V kabině Realu Madrid je zastoupeno devět různých národností. Španělé jsou na ústupu

V kabině Realu Madrid je zastoupeno devět různých národností. Španělé jsou na ústupu
Dani Carvajal a Alfredo Di Stéfano (zdroj: realmadrid.com)

Pouze 14 z 55 hráčů, které Real podepsal od roku 2009, bylo povoláno do španělské reprezentace. Carvajal je jediný, kdo se probojoval do prvního týmu. V tom stejném období byli hráči z akademie prodáni celkově za téměř 400 milionů eur.

Španělsko vyhrálo mistrovství světa v Jižní Africe s pěti hráči Realu Madrid v Del Bosqueho sestavě. O jedenáct let později nepovolal Luis Enrique na mistrovství Evropy žádného hráče Realu Madrid.

Bylo to poprvé v historii, kdy se na velkou akci nevydal ani jeden hráč Los Blancos. „Národní“ krizi zdůrazňuje fakt, že Carlo Ancelotti v sobotu začal zápas, kdy na hřišti nebyl s jediný Španěl. Stalo se tak poprvé ve 121leté historii klubu.

Devět národností

Výjimečně vzdálená je vzpomínka na Real Madrid yé-yé, který vyhrál Evropský pohár v roce 1966 s jedenáctkou složenou výhradně ze Španělů. Za více než půl století fotbal postupně otevíral své hranice a šatny se stávají stále kosmopolitnějšími.

Ancelotti má ve svém týmu devět různých národností. Španělé se v ní stali největší menšinou. V současné době je jich osm. Na turnaj do Kataru však byli povoláni pouze dva – Carvajal a Asensio.

Poslední španělský přestup

Od Florentinova návratu Real provedl 55 přestupů a odkoupil zpět sedm hráčů. Mezi těmito akvizicemi je pouze 14 Španělů (25,5 %). Posledním z nich byl Brahim, který dnes nastupuje v Miláně. Dvanáct hráčů, kteří po něm přicházeli, jsou cizinci.

Klub tak už čtyři roky nepodepsal žádného domácího hráče. Druhá Pérezova etapa byla zaměřena na místní hráče. Přestupy Xabiho, Albiola a Arbeloi to měly dokázat. Granero se také vrátil do hlavního města.

První tři vyhráli mistrovství světa v Jihoafrické republice spolu s dalšími dvěma hráči, kteří už v týmu byli – Casillas a Ramos. V sezóně 2010/11 byli podepsáni další tři Španělé: Pedro León, Canales a Callejón. V lednu 2013 Mourinho požádal o Diega Lópeze.

Úspěchy mládežnických týmů La Roja nezůstaly v klubu bez povšimnutí. V létě 2013 Los Blancos podepsali Illarramendiho. Poté byl z Leverkusenu koupen Carvajal a v letech 2015-2018 byly získáni Vallejo, Asensio, Ceballos a Odriozola. Mezitím do starých známých vod zavítali i Casilla, Lucas, Morata a Mariano. Pak přišel čas na zmíněného Brahima.

Canteranos bez šance

Základní jedenáctka ztratila nejen španělský rys, je zde i problematika odchovanců. Od sezóny 2009/10 se pouze 19 canteranos podařilo proniknout do prvního týmu, ať už pocházeli z Castilly nebo se vrátili z hostování či zpětného odkupu.

Poslední dva s jistým místem v základní sestavě byli Carvajal a Arbeloa. 13 z 19 hráčů z akademie nenastupovalo v národním týmu déle než tři sezóny. Pouze čtyři – Nacho, Lucas, Arbeloa a Carvajal – překonali hranici 100 zápasů.

Z akademie se však stal skutečný zlatý důl. Od roku 2009 se absolventi La Fabriky prodali za celkem 399 milionů eur. Nejlukrativnějším přestupem z klubu se ukázal být Morata. Útočník nejprve přestoupil do Juventusu za 20 milionů eur, poté se vrátil za 35 milionů eur, než byl prodán do Chelsea za 80. Čtvrtina zisku přišla v létě 2020, kdy klub musel vydělávat kvůli pandemii. Tehdy se prodali Achraf (40 milionů eur), Reguilón (30), Óscar (15), Javi Sánchez (3), Dani Gómez (2,5) a De Frutos (2,5).

Problém do budoucna

Navzdory jasnému odklonu od domácích hráčů Bílý balet vždy splňují všechny standardy UEFA. Mezi 25 hráči zapsanými do Ligy mistrů musí být čtyři odchovanci a čtyři fotbalisté z dané země. Podle předpisů evropské federace má Real v kádru momentálně šest odchovanců: Carvajal, Nacho, Lucas, Vinicius, Rodrygo a Mariano.

Camavinga tento status získá v sezóně 2024/25, kdy splní požadavek tří let v klubu ve věku 16 až 21 let. Za zmínku také stojí, že nesplnění požadavků UEFA vás nevylučuje ze soutěže. Při absenci odchovanců nebo hráčů dané národnosti v týmu nemůže být do Ligy mistrů přihlášeno 25 hráčů, ale pouze 17.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: relevo.com

Přidat komentář

Související články

Tři ze čtyř nejhodnotnějších hráčů světa má pod smlouvami Real Madrid
Mužstvo

Tři ze čtyř nejhodnotnějších hráčů světa má pod smlouvami Real Madrid

Real Madrid má ve svých řadách tři nejdražší fotbalisty světa – Kylian Mbappé, Jude Bellingham a Vinícius mají hodnotu 180…
Relevo: Real už zná datum Mbappého představení na Santiago Bernabéu
Mužstvo

Relevo: Real už zná datum Mbappého představení na Santiago Bernabéu

Po sedmi letech „telenovely“ mezi Realem Madrid, PSG a samotným hráčem je už nyní akvizice Kyliana Mbappého považována za nejmedializovanější…
Carvajal: Fotbal není matematika, nejde o to, dát dohromady dobré hráče
Mužstvo

Carvajal: Fotbal není matematika, nejde o to, dát dohromady dobré hráče

Dani Carvajal poskytl rozhovor deníku MARCA. Španěl se rozpovídal především o své uplynulé sezoně a o nejpamátnějších momentech, které ho…
Rodrygo nehodlá opustit nový projekt Realu Madrid
Mužstvo

Rodrygo nehodlá opustit nový projekt Realu Madrid

Rodrygo nemá v úmyslu opustit Real Madrid a klub ho nehodlá pustit i přes nabídky z PSG a City. Celá…