Účast Realu na mistrovství světa klubů má svou cenu. FIFA nemá stále uzavřenou dohodu s kluby

Účast Realu na mistrovství světa klubů má svou cenu. FIFA nemá stále uzavřenou dohodu s kluby
Florentino Pérez a Gianni Infantino (zdroj: realmadrid.com)

Vedení Realu Madrid jedná s FIFA nejen o účasti na mistrovství světa klubů, ale také o podmínkách zpřístupnění stadionu Santiago Bernabéu pro finále mistrovství světa 2030. V obou případech jde o peníze a čas.

O mistrovství světa klubů, které se uskuteční v létě 2025, se dlouho mluvilo jako o turnaji, který zaručí účastnickým týmům 50 milionů eur, ale realita je zcela jiná. Tato částka je důsledkem výchozího bodu pro mistrovství světa klubů, kdy FIFA schválila jeho pořádání v Číně v roce 2019. Tehdy se hovořilo o 50 milionech jako o pobídce pro 24 týmů, které se turnaje zúčastní.

Vše zastavila pandemie. Čína odstoupila a nyní se organizace turnaje, který se rozrostl z 24 na 32 týmů, ujala FIFA. Rok před zahájením turnaje se řídící orgán světového fotbalu nevyjádřil k rozdělení peněz, a to především proto, že ještě neuzavřel prodej audiovizuálních práv na turnaj (jedná se společností Apple) a stále čeká na obchodní dohody, takže žádné rozdělení financí neexistuje.

Nelineární distribuce

FIFA od počátku dává najevo, že rozdělování nebude lineární, což znamená, že ne všechny týmy dostanou stejnou částku. Ve skutečnosti již existuje několik otevřených front s různými asociacemi a kluby při hledání dohody, kterou nelze kvůli nedostatku distribuce přesných částek stále uzavřít.

Co je také velmi jasné vedení FIFA, je, že ne všechny kluby mohou obdržet stejnou částku, protože jejich tržní hodnota se velmi liší, přičemž týmy UEFA jasně dominují a týmy CONMEBOL jsou na druhém místě. Mnoho klubů již tento status přijalo a pro ně je získání částky kolem 10 milionů eur dostatečným ospravedlněním jejich účasti na turnaji.

Dva spory

Na jedné straně vyjednává Evropská asociace klubů s UEFA a na druhé straně Real Madrid, který není součástí ECA, vyjednává individuálně. V případě Los Blancos má Gianni Infantino a jeho tým otevřené dvě fronty.

Na jedné straně posouzení hodnoty účasti madridského klubu na mistrovství světa klubů a uzavření dohody, která umožní, aby Santiago Bernabéu hostilo finále mistrovství světa v roce 2030.

Dobré vztahy mezi oběma prezidenty by mohly jednání dovést do úspěšného konce, ale klub Florentina Péreze není nakloněn tomu, aby stadion přenechal FIFA na tři měsíce, jak požadují organizátoři mistrovství světa, protože by to znamenalo nemožnost pořádat po tuto dobu jiné akce, například koncerty. Obě strany vědí, že tuto otázku musí vyřešit.

Carlo Ancelotti se rád vyjádřil, že přítomnost Realu Madrid má svou cenu a že FIFA se musí přizpůsobit trhu, a jeho názor sdílejí všichni ve Valdebebasu, uvádí deník MARCA. AS mezitím poznamenává, že pokud by však královský celek z turnaje skutečně vypadl, mohla by jeho místo zaujmout Barcelona jako druhý zástupce španělského fotbalu vedle Atletica.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: marca.com

Přidat komentář

Související články

Převezme Camavinga číslo šest po Nachovi?
Mužstvo

Převezme Camavinga číslo šest po Nachovi?

Nachův odchod má obrovský sportovní, ale také marketingový význam, protože se uvolňuje číslo, které má v Realu Madrid velkou historii. Jak…
Nedotknutelný Arda Güler. Setrvání Turka si přejí Ancelotti, hráči i vedení
Mužstvo

Nedotknutelný Arda Güler. Setrvání Turka si přejí Ancelotti, hráči i vedení

Je sice pravda, že v příští sezóně nebude snadné dostat se do základní jedenáctky Realu, ale Ancelotti i vedení madridského…
Nerozbitný tandem: Carlo Ancelotti, Davide a realizační tým
Mužstvo

Nerozbitný tandem: Carlo Ancelotti, Davide a realizační tým

Carlo Ancelotti a jeho tým okouzlili každého. Získané trofeje a rozmanitá řešení na hřišti donutily i ty největší kritiky ocenit…
L’Équipe: Kylian Mbappé požaduje od PSG 100 milionů eur
Mužstvo

L’Équipe: Kylian Mbappé požaduje od PSG 100 milionů eur

Kapitán francouzské reprezentace dal PSG ultimátum, aby uhradilo jeho pohledávky, které činí přibližně 100 milionů eur, kvůli tomu, že od…