Zákulisí přestupu Raúla de Tomáse do Rayo Vallecano. Proč Real nepřivedl svého odchovance?

Zákulisí přestupu Raúla de Tomáse do Rayo Vallecano. Proč Real nepřivedl svého odchovance?
Raúl de Tomás (zdroj: facebook.com)

Raúl de Tomás byl tento týden prodán do Rayo Vallecano za 8 + 3 miliony eur. Proč Real Madrid neučinil kroky, aby získal svého odchovance za takovou cenu, když podle tolika lidí potřebuje posílit útok?

De Tomás byl prodán Espanyolem do týmu La Ligy Rayo Vallecano za 8 milionů eur (některé zdroje uvádějí 9 milionů eur) a další 3 miliony eur jako proměnné při dosažení cíle. Přestup se uskutečnil mimo přestupové období, Španěl tak nebude moci nastoupit za tým Vallecas až do 1. ledna.

Kde se vzalo rozhodnutí tohoto hráče? Proč Real Madrid v létě nešel po svém odchovanci, když byl k mání za tak výhodnou cenu a podle mnohých potřeboval posilu do útoku? Proč ho žádný jiný klub nepřivedl, když jde o španělského reprezentanta? Následující informace pocházejí od katalánského novináře Joana Camího.

Problémy v kabině

De Tomás podle novináře způsobil obrovské problémy v šatně Espanyolu a tlačil vedení klubu na hranici možností. Památná scéna z předchozí sezony, kdy ho trenér Vicente Moreno poté, co ho stáhl ze hřiště, chytil na lavičce za dres a něco křičel, to je jen špička ledovce.

Moreno předal vedení každodenního života týmu kapitánům a dodal, že vzhledem k postavě De Tomáse bude záležitosti týkající se tohoto hráče řešit sám. Camí poukazuje na to, že útočník má v sobě stejně talentu jako vzpoury a konfrontace. Espanyol není klub zvyklý na takové ego a pokud s ním zacházíte nesprávným způsobem, má to negativní dopad na tým a klub. To je vlastně důvod konce příběhu.

Espanyol byl ale natolik závislý na de Tomásovi, který byl lídrem týmu k vybojování postupu do Primery (vstřelil 23 branek), že dostal naprostou volnost. Na hřišti dával Španěl góly, ale mimo něj se bouřil a velmi často odmítal trénovat nebo dokonce hrát.

Pravidelně chodil pozdě na trénink a vedl časté vášnivé diskuse se spoluhráči, včetně kapitánů. V sezoně 2020/21, kdy Espanyol bojoval v Segundě o postup, Španěl několikrát chyběl v týmu při utkáních se slabšími soupeři. Klub mluvil o odpočinku, ale vždy se trestalo jeho chováním a nedisciplinovanost.

Letní vzpoura

Letos na jaře, po dalších nominacích do španělského národního týmu, se útočník pustil do letního přestupu a dokonce začal veřejně říkat, že Espanyol by měl mít v takové situaci také zájem o jeho prodej.

Klub veřejně vysílal signály, že za útočníka očekává 70 milionů eur, které jsou uvedeny v klauzuli, ale vedení klubu vědělo, že chování a charakter sedmadvacetiletého mladíka jsou v komunitě natolik známé, že za něj nikdo takové peníze nezaplatí.

Od pozdního návratu do letní přípravy útočník s týmem netrénoval, protože to sám nechtěl, hlásil fyzické problémy a nepostoupil testy, jak si nový trenér Diego Martínez přál. Espanyol však nemohl říct pravdu, protože nechtěl podkopat již tak narušenou hodnotu útočníka, který zůstal jedním z nejdůležitějších aktiv organizace.

Situace se stala vyloženě patologickou, ale Espanyol celou dobu vše skrýval. Od poloviny července do přestupu do Rayo hráč letos v létě trénoval s týmem pouze 10 minut.

Novinář Camí dochází k závěru, že Espanyol si za to pravděpodobně může sám, protože dal příliš velkou moc hráči, který toho využil. Navíc obě strany chtěly přestup letos v létě, ale nedokázaly přimět De Tomáse, aby se ukázal v přátelských nebo ligových zápasech, což by pomohlo pokrýt situaci v zákulisí.

Jedinou předloženou nabídkou byla nabídka 1. září od týmu Rayo za 8 + 3 miliony eur. Nakonec byla nabídka přijata o necelé dva týdny později a hráč tak přichází o šanci jet na mistrovství světa a k oficiálnímu klubovému utkání bude moci nastoupit nejdříve 1. ledna 2023.

Návrat do Madridu

TV Chiringuito dodala, že de Tomás neměl zájem o žádné jiné nabídky než Rayo, protože jeho bratr hraje v klubu z Vallecas a jeho rodiče, příbuzní a přátelé stále žijí v Madridu. Útočník měl být odhodlaný vrátit se do Madridu za každou cenu.

Ve svém prohlášení na rozloučenou přidal de Tomás několik vět proti Espanyolu: „Výsledky mé práce jsou jasně viditelné a bylo by okázalé je připomínat. Stačí vědět, jaký dopad měli na klub a spokojenost fanoušků.“

„Manažeři by měli vysvětlit, proč se rozhodli mě vyhodit z týmu, který jsem považoval za svůj domov. Sportovní ředitel Diego Catoira Mosquera a trenér Diego Martínez Penas se těší mému uznání v míře, jakou si zaslouží. Měli své důvody, proč mě zahnali do kouta a degradovali mě, ale já je nebudu veřejně napadat,“ uvedl v prohlášení de Tomás svou verzi příběhu.

De Tomás zavolal také redaktorovi Diario AS Alberto Martinezovi, kterému sdělil. „Jak byste se cítil, kdybych začal šířit falešné fámy a pomlouvat vás a vaši rodinu? Dokážete se s čistým svědomím podívat do zrcadla?,“ zeptal se ho de Tomás.

Espanyol v úzkých

Mao Ye, generální ředitel Espanyolu, na schůzce s novináři potvrdil, že de Tomás vyjádřil vůli odejít po skončení předchozí sezóny a během léta kvůli svým rozhodnutím individuálně trénoval. Espanyol ho před rozuzlením celé situace nechtěl prodávat, a i kdyby to chtěl udělat, nakonec za hráče žádné nabídky nedostal až do 1. září. Ye došel k závěru, že nyní nedošlo k přestupu hráče, ale k vyřešení problému pro klub a tým.

Ředitel Espanyolu dodal, že de Tomás v určitém okamžiku začal vysílat signály, že pokud zůstane v Katalánsku pro sezónu 2022/23, rád by dostal navýšení platu. Klub mu měl sdělit, že je nejlépe vydělávajícím hráčem týmu a že změna podmínek smlouvy se v politice Espanyolu obvykle projednává dva roky před vypršením smlouvy, která v tomto případě trvala až do roku 2027.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: MARCA.com

2 Komentářů

Přidat komentář

Související články

SER: Davies odmítl další nabídku Bayernu na prodloužení smlouvy
Přestupy

SER: Davies odmítl další nabídku Bayernu na prodloužení smlouvy

Příchod Kanaďana by mohl znamenat konec Mendyho, kterému příští rok končí smlouva. Bayern bude možná brzy nucen s Los Blancos vyjednávat.…
COPE: Arsenal mezi zájemci o Lunina
Přestupy

COPE: Arsenal mezi zájemci o Lunina

Rozhlasová stanice COPE uvedla, že ukrajinský brankář Lunin usilovně přemýšlí o své budoucnosti. Andriy má na stole nabídku na prodloužení…
Antonio Rüdiger dalším cílem Saúdů
Přestupy

Antonio Rüdiger dalším cílem Saúdů

Saúdskou Arábii rozhodně nelze obvinit z toho, že by se na fotbalovém přestupovém trhu styděla, a její odvážné kroky cílily…
Návrat Reniera z hostování přináší nejtěžší úkol pro nadcházející přestupové období
Přestupy

Návrat Reniera z hostování přináší nejtěžší úkol pro nadcházející přestupové období

Reinier se vrací z hostování ve Frosinone s dalšími pochybnostmi. Jeho smlouva s Realem Madrid platí do roku 2026 a…