UEFA hodlá změnit pravidla Finančního Fair Play. „Utraťte, kolik potřebujete“ místo „Utraťte, kolik vyděláte“

UEFA hodlá změnit pravidla Finančního Fair Play. „Utraťte, kolik potřebujete“ místo „Utraťte, kolik vyděláte“

Novináři v Itálii informují, že se UEFA připravuje na zrušení Finančního Fair Play, aby tak týmům umožnila větší kontrolu nad svými financemi.

Když UEFA v roce 2011 zavedla Finanční Fair Play, budilo to smíšené pocity. Pro jedny to vždy byla přehnaná kontrola nad financemi klubů, pro jiné zachraňovala rovnou soutěž ve fotbale. Jiní zase tvrdili, že jeho jediným cílem bylo udržet hegemonii obrů. La Gazzetta dello Sport uvádí, že se tato debata brzy přesune do historie.

Italové informují, že pokud nyní zůstane Finanční Fair Play kvůli krizi zmrazena, pak po pandemii prostě nebude šance, že by dosavadní pravidla zůstala zachována.

A co víc, UEFA žádné úpravy neudělá, jen vytvoří nový systém, který umožní mnohem větší flexibilitu při výdajích na přestupy. Federace měla tento týden projednat navrhované změny se zástupci Evropské unie, aby se zajistilo, zda nebudou porušovat pravidla a zásady Společenství.

Federaci stále čekají jednání s kluby, ale většina má být jednoznačně orientovaná na změny. Pokud vše dopadne úspěšně, má se nový systém postupně zavádět už od příštího roku. Italové tvrdí, že místo základního pravidla „utrácejte tolik, kolik vyděláte“ vstoupí v platnost pravidlo „utratit to, co je nezbytné, bez plýtvání.“

Spekuluje se, že největší změnou bude zavedení takzvaného „Salary Cap“, tj. platového stropu. Předpisy EU toto sice neumožňují, ale UEFA to může skrýt pod ustanovením daně z luxusu, která by se platila, pokud by byl překročen individuální mzdový limit pro hráče a sportovní zaměstnance, který by měl mít každý klubu stanoven. Výpočet takového limitu má být teprve oznámen.

UEFA také údajně zvažuje o zmírnění sportovních sankcí za porušení předpisů s přiměřeným zvýšením ekonomických trestů. V současné době mohou být kluby, které porušují předpisy FFP, technicky vyřazeny z evropských soutěží, jako tomu bylo v případě Manchesteru City, dokud se úspěšně neodvolali proti rozhodnutí po loňském verdiktu Sportovní arbitráže.

Tato zpráva přichází jen pár týdnů poté, co UEFA oznámila další radikální rozhodnutí rozšířit Ligu mistrů na 36 týmů, přičemž každý klub by odehrál 10 zápasů ve „švýcarském systému“, který by je zařadil do jediné tabulky.

Myslím si, že jsme velmi blízko mé ideální Lize mistrů, myslím si, že švýcarský systém je krásný,“ řekl Andrea Agnelli, předseda Evropské asociace klubů.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: dailymail.co.uk, gazzetta.it

7 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Ancelotti vysílá jasné signály. Náhradníky dělí na dvě skupiny
Mužstvo

Ancelotti vysílá jasné signály. Náhradníky dělí na dvě skupiny

V závěrečné fázi sezóny, s jistou budoucností v klubu pro následující ročník, ukazuje italský trenér, že se při svém rozhodnutí drží pevně…
Fabrizio Romano: Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid
Mužstvo

Fabrizio Romano: Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid

Fabrizio Romano se vyjádřil ke zprávám ze Španělska. Podle jeho informací Arda Güler nepožádal o odchod z Realu Madrid. Arda…
Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo
Mužstvo

Real překonal hranici 100 vstřelených gólů. Bez Benzemy ho táhne Jude, Vini a Rodrygo

Díky třem vstřeleným gólům v úterním čtvrtfinále Ligy mistrů proti Manchesteru City se Los Blancos dostali na 101 vstřelených gólů v rámci…
Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu
Mužstvo

Kapitán bez pásky. Valverde je neoficiálním lídrem týmu

Fede Valverde byl v úterním utkání skutečným lídrem Realu Madrid. Uruguayec sice na rukou neměl kapitánskou pásku, ale do střetnutí vložil…