The Objectiv: Messi, Piqué a Rubiales jednali s UEFA o přesměrování peněz během pandemie

The Objectiv: Messi, Piqué a Rubiales jednali s UEFA o přesměrování peněz během pandemie
Luis Rubiales (zdroj: rfef.es)

Ve Španělsku a Evropě bobtná dost možná další korupční skandál. Server The Objective získal přístup ke zprávám a zvukovým záznamům, které si vyměnili tehdejší hráči Barcelony Gerard Piqué a Leo Messi s bývalým prezidentem RFEF Luisem Rubialesem a prezidentem UEFA Aleksandarem Čeferinem. Dokumenty odhalují pokusy o „přesměrování“ finančních prostředků od UEFA k některým hráčům jako kompenzaci za ztrátu mezd vzniklou v důsledku pandemie koronaviru.

První rozhovor, který má The Objective k dispozici, je z 2. dubna 2020. Rubiales volá Piquému, který mu odpoví, že mu zavolá zpět za půl hodiny. V tomto telefonátu – jak se listu podařilo zjistit po následné analýze komunikace bývalého prezidenta RFEF s Čeferinem – Piqué z Messiho pověření informuje Rubialese o obavách argentinského hráče z výrazného snížení jeho platu v důsledku pandemie koronaviru. Několik dní předtím totiž Barcelona navrhla snížit platy týmu až o 70 % v reakci na zdravotnickou krizi, která měla tvrdý dopad na její ekonomiku.

Téhož dne, hodinu po rozhovoru s Piquém, v 16:19, Rubiales kontaktoval prezidenta UEFA a poslal mu přes WhatsApp zvukovou zprávu, aby využil peníze od UEFA: „Dobrý den, pane prezidente. Omlouvám se za svou angličtinu, sám víte, že není nejlepší, ale vím, že jste velmi chytrý a budete mi rozumět. Znovu jsem mluvil s Leem a s Piquém. Víte, že mě velmi dobře znají a já je také velmi, velmi dobře znám. Piqué je můj dobrý přítel a oni nám důvěřují. Jsou rádi, že RFEF a UEFA jsou jediné orgány, které myslí na hráče, protože FITPRO a odbory jsou na jiné úrovni. Řekli mi, prosím, že nikdo nemusí vědět, že spolu mluvíme, protože kdyby lidé zjistili, že mluvíme o penězích, tak by nás to všechny zničilo. A já jsem jim řekl, že se nemusí bát, protože je to důvěrné. Je to jen mezi mnou, vámi, Piquém a Messim. A samozřejmě, pokud se dohodneme a budeme mít možnost ty peníze použít, myslím, že by to bylo skvělé, pane prezidente. Oznámíme to ve správný okamžik, ne teď, ne předtím, než tato krize skončí. Samozřejmě jim jde o to, aby všichni dostali zpět peníze, o které přišli. Bojí se toho, ale musí to být velmi, velmi důvěrné, a pokud se rozhodneme to udělat, budeme muset zvolit správný okamžik. Omlouvám se vám za to video, ale myslím, že to bylo nutné.“

Rubiales ve zprávě vystupuje jako prostředník a předává Čeferinovi obavy, které Messi vyjádřil prostřednictvím Piquého. Rubiales nadhazuje možnost „využití prostředků UEFA“ na kompenzaci ekonomických ztrát hráčů, ale oba si uvědomují, že pokud by se to dostalo na veřejnost, mohlo by to negativně ovlivnit hráče, kteří chtějí mít z dohody prospěch. Rubiales proto zdůrazňuje zájem Lea Messiho na zachování „důvěrnosti“ jednání. Předseda UEFA ho uklidňuje a ujišťuje ho, že se o tom „nedozví ani jeho pes“.

Rubiales dále Čeferinovi navrhuje, že by se prostředky RFEF od UEFA mohly přesměrovat ve prospěch Lea Messiho a dalších postižených hráčů. „Říkám, že je důležité, aby Messi a ostatní byli na naší straně. Není potřeba dávat peníze nahoru. Prostě je přerozdělíme a budeme dál dávat peníze mladým a menším klubům,“ prohlašuje.

Po této výměně zpráv mezi Čeferinem a Rubialesem kontaktoval bývalý prezident RFEF o pět minut později bývalého obránce Barcelony a vyjádřil vůli „pomoci jim“. Podle zpráv proběhl telefonický rozhovor mezi Piquém, Rubialesem a Messim. V tomto rozhovoru se podle oslovených zdrojů hovořilo o návrhu, který měl bývalý prezident RFEF předložit Čeferinovi, aby UEFA některým fotbalistům kompenzovala ekonomické ztráty způsobené pandemií.

Dva dny po tomto třístranném rozhovoru, 4. dubna 2020, Rubiales Čeferina opět kontaktoval prostřednictvím aplikace WhatsApp. Bývalý prezident RFEF se předsedy UEFA ptá, zda o návrhu uvažoval, a naznačuje, že pokud ano, „měl by to ve správný čas říct Leovi Messimu“. Rubiales zdůrazňuje Argentincův strach z uveřejnění jednání a prozrazuje, že se „bojí, že někdo zjistí, že nám záleží na platech velkých hráčů“.

Zdroje obeznámené s jednáním uvedly, že „kdyby tato záležitost vyšla najevo dříve, argumentovali by tím, že by z ní měli prospěch i hůře placení hráči“. Rubiales posílá Piquému screenshoty z jednání s Čeferinem a bývalý hráč Barcelony je sdílí s Messim. Všichni účastníci jednání jsou tak průběžně informováni o vývoji situace.

Dne 6. dubna zaslal Rubiales Čeferinovi svůj finanční návrh, v němž navrhl, aby 4 % z vysílacích práv na všechny zápasy UEFA, která byla dříve určitým způsobem rozdělována mezi národní asociace, byla restrukturalizována tak, aby 50 % bylo přiděleno na kompenzace hráčům, jejichž platy byly kvůli pandemii sníženy.

RFEF by vyčlenila přibližně 50 % z celkových solidárních plateb do nouzového fondu. Tento fond by pokryl snížení platů hráčů v primera división, segunda división, segunda división B, tercera división, ženském fotbale a futsalu. Zbývajících 50 % by bylo rozděleno v souladu se současnými požadavky pouze klubům, které se se svými hráči nedohodly na snížení platů během koronavirové krize (25 % pro profesionální kluby a 25 % pro neprofesionální kluby). Tento mechanismus by se uplatňoval po dobu nezbytnou k úplnému nebo podstatnému pokrytí snížení platů dotyčnému hráči (domníváme se, že se jedná o částku přibližně 50 milionů eur),“ uvedl bývalý prezident španělské federace v obsáhlém návrhu.

Zdroje, které The Objectiv oslovil, naznačují, že by se mohlo jednat o údajné ovlivňování, neboť aktéři, kteří se účastnili jednání s Rubialesem, měli mít z tohoto strategického plánu prospěch a mohli získat výhodnější podmínky než ostatní jejich kolegové. Z tohoto důvodu trvali na nutnosti zachovat dohodu v přísné tajnosti.


Zdroj: realmadryt.pl

3 Komentářů

 • Avatar

  Uff. Tak tohle je masakr. Už dříve prosáklo a bylo to citováno i tady, jako korupční čachry měl Piqué s Rubialesem. Když je Barcelona v problémech s financemi, krátí platy atd, tak si ten samý Pique usmyslí (pokud to bylo jenom z jeho hlavy), že on se omezovat nebude, on je přece „mistr světa z Barcelony“ a ty finance hezky vydyndá z peněz svazu opět přes svůj kamarádský penězovoz Rubialese. A aby to nebylo tak blbé a okaté, tak k tomu ukecá Messiho, aby to vypadalo kulantně, páč Messimu se přece nikdo neodváží podsouvat zlý úmysl. Leošek může klidně dělat blbého, že o ničem vlastně nevěděl, on přece jenom „pomáhal“ kámošovi Piquému, ten si vše dojednal, no a mafián Čeferin jim vyšel vstříc. Pandemie znamená, že se za ni schová „více přerozdělování“ pro vybrané lidi.

  A pak se lidi diví, proč Pérez chce Superligu a upozorňuje na podivně ztracené peníze UEFy !!

  Když k tomu připočtu ty roky, co Barcelona platila zástupce šéfa komise rozhodčích, který dohlíží na kariéru rozhodčích… a pana Tebase, který válčí s Realem, zatímco kauzu Barcelony by nejradši zametl pod koberec (důkaz jeho vlastní slova)… Člověka napadá, jestli existuje nějaká organizace, kde Barcelona nemá svoje špinavé pracky ?

  5
  0

Přidat komentář

Související články

Šest hráčů Realu Madrid mezi deseti nejlépe placenými hráči La Ligy
La Liga

Šest hráčů Realu Madrid mezi deseti nejlépe placenými hráči La Ligy

Kylian Mbappe byl na začátku týdne oficiálně představen jako nový hráč Realu Madrid při speciálním ceremoniálu na Santiago Bernabeu. Vysněný…
Ředitel VAR: Komentáře televizní stanice Realu Madrid o rozhodčích byly trapné
La Liga

Ředitel VAR: Komentáře televizní stanice Realu Madrid o rozhodčích byly trapné

Carlos Clos Gómez poskytl rozhovor časopisu Jot Down. Je bývalým hlavním rozhodčím v La Lize a nyní ředitelem VAR v…
Prokletí kapitánů Los Blancos. Nacho je čtvrtý, který odešel v posledních čtyřech sezónách
La Liga

Prokletí kapitánů Los Blancos. Nacho je čtvrtý, který odešel v posledních čtyřech sezónách

Nacho je čtvrtým prvním kapitánem Realu Madrid, který opustil klub v posledních čtyřech sezónách. V předchozích letech se s královským…
Slova Mbappého? Extrémisté získali ve Francii mnoho hlasů, řekl Javier Tebas
La Liga

Slova Mbappého? Extrémisté získali ve Francii mnoho hlasů, řekl Javier Tebas

Javier Tebas se zúčastnil losování nového ročníku La Ligy, které se konalo v sídle Španělské fotbalové federace. Okomentoval i politicky…