EXKLUZIVNĚ: Socios, majitelé Realu Madrid. Jak funguje vlastnictví klubu?

EXKLUZIVNĚ: Socios, majitelé Realu Madrid. Jak funguje vlastnictví klubu?

Křišťálově čistá demokracie ve fotbalové praxi. Real Madrid patří jeho členům, kterým se říká socios a jsou výhradními vlastníky klubu. Jde možná o hlavní klíč k úspěchům Bílého baletu.

Socios jsou neochvějným základem fungování nejúspěšnějšího klubu fotbalové historie. Dávají mu stabilitu a pomáhají mu zářit i v době, kdy se prosazují miliardáři z východu, kteří chtějí penězi převálcovat ostatní.

Vše začalo ještě před vznikem Realu Madrid v roce 1902, kdy se zakladatelé rozhodli, že nový klub budou vlastnit jen a pouze jeho členové. Nešlo o žádnou novotu, tento model byl ve Španělsku celkem běžný. Šlo o chytrý způsob, jak získávat nové, věrné fanoušky, kteří zaplní tribuny a zároveň přispívají na chod klubu.

Tato vlastnická struktura byla ve Španělsku běžná až do roku 1992, kdy nastala revoluce. Tehdy vstoupil v platnost zákon, který vše změnil. Zajímavé je, že jednou z hlavních tváří, jež za zákon lobovala, byl Jesús Gil, tehdejší prezident Atlétika Madrid a úspěšný podnikatel ve stavebnictví.

Všechny kluby se podle zmiňovaného zákona měly stát akciovými společnostmi. Atlético Madrid díky tomu padlo za 12,5 milionu eur do rukou mazaného Gila. Jeho rodina vlastní Rojiblancos doteď.

Jenže v zákoně se objevily výjimky. Vlastnictví si mohly zachovat ty kluby, které za posledních pět let dosahovaly zisku. Podle důkladných auditů podmínku splňovaly pouze čtyři tradiční celky Real Madrid, Barcelona, Athletic Bilbao a Osasuna Pamplona.

Podmínky socios

Socios ovládají v táboře Los Blancos veškeré aspekty klubu. Být členem Realu je pro každého velká čest, která se v rodinách předává z generace na generaci. V roce 2020 měl klub 92 729 členů, z toho 15 % žen. Členové platí každoročně poplatek, který naposledy pro dospělé čítal 149,19 €. Děti a důchodci mají slevu, členství delší nad 50 let je bezplatné.

Shromáždit všechny členy kvůli hlasování o každé záležitosti by bylo extrémně složité a drahé, proto se každé čtyři roky volí Shromáždění, které má necelých 2000 členů. Zvolení zastupitelé poté rozhodují o všech důležitých věcech s výjimkou volby prezidenta.

Zastupitelé se schází jen jednou ročně na valném shromáždění, pokud se nevyhlásí mimořádná schůze. Shromáždění bývá na palubovce basketbalového stadionu Realu Madrid a zastupitelé demokraticky schvalují návrhy vedení o nejdůležitější bodech sezony jako je schválení finanční závěrky, rozpočet na další rok a členské příspěvky.

Shromáždění také jednou za čtyři roky volí vedení klubu. V něm je kromě prezidenta dalších 16 lidí včetně jediné ženy Cataliny Miñarro, která spravuje nadaci Los Blancos. Prezidenta Realu Madrid volí všichni členové klubu s volebním právem. Tím disponují dospělí socios s minimálně ročním členstvím.

Hlasování socios

Volby nejvyššího představitele královského klubu se konají každé čtyři roky, pokud tedy prezident vydrží do konce volebního období. Socios nemají povinnost volit, jde čistě o dobrovolný akt. Pokud kandidát nemá oponenta a splní všechny podmínky, žádné volby se nekonají a je jmenován automaticky.

Mezi obrovské výhody členství patří možnost dostat se k vytoužené permanentce. Ale i to je těžké. Členů je téměř 100 tisíc a pro Bernabéu před rekonstrukcí bylo vyčleněno „jen“ asi 50 tisíc permanentek. Proto je počet socios omezený a na členství se čeká velmi dlouho. Aktuální čekací listina čítá 50 tisíc jmen.

Členem se můžete stát pouze na doporučení alespoň dvou jiných socios. Ačkoliv to nikde není psáno, v praxi to znamená, že ke členství se dostanou pouze Španělé. A většinou jen ti, kteří žijí přímo v Madridu.

Mimo celý systém jsou čestní členové klubu, které nejužší vedení Realu jmenuje za mimořádně zásluhy. Mezi nimi najdeme tenistu Rafaela Nadala, závodníka Fernanda Alonsa nebo zpěváka Placida Dominga.

Jak se stát prezidentem

Té nejvyšší mety, které člen může dosáhnout, je stát se prezidentem. Ovšem jde o extrémně těžkou výzvu. Pravidla výslovně uvádí, že kandidát musí být Španěl, který nezastává žádnou pozici v jiném fotbalovém klubu.

Kromě nutnosti být alespoň 20 let socios, musí kandidát garantovat bankovní záruku ve výši 15 % rozpočtu klubu. Pro zajímavost, Barcelona vyžaduje stejnou záruku, ale chce ji až od nově zvoleného prezidenta. To je velký rozdíl, u Realu jde o výslovnou nutnost ke kandidatuře.

Florentino Pérez tak musel při svém zvolení letos ručit asi 124 miliony eur. Prezident totiž v případě problémů teoreticky ručí svým majetkem, což je cenná záruka, že udělá vše, aby se klub řídil co nejhospodárněji. A to je přesně případ čtyřiasedmdesátiletého Péreze, který Real vede po ekonomické stránce skvěle.

Poslední prezidentský souboj mezi dvěma kandidáty se konal v roce 2006 a šlo o pořádné drama. Po Pérezově rezignaci kandidovalo pět ambiciózních mužů. Mezi nimi byl také bývalý prezident Realu Lorenzo Sanz, jenž musel kvůli kandidatuře prodat fotbalový klub Málaga.

Volby se nemohly konat jinde než na Santiago Bernabéu. Z celkového počtu 66 355 socios, kteří měli tehdy hlasovací právo, vhodilo svůj hlas do volební urny 16 132 členů. Těsně zvítězil kontroverzní Rámon Calderón. Sok Villar Mir byl favoritem u korespondenčních voličů, ale soud v Madridu tyto hlasy nařídil nepočítat.

Calderón o tři roky později rezignoval, což umožnilo Pérezův návrat. Současný šéf Realu získal prezidentské křeslo v nadcházejících čtyřech obdobích (2009, 2013, 2017 a 2021) bez voleb. Protikandidát se totiž nikdy nenašel.

Florentino Pérez má mezi socios obrovskou podporu. Žádný jiný muž v moderních dějinách Realu Madrid se netěšil takové důvěře. Déle byl u kormidla klubu v jeho historii jen legendární Santiago Bernabéu mezi roky 1943 až 1978.

BilyBalet.cz exkluzivně

Článek o socios je z 2. čísla unikátního magazínu Real v srdci. Pokud si chceš přečíst ještě více skvělých textů, stáhni si časopis zdarma. Již jsme vydali tři čísla.

Archiv Realu v srdci »


Zdroj: Real v srdci

5 Komentářů

  • Avatar

    Zaujimave, ze pri volbach nekandiduje nejaky miliardar pritom v Madride ich je najviac v ramci Spanielska. Ja som skor zato aby 50% vlastnil niekto s majetkom prezidenta PSG, City ci Chelsea, kapital je nevyhnutny. Tym by sme kapital klubu zvysili prave o 50% noveho majitela. Takto mozeme lepsie konkurovat.

    0
    0
    • Avatar

      tak musel by byt aspon 20 rokov socio a tych zase az tolko asi nie je.
      a s tym vlastnikom ja osobne nesuhlasim. ano, na 1 strane je tazke bojovat proti klubom, ktore si mozu dovolit zaplatit kolko chcu a ceferin im k tomu este zatlieska, ale je to vzdy z dlhodobej stranky riziko. nikdy nevies ci sa rozmaznany sejk jedneho krasneho dna nezobudi a nepovie si ze teraz sa mu uz futbal nepaci a ide radsej peniaze davat do vodneho pola. pockaj ak sa to stane v PSG… sa im ten tim rozpadne ako domcek z kariet a staci, ze budu mat plny kader hracov, ktorym ide hlavne o peniaze a nebudu mat zaujem vzdat sa jedineho eura a to bude pre taky klub sach mat. navyse vela sucasnych miliardarov z etickeho hladiska patri skor za mreze nez do VIPky.

      co som cital o tom novom Bernabeu, tak taketo zarabanie mi uplne staci. voci Perezovi mam vela vycitiek ale nikto nikdy nebude taky macher z hladiska ekonomiky ako on.

      0
      0
  • Avatar

    Chování režiséra přenosu v zápase s RAYO – začátek jsem neviděl, takže mi uniklo, že hned na začátku byla ruka hráče Rayo. Ale to hlavní je, že katalánská firma Mediapro, která zajišťuje přenosy v LL, tuto situaci ukázala jen 1x a ještě ne hned, zatímco když došlo na konci na straně Realu k souboji s Camavingou, tak tuto situaci ukazovala 8x. Co si o tomto cirkusu (doslova) má člověk myslet.
    https://www.realmadryt.pl/news/107729-realizatorzy-ukryli-rzut-karny-za-zagranie-reka-gracza-rayo

    0
    0

Přidat komentář

Související články

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?
Podcasty BilyBalet.cz

Majitel Ronaldo. Jak se legendě Realu daří řízení Valladolidu a co mu vyčítají fanoušci?

Díky hráčské kariéře se stal světovou fotbalovou modlou, ke které vzhlížely a vzhlíží miliony mladých hráčů. Ronaldo Nazario ale po…
SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?
Exkluzivně

SPECIÁL k finiši La Ligy: Kde nás čekají největší boje a na co všechno se těšit?

Třicet kol La Ligy je za námi, osm před námi. Finiš nejvyšší španělské soutěže bude tradičně napínavý a jistě emocemi…
Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?
Exkluzivně

Maestro Carlo Ancelotti. Jak buduje vztahy s hráči a v čem je Italovo kouzlo?

Má za sebou úspěchy jako hráč i trenér. Jeho svěřenci, kolegové, ale i například novináři na něj nedají dopustit. Carlo…
Průvodce Madridem. Fotbal, top místa k vidění i atrakce, tapas bary a noční život
Podcasty BilyBalet.cz

Průvodce Madridem. Fotbal, top místa k vidění i atrakce, tapas bary a noční život

Madrid. Hlavní město Španělska a mnohamilionová metropole, která nabízí návštěvníkům nekonečné množství zábavy a zážitků. Vypravte se s námi na…