ANALÝZA zápasu: Pragmatický výkon Realu předčil fotbalovou romantiku v podání Ajaxu

Čas 14. 02. 2019, 21:30 | Autor Bielsista | ZdrojFOTO: Champions League
Rozbor zápasu Ajaxu s Realem Madrid
Rozbor zápasu Ajaxu s Realem Madrid

Před zápasem Ajaxu s Realem jsme vám přinesli obsáhlou analýzu hry nizozemského klubu od fotbalového nadšence s přezdívkou Bielsista. Naprostá většina se potvrdila, domácí předvedli vynikající běhavý výkon. I proto jsme se pustili do dalšího rozboru - tentokrát samotného utkání.

Ajax ničím nepřekvapil. Od první minuty na Real vyrukoval s vysokým napadáním jeho rozehrávky, s čímž  měl madridský tým obrovské problémy.

Hráči s míčem nezbylo nic jiného, než míč nakopnout. Ajax hrál ale vysoko a jeho hráči míče sbírali.

Pokud chtěl hrát hráč konstruktivně a neodkopnout míč, končilo to často taktéž ztrátou míče.

V tomto případě ztratil míč dvakrát Dani Carvajal. Jeho spoluhráči byli obsazení, on napadán a vše skončilo ztrátou míče v nebezpečném území.

Ajax skvěle dostupoval hráče i na polovině hřiště a nedopřával jim ani sekundu ke zpracování. V tomto případě získává míč de Jong, který společně s Tagliaficem napadá Balea a vystihuje přihrávku na něj mířící.

V čem ale Ajax vyniká, je rychlé přepnutí z obranného postavení do útočného. Okamžitě po zisku míče jeho hráči startují a pro bránící tým je velmi těžké jejich náběhy zachytit.

Míč míří na Reguilona, na kterého ale dorážejí Mazraoui a Ziyech. První jmenovaný míč získává a jeho spoluhráči jsou ihned v pohybu dopředu a mohou jít do zničujícího protiútoku.

Další ukázka. Míč míří na Viníciuse, u toho je opět Mazraoui, míč získává. Sám si pak nabíhá dopředu a Tadićovi, který je u míče, nabíhá na druhé straně i Neres. Z druhé vlny je doplňují Ziyech a van de Beek.

Real hrozil Ajaxu z protiútoků, když využíval toho, že měl Ajax hráče vysunuté kvůli napadání.

K protiútokům docházelo kvůli tomu, že Ajax pokazil přihrávku, nebo, jako v tomto případě, se hráč Realu díky individuální kvalitě dostal přes napadající hráče, a pak míč posunul dále. V tomto případě ukazuje Toni Kroos svoji obrovskou kvalitu.

V prvním poločase dělal obraně Realu obrovské problémy Dušan Tadić, který nastoupil na hrotu a plnil roli falešné devítky. Obránci Realu těžko zachytávali jeho náběhy.

Real se taky pokoušel napadat rozehrávku Ajaxu, který s tím ale neměl na začátku utkání problémy.

V této situaci můžete vidět, že de Ligt přihrává na Schöneho, který ihned dává do křídla na Mazraouiho. Jednoduše se tak Real dostává z tlaku a může přejít dopředu.

Nejzajímavějším momentem zápasu pro mě byl mini souboj de Jonga s Modrićem. Dnes je Valentýn, ale oni spolu strávili hezký večer již o den dříve. Neustále byli u sebe. Když rozehrával Ajax, Modrić de Jonga napadal, aby zamezil přihrávce na budoucího hráče Barcelony.

Když rozehrával Real, de Jong dělal to samé jako Modrić.

V prvním poločase měl mírně navrch de Jong, který Modrićovi téměř nic nedovolil. Naopak pro mě byl i v tomto mini souboji vítězem, když dokázal Modriće v osobních soubojích porážet.

Ve druhém poločase ale ukázal své světové kvality Modrić a opanoval střed hřiště, což si i ukážeme u první branky Realu.

V souboji porazil de Jonga.

Přihrál Reguilonovi, který svým pasem našel na křídle Viníciuse.

Ten skvěle pronikl do vápna a naservíroval míč Benzemovi, který bez problémů zakončil a poslal Real do vedení.

Ajax ale dokázal vyrovnat, když Vázquez prohrál souboj s Tagliaficem.

Tadić poté vyzval přihrávkou Nerese, který si skvěle naběhl.

Přihrávkou pod sebe našel Ziyecha, který zůstal ve vápně neobsazen a vyrovnal.

Real ale přesto zápas vyhrál. Casemiro ve středu hřiště získal míč, využil toho, že byl Tagliafico uprostřed hřiště a na pravé straně tak vznikl volný prostor pro Carvajala, a přenesl na něj míč. Carvajal se s míčem dostal k vápnu, odkud vyslal výborný centr na zadní tyč, kde si ho našel Asensio, kterého neuhlídal van de Beek.

Na závěr si ještě ukážeme, jak se personálně měnilo rozestavení 4-1-4-1 v podání Realu v průběhu zápasu.

Dokud byl na hřišti Bale, hrál na pravém křídle on.

Poté, co byl Bale nahrazen Vázquezem a Benzema Asensiem, vysunul se Vinícius na hrot, Asensio zaujmul pozici Viníciuse na levém křídle a Vázquez hrál pravé křídlo, které mělo defenzivní úkoly.

Na samém konci zápasu pak Víníciuse nahradil na hrotu Mariano a můžete zde vidět, že Vázquez byl často až na pozici pravého obránce a Carvajal hrál v podstatě třetího stopera. Díky této variantě Real zahustil střed hřiště a pokryl křídla Ajaxu

V prvním poločase jasně dominoval Ajax, kterému ale ve druhé půli docházely síly a Real se zlepšil v napadání, takže nedovoloval Ajaxu rozehrávku odzadu a i ten začal dělat chyby. Také díky zlepšenému výkonu Modriće předčila záloha Realu ve druhém poločasu zálohu Ajaxu. Zápas rozhodla efektivita v podání Realu a nezkušenost hráčů Ajaxu. V obraně Realu také předvedl skvělý výkon Sergio Ramos.

Komentáře fanoušků

Zobrazit diskuzi (44 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!