Vrtěti psem. Aneb jak Florentino Pérez zastavil dohodu Barcelony s CVC a vyškolil Tebase

Vrtěti psem. Aneb jak Florentino Pérez zastavil dohodu Barcelony s CVC a vyškolil Tebase

Florentino Pérez přesvědčil generálního ředitele Barcelony, aby přerušil dohodu mezi Joanem Laportou, Javierem Tebasem a Jaume Rouresem, která byla spojena s fondem CVC. Vše je popsáno v článku deníku ABC.

Přirozená aliance, ta nejzjevnější ve španělském fotbale, je mezi Joanem Laportou, Javierem Tebasem a Jaume Rouresem, respektive prezidentem Barcelony, prezidentem La Ligy a majitelem Mediapro. Jiné téma však je, že ten první je chytrý a umí si bránit své věci. Dohoda La Ligy s CVC a nová dohoda Leo Messiho byly jedním plánem.

Laporta a Tebas, kromě známého setkání na začátku července v bytě prvního z nich na ulici Diagonal  v katalánské metropoli, se v tomto období viděli ještě mnohokrát a hovořili spolu, aby uzavřeli dohodu, která vyhovovala všem třem.

Tebas chtěl zahnat Florentina do rohu a 2,7 miliardy eur od CVC mohlo ukázat, že Super liga není potřeba. Laporta by získal likviditu, která mu chyběla k prodloužení Messiho smlouvy. Roures by si splnil svůj cíl převzít televizní práva na španělský fotbal na dalších 50 let.

Pondělí 2. srpna

Tebas si vybral tento den, aby překvapivě oznámil dohodu s anglickým fondem. Laporta řekl Jorgemu Messimu, že potvrzuje novou smlouvu, protože dostane peníze od CVC. Hráčův otec odletěl podepsat dohodu do Barcelony.

Laporta stanovil 5. srpen jako den celé ceremonie a oznámení dohodny s Tebasem a Messim. Byl připraven notář a byla vytvořena tisková zpráva pro média. Den předtím, 4. srpna, měla Laporta odjet do sídla La Ligy podepsat smlouvu s CVC se všemi kluby (kromě Realu Madrid).

Úterý 3. srpna

Florentino Pérez se o spiklenecké dohodě dozví 2. srpna a zavolá svému blízkému příteli Javierovi de Jaime, který řídí CVC ve Španělsku, aby mu vysvětlil, co se děje. De Jaime, který nikdy neprozradí své plány a nikoho nebojí, prolomil obchodní tajemství a o celém plánu řekl Florentinovi, který toho odpoledne neměl čas se nechat oklamat falešnými příběhy.

Jeho tón musel být tak ostrý, že mu obvykle vyhýbavý De Jaime nejen řekl o detailech kontraktu, ale poukázal i na klíčový detail. Laporta se dohodl s Tebasem bez souhlasu dalšího vedení Barcelony.

Po zjištění této informace požádal prezident Realu svého generálního ředitele Josého Ángela Sáncheza, aby kontaktoval generálního ředitele Barcelony Ferrana Revertera a vysvětlil mu skutečné podmínky finanční půjčky CVC.

Dvě podmínky byly nejdůležitější, ale také nejzávažnější. První byla, že fond ve skutečnosti klubům nabízel půjčku s 0% úrokem, ale stále bude účtovat závazky vůči klubům, čemuž se Reverter chtěl vyhnout. Druhou byla, že by CVC získalo 11 % televizních práv klubů na dalších 50 let, za což zaplatí půjčkou ve výši 2,7 miliardy eur.

Florentino spočítal, že od 12. roku dohody a dalších 38 let už bude CVC tvořit zisk a kluby, zejména Barcelona a Real, přijdou o obrovské peníze.

Středa 4. srpna

Jakmile si Reverter uvědomil, že Laporta jedná za jeho zády a že pakt CVC je obrovská chyba, začal přemýšlet o své loajalitě, zůstat s prezidentem, který mu funkci nabídl, nebo zůstat v klubu, jehož zájmy by nakonec hájil.

Vybral si to druhé a zavolal svému viceprezidentovi pro finance Eduardu Romeuovi (důvěryhodný muž José Elíase, majitele společnosti Audax – energetické společnosti, která vyrábí a dodává 100% obnovitelnou energii, který poskytl Laprtovi 35 milionů eur ze 124 milionů eur, požadováných jako finanční záruka pro barcelonskou radu), aby ho přesvědčil, aby se postavila proti smlouvě s CVC.

Elías a Romeu zuřili, že od prezidenta Laporteho nedostali žádné informace. Reverter je přesvědčil, že Tebas nabízí past, a tak dali Laportovi podmínku, že nesmí přidat další dluh, a zdůraznili, že pokud smlouvu podepíše, stáhnou své finanční záruky.

To by prakticky znamenalo rezignaci Laporty, protože 34 milionů eur by na ulici jen tak nenašel. Nejlépe to ukazuje skutečnost, že prezident Blaugrany o několik měsíců dříve měl do posledních možných hodin problém zajistit poslední část jistiny ve výši 10 milionů eur.

Laporta věděl, že bez 34 milionů eur nemůže být nadále ředitelem Barcy, a také souhlasil s Reverterem. Okamžitě zavolal Jorge Messimu a řekl mu, že nebude možné podepsat novou smlouvu. Totéž sdělil také Tebasovi a informoval ho, že nepodepíše smlouvu s CVC.

Čtvrtek 5. srpna

Toho dne se Barcelona chystala oznámit Messiho novou smlouvu, ale stal se úplný opak. Laporta zveřejnil argumenty, které prezident Realu Madrid předložil Reverterovi prostřednictvím José Ángela Sáncheze a oznámil, že nepodepíše smlouvu s Messim, protože „nemůže na 50 let zastavit budoucnost klubu“.

Tebas, který už věděl, že ho Florentino znovu porazil, tweetoval: „Ve vedení FCB hodně mluví s …“. Roures na stejném portálu také potvrdil své zklamání a napsal: „Ničemu nerozumím.“

Sobota 7. srpna

Zatímco dvě strany tříčlenné dohody lamentovaly, Laporta, který dokáže rychle reagovat a najít si novou cestu, se v restauraci Botafumeiro sešel s Florentinem a prezidentem Juventusu Andreou Agnellim, aby proměnil porážku ve vítězství a pozvedli projekt Super ligy.

O 2 měsíce později

Mnohé prozradí i následující vlákna tohoto příběhu. Tím první je nezvyklá a silná pochvala, kterou prezidentovi věčného rivala udělil viceprezident Romeu: „Klobouk dolů před vedením Florentina.“ když se podíváme na vývoj situace, je to kompliment s náznakem vděčnosti.

Tebasovo chování také ukazuje hodně. Ve svých útocích vždy obviňuje Romeua, kterého obviňuje z předávání zmanipulovaných příběhů, nikdy Laportu.

Hluboko uvnitř je však téma, které je mnohem důležitější a vysvětluje, proč Laporta vstoupil do hry s Tebasem. Barcelona dluží 500 milionů eur investiční bance Goldman Sachs.

Až se o víkendu obnoví přerušená valná hromada, prezident Barcelony pravděpodobně získá povolení k získání další půjčky ve výši 1,5 miliardy eur u stejné banky na realizaci projektu Espai Barça.

Stačí dodat, že z půjčky 2,7 miliardy eur, kterou CVC nabídlo La Lize, jednu miliardu přispěl… Uhodnete kdo? Ano, Goldman Sachs. 

Proto bylo úžasné, že na téma druhé výpůjčky předseda nedělního shromáždění řekl: „Myslete si, že nám chtějí dát ještě více peněz,“ argumentujíc tím, že klub na tom není vůbec tak špatně. Zároveň dodává: „Fondy, které chtějí využít naší situace, jsou špatné.“

Goldman Sachs chce jasně převzít klub z první linie a ukázal si na Barcelonu. A když Goldman udělá toto rozhodnutí a vy mu dlužíte 2 miliardy eur, nezastavíte to ani s Florentinem jako generálním ředitelem.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: ABC.es

17 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Real Madrid chce urychlit jednání s Vázquezem. Odchovanec si o prodloužení řekl svými výkony
Mužstvo

Real Madrid chce urychlit jednání s Vázquezem. Odchovanec si o prodloužení řekl svými výkony

Lucas Vázquez (32) je jedním z velkých jmen tohoto týdne v Realu Madrid. Galicijský obránce pomohl Realu výjimečným výkonem v…
Luka Modrić chce zůstat v Realu Madrid. Vedení s prodloužením smlouvy váhá
Mužstvo

Luka Modrić chce zůstat v Realu Madrid. Vedení s prodloužením smlouvy váhá

Chorvatský reprezentant chce v klubu zůstat. Prozatím mu však královský klub neposlal žádný signál ohledně prodloužení smlouvy. Luka Modrić, kterému…
Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?
Mužstvo

Goal: Jude Bellingham je favoritem na zisk Zlatého míče. Haaland ze hry venku?

Po vypadnutí Erlinga Haalanda z Ligy mistrů se skupina potenciálních favoritů na zisk Zlatého míče pro sezónu zužuje. V současné době je…
MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid
Mužstvo

MARCA: Nacho se rozhodl po sezóně opustit Real Madrid

Nacho je skutečnou legendou Realu Madrid. Od jeho debutu v prvním týmu uplynulo už 13 let a v minulé sezóně to vypadalo,…