Změna přístupu k budoucnosti mladých hráčů se vyplácí. Prodej s opcí vede nad hostováním 

Změna přístupu k budoucnosti mladých hráčů se vyplácí. Prodej s opcí vede nad hostováním 
Guti na svém prvním tréninku v Gironě (zdroj: gironafc.cat)

Na zápasech Castilly můžete slyšet komentáře fanoušků, kteří požadují toho či onoho hráče v prvním týmu nebo alespoň aby hrál na nejvyšší ligové úrovni. 

Ve vedení klubu jsou velmi spokojeni s rozvojem řady svých odchovanců a prací svých trenérů. Ať tak či onak, zaměstnanci klubu poučení ze situace Blanca a Latasy, se rozhodli být raději trpělivější. Antonio a Juanmi rychle odešli do týmů z Primera División, kde však nedostávají minuty.  

První z nich odehrál v letošní sezoně v barvách Cádizu jen 159 minut, druhý ještě méně, pouhých 57 minut v dresu Getafe. Takto si v Realu Madrid hostování záložníka a útočníka nepředstavovali. 

Změna přístupu 

Vedení Bílého baletu proto stále častěji dává přednost změně způsobu fungování a prodeji hráčů s opcí na odkup místo hostování. Nejkřiklavějším příkladem úspěchu tohoto typu politiky je samozřejmě Dani Carvajal, který musel být koupen zpět z Bayeru Leverkusen, než si uzurpoval pravou stranu obranného bloku Realu Madrid.  

Zpětný odkup hráčů však nefungoval dobře jen v takto vzdálené době. To potvrzuje příklad Miguela a Kuba. Klub si ponechává 50 % práv na hráče, takže je může v budoucnu přivést zpět do Madridu nebo profitovat z případného dalšího prodeje.  

Výhodné pro obě strany 

Los Blancos tak řeší problémy současnosti i budoucnosti mladých fotbalistů. Miguel a Kubo si v Gironě a Realu Sociedad vedou velmi dobře, zatímco Blanco a Latasa v podstatě nehrají. Kluby, které hráče kupují v drtivé většině případů také raději koupí 50 % práv, než že si hráče vypůjčí.  

Tento model je pro obě strany výhodnější. Hráč do nového klubu nepřichází jen na jednu sezonu, stává se jeho součástí a je tak větší šance, že bude hrát pravidelně. V případě jeho rozvoje klub získá kvalitního hráče a časem i finanční odměnu. K tomu se přidal nový standard FIFA, který nikomu neumožňuje zapůjčit více než osm hráčů. 

O úspěchu výše představeného modelu svědčí i příklad Frana Garcíi. Levý obránce je jedním z hlavních tahounů Rayo Vallecano. Na druhou stranu má královský klub stále poloviční práva na Španěla. Zatímco ještě nedávno Florentino preferoval hostování hráčů, rozumí dnešnímu přestupovému trhu a uvědomuje si, že prodej s opcí na nákup je prostě nevyhnutelný. 

Reinier a Brahim jsou také stále na hostování. Brazilec taky úplně nezapadl do taktiky trenéra a pronásledují ho zranění. Španěl je naopak výjimka potvrzující pravidlo a v Miláně září už druhou sezonu za sebou. Jeho budoucnost bude nepochybně příští léto jedním z horkých témat v kancelářích na Bernabéu. 

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: relevo.com

Přidat komentář

Související články

Mario Martin chce zůstat v Realu Madrid a bojovat o svou šanci v prvním týmu
Castilla a junioři

Mario Martin chce zůstat v Realu Madrid a bojovat o svou šanci v prvním týmu

Real Madrid v létě opustila řada odchovanců akademie, kteří hledali pravidelný prostor v prvním týmu. Sergio Arribas, Carlos Dotor a…
Životní zážitek. České a slovenské naděje trénují v akademii Realu Madrid
Castilla a junioři

Životní zážitek. České a slovenské naděje trénují v akademii Realu Madrid

Skupina talentovaných mladých fotbalistů z České republiky a Slovenska má tu čest trénovat v prestižní akademii La Fabrica Realu Madrid.…
O Raúla se vážně zajímá  Union Berlín a HSV. Trenér Castilly zvažuje posun v kariéře
Castilla a junioři

O Raúla se vážně zajímá Union Berlín a HSV. Trenér Castilly zvažuje posun v kariéře

Kromě Unionu Berlín se o trenéra Castilly zajímá také druholigový HSV, kde působí Raúlův starý známý z doby jeho působení…
Raúl je v Madridu spokojený a nikam nespěchá. Castilla je prozatím první volbou
Castilla a junioři

Raúl je v Madridu spokojený a nikam nespěchá. Castilla je prozatím první volbou

Březen. Klíčový měsíc ve Valdebebas je před námi. Konec sezony pro mládežnické týmy, v níž se hraje o mistrovské tituly,…