Zidane nemá rád změny. Trenér Realu Madrid málo využívá střídání a hráčům na lavičce nevěří

Zidane nemá rád změny. Trenér Realu Madrid málo využívá střídání a hráčům na lavičce nevěří

V sobotu nastoupil na hřiště z lavičky jen jeden fotbalista, ale nebyla to první obdobná situace v této sezoně. Trenér dlouho čeká se změnami a provádí je zpravidla až po více než hodině hry.

Real Madrid neměl v sobotu snadný úkol, ale odvezl si tři body z Balaídos. Tentokrát však Zinédine Zidane překvapil nikoliv se základní jedenáctkou, ale chováním během zápasu.

Los Blancos dlouho vedli o jeden gól a výhra visela na vlásku až do samého konce, trenér v 71. minutě vystřídal Toniho Kroose a poslal na hřiště Marca Asensia. A to byla jediná změna, kterou v zápasu udělal.

Zdá se, že Zizou provádí změny pouze z nutnosti. Toto chování může být překvapivé ze dvou důvodů. Především trenér může v průběhu utkání vystřídat až pět hráčů a navíc v této sezoně byla příprava hodně nepravidelná. Hráči jsou sužováni zraněními a různými drobnými problémy, ale zdá se, že to Zidana nezajímá.

V této sezoně Los Blancos odehráli už 38 oficiálních utkání, Francouz využil všechna střídaní jen pětkrát. V zápasech proti Celtě, Alavésu, Huesce, Valencii a s Cádizem.

Zajímavostí je, že tři z těchto zápasů skončily porážkou. To také může být důvodem proč trenér Realu Madrid provádí změny spíše z nutnosti, než z víry, že noví hráči mohou zvrátit průběh zápasu.

V dalších osmi zápasech Zidane využil čtyři střídání, ve dvaceti zápasech vyměnil tři hráče, ve třech případech vystřídal dvakrát a jen na jednu změnu se rozhodl udělat proti Seville a v sobotu proti Celtě.

Matematika naznačuje, že Zizou provede průměrně 3,29 střídání na zápas, což vyvolává dojem, že zvýšení limitu střídaní na pět hráčů nebylo pro něj zvlášť nutné nebo hráčům, kteří sedí na lavičce příliš nevěří.

Na lavičce ve Vigu seděli Lunin, Altube, Militão, Marcelo, Isco, Rodrygo, Asensio a Hugo Duro. Na hřiště se dostal pouze odchovanec Mallorky a on se také jako jediný během zápasu šel rozehřívat.

Navzdory určitým problémům během zápasu Zidane ani nevystrašil své soupeře tím, že by se na hřišti mohli objevit Isco nebo Rodrygo, které jsme viděli v předchozích zápasech.

Zidane je trenér, který nemá rád změnu. Využívá střídaní pouze ve druhé polovině zápasu a jen zřídka tyto střídaní mění herní systém, spíše jde o individuální změny „kus za kus“.

V průměru provede trenér první změnu kolem 68 minut, i když nového hráče obvykle sledujeme v 65. minutě zápasu. Trenér se tedy obvykle nepokouší ovlivňovat průběh zápasu hráči z lavičky, dokud neuběhne aspoň hodina hry.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: AS.com

22 Komentářů

 • Avatar

  Když se vyhraje můžou za to hráči, když se prohraje může za to trenér. Zinedine odvádí v Realu Madrid neuvěřitelnou práci, to on co zde dokázal, nedokázal nikdo před ním. Je to člověk, který fotbalu rozumí. Práce manažerů, krom jiného spočívá v tom, jak dokáží reagovat na průběh hry – změna rozestavení v průběhu hry, střídání… Zidane je v tomto specifický. Střídá málo a střídá poměrně pozdě, ale kde je psáno, kdy je správné střídat a že je třeba vystřídat tolik hráčů. Každý trenér je jiný a každý má svůj jiný přístup, kdyby byl jednotný, tak jsou bez práce a nahradí je počítač. Za ZZ mluví jeho úspěchy víc než dost.

  0
  0
  • Avatar photo

   Určitě není nikde napsáno, kdy je správné střídat, ale ono to není jen o tom konkrétním počtu střídání. Jde tady o rotaci, kterou ZZ dlouhodobě nevyužívá, demotivaci hráčů, nezapracovávání mladých hráčů do týmu a v neposlední řadě o zranění, která nás ve velkém trápí. Jednou souvisí s druhým, proto jsme se herně pod ZZ za dva roky neposunuli.

   0
   0
   • Avatar

    krásně napsané zbyněk , a ještě bych dodal že díky tomu se nejspíš nebudou chtět vracet hráči jako martin kubo nebo diaz , pokud zidan nezmění svůj postoj

    0
    0
   • Avatar

    Přesně. Jedno je spojené s druhým. Navíc on nestřídá ani když hoří koudel a je třeba zesílit útok.
    Mladí nám utíkají, starší nemají motivaci, protože mají místo jisté a každý nás má přečtené.
    K tomu hromada zranění
    Ať už z toho, že je hráč přetížený nebo naopak. Že nemá ten zápřah a pak jednou nastoupí a zraní se, protože intenzita je jiná v zápase a jiná na tréninku.

    Zidane měl velké úspěchy. Z velké části bych to připsal tomu, že dostal hotové mužstvo s hráči v nejlepší formě. Dodal tomu nějaké své osobní kouzlo a přišel úspěch.
    Ale tu přestavbu absolutně nezvládá. I kdybychom nějak uhaluzili trofej letos, tak myslím, že z toho fanoušci nebudou mít takovou radosti. Protože se v 90% času nedalo na ten fotbal dívat.

    0
    0
   • Avatar

    Takhle píšou fanoušci úspěchu… Nedaří se, děkujeme a táhni… Takhle se ten klub nikdy nikam neposune. Půlka lidí co tady píše nemá ani základní pojetí o ekonomii, natož o nějaké finanční gramotnosti, když se neustále podivují, že nebyly přestupy. Hotové mužstvo měl de facto každý trenér.Ti, kteří potřebují více hrát jsou na hostování, zbytek podle mě dostatečně rotuje. Ano, dalo by se spekulovat, jestli by se nemálo rotovat více, ale já osobně si myslím, že je to takto dostatečné. A slova, že 90 % fanoušků by z případného titulu neměl radost, kvůli nekoukatelnému fotbalu, jak tohle vůbec může někdo napsat?? Ostudný komentář! Docela by mě zajímalo, co se tady považuje za pěkný fotbal…Doba, kdy se vyhrávalo 9:4 už je dávno pryč. Mladí hráči nikam neutíkají, někteří dostávají dostatečně prostoru v Realu, zbytek stabilně hraje díky hostování. Takový Martin Ødegaard musí být za tak krásné hostování rád, hraje víc, než by hrál v Realu, má tedy větší možnost se rozvíjet…

    0
    0
    • Avatar

     Staří nemají motivaci… *lol* hraje snad Modrič špatně? Ramos? Benzema? Kroos? Nepřijde mi… bez těch neustále kritizovaných starých hráčů bychom nehráli ani EL. Problém Realu nejsou starý hráči, ale naopak mladý "hvězdy". Vinicius potřebuje v lize na jeden gól 458 minut. Rodrygo hrál letos 538 minut a gól ještě nedal. Jovič hrál pouze 150 minut a gól nedal. Odegaard 232 minut (souhlasím, Odegaard měl dostat více příležitostí) Celkově teda Vini+Rodrygo+Jovič+Odegaard odehráli v lize 2295 minut a dali tři góly a přihodili osm asistencí. V průměru teda gól/asistence každých 209 minut. Neustále kritizovaný Benzema má ve 24 zápasech (odehrál 2 124 minut) 17 gólů a 6 asistencí. Možná něco pro zamyšlení. Já osobně si myslím, že Kroos,Benz a Luka jsou vlastně jediný tři hráči, kteří jsou schopný něco udělat v ofenzivě. Oni musejí hrát každý zápas, protože jinak je to hruuuuuza.

     0
     0
     • Avatar

      Tifo: ano kvůli těmhle starým se na to nedá koukat a motivaci nemají. Proč se asi trápíme proti podřadným týmům? Jediný kdo běhá, tak je Luka. Karim z těch všech šancí měl mít tak 50 gólů. Znovu je tu problém Zidane. Nechal utéct hráče, kteří tuhle generaci měli průběžně nahrazovat a teď řádí jinde.

      0
      0
     • Avatar

      Ty jsi moc zápasů letos asi neviděl co? Ty starý hráči (Luka,Toni,Benz,Ramos) jsou vždycky ti lepší z Realu. Benzema patří nejlepším střelcům i nahrávačům v lize, co se týče spálených šancí, tak na to jsou v Realu úplně jiný experti. Kritika Benzemy opravdu není na místě.

      0
      0
     • Avatar

      Viděl jsem téměř všechny zápasy. Neříkám, že jsou nejhorší z týmu nebo špatní. Jen, že je vidět chybějící motivace. Projevuje se to v zápasech proti slabším soupeřům. A pak se do poslední minuty strachujeme o výsledek.
      A kritika Karima je dost na místě. On je útočník, tudíž má dávat góly, což plní. Ale kritika je na to co všechno dokáže zahodit. Kroos běhá opravdu výjimečně a Ramos je jeden zápas král všeho a další zase dělá nesmyslné chyby. Nikdo neříká, že mají všichni odejít. Ale je třeba zapracovat nové hráče, kteří je nahradí.

      0
      0
     • Avatar

      Sorry že to musím takhle říct, ale lžete. Na zápasy očividně nekoukáte a jenom tady nahazujete zaběhnutý řeči, který absolutně nejsou pravda. Ramos nedělá ani zdaleko tolik chyb jako Varane, dřív když hrál agresivněji (hlavně s Pepem). Toni Kroos není nějaký extra běžec, ale rozhodně se na hřišti nefláká, v posledních dvou sezonách je hodně zodpovědný v defenzivě, kolikrát se s Lukou dostanou i na SDZ. Benzema šancí moc nezahazuje a navíc hodně šancí vytváří pro další hráče (proti Atléticu měl několik šancí, ale odčinil to tím gólem, kde vymáchal pět hráčů s Casemirem). Buď se na ty zápasy nedíváte, nebo fotbalu absolutně nerozumíte, sorry… Každý asi vidí, že problémem Realu je ofenziva, jmenovitě naprosto impotentní křídla. Lidi jako Casemiro,Mendy,Kroos,Ramos,Lukita a v posledních zápasech i LUCAS, který hraje velmi dobře na pravém beku, jsou v ofenzivě platnější než naše talenty Vinicius a Rodrygo. Vini hraje skoro každý zápas v základu a dal v lize tři góly…

      0
      0
     • Avatar

      Já si myslím, že nikdo kdo sleduje zápasy Realu si nemůže myslet, že problémem jsou borci jako Kroos,Benz,Ramos a Modrič. Zkušenosti s fotbalem máte asi především z FIFY ne? Ono to ale není tak, že každýmu hráči od 34 let klesne každý rok rating o 5 a mladýmu hráčí o 5 stoupn… *rofl*

      0
      0
     • Avatar

      Buď jsi úplně hloupej nebo nevím. Naše hra stojí na těch zkušených. A podle toho to tak vypadá. Pokud ti stačí, že tým jako Real se protrápí k vítězství proti týmu jako Elche, tak prosím. Ale normálnímu člověku to stačit nemůže.
      Spíš to vypadá,že jsi viděl tak poslední dva zápasy kdy jsme hráli proti soupeřům, kteří se snažili o otevřený fotbal a tím nám dali prosto. Ale do plných nemáme šanci.
      A pokud si myslíš, že Karim nezahazuje tutovky, tak už není o čem.
      Všichni jsme se tu na tom vždy shodli. Že náš systém je Kroos nahrává do strany a Lucas nebo Mendy centrují na nikoho.
      Buď koukáš na jiné zápasy než zbytek komunity tady nebo jsi přišel jen prudit.
      Každopádně tvoje názory nejsou ničím podložené. Ty moje/naše ano. A to statistikami.

      0
      0
    • Avatar

     Tak ty si jinde teda 😀 k tomuhle se nebudu ani vyjadřovat. Pokud ti přijde, že hráči z lavičky dostali dost prostoru, tak klobouk dolů. Takový Militao z toho úplně vyšťavený.
     A pokud se ti líbí náš herní projev, tak už nemám co víc dodat.

     A jinak fanoušci úspěchu? Pokud jsi tak strašně moc gramotný, tak bys měl vědět, že takhle to funguje všude. Nedaří se? Nejde ti to? Tak čus. Nejen ve fotbale.

     0
     0
 • Avatar

  Elio,ty jsi úplně mimo mísu. Rozepisovat to nebudu,bylo by to marný

  0
  0
 • Avatar

  Ono kdyby naše lavička budila hrůzu, tak snadno otočíš kusů a pošleš do hry prakticky půlku nového týmu. Ale když se otočíš a vidíš tam to co vidíš …

  0
  0
  • Avatar

   Ne asi. Zizou si nějakou kritiku zaslouží, ale tohle je mimo… Ty "hvězdy budoucnosti" vypadli s Alcoyanem a vždycky když nehrajou Benz a Ramos třeba, tak je to absolutní chaos.

   0
   0
   • Avatar

    Ale to Zizou si složil tenhle tým. On si vybral takový kádr. A co čekáš? Že hráči z lavičky nastoupí jednou za měsíc a budou hrát jak z partesu? Potřebují herní praxi.

    0
    0
    • Avatar

     Přesně tak. ZZ si ten tým složil a když jsme poztráceli nějaké body a podcenili soupeře, tak sebereflexe žádná, jenom se rezignovalo na rotaci. Protože prý si to vymohli veteráni, že potřebují být v tempu. Výsledkem bylo, že se máklo v pár zápasech a pak zase ztratili body a nic moc se nezměnilo. Odnesli to ti, kteří hráli málo, nebo skoro vůbec nebyli u těch prohraných zápalů, viz Odegaard, což je úplný úlet. Takhle nový kádr nevybudujeme. A co se týče Benzemy tak je směšné srovnávat jeho produktivitu s hráči, co v lize hráli 160 a 500 minut, na rozdíl od něj. V systému, kdy držíme míč a nehrajeme přímočaře s křídly a primárně hrajeme a centrujeme na Benzemu, je jasné, že bude mít zdaleka nejvyšší čísla. Nyní je on v pozici CR7, těch gólů ale dává o hodně méně a nevyužíváme přednosti hráčů, určitě ne všech.

     0
     0
 • Avatar

  Zizu vůbec nestřídá proto máme tolik zraněných hráčů.

  0
  0

Přidat komentář

Související články

Real Madrid chce urychlit jednání s Vázquezem. Odchovanec si o prodloužení řekl svými výkony
Mužstvo

Real Madrid chce urychlit jednání s Vázquezem. Odchovanec si o prodloužení řekl svými výkony

Lucas Vázquez (32) je jedním z velkých jmen tohoto týdne v Realu Madrid. Galicijský obránce pomohl Realu výjimečným výkonem v…
Luka Modrić chce zůstat v Realu Madrid. Vedení s prodloužením smlouvy váhá
Mužstvo

Luka Modrić chce zůstat v Realu Madrid. Vedení s prodloužením smlouvy váhá

Chorvatský reprezentant chce v klubu zůstat. Prozatím mu však královský klub neposlal žádný signál ohledně prodloužení smlouvy. Luka Modrić, kterému…
Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?
Mužstvo

Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?

Po vypadnutí Erlinga Haalanda z Ligy mistrů se skupina potenciálních favoritů na zisk Zlatého míče pro sezónu zužuje. V současné době je…
MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid
Mužstvo

MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid

Nacho je skutečnou legendou Realu Madrid. Od jeho debutu v prvním týmu uplynulo už 13 let a v minulé sezóně to vypadalo,…