Supercopa 2025: Jistou účast mají Mallorca a Bilbao, bojuje se o dvě místa

Supercopa 2025: Jistou účast mají Mallorca a Bilbao, bojuje se o dvě místa
Rodrygo a Vinícius (zdroj: realmadrid.com)

Španělský superpohár pro rok 2025 zná první dva účastníky. V úterý a ve čtvrtek získaly místenky Mallorca a Bilbao, tedy týmy, které se kvalifikovaly do finále Copa del Rey. Zbývají dvě volná místa. Jedno je však už teď jisté – chybět bude jeden z velké španělské trojky.

Které týmy se kvalifikují na Supercopu?

Podle regulí španělské federace se na superpohár kvalifikují vítěz La Ligy a vicemistr soutěže, dále vítěz Copa del Rey a poražený finalista. V předchozích letech se běžně stávalo, že minimálně jeden tým se kvalifikoval prostřednictvím ligy i poháru, v takovém případě se dostalo na třetího v ligové tabulce. Pokud by dva finalisté poháru obsadili zároveň 1.-3. místo v lize, teoreticky by přišla řada na čtvrtého v pořadí La Ligy.

Letos však taková situace pravděpodobně nenastane. Do finále Copa del Rey totiž v úterý prošla Mallorca, která překvapivě vyřadila v dvojutkání Real Sociedad. Tým z Baleárských ostrovů se ale v La Lize nachází těsně nad zónou sestupu, po 26 kolech je až 16.

Druhým finalistou se pak ve čtvrtek stalo Bilbao, které v obou utkáních zvítězilo nad Atlétikem Madrid (1:0 na Metropolitano, 3:0 doma na San Mamés). Athlétic je v tabulce La Ligy aktuálně pátý, na druhou Gironu ztrácí deset bodů.

Kdy se Supercopa bude v příštím roce hrát?

Oficiální termín v tuto chvíli není znám, téměř jistě to však bude v lednu 2025. Pokud tomu tak skutečně bude, musí se Supercopa uskutečnit v prvních dvou týdnech nového roku. Třetí týden totiž budou na programu závěrečné zápasy základních skupin Ligy mistrů, která se od příští sezóny pojede v novém formátu.

Kde se bude Supercopa hrát?

Na začátku roku 2025 se čtveřice španělských týmů vydá bojovat o trofej znovu do Saúdské Arábie, kde se Supercopa hraje od roku 2019. Luis Rubiales, tehdy ještě v pozici lídra španělské fotbalové federace, podepsal s Araby kontrakt do roku 2025, později byl prodloužen až do roku 2029.

Které týmy se ještě mohou kvalifikovat?

Volná už jsou pouze dvě místa. Největší pravděpodobnost účasti má Real Madrid, který má poměrně velký náskok na třetí místo. O letenku do Saúdské Arábie by Los Blancos připravil jen zpackaný závěr sezóny.

Pokud toto vyloučíme, zůstává jedno volné místo, o které se poperou Girona, Barcelona a Atlético Madrid.

Co se stane, když se na turnaj nekvalifikuje Barcelona (nebo Real Madrid)?

Po sportovní stránce se nestane nic, Supercopa se stejně odehraje ve formátu se čtyřmi účastníky. Pokud jde o ekonomickou stránku, mají Saúdové ve smlouvě se španělskou federací určitou pojistku. Výše sumy, kterou federaci zaplatí, je totiž pohyblivá.

Zjednodušeně řečeno – pokud se turnaje zúčastní Real i Barcelona, je vyšší, než pokud by jeden z těchto dvou gigantů chyběl.

Jestliže tedy Barcelona nesplní podmínky pro kvalifikaci, příjmy pro RFEF budou o pět milionů eur nižší. Pokud by se na turnaj nedostal ani Real, klesly by o dalších pět milionů. Tato pojistka se vztahuje pouze na Real a Barcu, případná neúčast Atlétika Madrid by na platbu pro RFEF neměla žádný vlivl.


Zdroj: relevo.com

Přidat komentář

Související články

Tchouaméni: Když hrajete za Real Madrid, musíte ze sebe vydat to nejlepší
La Liga

Tchouaméni: Když hrajete za Real Madrid, musíte ze sebe vydat to nejlepší

Aurélien Tchouaméni dnes vstřelil vítězný gól proti Mallorce. „Nebylo to snadné. V úterý jsme odehráli těžké utkání proti Manchesteru. Ale když…
Ancelotti: Důležitá výhra. Chtěli jsme mít před El Clásikem náskok na Barcu
La Liga

Ancelotti: Důležitá výhra. Chtěli jsme mít před El Clásikem náskok na Barcu

Carlo Ancelotti označil vítězství na Mallorce za důležitý krok k vítězství. Ještě ale odmítl, že by ho a jeho tým mohli…
REPORT: Mallorca – Real Madrid 0:1. O třech bodech rozhodl sváteční střelec Tchouaméni
La Liga

REPORT: Mallorca – Real Madrid 0:1. O třech bodech rozhodl sváteční střelec Tchouaméni

S vědomím nejdůležitějšího zápasu sezóny na Etihad Stadium nastoupil Real na půdě nepříjemného celku z Baleárských ostrovů ve velice pozměněné…
Předpokládané sestavy: Mallorca – Real Madrid. Jak poskládá Carletto obranu?
La Liga

Předpokládané sestavy: Mallorca – Real Madrid. Jak poskládá Carletto obranu?

Španělské deníky se před utkáním snažily odhadnout sestavu Realu Madrid proti Mallorce. Největším oříškem je složení obrany. Katalánské deníky Mundo…