pintus měl na titulech rovněž velký podíl.


Kádru se takřka vyhýbala zranění, Real měl ve všech třech finále za sebou k dispozici kompletní kádr. Hráči navíc oplývali úžasnou kondicí. Ačkoli byli na konci sezony, žádná únava nepřicházela v úvahu. Pintus načasoval zátěž tak, aby na vrchol sezony udržel hráče v nejlepší formě.

Když působil v Chelsea, hráči ho vnímali jako sadistu kvůli jeho přísným metodám. Pokud však udrží hráče zdravé, každý fotbalista mu poděkuje.

Když Zidane v roce 2018 odešel, Pintus v Realu Madrid ještě chvíli pokračoval. V létě 2019 se však připojil k Interu Milán, kde začal spolupracovat s Antoniem Contem. Výsledky se dostavily velice záhy. Hned ve druhé sezóně dokázal s Interem vyhrát titul, Nerazzurri zdobila hlavně perfektní fyzická připravenost celého týmu. Tu neměl na starosti nikdo jiný než právě Antonio Pintus.

Návrat do Realu Madrid

Inter vyhrál titul o 10 bodů před druhou Atalantou a po devíti letech přerušil nadvládu Juventusu. Po sezoně však Conte kvůli neshodám s vedením a úbytku financí končí, stejně tak i Pintus. A vrací se do Realu Madrid.

V minulé sezoně zužovali Real Madrid častá zranění. Zinedine Zidane prakticky ani jednou neměl k dispozici kompletní kádr, několikrát se musel dokonce spolehnout jen na 11 hráčů A týmu.

Velká vlna kritika se snesla nejen na lékářský tým Sanitas, ale také na kondičního trenéra Gregoryho Duponta. V jednu chvíli v dubnu měl Real Madrid na kontě více zranění než vstřelených gólů. Celkový počet absencí se nakonec vyšplhal přes číslovku 50.

A proto přišel Antonio Pintus, aby tento kurs změnil. Když přijde řeč na fyzickou připravenost, není v oboru moc větších odborníků. Každý kondiční trenér má své metody, ne všechny jsou však úspěšné. Jak změnil Pintus přípravu Realu Madrid před aktuální sezonou?

Zásadní změny a novinky

Pintus je rozeným vítězem a to chce dokázat i při druhém působení v Madridu. Před přípravou požádal o dva další asistenty, každý den provádí kontrolu rychlosti, síly, odporu a pružnosti.

Nechal také přivést tři nové fyzioterapeuty a specialistu na sportovní medicínu. V přípravě se kvůli covidovému období hráči nemohli vydat do požadovaných destinací, italský „diktátor“ si tak pomohl jinak. Naordinoval běh v oxygenových maskách, které simulují nadmořskou výšku.


Pintus zvýšil tréninkové dávky a zároveň snížil čas strávený dopravou na minimum, hráči tak v přípravě často přespávali v tréninkovém centru Realu ve Valdebebas. Na programu měli dopolední tréninky od 11:00, odpolední tréninky byly naplánované na šestou hodinu. Fotbalisté si často sáhli až na dno svých sil. Tvrdá dřina se jim ale teď skvěle vyplácí.

Po takřka devíti měsících Pintusovy práce v Realu Madrid můžeme říct, že návrat zkušeného odborníka byl trefou do černého. Klíčoví hráči prakticky nejsou zranění, Ancelotti se nepotýká s žádnou velkou marodkou a má k dispozici většinou celý kádr. 

Carlo Ancelotti navíc prakticky nerotuje kádr, i tak ale hráči zůstávají v perfektní fyzické kondici. Skvěle zvládají druhé poločasy, ve kterých dávají drtivou většinu gólů a dokáží otáčet těžké zápasy, tak jako s PSG, Chelsea či Sevillou. A obrovskou zásluhu na tom má právě Pintus, ačkoliv on sám si to nemyslí.

Pintus: Hrajeme srdcem, to je základ

„Čím to je, že hráči jsou tak fyzicky nadupaní v poslední části sezony v nejtěžších zápasech? V první řadě musím říct, že je to zásluha hráčů. Protože mají neuvěřitelnou mentalitu, hrají srdcem a nikdy nepřestávají věřit až do poslední minuty, to je základ. A pak je to také o tom, že hráči mají kapacitu překousnout ty tvrdé dávky, které jim čas od času naordinujeme,” usmívá se Pintus.

A jak si italský kouzelník vysvětluje, že Real v poslední době a zvlášť v Lize mistrů rozhoduje zápasy až v úplných závěrech zápasu?

„Od začátku sezony, vlastně už v přípravě, jsme obrovsky dřeli. Hodně jsme toho naběhali, krátké a intenzivní, ale i dlouhé běhy. Plánovali jsme to s realizačním týmem, s hlavním trenérem, ale i s doktory, protože tady pracujeme všichni společně. Práce mimo hřiště, tím mám na mysli běh, ale i každodenní práce s balónem, je velice důležitá,“ tvrdí kondiční expert.

Do konce sezony zbývá odehrát minimálně 8 utkání, v případě postupu do finále Ligy mistrů jeden duel navíc. Proto fanoušky logicky zajímá, jak je na tom nyní tým kondičně.

„Jsem docela optimistický, protože testy, které jsme provedly, nám ukázaly, že tým je na tom po kondiční stránce výborně. Takže v poslední části sezóny je nejdůležitější pracovat na malých detailech, individuálně, co každý hráč potřebuje, abychom šli do posledních zápasů v nejlepší formě,“ uzavírá Pintus.

David je fotbalistou i novinářem. Jako fotbalista hraje za Králův Dvůr ve třetí lize, jako novinář pracuje na serveru Ruik.cz a rovněž píše články pro portál BilyBalet.cz. Je odchovancem Slavie Praha, kde působil od 8 do 20 let. Realu Madrid fandí od roku 2006. Jeho nejoblíbenějším hráčem je německý génius Toni Kroos.


11 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?
Podcasty BilyBalet.cz

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?

Díky hráčské kariéře se stal světovou fotbalovou modlou, ke které vzhlížely a vzhlíží miliony mladých hráčů. Ronaldo Nazario ale po…
SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?
Podcasty BilyBalet.cz

SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?

Třicet kol La Ligy je za námi, osm před námi. Finiš nejvyšší španělské soutěže bude tradičně napínavý a jistě emocemi…
Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?
Exkluzivně

Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?

Má za sebou úspěchy jako hráč i trenér. Jeho svěřenci, kolegové, ale i například novináři na něj nedají dopustit. Carlo…
Průvodce Madridem. Fotbal, top místa k vidění i atrakce, tapas bary a noční život
Exkluzivně

Průvodce Madridem. Fotbal, top místa k vidění i atrakce, tapas bary a noční život

Madrid. Hlavní město Španělska a mnohamilionová metropole, která nabízí návštěvníkům nekonečné množství zábavy a zážitků. Vypravte se s námi na…