Vedení Realu Madrid bude hledat dodatečné financování rekonstrukce Bernabéu

  Vedení Realu Madrid bude hledat dodatečné financování rekonstrukce Bernabéu
  Santiago Bernabéu

  Real Madrid může požádat ještě o jednu další půjčku na dokončení prací na Nuevo Bernabéu. Celkové náklady na rekonstrukci stadiónu tak mohou dosáhnout až jedné miliardy eur.

  Vedení Bílého baletu hledá další prostředky na pokrytí dodatečných nákladů na dostavbu nového Santigo Bernabéu. Podle Ramóna Álvareze de Mona představenstvo Realu Madrid zvažovalo žádost o další půjčku ve výši 150 až 200 milionů eur. Celková cena prací by se tak zvýšila na zhruba jednu miliardu eur.

  Klub vedený Florentinem Pérezem v dubnu trpěl růstem cen komodit, logistických řetězců a nákladů v důsledku války na Ukrajině a také rostoucí inflací, kdy byl nucen odložit dokončení rekonstrukce nového Bernabéu minimálně do příštího léta. Klub v té době ještě neměl vypsáno výběrové řízení na práce spojené s VIP salonky.

  Otevření nového Santiago Bernabéu, které mělo být dokončeno do konce roku 2022, bylo odloženo až do léta 2023 kvůli překročení nákladů až o 400 milionů eur. Na konci roku 2021 klub požádal banky o 225 milionů eur na „financování prací, které původně nebyly zahrnuty do rekonstrukce stadionu,“ jak vysvětlovalo tehdejší oficiální prohlášení. Jednalo se o náklady spojené se zatahovacím trávníkem, který byl do projektu rekonstrukce stadiónu přidán dodatečně.

  Výhodné financování

  Přesto madridský klub snížil náklady na dodatečné financování, které měl potřebovat, téměř na polovinu. Klub získal v roce 2019 prvních 575 milionů eur s pevnou úrokovou sazbou 2,5 %, zatímco dalších 225 milionů eur schválených shromážděním Socios získal s úrokovou sazbou 1,53 %.

  Půjčka byla vzata na 27 let a má také dobu odkladu, díky které ji Real Madrid začne splácet až 30. července 2024. „Tyto podmínky jsou nejlepší, jaké byly kdy dosaženy pro dlouhodobé financování ve světě sportu,“ uvedli Los Blancos.

  Operace, kterou vedly JP Morgan a Bank of America, se podle odborného portálu Global Capital účastnily především společností Apollo, Metlife a Northwestern Mutual. Aegon a Macquarie se také zúčastnili, i když s menšími částkami. Datum splatnosti bylo sladěno s původním úvěrem, takže také vyprší v roce 2049.

  První financování stavby

  V roce 2019 byla podepsána smlouva na 575 milionů eur s pevnou úrokovou sazbou 2,5 % s ročním splátkovým kalendářem 29,5 milionu eur na období 2023-2049. Klub tehdy také získal tříletou lhůtu odkladu, takže splácet půjčky i s úroky začne až po dokončení prací na stadionu.

  Tato transakce byla opět koordinována společností Key Capital a strukturována JP Morgan a Bank of America Merrill Lynch. V první operaci těmto subjektům pomáhaly Banco Santander a Société Générale. CaixaBank působila jako agent pro financování, které bylo postupně uvolňováno v letech 2019-2021.

  Spolupráce s Legends a Sixth Street na provozování stadionu

  Klub dosáhl konečné dohody s Legends a Sixth Street, podle níž obě společnosti získají 30% podíl v nové společnosti, která bude stadion provozovat po dobu dvaceti let. Na oplátku Los Blancos obdrží 360 milionů eur, které bude klub moci utratit podle libosti, jak uvedli Los Blancos v oficiálním oznámení.

  Spolupráce původně předpokládala trvání 25 let, 20% podíl a příjem pro Real Madrid okolo 400 milionů eur, ale nakonec bylo rozhodnuto pro kratší dobu a větší podíl. Ziskovost pro dva nové akcionáře bude záviset na ziscích generovaných pořádáním koncertů a dalších show na stadionu, stejně jako provozem muzea a zbytku komerčních prostor.

  Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


  Zdroj: 2playbook.com

  Přidat komentář

  Související články

  Rodrygova proměna. Brazilec zaznamenal v pěti zápasech 7 gólů a 4 asistence
  Mužstvo

  Rodrygova proměna. Brazilec zaznamenal v pěti zápasech 7 gólů a 4 asistence

  Není to tak dávno, co nedal gól ani z té největší šance a fanoušci ho posílali na lavičku. Rodrygo nicméně…
  S Mendym jde vše podle plánu. Dobrá forma zvyšuje jeho cenu a příláká více zájemců
  Mužstvo

  S Mendym jde vše podle plánu. Dobrá forma zvyšuje jeho cenu a příláká více zájemců

  Nejlepší forma Realu Madrid v této sezoně přišla s návratem Ferlanda Mendyho do základní sestavy. Klub zvažuje prodej obránce příští…
  Chiringuito: Luninova smlouva s Realem Madrid platí do roku 2025. Hráč se rozhodne co dál
  Mužstvo

  Chiringuito: Luninova smlouva s Realem Madrid platí do roku 2025. Hráč se rozhodne co dál

  Podle informací uvedených v pořadu El Chiringuito vyprší smlouva Andriy Lunina s Realem Madrid v červnu 2025, nikoli 2024, jak…
  Bellingham získal cenu Golden Boy 2023. Jako nástupce vidí spoluhráče z Realu
  Mužstvo

  Bellingham získal cenu Golden Boy 2023. Jako nástupce vidí spoluhráče z Realu

  Jude Bellingham získal 97 % hlasů v prestižní novinářské anketě Golden Boy 2023 o nejlepšího hráče Evropy do 21 let.…