Kroos: Kariéru jsem chtěl ukončit o rok dříve, ale klub trval na prodloužení. Teď jsem fanouškem Realu
- Bývalí hráči Realu
- dnes 7:21
- 0 Komentářů
- Laša

Toni Kroos poskytl rozhovor magazínu El País Semanal, ve kterém se rozpovídal o svém rozhodnutí ukončit kariéru na vrcholu, o své herní filozofii, o životě v Madridu bez fotbalu a o významu hráče, který dokáže udržet řád na hřišti ze středu zálohy. Zmínil se také o tlaku ze strany médií a o tom, jak různými způsoby tento tlak dopadá na jednotlivé hráče.
Rozhodnutí o ukončení kariéry
„Strávil jsem několik měsíců tím, že jsem o tom přemýšlel — ne, nevzbudil jsem se jednoho rána s tím, že si řeknu: ‚Musíš skončit!‘ Ne, velmi, velmi dlouho jsem to zvažoval. Už předchozí rok jsem uvažoval o odchodu do důchodu, ale nakonec jsem se rozhodl prodloužit smlouvu o jeden rok, protože Real Madrid na tom velmi trval.“
„To ale nic nezměnilo na mém plánu — vždycky jsem chtěl skončit tímto způsobem, a naštěstí se mi to podařilo. Myslím, že už těžko šlo odejít lépe, než jak se mi to povedlo v mé poslední sezóně s Realem Madrid. Odešel jsem poté, co jsme vyhráli La Ligu i Ligu mistrů. Sbohem.“
Nechtěl jsem skončit v Realu Madrid až ve fázi úpadku
„Nejlepší je odejít na vrcholu. Odcházíte s úžasným pocitem, protože to byla vaše vlastní volba. A než aby mě někdo posadil na lavičku kvůli tomu, že už nejsem tak dobrý nebo tak důležitý pro tým jako dřív… raději jsem odešel sám. Chtěl jsem tomu všemu předejít. Ani trenér, ani rodina, ani tělo mi nebudou říkat, kdy mám skončit. Nemůžete vydržet až do čtyřiceti. Je třeba odejít dřív, než si o to tělo samo začne říkat.“
O významu středního záložníka
„Jedna věc je naprosto jasná: pozice středního záložníka je v moderním fotbale naprosto klíčová, o tom není pochyb. Podívej se, co se stalo Manchesteru City, když se zranil hráč jako Rodri. Problém je, že kvalitního defenzivního záložníka si začneš cenit až ve chvíli, kdy chybí…“
„Když je na hřišti, bere se to jako samozřejmost, vše funguje, jak má a útočníci pak mohou s klidem rozhodovat zápasy.“
„Víš, od chvíle, kdy jsem ukončil kariéru, jsem se stal fanouškem Realu Madrid — je to přirozené, po deseti letech v klubu. A stejně jako všichni ostatní fanoušci jsem viděl, že letošní sezona nebyla jednoduchá.“
„A lidé říkali: ‚Ááá, to je tím, že už tu není Toni Kroos!‘ A já jsem si přál jen jedno — aby to klapalo, aby to fungovalo, a aby už lidé přestali tohle říkat.“
Kritika a média – jak ovlivňují hráče?
„Je jasné, že ve Španělsku panuje ohromná vášeň a zároveň velký tlak na fotbalisty – a to jak ze strany novinářů, tak fanoušků. Patří to k tomuto sportu. Ten mediální tlak je možná o něco silnější právě ve Španělsku, ale existuje i v Německu, a předpokládám, že i v dalších zemích.“
„Jsou kritiky nefér? Někdy ano – a pokud nejste mentálně silní, může to mít negativní dopad. Ale občas se stane i opačná věc: média vás vychválí do nebes, a to také není realistické. Zahrajete tři dobré zápasy a najednou jste označováni za nejlepšího na světě. A pak se to zase otočí. A to prostě není reálné – pokud to dokážete přijmout, budete žít klidněji.“
„Jsou hráči, kteří to čtou nebo poslouchají a smějí se tomu, a pak jsou jiní, kteří tomu přikládají velkou váhu kvůli svému obrazu na veřejnosti. Ve finále jsou dobří i špatní hráči, stejně jako dobří i špatní novináři. Elitní fotbalista musí pochopit, že to nikdy není osobní — novináři dělají práci, kterou po nich chtějí jejich šéfové, a jejich cílem je prodej.“
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: marca.com