Tři roky od bolestného konce Cristana Ronalda. Co stálo za odchodem legendy Realu Madrid?

Tři roky od bolestného konce Cristana Ronalda. Co stálo za odchodem legendy Realu Madrid?

Deník El Mundo přinesl zajímavý příběh o skutečných důvodech odchodu Ronalda z Realu Madrid. Pojďme se tedy na tento příběh podívat společně.

Obývací pokoj je snad nekonečný. Stoly jsou perfektně umístěny na černé podlaze, jako by se na nich mělo něco prezentovat. Kniha návrháře Tom Forda, který byl tvůrčím ředitelem Gucci a Yves Saint Laurent, a fotoalbum Marilyn Monroe jsou vystaveny, jako kdyby nebyly nikdy otevřeny. Pokud by tu nebylo pár rodinných fotografií v rozích, mohlo by se zdát, že tady nikdo nebydlí.

Dnešní odpoledne se zde však shromažďují hosté, protože Cristiano Ronaldo zavolal své nejdůvěryhodnější lidi a poradce, s cílem nalézt viníka. Portugalec chce vědět, kdo je zodpovědný za jeho daňové problémy, které ohrožují tím nejhorším způsobem jeho pýchu a ego: Bude označen za zločince.

Setkání se uskutečnilo 11. května 2017, tento den zůstane dnem, kdy započalo odpočítávání času zbývajícího do odchodu hráče z Realu Madrid, který se uskutečnil 11. července 2018, tedy poté, co zaplatil daňovému úřadu 18,8 milionů eur a přiznal se ke čtyřem daňovým deliktům.

Tehdy byl uzavřen thriller trvající 14 měsíců, plný výčitek, zrad a titulů, což dovedlo na hranici trpělivosti Zinédine Zidaneho. „Je třeba řešit téma Cristiana jakýmkoliv způsobem, protože v šatně se nehovoří o ničem jiném. Je to nesnesitelné,“ varoval vedení Francouz.

Trenér předběhl Cristiana a odešel z vlastních důvodů a se svým tajemstvím poté, co napětí vytvořené Portugalcem dosáhlo maxima na trávníku v Kyjevě s ještě teplou La Decimotercerą.

Setkání začalo mlčky. Nikdo nic neřekl. Návštěvníci se obávali reakce Cristiana, který se rozhodl uspořádat setkání v domu svého agenta a kmotra Jorge Mendes, který také žije v části La Finca. Fotbalista udělal z tohoto místa Kafkův hrad, ve kterém se izoloval od klubu, města a dokonce i od státu, ve kterém pracoval.

Idol byl ve skutečnosti osamělý muž, který pracoval ve svém domě, čímž způsobovalo úzkost zdravotnickému personálu Realu, jenž se obával přetrénování, který požádal restaurace v okolí, aby mu přinášely jídlo domů, protože nenáviděl mučení vyplývající z jeho slávy, a který měsíčně platil šoférovi 25 000 eur, protože ve světě nedůvěry je důvěra pokladem. Toho den však jeho tvář vypadala překvapeně.

„Kdo je za to všechno zodpovědný?,“ zeptal se. Ticho bylo možné krájet. „Doktore, řekl jsem, že nechci žádné riziko!,“ dodal.

Doktor byl právník Carlos Osorio, důvěryhodným mužem z klanu Mendese zodpovědným za firemní a daňovou architekturu svých hráčů. Osorio je jedním z lidí, kterým Cristiano platil, aby se cítil bezpečně.

„Nejsem studovaný. V životě jsem hrál fotbal, ale nejsem hlupák a nikomu nevěřím. Proto když si najímám poradce, zaplatím vždy o 30% více, než je po mě požádováno, protože nechci žádné problémy,“ řekl první příchozím hostům.

Budeme bojovat až do smrti

„Crisi, já jsem zodpovědný. V klidu, všechno je v pořádku a budeme bojovat v této záležitosti až do smrti, až do samého konce,“ řekl Osorio. Několik účastníků zasedání vědělo, že věci nevypadají dobře. Nesouhlasili s tím, co udělal portugalský právník, ale mlčeli.

Jedním z problémů fotbalových idolů je to, že nemají lidi, kteří je kritizují, protože okolí dává přednost tomu, aby mlčelo, aby neurazili hráče a chránili své pozice a peníze.

Dalšími hosty byli José María Alonso, děkan vysoké školy právní v Madridu, a obhájci trestního práva, které doporučil Real z firmy Baker & McKenzie. Všichni už věděli o vážnosti daňové situace Cristiana, kterou zveřejnil deník El Mundo člen vyšetřovacího týmu Football Leaks.

Sledování odhalilo síť firem, díky nimž fotbalový hráč po léta skrýval své příjmy z obrazových práv. Částka dosáhovala 150 milionů eur. Ministerstvo financí se rozhodlo učinit krok vpřed a ukončit beztrestnost fotbalového světa, ale na rozdíl od Messiho záležitosti se na daňovém úřadě objevily různé názory týkající se případu Portugalce, zda se povede cesta represivní nebo správní. Pochybnosti o tom měl dokonce i tehdejší ministr Cristóbal Montoro.

Bez hrozby uznání zločinu a výroku vězení by síla státu klesala, takže technická debata na téma pokrytí prvních problémů Cristiana v roce 2014 ve výši 5,6 milionu eur nepřinesla příznivý efekt pro Portugalce.

Aby se mohla superstar a celý fotbal dostat pod tlak, začaly se popisovat další případy jako zločiny, a to za použití základního faktu, ve kterém hodnota většiny těchto případů překročila 120 000 eur, což je způsobeno obrovskými penězi, které fotbalisté vydělávají.

Cristianovi trvalo několik měsíců, než se vyrovnal s realitou a přijal dohodu s daňovými úřady, přestože na tomto zasedání byla většina hlasů pro opačné řešení. Dokonce i při záplavě otázek od vzteklého hráče.

„Nikdy jsem neřekl, že nebudou platit daně! Chci vědět, co se stalo! Ničemu nerozumím, tyto peníze platí moji sponzoři. Proč mě obviňují?“

Fotbalistovi se pletl způsob vyjednávání s kluby a sponzory. Řekl, že je přesvědčen, že do jeho offshorové společnosti Tollin Associates přicházejí pouze čisté příjmy a že daně byly placeny v zemích, ze kterých byly převedeny. Cristiano nedokázal pochopit, proč v Anglii neměl takové problémy a objevily se až ve Španělsku.

Důvod byl takový, že britské daňové právo umožňuje, aby bylo 50% příjmů z obrazových práv sportovce ze společností usazených mimo území bydliště. Cristiano požádal o to samé Osoria poté, co se přestěhoval do Španělska, a právník to konzultoval s kanceláří Garrigues. Nikdo nic nezměnil. Okolí hráče vždy hledalo řešení.

Mendes obdržel od jednoho z poradců zajímavý dárek, knihu zakladatele Opus Dei Josemaría Escriva de Balaguera, nadepsanou s následujícím věnováním.

„Kdykoli mám problém a chci vidět světlo, vrátím se k tomuto čtení.“ Cristiano si mezitím myslel, že jediný všemocný, který by ho mohl osvobodit od daňových problémů, je Florentino Pérez.

Portugalcova logika byla podobná logice Messiho, jeho kamaráda Mascherána a dalších hráčů Barcelony. Oba byli odsouzeni za zločiny, ale hráči Realu připadalo nemožné, že by se mu stalo něco podobného jako hráčům Barcelony.

On, bojující se svými problémy ještě před verdiktem, měl říct: „Nemám žádný problém. Xavi mi řekl, že Sánchez Llibre to v Madridu zařídí.“

Katalánská strana byla před 20 lety velmi důležitá v paktu, který zavedl vzorec placení 85/15, díky kterému daňový úřad povolily profesionálním sportovcům zdanění ve výši 15% ze svých příjmů z klubu, tak jako těch týkajících se obrazových práv. Časy se však změnily.

Za to Cristiano čekal něco jiného, a konkrétně to, že mu Real uhradí pokuty nařízené finančním úřadem prostřednictvím zvýšení v nové smlouvě. Už věděl, že Barcelona učiní totéž a podepíše novou dohodu s Messim.

Osorio naopak našel ve smlouvě klauzuli, ve které se klub zavázal, že se bude zabývat všemi daňovými tématy hráče.

Hráč vyhrožoval klubu, že to odhalí, ale mýlil se, protože se tyto záznamy týkaly pouze jeho platu, který byl zaznamenán v čisté podobě, a nikoliv zbytku jeho obchodních příjmů, které byly příčinou problémů s daňovými úřady.

Florentino se snažil uhasit mediální požár týkající se tohoto konfliktu, ale věřil, že by Real neměl zasahovat do sporu s Ministerstvem financí.

Byl to Portugalcův problém. Cristiano to interpretoval jako zradu. Rozhodnutí odejít začalo nabývat obrysů.

Horší než Di Stéfano

První příležitostí k odchodu byl Milán, který nejprve chtěl obnovit čínský magnát Li Yonghong, který v roce 2017 koupil 99% akcií. Italové nabídli Portugalci 150 milionů eur čistého za 5 let. Generální ředitel Marco Fassone osobně předložil nabídku. Cristiano cítil pokušení, ale řekl ne.

Jeho chuť vítězit ho držela v Realu, ale jeho nespokojenost rostla. Začal dokonce věřit, že je s ním zacházeno nespravedlivě, protože byl označen za druhého nejdůležitějšího hráče v historii Real.

„Vždy mě postavili za Di Stéfana. Už nevím, co ještě bych měl udělat,“ stěžoval si nejbližším, vytáčený svou megalomanii.

Nová smlouva Messiho, který začal vydělávat dvakrát tolik co Cristiano, a Neymarův přesun do PSG, odsunuli Portugalce na třetí pozici mezi nejlépe placené hráče. Mezitím očekávání hráče stále rostla na základě jedné z nejlepších sezón v historii klubu a prvnímu double v Lize Mistrů po 50 letech.

Ke Cristianovi se dostala zpráva, že všechno se změní, jestli bude v Cardiffu uhájená Liga Mistrů.

„Je neúctyhodné, že já, držitel Zlatého míče, vydělávám méně než Messi a Neymar. Není to o penězích, je to o statusu a úctě,“ říkával, když z okolí Florentina bylo slyšet: „Nevíme, jaká bude současnost Cristiana v Realu, ale je jasné, že před ním není žádná velká budoucnost.“

Nakonec mu však klub předložil nabídku. Cristiano měl přejít z výdělku 21 milionů eur na 25 milionů eur čistého za rok a na 30 milionů, které byly jeho cíl, se mohlo dostat jen za pomocí bonusů. Tehdy bylo přijato konečné rozhodnutí. Nová sezóna začala a Cristiano věděl, že bude pro něj poslední.

„Neodešel jsem a toho lituju,“ řekl Mendesovi, který mu vždy ukazoval výhody dohody s Realem a ukončení jeho kariéry ve Španělsku. V klubu se však věřilo, že jeho agent ho tlačil k odchodu, protože hledal další milionovou provizi.

Na Bernabéu byl přijat pouze jeden telefonát z Manchester United, který byl připraven ho přivést, ale za málo peněz. Mendes naléhal na Florentina, který nikdy nepřemýšlel o prodeji Portugalce, ale prezident, zvyklý hazardovat, mu předhodil výzvu:

„Pokud přineseš 100 milionů eur, je tvůj.“ A Mendes je našel.

Před finále v Kyjevě, kde Real získal svůj 13. evropský pohár, byl odchod Cristiana nevratný, ale pro dobrého obchodník, jako je Mendes, nikdy nic nekončí. PSG vyjádřilo svůj zájem, i když s rizikovou podmínkou.

Pokud ho koupíme, musí to být provedeno v poslední den přestupového okna, 31. srpna, aby Real neměl možnost na přesun Neymara nebo Mbappého.

Příliš velká nejistota, uznal hráč. Pro Portugalce, který triumfoval v Anglii a Španělsku, byla Itálie lákadlem. V prosinci požádal svého agenta, aby si prohlédl Juventus.

„Mně se to líbí, protože je to organizovaný klub a nikdy nezapomenu, že se mě pokoušeli koupit, když jsem byl v Sportingu.“ Měl tehdy 17 let a Italové ho chtěli vyměnit za Chilana Marcela Salasu. V té době kolem něj kroužila i Barcelona, jejíž zástupcem byl Carles Rexach, ale Katalánci nevyužili jeho rady a vsadili na Quaresmu.

„Juve dosáhlo v posledních letech dvou finále. Mohou se mnou vyhrát Ligu mistrů,“ naléhal Cristiano na Mendese, aby kontaktoval Andrea Agnelliho. V den, kdy měl Real čelit staré dámě ve čtvrtfinále Ligy mistrů, se uskutečnilo první setkání.

„Cristiano chce jít do Juventusu, ale nejdůležitější je, že to může potvrdit jen Agnelli,“ řekl Italům.

Toho samé dne vytasil Cris výstavní nůžky, které vyvolaly potlesk fanoušků z Turína. Pro Cristiana, to byl emocionální obrat. Byl také informován o zájmu dalšího klubu ze Serie A. Šlo o Neapol a telefonát od starého přítele Carla Ancelottiho.

„Jorge, chci Cristiana. Zavolejte prezidenta.“ Agenta to udělal rád, ale Aurelio de Laurentiis mu vysvětlil, že taková operace by klub zničila.

Mezitím Angelli pochopil, že tento přestup je příležitostí vrátit Juventus zpět do popředí mezi největší fotbalové značky. Jeho konkurenceschopnost neklesla, ale klub trpěl depresí italského fotbalu.

Hvězda ve stylu Cristiana by nejen přinášela více gólů, ale i větší hodnotu ve fotbale, která funguje jako filmový průmysl: toto odvětví potřebuje hvězdy.

Oznámení o přestupu potvrdilo jeho teorii, protože hodnota akcií klubu na burze vzrostla. S novým stadionem, s dokončením velkého letoviska a s péčí majitele jedné z nejbohatších rodin v Itálii, velká hvězda uzavřela cyklus.

Můžete analyzovat, zda je Cristiano lepší nebo horší než Messi, nebo je číslo jedna na hřišti, ale nikdo nepochybuje o tom, že je to nejlepší z hlediska show.

Dal jsem slovo

Navzdory všemu, Mendes udržoval otevřenou linii s Realem až do poslední chvíle. Věděl, že poslední akce vždy patří Florentiovi. Prezident to udělal, ale nebyla už možnost zabránit odchodu Cristiana.

„Dal jsem své slovo těm, kteří mě oceňovali, když to Real neudělal. Pokud teď přijde Florentino a dává mi dvakrát tolik peněz, nezáleží mi na tom. Jdu do Juve.“

Agnelli dal Cristianovi další důvod, který mu dal klid, trvalý daňový model a právní jistota.

Po přijmutí rozhodnutí o jeho sportovním osudu zůstávalo vyřešit právní situaci ve Španělsku. Nedůvěra v advokátní kancelář Baker & McKenzie se zvýšila po kontroverzním slyšení před soudcem v Pozuelu de Alarcón. Celá epizoda byla řízena zástupci z Bernabéu.

Chitín del Valle, důvěryhodný právník Florentina, se objevil na osobním pohovoru a hráč obdržel z Bernabéu příkaz mlčení. V úplné dezorientaci poradil jeden z nejdůležitějších zástupců španělského klubu Mendesovi, který byl obviněn ze spoluúčasti, aby byla učiněna změně strategie a právního zastoupení.

Portugalci řekli, že by se měl svěřit do rukou bývalého soudce José Antonia Choclána. Po obdržení nabídky si Choclán s sebou vzal daňové právníky z kanceláře a začal pracovat s advokátem Mendesem Carlosem Sáizem.

Cristianovi vysvětlili: buď musíte přesvědčit soudce, že nedošlo k žádnému zločinu, nebo jít do dohody. Soudní jednání bylo rizikem. Bylo již známo, že státní zastupitelství bude vyžadovat 16 let vězení a pokutu ve výši 80 milionů eur. Při jednání v rámci dohody nechtěli jít pod 20 milionů eur.

To ztížilo vstoupit do takového paktu, kterému se Osorio vždy bránil, ale jiní říkali Cristiano: „Můžete střílet góly Atléticu, ale sobě nestřelíš ani jeden, soudní případ je ruská ruleta“

Slova vyšetřujícího soudce, která poslouchal vyčerpávající prezentaci Choclánova týmu, byla jasná: „Prezentujete jednu interpretaci a daňový úřad druhou.“ Bylo jasné, že by to byl soud tvrzení proti tvrzení.

Byla nutná dohoda. Museli začít pracovat, ale mlčky. Články časopisu, který odhalil jednání s daňovým úřadem, vedly k napětí mezi stranami. Ministerstvo začalo tvrdit, že s podvodníky nebude žádná dohoda.

Nakonec do všeho vstoupil prokurátor Edmundo Bal, který schválil návrh hráče, který souhlasil s přijetím čtyř daňových zločinů. Nakonec Portugalec zaplatil 18,8 milionů eur.

Cristiano měl týden na podepsání dohody. Osorio na něj tlačil, aby to nedělal. „Nejsem zločinec,“ opakoval hráč. Nakonec však pochopil, že riziko, že půjde do vězení, je skutečné.

Portugalec podepsal, myšlenkami byl již v Turíně a měl před sebou novou výzvu. „Florentino teď uvidí, čeho všeho jsem schopen.“

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: El Mundo

13 Komentářů

Přidat komentář

Související články

Rüdiger zvolen hráčem dubna: Nejlepší moment měsíce? Penalta proti City
Mužstvo

Rüdiger zvolen hráčem dubna: Nejlepší moment měsíce? Penalta proti City

Antonio Rüdiger byl zvolen nejlepším fotbalistou Realu Madrid za uplynulý měsíc a v pátek převzal speciální ocenění od sponzora klubu,…
Skromné rozloučení. Real chtěl velkou akci, ale Kroos trval na skromném a decentním sbohem
Mužstvo

Skromné rozloučení. Real chtěl velkou akci, ale Kroos trval na skromném a decentním sbohem

Dnes od 21:00 se na hřišti Bernabéu začne hrát mezi Realem Madrid a Betisem. A přestože se jedná o zápas…
Z legendárního tria, které dominovalo v Evropě, zůstane po sezóně jediný
Mužstvo

Z legendárního tria, které dominovalo v Evropě, zůstane po sezóně jediný

V roce 2022 se s Realem Madrid loučí Casemiro. Před několika dny oznámil Toni Kroos své rozhodnutí ukončit po EURO kariéru.…
Ancelotti bude hledat Kroosova nástupce. Jude je více než připraven to po mě převzít, vzkazuje Toni
Mužstvo

Ancelotti bude hledat Kroosova nástupce. Jude je více než připraven to po mě převzít, vzkazuje Toni

Carlo Ancelotti přemlouval Toniho Kroose, aby ještě jednu sezónu zůstal součástí týmu Los Blancos. Marně. Nyní už italský kouč plánuje…