Real Madrid plánuje pro tuto sezónu zvýšené příjmy i čistý zisk. Basketbal počítá s velkou ztrátou

Real Madrid plánuje pro tuto sezónu zvýšené příjmy i čistý zisk. Basketbal počítá s velkou ztrátou

Real Madrid oznámil, že příští valná hromada se bude konat v sobotu 20. listopadu. Portál 2Playbook jako první informuje o číslech souvisejících s hospodařením klubu pro aktuální sezonu.

Valná hromada socios, tedy skutečných vlastníků, se zabývá především schvalováním účetnictví za minulou sezónu a schvalováním rozpočtu na tu probíhající. V červenci byl předložen souhrn údajů za předchozí rok.  

Los Blancos oficiálně potvrdili, že v sezóně 2020/21 vygenerovali tržby ve výši 653 milionů eur, což jim umožnilo zaznamenat čistý zisk ve výši 874 tisíc eur. Čistý dluh se snížil o téměř 200 mil. eur na 46,4 mil. eur.

Sezóna 2021/2022  

Portál 2Playbook zabývající se obchodní stránkou sportu jako první oznamuje, že klub plánuje na sezónu 2021/22 tržby 695,5 mil. eur (653 v minulem ročníku) a čistý zisk 1,06 mil. eur (0,87 v předchozí sezóně). Hlavním důvodem nárůstu tržeb je otevření Santiago Bernabéu.  

Klub předpovídá, že vydělá na stadónu 85,5 milionu eur (v předchozí sezóně s plně uzavřeným zázemím to bylo 10,5 milionu eur, v poslední celé sezóně 2018/19 bez pandemie to bylo 175 milionů eur!). Očekává se, že tržby z marketingu vzrostou z 318 milionů eur na 324 milionů eur.  

Klub plánuje pokles příjmů z mezinárodních zápasů ze 116 na 98,5 milionů eur. To je samozřejmě dáno  neúčastí na letních turnajích. Cílem pro Ligu mistrů je dostat se do čtvrtfinále, což je tradiční roční finanční plán Bílého baletu. Pokud klub vypadne ve skupinové fázi Ligy mistrů nebo v 1/8finále, příjmy z tohoto titulu by mohly klesnout   

Kromě toho se očekává pokles příjmů z TV práv z 207,7 milionu eur na 186,5 milionu eur. Real Madrid k tomu uvádí, že jde o výsledek smluv a odkladů souvisejících s dohrávkou sezóny 2019/20, tedy první s pandemií. 

Zisky z hráčů 

Kromě běžných příjmů se Real Madrid chlubí mimořádnými příjmy, tedy především prostředky získanými prodejem hráčů. Již čtvrtým rokem po sobě překročí 100 milionů eur a zahrnují  basketbalisty i fotbalisty.

Dvě hlavní operace jsou samozřejmě přesun Raphaëla Varanea do Manchesteru United a Martina Ødegaarda do Arsenalu. Klub také v rozpočtu na sezónu 2021/22 zdůrazňuje, že již vzniklé ztráty v důsledku pandemie byly odhadnuty na 300 milionů eur.  

Hospodaření za poslední dva roky bylo vyrovnané jen díky razantnímu snižování nákladů, včetně snížení platů nejlépe vydělávajících zaměstnanců v čele s hráči prvního týmu. Výdaje na platy (sport a administrativa) mají klesnout ze 403 na 401,5 milionu eur, takže klub nechystá po hráčích další snížení platů o 10 %.  

V sezónách 2019/20 a 2020/21 mzdové výdaje zpočátku přesáhly 500 milionů eur, ale po vypuknutí pandemie samozřejmě došlo v tomto ohledu ke škrtům. V této sezóně byly nejdůležitějšími tahy v tomto ohledu odchody Sergia Ramose a Rafy Varaneho a příchod nových hráčů nebo prodloužení smluv na menší částky.

Silně ztrátový basketbal 

V basketbalovém úseku se očekávají výnosy 15,2 mil. eur a tržby 3 mil. eur, což při nákladech 43,5 mil. eur a odpisech přinese tomuto oddílu plánovanou ztrátu 25,9 mil. eur. Před rokem byly výnosy 11,1 milionu eur a tržby 7,8 milionu eur, což s náklady 37 milionů eur nakonec vedlo ke ztrátě 18,9 milionu eur.  

V basketbalové sekci klub plánuje vydělat 3,9 milionu eur ze vstupenek a z haly, 600 tisíc eur z přátelských zápasů, 3,4 milionu eur z TV práv a 7,3 milionu eur z marketingu. Výdaje na platy basketbalistů a zaměstnanců souvisejících s tímto úsekem mají dosáhnout 35 milionů eur. 

Las Blancas 

Rozpočet ženského fotbalového oddílu na sezonu 2021/22 ještě není znám, pravděpodobně kvůli vstupu do Ligy mistrů. Kromě toho Real Madrid zatím této sekci nepřipisuje žádné procento ze smluv s Adidasem nebo jinými hlavními sponzory, což jiné velké kluby s ženskými týmy dělají.  

Příjmy za tuto sekci za sezónu 2020/21, vůbec první v této kategorii, se pohybovaly kolem 394 000 eur, přičemž většina pocházela ze Španělské fotbalové federace a souvisela s ligovými televizními právy.  

Výdaje na sportovní platy v této sekci činily v předchozím ročníku 2,04 milionu eur. 2Playbook poukazuje na to, že například platy mužů v samotné Castille jsou 7,2 milionu eur a ve zbytku týmů v mužské akademii dohromady 8,8 milionu eur. 

Úvěry 

K 30. červnu 2021 měli Los Blacos v pokladně klubu 122 milionů eur a nevyužité úvěrové linky ve výši 361 milionů eur. 2Playbook analyzuje, že klub musí v aktuální sezóně splatit pouze 2,3 milionu eur z bankovních úvěrů. Z dlouhodobého hlediska tento dluh činí 152,68 milionů eur. Čistý dluh, jak již bylo zmíněno dříve, činil k 30. červnu 2021 46 milionů eur.  

Do konce sezóny 2020/21 klub obdržel 375 z 575 milionů eur garantovaných bankami na rekonstrukci Santiaga Bernabéua. 2Playbook tvrdí, že zbývajících 200 milionů eur podle původního plánu mělo být vyplaceno v červenci, ale toto ještě nebylo veřejně potvrzeno, protože tento měsíc se již počítá do sezóny 2021/22.  

Stále není známo, o kolik chce klub navýšit půjčku, o kterou budou žádat socios na mimořádné valné hromadě, která se rovněž bude konat 20. listopadu. Média uvádí číslo 150-170 milionů eur a nárůst je způsoben zejména přidáním zatahovacího trávníku na Bernabéu a zvýšením nákladů souvisejících se stavebními pracemi.

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: 2Playbook

7 Komentářů

 • Avatar

  To mame dlh okolo 150 mil. eur a Barcelona miliardu? To sme super na tom.

  0
  0
  • Avatar photo

   K tomu je třeba započítat uvěr na rekostrukci. Ten se však začne splácet po ukočení rekonstrukce, cca po 30mE ročně, což je pro RM nic. 8arca je na tom huř než 1miliardu eur a to ještě nevzali úvěr na stadión.

   0
   0
   • Avatar

    V tomto je Perez paradny a to vraj chce Barca kupit nejakych hracov. To za cenu navysovania uz tak velkeho dlhu? Som zvedavy z coho to chcu splacat.

    0
    0
    • Avatar

     Urcite za cenu zvyseni dluhu, vzdyt Laporta chce na svem VS prosadit uver na 1,5mld USD od Goldman Sachs…

     0
     0
     • Avatar

      Taka suma a to ani nezacali s rekonstrukciou stadionu. Zatial my uz budeme mat zisk z novej stavby oni budu musiet riesit vystavbu cize budeme vyrazne popredu.

      0
      0
   • Avatar

    Zbynek: stadion je jasny, ale jinak me docela prekvapila ta vyse dlouhodobeho dluhu, cekal jsem to daleko vyssi. To pak celkove zadluzeni pri navic stale rostoucim vlastnim majetku a predpokladanych prijmech ze SB vypada hrave zvladnutelne. Jeste by to mozna chtelo tresnicku na dortu – titularniho sponzora stadionu (samozrejme tak, aby v nem zustalo "Bernabeu"). Z toho platit ten uver uz by bylo uplne top.

    0
    0
    • Avatar photo

     PD: Úvěr na stadión by se právě měl hravě splácet ze zvýšených příjmů. Mě ten dlouhodobý dluh nepřekvapil, protože před covid jsme žádný dluh neměli. Takže Flo zvládl půlku ztráty za covid umořit. Předschválená úvěrová linka je taky luxusní, takž v létě do toho šlápneme.

     0
     0

Přidat komentář

Související články

Ancelotti bude hledat Kroosova nástupce. Jude je více než připraven to po mě převzít, vzkazuje Toni
Mužstvo

Ancelotti bude hledat Kroosova nástupce. Jude je více než připraven to po mě převzít, vzkazuje Toni

Carlo Ancelotti přemlouval Toniho Kroose, aby ještě jednu sezónu zůstal součástí týmu Los Blancos. Marně. Nyní už italský kouč plánuje…
Iker Casillas: Kroosovo rozhodnutí mě překvapilo. Kdo by měl chytat finále? Číslo jedna je Courtois
Mužstvo

Iker Casillas: Kroosovo rozhodnutí mě překvapilo. Kdo by měl chytat finále? Číslo jedna je Courtois

Bývalý brankář Realu Madrid se podělil o své pocity a názory s novináři před blížícím se finále Ligy mistrů. Kdo by…
AS: Kepa v sobotu dostane šanci rozloučit se na Bernabéu
Mužstvo

AS: Kepa v sobotu dostane šanci rozloučit se na Bernabéu

Rozhodně to nebyla sezóna, o které Kepa snil, když loni v létě přišel do Realu Madrid, ale ani jako náhradník…
MARCA: Nacho zvažuje, že prodlouží smlouvu a zůstane i další sezonu
Mužstvo

MARCA: Nacho zvažuje, že prodlouží smlouvu a zůstane i další sezonu

Vstupenky na sobotní zápas proti Betisu jsou vyprodané. Fanoušci se chtějí rozloučit s Tonim Kroosem, který oficiálně oznámil konec kariéry.…