Regrese jménem Vinícius. Kariéra, která vzala zpětný chod, pod Zidanovými křídly

Regrese jménem Vinícius. Kariéra, která vzala zpětný chod, pod Zidanovými křídly

Brazilec, který ztratil veškeré sebevědomí, se dostal do kritického okamžiku a přestal dělat to, co předtím dělal dobře. Jeho další budoucnost v klubu může být brzy v sázce.

Vinícius Júnior vypadá stále hůř. Během pár měsíců je jeho regres omrčující. Od začátku sezony prošel Brazilec cestou od toho, že bude nejlepším střelcem týmu se třemi góly v pěti zápasech, k tomu, aby zmizel ze základní jedenáctky a vyhnal se na lavičku náhradníků.

Nejvíce roztříštěna je však jeho hra, když už se objeví na hřišti. Jeho příspěvek je zastíněn extrémní ostýchavostí, která jeho počínání nikdy předtím necharakterizovala, avšak nyní je nadmíru patrná. Dvacetiletý hráč přestal dělat to, co dělal dobře, nezlepšil zakončení a ani hru na posledních metrech.

Když k tomu připočteme bezmyšlenkovité chování v utkání s Levante, když zavinil pokutový kop, pochopíme kritiku, která se mu snáší na jeho hlavu. Není to první taková situace, kdy Brazilec udělal trestuhodnou chybu, ale předtím se jich dopouštěl hlavně pod brankou soupeře, i když v zápase s Alcoyanem to byl on, kdo neuhlídal hráče. Vinícius neustále pracuje na své hře, ale je stále těžší najít plody tohoto snažení.

Ztráta sebedůvěry

V době, kdy týmu chyběly momenty překvapení a driblingy, byl Brazilec cennou výhodou, když dokázal otvírat zápasy, ale přestal to dělat. Zidane dostal od Solariho hráče, který byl nedokonalý a plný víry ve své vlastní schopnosti.

Vini vždy dokázal udělat spoustu rozruchu, ale sám málokdy ovlivňoval výsledek zápasu, protože měl problémy s efektivitou, ale nikdo nezpochybňoval jeho zásluhy. Potřeboval, aby mu někdo věřil, protože mu chyběl lesk.

Bohužel tento ohromující mladík, který ve svých 18 letech překvapil svou drzostí, byl odsunut do pozadí. O dva roky později, bez očekávaného pokroku a se stejnými problémy, jaké vykazoval při svém debutu v prvním týmu, bývalý hráč Flamenga přestal dělat akce, které předtím systematicky opakoval. V tomto věku se od něj neočekávalo, že bude klinicky přesný, ale že to zkusí znovu.

Vinícius stejně jako zbytek mladých hráčů, které přivedl Real Madrid, nemá sebevědomí ani minuty na to, aby předvedl své umění a do týmu něco vnesl.

Každý mladík potřebuje určitou víru v jeho hru, aby ho uchránila před obrovským tlakem, zejména útočník nebo křídelník, na kterého se soustředí pozornost. Brazilcovo sebevědomí však pominulo.

Současnost

V této sezoně jsme často viděli situace, kdy dostal míč u čáry, běžel pár metrů, aby ho zase za chvíli odevzdal nejbližšímu spoluhráči. Brazilec přestal šířit paniku v řadách soupeře a úspěšně hrát jeden na jednoho.

Raději se snaží nedělat chyby, kterým se stejně nevyhýbá. Rovněž nenutí soupeře ustoupit a neváže na sebe soupeře, což ostatním spoluhráčům hru neusnadňuje. Zmizely finty, zmizela nápaditost a zmizela i odvaha.

Vidět to je i ve statistikách. V sezoně 2018/19 dělal Vini v průměru 2,3 driblingů na zápas a 53 % z nich se ukázalo jako efektivní. V minulé sezoně už tento podíl klesl na 1,7 driblingů  (47 %), nyní je to jen 1,2 (56 %).

Do týmu se vrátili Marco Asensio a Eden Hazard, i když do něj nastoupili velmi nesměle, což měl být signál pro Brazilce, aby na hřišti předváděl ještě více svých předností. V posledních čtyřech zápasech strávil na hřišti 170 minut poté, co v předchozích pěti odehrál jen 85 minut.

Zidan mu nyní podal ruku, ale Brazilec neodpověděl. V posledních dvanácti utkáních nedal gól a připsal si jen jednu asistenci. Mezi prosincem a lednem uskutečnil pouze šest úspěšných dryblingů, což jen podtrhuje zpětný chod jeho kariéry.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: El Confidencial

25 Komentářů

 • Avatar

  Samozrejme že najväčší podiel viny asi spadá na samotného hráča. No do kedy si tu budeme stále klamať, že hracom sa nedarí, resp., že nám treba stále nových, áno určite, je nevyhnutný čerstvý vietor v kabíne a zbaviť sa starých kádrov ako Isco, Marcelo, Vazquez, Nacho a pravdepodobne aj Benzína a Ramosa nech ten tým dostane impulz, ale v tom, že začal Viní cúvať a prestal hrať 1 na 1, by som hľadal skôr trenerove pokyny, nakoľko rovnako tak prestal hrať aj Hazard. Akokeby bolo toto zakázané. Vyzerá to, že môžu ísť po čiare, natiahnuť na seba 2-3 hráčov, ale potom musia zaseknut a odovzdať loptu za seba, kde ju prenesieme buď postupným posúvaním lopty v poloobluku na druhu stranu ihriska, alebo sa tam ta lopta presunie veľmi rýchlym 12 sekund letiacim centrom. Takze ja by som videl u Viniho ako primárnu príčinu neúspechu, rovanaku ako u našich iných mladých hráčov, čo buď už odišli alebo ešte leštia lavičku. Zidane nech už sa prace po sezóne. A ak by odišiel Benzín a Ramos, tak Raul môže v klude prísť, z mládežou vie evidentne pracovať, nech vráti tomuto klubu a hracom hodnoty ako bojovnosť, nezlomnosť, túžbu po víťazstve a rešpekt ku každému súperovi.

  0
  0
  • Avatar

   v princípe súhlasím, ale Raúl – na neho je to ešte skoro..
   radšej Allegro

   0
   0
   • Avatar

    Raul by bol buď hrdina alebo zasa obyčajný tréner, ktorého po sezóne vyhodia. To by sebavedomiu samotného trénera nepomohlo. Je to smutná a dosť vážna situácia v tomto klube.

    0
    0
    • Avatar

     ono hlavne, ja už som tiež písal názor, že odchodom Ramosa môžeme možno paradoxne veľa získať. odíde asi najsilnejší hlas z kabíny. dnes sa pravdepodobne málokto odváži s ním "viesť diskusiu. a to tiež môže brzdiť rozvoj, ak vychádzam z predpokladu, že tiež by mohol byť za postojom, že preferuje, aby hrali hráči "starej gardy.

     pre mňa logický záver, pretože ak by Ramos chcel, aby hrali viac mladí, asi by toho aj viac menej dosiahol. ak odíde Zidane, Ramos a neviem kto ešte, konečne sa k slovu dostanú aj mladší, pretože asi nikto nečaká, že sa nejaký Rodrigo či Vini, či ktorýkoľvek z mladých stavajú týmto dvom na odpor a robia vzburu v kabíne

     0
     0
 • Avatar

  Redakciu a adminov chválim za častý prísun nových a zaujímavých článkov a úvah. Ďakujeme*thumb*

  0
  0
 • Avatar

  ja som stále presvedčený že v lete príde nový tréner a ten nech dá este 1 sezonu Vincovi a potom sa ukáže či je chyba v ZZ alebo hráčovi, ja začínam mať pocit že ZZ nevie pracovať s mladými hráčmi (jedine Fede a aj toho už posadil)

  0
  0
 • Avatar

  Úplně bych vinu na ZZ neházel, že neumí zacházet s mladýma. Jak jsem psal cca před týdnem k jinému článku. Prostě Real si maximálně svojí hvězdu mladou vychoval v akademii. Nevím z hlavy o žádné mega star, která by k nám v 18 přišla a z hráče tzv noname jsme u nás udělali hvězdu. Prostě do Realu patří hotový hráči, co přijdou a budou rozdílový a klíčový a ne hráči na lavičku a do počtu. A bohužel u těch mladých je to tak, že se dostanou do RM a pro ně to je strop na klubové úrovni, prostě pak už není nic víc. Už nemají potřebu růst a jít dál ..proč taky.. když mají královské podmínky v nejlepším týmu na světe. Všichni se ohánějí Ajaxem atd, jak to umí s mladejma… jo umí…ALE … a to je rozdíl. Ty kluci mladý z Ajaxu jezdí a makají, aby se dostali do klubu jako je Real a Barca.. ale žádný hráč Realu a Barci vám neřekne, že jednou chce hrát za Ajax…. To samé je vidět v české lize… Sima, Hložek atd… jezdí a makají … proč ? protože mají jasno, že chtějí vypadnout někam do TOP týmu ….A pak už je to na charakteru toho hráče. Jako to má Souček, který jezdí po prdeli i v Anglii.

  0
  0
  • Avatar

   Co to je za nazor?? To do Barcelony pride mlady a uz nemusi rast lebo je v spickovom klube? Niekde je chyba ked sa tam mladi presadzuju castejsie ako u nas. Zalezi na osbnosti daneho hraca, pokial chce patrit k najlepsim tak sa bude rozvijat.
   Vec je taka, ze Zidane nepracuje s mladymi dostatocne preto su predani ci na hostovani. Pokial bude preferovat svoje kone a ti lepsi chodit po hostovaniach tak toto nie je cesta.

   0
   0
   • Avatar

    ALe ne, tak to nebylo myšleno, že nemusí růst. Já říkám, že se dostanou do TOP týmů a tam dostanou královské peníze a najednou talent upadá a jsou z nich průměrní hráči… Pamatuji na články, kde se psalo, že Ode je Messi z Norska atd, ale prostě za mě to je jen jeden z talentovaných středních záložníků, ale ne hráč, který by si výkony řekl o základ v týmu jako je RM. Samozřejmě mu přeji at se chytí a dostane svým předpokladům a moc rád se budu plést v tom, že to pro nás to není posila, ale prostě jen kus. Vini také vyletěl jako kometa, vlítnul do ligy dal nějaké goly, ale od té doby nic zvláštního… To stejné Jovic koupili jsme na základě jedné povedené sezony a pak když už dostal příležitost tak nepředvedl prakticky nic…

    0
    0
  • Avatar

   Trosku ta vyvediem z omylu o tých mladých hráčoch . Marcelo prišiel keď mal myslím 18rokov, Di Maria tiež myslím okolo 20, Higuain tiež okolo 18-19, Varane došiel keď mal 18. Všetci z nich tu niečo dokázali .
   Áno z časti je pravda že z Realu sa nedá kam posunúť ale každý z tých hráčov chce vyhrávať trofeje. S hráčmi je treba vedieť pracovať nie ich “zabiť” .Prečo pod Solarim dokázali hrat mladsi hráči dobre? Hráč má aj taktické pokyny ktoré musí plniť a ktoré ho môžu “zabiť” .To že Vinicius nechodí do súbojov ako chodil vidí asi každý ,prečo nechodí ak v tom je najlepsi?myslim že nemôže chodiť lebo má iné taktické zadanie a viac by si nezahral ak by ich neplnil. Tých mladých hráčov je viac čo si tu nezahralo aj keď inde hrali super alebo dokonca aj u nás pod iným trénerom hrali super.

   0
   0
   • Avatar

    Ano, ale Varane si taky nějakou dobu na postu třetího stopera počkal na to než se stane oporou… a hlavně když nastoupil, tak prostě výkony přesvědčil o tom , že to je spolehlivý stoper i přesto si to své místo vyseděl….Ano a Di Maria když přišel, tak inhned to byl prostě klíčový a rozdílový hráč….to je to co se snažím říct.. Jo mladý kluci super, ale prostě musí přijít kluk co bud si to pokorně odsedí a nabere zkušenosti a když tu příležitost dostane, tak si o ten post "řekne" výkonem a nebo prostě rovnou mladík do základu.

    0
    0
 • Avatar

  Nema nato hernu inteligenciu. My nemozeme kupovat za 40 mil. deticky ktore ledva okusia tamojsiu ligu. Strategia musi byt taka, ze je to hrac, ktory sa presadil napriek mlademu veku v Europe.
  A ano suhlasim, ze Zidane nepracuje s mladymi, najvacsie talenty predal ci su na hostovani aby tu hral jeho priemerak Vazquez ktory kopi chyby ci prehypovany Asensio.

  0
  0
  • Avatar

   S tým tiež moc nesúhlasím že vždy musí byt otestovaný v Európe .Marcelo,Higuain ,Di Maria,Neymar,Coutinho a kopu kopu dalších došlo z Brazílie ,Argentíny do Top klubu a dokázali sa presadiť .Ide o to pod akého trénera sa dostanú a či je ochotný s nimi pracovať .

   0
   0
   • Avatar

    Lenze Neymar sem prisiel ako hotova megastar po ktrej slintali vsetky kluby. Vini ani neokusil poriadne ligu, par zapasov za mladych v repre a uz vraj novy Pele.
    Rodrygo uz v Santose na pravom kridle mal dobre vykony ale zdaleka to nepripominalo Neymara a citil som, ze hra na svojom neprirodzenom poste.

    0
    0
    • Avatar

     Ja som reagoval len na tvoj názor že “musí byt preverený v Európe “… ako príklad som dal viac hráčov čo nebolo preverených a boli z nich úspešný v top kluboch . Je to individuálne a ďalej je dôležité aby ten hráč mal dôveru .Ak ho niekto zakope na lavičku alebo zákaze ukázať svoje prednosti a káže mu takticky úplne niečo iné ,to je problém .

     0
     0
 • Avatar

  výborný článok naozaj 👌

  0
  0
 • Avatar

  Je to o práci s mladými hráči a to je ze strany našeho trenéra asi špatný přístup když většina z nich radši odejde.

  0
  0
  • Avatar photo

   nemyslim si, Valverde urobil najvacsi progres prave pod Zidanom.. a Vinicius ten netrafil stodolu ani za Lopeho (vacsinou hral za Castillu), ani za Solariho

   0
   0
  • Avatar

   Souhlas s pakym. Za Solariho byl Vini klíčový hráč a daleko dravější, jen vedle sebe neměl toho správného zakončovatele typu Lewy. Benzema to rozhodně není, ten šašek dokonce na některé jeho akce kašlal a vyžadoval centry. Přesto jsme z Viniho průniků nějaké branky těžili. A jedna vlaštovka (Valverde) jako nedělá a prý se chtěl ZZ zbavit i jeho, ale Bettoni ho přesvědčil. A teď stejně sedí. ZZ postupně "vykastroval" všechny mladší hráče.

   0
   0

Přidat komentář

Související články

Endrick: S Madridem napíšeme velkou historii
Mužstvo

Endrick: S Madridem napíšeme velkou historii

Endrick se zúčastnil akce pořádané značkou New Balance, s níž je spojován. Hovořil mimo jiné o Realu Madrid. „Tyhle boty…
KOMENTÁŘ: Potřebuje Real posílit, aby přežil v sedmi soutěžích? Ano, je třeba přivést stopera
Mužstvo

KOMENTÁŘ: Potřebuje Real posílit, aby přežil v sedmi soutěžích? Ano, je třeba přivést stopera

Pro Real Madrid to je, prozatím, vynikající letní přestupové okno. Především proto, že se mu po letech čekání konečně podařilo…
MARCA: Mendy je blízko prodloužení smlouvy s Realem Madrid!
Mužstvo

MARCA: Mendy je blízko prodloužení smlouvy s Realem Madrid!

Podle José Félixe Díaze z deníku MARCA je prodloužení smlouvy Francouze Mendyho blízko realitě. Zajištění situace levého obránce bylo jednou…
Zaplatí se Mbappého přestup z prodeje dresů? Odborník vyvrací letitý mýtus
Mužstvo

Zaplatí se Mbappého přestup z prodeje dresů? Odborník vyvrací letitý mýtus

Zájem o dresy Kyliana Mbappého je obrovský, ale zaplatí se Francouzův přestup, nebo dokonce jeho plat? Kylian Mbappé se již…