Real Madrid má nejvyšší platový limit v celé La Lize. Barcelona vyřešila situaci jen na rok

Real Madrid má nejvyšší platový limit v celé La Lize. Barcelona vyřešila situaci jen na rok
La Liga

La Liga po uzavření letního přestupového období zveřejnila nové tzv. platové limity pro letošní sezónu. Platový limit Real Madrid se snížil o 8 %, ale zůstává nejvyšší v celé La Lize. Barcelona se dostala z problémů, ale jen na rok. 

Mzdový limit zavedl Javier Tebas jako nástroj vnitřní finanční fair play ve Španělsku v roce 2013 poté, co se ujal funkce prezidenta La Ligy. Každý klub si ho navrhne sám a následně ji schvalovací orgán soutěže potvrdí nebo podle situace změní, aby byla zaručena finanční stabilita organizace. 

Platový limit tvoří mimo jiné platy hráčů, platy trenérů a jejich asistentů, výdaje na akademii a její hráče, daně a pojistné zaplacené za hráče, odpisy na přestupy, prémie, ale i další finanční aspekty související výhradně s fotbalovými aktivitami.  

V případě klubů s více oddíly se navíc započítávají stejné výdaje na ostatní disciplíny. Ve zkratce jde o výši tržeb po odečtení výdajů nesouvisejících s budováním a udržováním sportovního kádru. 

Toto číslo nepředstavuje vždy maximum klubu, ale jde spíše o částku, kterou klub považuje za přiměřenou svým schopnostem, které dále upravuje La Liga. Limit navíc neznamená, že daný klub bude mít v sezóně takové sportovní výdaje. Splnění výše uvedeného limitu je testováno několikrát ročně.  

Hlavním účelem tohoto postupu je kontrola hospodaření klubů a omezení možnosti nadměrných nebo nelogických výdajů. Pokud někdo limit v dané sezóně překročí, přebytek se mu v následujícím roce odečte z limitu. 

Real na jedničku  

Na dnešní tiskové konferenci se o Realu Madrid zcela mlčelo, až na zmínku, že je to jeden z mála klubů, který nevyužil CVC nebo jinou finanční páku ke zvýšení svých možností, a Javier Tebas tvrdil, že obrovské možnosti Bílého baletu také pocházejí z toho, že v posledních letech vydělané peníze neutráceli, ale šetřili. 

Katalánský úspěch jen na oko 

Hlavní pozornost byla věnována Barceloně, která se vymanila z minusového mzdového limitu a meziročně zvýšila mzdový limit o více než 558 milionů eur. Prezident Javier Tebas však několikrát zdůraznil, že Katalánci byli schopni registrovat hráče jen díky svým pákám a za rok musí drasticky snížit mzdový rozpočet, aby zůstali v limitu nebo získat nové příjmy. 

„Barcelona buď aktivuje další finanční páky, nebo bude muset snížit výdaje na platy na hranici něco málo nad 400 milionů eur. Není možné, aby si současný limit zachovala i příští rok. Teď jí to vychází na 653 milionů eur, ale musí ho snížit, protože očekáváme, že neaktivuje další finanční páky. Ví to.“ 

„Barcelona od nás neobdržela žádnou pomoc, prostě splnila podmínky. Pracovali jsme na tom, aby dluh Barcelony nenarůstal, ale je třeba snížit platy, protože v současnosti převyšují zisk o více než 200 milionů eur,“ prohlásil Tebas na adresu Barcelony.

Boj za La Ligu 

„Pracujeme na kontrole PSG a City, protože je třeba objasnit téma klubů, které jsou vlastněny státy. UEFA potrestala PSG a City zákazem působení v Evropě, ale Sportovní arbitrážní soud tuto sankci zrušil. UEFA ví, v čem je problém. Finanční kontrola ve fotbale by byla jiná, pokud by arbitrážní soud potvrdil sankce UEFA.“ 

„Premier League má vyšší obrat, což lze jen díky kontrolám akcionářů. Jsou to různé modely. Tuto otázku máme v úmyslu předložit orgánu UEFA. V La Lize stačí jen 277 milionů eur na vyrovnání ztrát. V Premier League je zapotřebí 3,761 miliardy eur.

„Pokud bychom umožnili vstup šejků nebo velkých akcionářů, nejvíce by to zasáhlo Barcelonu, Real Madrid, Athletic a Osasunu. Musí to být regulováno. Barcelona musela prodat 700 milionů eur svých aktiv, aby dokázala dát do pořádku svoji finanční situaci…“ 

Platové limity 

Níže uvedený seznam připravil Roberto Bayón. Uvádí srovnání platových limitů z letošního roku s těmi ze září 2021. Almería, Valladolid a Girona hrály v minulé sezóně v Segundě. 

Zatím nejsou žádné konkrétní informace o tom, z čeho by snížení pro Real Madrid vyplývalo a zda se jedná o snížené příjmy, snížení financování nebo snížení vlastního kapitálu.

Platové limity La Liga sezona 22/23

 

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: La Liga

2 Komentářů

 • Avatar

  Vela z toho pozere Hazard, sme v situacii, ze ho nemame kam predat a necudoval by som sa keby ho dame dakomu zadarmo a hradili cast platu.

  0
  0
  • Avatar

   Hazard toho sice „pozere“ hodne. Ale je to nase jedina zaba na prameni. Ostatni hraci maji plat adekvatni svym vykonum, nekteri mozna dokonce pod hranici svych vykonu. Vzhledem k tomu, ze odesli Marcelo, Isco a predevsim Bale, kteri meli velky platy, tak predpokladam, ze jednoho Hazarda asi utahnem:slight_smile:

   2
   0

Přidat komentář

Související články

Zasloužené a důležité vítězství pro vývoj v La Lize, řekl Lucas Vázquez
La Liga

Zasloužené a důležité vítězství pro vývoj v La Lize, řekl Lucas Vázquez

Lucas Vázquez včera nahradil Daniho Carvajala na pravém kraji obrany. Přispěl tak k čistému kontu a důležitému vítězství nad Mallorkou. Co…
Tchouaméni: Když hrajete za Real Madrid, musíte ze sebe vydat to nejlepší
La Liga

Tchouaméni: Když hrajete za Real Madrid, musíte ze sebe vydat to nejlepší

Aurélien Tchouaméni dnes vstřelil vítězný gól proti Mallorce. „Nebylo to snadné. V úterý jsme odehráli těžké utkání proti Manchesteru. Ale když…
Ancelotti: Důležitá výhra. Chtěli jsme mít před El Clásikem náskok na Barcu
La Liga

Ancelotti: Důležitá výhra. Chtěli jsme mít před El Clásikem náskok na Barcu

Carlo Ancelotti označil vítězství na Mallorce za důležitý krok k vítězství. Ještě ale odmítl, že by ho a jeho tým mohli…
REPORT: Mallorca – Real Madrid 0:1. O třech bodech rozhodl sváteční střelec Tchouaméni
La Liga

REPORT: Mallorca – Real Madrid 0:1. O třech bodech rozhodl sváteční střelec Tchouaméni

S vědomím nejdůležitějšího zápasu sezóny na Etihad Stadium nastoupil Real na půdě nepříjemného celku z Baleárských ostrovů ve velice pozměněné…