Vedení Realu Madrid bude hledat dodatečné financování rekonstrukce Bernabéu

Vedení Realu Madrid bude hledat dodatečné financování rekonstrukce Bernabéu
Santiago Bernabéu

Real Madrid může požádat ještě o jednu další půjčku na dokončení prací na Nuevo Bernabéu. Celkové náklady na rekonstrukci stadiónu tak mohou dosáhnout až jedné miliardy eur.

Vedení Bílého baletu hledá další prostředky na pokrytí dodatečných nákladů na dostavbu nového Santigo Bernabéu. Podle Ramóna Álvareze de Mona představenstvo Realu Madrid zvažovalo žádost o další půjčku ve výši 150 až 200 milionů eur. Celková cena prací by se tak zvýšila na zhruba jednu miliardu eur.

Klub vedený Florentinem Pérezem v dubnu trpěl růstem cen komodit, logistických řetězců a nákladů v důsledku války na Ukrajině a také rostoucí inflací, kdy byl nucen odložit dokončení rekonstrukce nového Bernabéu minimálně do příštího léta. Klub v té době ještě neměl vypsáno výběrové řízení na práce spojené s VIP salonky.

Otevření nového Santiago Bernabéu, které mělo být dokončeno do konce roku 2022, bylo odloženo až do léta 2023 kvůli překročení nákladů až o 400 milionů eur. Na konci roku 2021 klub požádal banky o 225 milionů eur na „financování prací, které původně nebyly zahrnuty do rekonstrukce stadionu,“ jak vysvětlovalo tehdejší oficiální prohlášení. Jednalo se o náklady spojené se zatahovacím trávníkem, který byl do projektu rekonstrukce stadiónu přidán dodatečně.

Výhodné financování

Přesto madridský klub snížil náklady na dodatečné financování, které měl potřebovat, téměř na polovinu. Klub získal v roce 2019 prvních 575 milionů eur s pevnou úrokovou sazbou 2,5 %, zatímco dalších 225 milionů eur schválených shromážděním Socios získal s úrokovou sazbou 1,53 %.

Půjčka byla vzata na 27 let a má také dobu odkladu, díky které ji Real Madrid začne splácet až 30. července 2024. „Tyto podmínky jsou nejlepší, jaké byly kdy dosaženy pro dlouhodobé financování ve světě sportu,“ uvedli Los Blancos.

Operace, kterou vedly JP Morgan a Bank of America, se podle odborného portálu Global Capital účastnily především společností Apollo, Metlife a Northwestern Mutual. Aegon a Macquarie se také zúčastnili, i když s menšími částkami. Datum splatnosti bylo sladěno s původním úvěrem, takže také vyprší v roce 2049.

První financování stavby

V roce 2019 byla podepsána smlouva na 575 milionů eur s pevnou úrokovou sazbou 2,5 % s ročním splátkovým kalendářem 29,5 milionu eur na období 2023-2049. Klub tehdy také získal tříletou lhůtu odkladu, takže splácet půjčky i s úroky začne až po dokončení prací na stadionu.

Tato transakce byla opět koordinována společností Key Capital a strukturována JP Morgan a Bank of America Merrill Lynch. V první operaci těmto subjektům pomáhaly Banco Santander a Société Générale. CaixaBank působila jako agent pro financování, které bylo postupně uvolňováno v letech 2019-2021.

Spolupráce s Legends a Sixth Street na provozování stadionu

Klub dosáhl konečné dohody s Legends a Sixth Street, podle níž obě společnosti získají 30% podíl v nové společnosti, která bude stadion provozovat po dobu dvaceti let. Na oplátku Los Blancos obdrží 360 milionů eur, které bude klub moci utratit podle libosti, jak uvedli Los Blancos v oficiálním oznámení.

Spolupráce původně předpokládala trvání 25 let, 20% podíl a příjem pro Real Madrid okolo 400 milionů eur, ale nakonec bylo rozhodnuto pro kratší dobu a větší podíl. Ziskovost pro dva nové akcionáře bude záviset na ziscích generovaných pořádáním koncertů a dalších show na stadionu, stejně jako provozem muzea a zbytku komerčních prostor.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: 2playbook.com

Přidat komentář

Související články

MARCA: Modrić a Lucas Vázquez se dohodli na nových smlouvách s Realem Madrid
Mužstvo

MARCA: Modrić a Lucas Vázquez se dohodli na nových smlouvách s Realem Madrid

Chorvat a Španěl uzavřeli dohodu o setrvání v klubu na další sezonu. Oba budou patřit mezi kapitány prvního týmu. Luka…
Florentino: Představení Mbappého? Nemám tušení… Kdo je Mbappé?
Mužstvo

Florentino: Představení Mbappého? Nemám tušení… Kdo je Mbappé?

Florentino Pérez ve čtvrtek vedl basketbalový tým Realu Madrid při předávání trofeje pro španělského mistra v Madridu. Chiringuito se ve…
EL MUNDO: Finanční správa požaduje pro Ancelottiho vyšší trest. Hrozí mu až pět let
Mužstvo

EL MUNDO: Finanční správa požaduje pro Ancelottiho vyšší trest. Hrozí mu až pět let

Případ údajných daňových podvodů, kterých se měl dopustit Carlo Ancelotti během svého prvního působení v Realu Madrid, se vyvíjí. Zástupci…
Co všechno změní příchod Mbappého? Formaci, roli Rodryga, platový žebříček a horší pozici odchovanců
Mužstvo

Co všechno změní příchod Mbappého? Formaci, roli Rodryga, platový žebříček a horší pozici odchovanců

Příchod Kyliana Mbappého do Realu Madrid změní mnohé. Od rozestavení, přes role Rodryga a Endricka až po platový žebříček… Klub…